Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Съдлъжник по потребителски кредит

Препоръчан отговор

Здравейте, дано фпрмулирам въпроса си правилно и надявам се, ще получа полезен съвет.

През 2018 станах съдлъжник по кредит на роднина. Важно е да отбележа, че аз по никакъв начин не съм се възползвала от въпросната сума. Оказва се обаче, че кредитополучателя не е внасял никакви вноски от близо година и кредита е прехвърлен към фирма за събиране на задължения. От въпросната фирма ми казват, че изискват парите си от мен, ако трябва и по съдебен път, независимо дали кредитополучателя ще им погасява вноски. Въпроса ми е, има ли някакъв начин да се освободя от това задължение, още повече че действително не съм се възползвала от отпуснатата сума?

Благодаря Ви предварително!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 21 минути, Iva321 написа:

освободя от това задължение

По никакъв начин.Щом си поставиш подписа,все едно ти си взела.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Има начин. Трябва да накарате този, на който сте станала поръчител да върне получената сума във ваше присъствие.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 23 минути, Iva321 написа:

През 2018 станах съдлъжник по кредит на роднина.

Въпроса ми е, има ли някакъв начин да се освободя от това задължение, още повече че действително не съм се възползвала от отпуснатата сума?

Дали солидарен длъжник или поръчител - разлика почти няма.

Начини има, но тези неща се мислят по-отрано!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 25 минути, Iva321 написа:

Здравейте, дано фпрмулирам въпроса си правилно и надявам се, ще получа полезен съвет.

През 2018 станах съдлъжник по кредит на роднина. Важно е да отбележа, че аз по никакъв начин не съм се възползвала от въпросната сума. Оказва се обаче, че кредитополучателя не е внасял никакви вноски от близо година и кредита е прехвърлен към фирма за събиране на задължения. От въпросната фирма ми казват, че изискват парите си от мен, ако трябва и по съдебен път, независимо дали кредитополучателя ще им погасява вноски. Въпроса ми е, има ли някакъв начин да се освободя от това задължение, още повече че действително не съм се възползвала от отпуснатата сума?

Благодаря Ви предварително!

Ти си гарант по кредита на въпросното лице и теб ще те тормозят. Има начини, но ти трябва сериозен адвокат.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, Емил Костов написа:

Ти си гарант по кредита на въпросното лице и теб ще те тормозят.

Разлика между солидарен длъжник и поръчител

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 28 минути, Iva321 написа:

Въпроса ми е, има ли някакъв начин да се освободя от това задължение

всичко в кеш  в буркани и го заливаш с бетон 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, Емил Костов написа:

Ти си гарант по кредита на въпросното лице и теб ще те тормозят. Има начини, но ти трябва сериозен адвокат.

То си има издаден документ на Лице, което има и посочен поръчител в документа. За какво и е адвокат в случая? За да възтанови той сумата? Двамата носят солидарна отговорност по кредита  - и ползвателя и поръчителя.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 минути, jhoro написа:

Ти ги заеби тия работи. Задължително да се свърже с адвокат по подобни дела, че ще стане качамак после.

Редактирано от Емил Костов (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, Kolev71 написа:

То си има издаден документ на Лице, което има и посочен поръчител в документа. За какво и е адвокат в случая? За да възтанови той сумата? Двамата носят солидарна отговорност по кредита  - и ползвателя и поръчителя.

Ако става дума за поръчителство и кредитора подгони поръчителя - спира да се занимава с кредитополучателя.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, jhoro написа:

Ако става дума за поръчителство и кредитора подгони поръчителя - спира да се занимава с кредитополучателя.

Така е,да. Защото в нейния случай фирмата, която вече я е подгонила понеже е изкупила дълга по договора, решава от тук нататък как ще процедира. Този, който е получил кредита може да е духнал из Европейския съюз да отмаря.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 40 минути, Iva321 написа:

и кредита е прехвърлен към фирма за събиране на задължения. От въпросната фирма ми казват, че изискват парите си от мен, ако трябва и по съдебен път, независимо дали кредитополучателя ще им погасява вноски.

Тази фирма за събиране на задължения как се свърза с вас, само по телефона или получихте нещо черно на бяло по пощата?

Подцени ли сте случая. Много преди тази фирма за събиране на задълженията да се свърже с вас, със сигурност сте имали многократни обаждания от кредитната институция. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 11 минути, Kolev71 написа:

Така е,да. Защото в нейния случай фирмата, която вече я е подгонила понеже е изкупила дълга по договора, решава от тук нататък как ще процедира. Този, който е получил кредита може да е духнал из Европейския съюз да отмаря.

Кредитополучателят може да седне пред офиса на кредитора и да си клати ... каквото има. Него вече не го търсят.

Никъде не е уточнено - дали кредитора си търси парите или кредита е „продаден“ на коректорска фирма!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, jhoro написа:

Кредитополучателят може да седне пред офиса на кредитора и да си клати ... каквото има. Него вече не го търсят.

Никъде не е уточнено - дали кредитора си търси парите или кредита е „продаден“ на коректорска фирма!

Всичко е от ясно, по ясно, за да ми е необходим адвокат, който ще ми тегли една псувня. Поръчителят за какво е написан в договора? Нали именно за това.  Щом единият не плаща, ще плаща другият докато му уври главата и по вече едва ли ще стане поръчител - дори и на баба си.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 35 минути, P!NK написа:

Тази фирма за събиране на задължения как се свърза с вас, само по телефона или получихте нещо черно на бяло по пощата?

Подцени ли сте случая. Много преди тази фирма за събиране на задълженията да се свърже с вас, със сигурност сте имали многократни обаждания от кредитната институция. 

Точно там е проблема. Това е първия случай в който някой се свързва с мен. Само по телефона ми звънят все още. Иначе мислех, че преди да се предаде задължението на тях, ще получа поне едно обаждане от банката. Дори не знаех че не се е внасяло.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 16 минути, Iva321 написа:

Точно там е проблема. Това е първия случай в който някой се свързва с мен. Само по телефона ми звънят все още. Иначе мислех, че преди да се предаде задължението на тях, ще получа поне едно обаждане от банката. Дори не знаех че не се е внасяло.

Последен пост от мен. Търси  този, на който си поръчител и се разберете да внесе парите, но изрично с твое присъствие, за да си сигурна. Ще му издадат документ за внесената сума, а вие ще си направите от него копие . После си го снимате на телефона и си правите един тапет при включване на който ще напишете така  "Аз заеми не давам и поръчител не ставам" Пожелавам Ви всичко добро и успех! Написано е шеговито, за да ви вдигна поне малко настроението.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 28 минути, Iva321 написа:

И все още не сте уточнили:

• солидарен длъжник и поръчител сте?
  • от банката (или друг вид кредитор) ви търсят или колекторска фирма?

Особеното при колекторите е, че купуват просрочени вземания на 50-60% от номинала, събират 100% (плюс лихви и прочие) и от това печелят. Но - първо са по-търпеливи и склонни към варианти, и второ - това означава, че е минало доста време „изискуемост на кредита“.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Солидарен длъжник съм.

Търсят ме директно от колекторска фирма, като преди това от банката не съм получила нито едно обаждане, имейл, или писмо. Аз също съм им клиент - не е било изобщо трудно да се свържат с мен по-рано...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Защо изобщо се съгласявате да ставате поръчител това е голямо самоубийство и има опасност да ви вземат имотите . Колкото пари да имам никога не бих поел такъв риск по добре да ги заложа на покер отколкото да стана поръчител било дори на роднина НИКОГА не биг го направил !

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Този кредитополучател върнал ли е някаква част от сумата? Поне една вноска? За какви пари става дума? Колекторите за колко имат претенции? Някакви допълнителни начисления в повече от дължимото по договора към банката? Други поръчители / съдлъжници има ли? Въпросната сума как е спрямо месечния ти доход?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 минути, adersa написа:

Защо изобщо се съгласявате да ставате поръчител това е голямо самоубийство и има опасност да ви вземат имотите . Колкото пари да имам никога не бих поел такъв риск по добре да ги заложа на покер отколкото да стана поръчител било дори на роднина НИКОГА не биг го направил !

да, и аз вече със сигурност! Колкото и да съжалявам обаче, станало е и се опитвам да намеря вариант, ако съществува. Който не обмисля "услугите" които ще прави навреме - това му се случва. Мен имота ми е с ипотека, а живея и работя в чужбина - нищо не могат за сега да ми вземат, но въпроса е не само в това..

преди 2 минути, Филипов написа:

Този кредитополучател върнал ли е някаква част от сумата? Поне една вноска? За какви пари става дума? Колекторите за колко имат претенции? Някакви допълнителни начисления в повече от дължимото по договора към банката? Други поръчители / съдлъжници има ли? Въпросната сума как е спрямо месечния ти доход?

Кредитополучателя си е плащал вноските към банката изрядно 2 години и след това е спрял. А към колекторската фирма, те първа ще започва. Няма начислена допълнителна сума извън кредита който е бил от банката. Сумата е 30 000 лв и спрямо какъвто и доход да имам са много пари. Най-много ме притесни,че от въпросната колекторска фирма ми заявиха, че независимо споразумението с него и това, че той ще им се издължава, просто ще трябва и аз да им внасям минимум по 400лв месечно до напълното погасяване на задължението.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 18 минути, Iva321 написа:

Солидарен длъжник съм.

Търсят ме директно от колекторска фирма, като преди това от банката не съм получила нито едно обаждане, имейл, или писмо. Аз също съм им клиент - не е било изобщо трудно да се свържат с мен по-рано...

Най-добре се свържете с банката, отпуснала кредита!

Поне ще знаете - има ли продаване на дълг или е някаква измама!

преди 6 минути, Iva321 написа:

Мен имота ми е с ипотека, а живея и работя в чужбина - нищо не могат за сега да ми вземат, но въпроса е не само в това..

Това изобщо не трябва да Ви успокоява! Възбраната (ипотеката) е само обезпечение.
И макар да сте извън България - потърсете за „трансгранично събиране на вземания“! Навън не сте повече защитена.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, jhoro написа:

Най-добре се свържете с банката, отпуснала кредита!

Поне ще знаете - има ли продаване на дълг или е някаква измама!

Това изобщо не трябва да Ви успокоява! Възбраната (ипотеката) е само обезпечение.
И макар да сте извън България - потърсете за „трансгранично събиране на вземания“! Навън не сте повече защитена.

Благодаря за съвета да се свържа с банката, за сега е най-разумно май. Иначе това че съм в чужбина изобщо не ме успокоява, ама грам - както се казва

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 7 минути, Iva321 написа:

Благодаря за съвета да се свържа с банката, за сега е най-разумно май.

Провери много добре фирмата,която ти иска парите.Да не се окаже фейк.Бил съм и аз съдлъжник и като закъснее,веднага ми звънят.Твоето е много странно.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Публикацията ви съдържа термини, които не допускаме! Моля, редактирайте съдържанието си и премахнете подчертаните думи по-долу. Ако замените букви от думата със звездички или друго, за да заобиколите това предупреждение, профилът ви ще бъде блокиран и наказан!
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Сподели

• Добави ново...