Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Избор на ресивър и тонколони (DALI OBERON 5,Marantz NR1200)

marto9108
 Сподели

Препоръчан отговор

Здравейте,искам да си направя една добра аудио конфигурация,започнах с питане тук там и стигна до форума. 

Спрял съм се на колони DALI OBERON 5 и на ресивър Marantz NR1200 ще се слуша от грамофон (Audio Technica AT-LP5X HiFi Turntable) и телевизор.

Каво ще кажете за нещата към които съм се ориентирал ? Грамофона вече го имам. Имам ли по добри варианти за колони и ресивър в тази ценова категория?

Да подчертая,че ресивъра трябва да е слим,до 12 см височина....

Благодаря Ви предаварително

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 42 минути, marto9108 написа:

Каво ще кажете за нещата към които съм се ориентирал ?

Усилвателя е от добра марка,затова не искам да го коментирам.По-важното звено,за качествен звук в една система са колоните.DALI OBERON 5 са с две бас говорителчета от 13cm. и не очаквай да имат хубав бас или мощност,ако помещениети ти е по голямо. В този сайт, има едни други за такива пари,които бих предпочел,спрямо твоя избор-Yamaha NS-555 3 или Yamaha NS-F350 3  

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Тонколоните (ОТ) наистина се избират според стаята, в която ще се слуша. За Oberon 5 до 25-28 квадрата е нормално.

Комбинацията, на която си се спрял е чудесна, ако целиш по топъл звук на винила.

ОТ на Yamaha имат по остро звучене сравнено с DALI.

Важното на теб да ти хареса как звучат ОТ. Което, ще разбереш преди да ги купиш, ако слушаш на място(за да си сигурен че това е твоят звук)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Стаята не е голяма,16-17 квадрата. Да,така е най добре,ще отида на място и ще чуя ямахата и далито и да ги почувствам 😄

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Имам същия грамофон (LP5, без Х). Първата работа, която трябва да свършиш, е да му вземеш една по-свястна MM доза. За предпочитане със собствен шел (държач на дозата).

Примерно Ортофон.

Второ, трябва ти свестен външен RIAA коректор. Вграденият в грамофона е... начален клас.

Ако смениш тези две неща, звученето се подобрява значително.

Трето, трябва да си вземеш хубава карбонова четка за почистване на плочите от прах.

Четвърто, не е лоша идея да си намериш и тежка клампа (кръгла тежест), която се надява на оста на диска върху плочата. Още по-добре е ако клампата е с вграден нивелир с мехурче. Грамофонът трябва задължително да е нивелиран.

Пето, не е лошо да си вземеш и микрокантарче за настройване на натиска на иглата върху плочата.

Мога да продължавам.😀

Всъщност сега погледнах - Маранцът е с вграден фонокоректор (RIAA коректор) и засега можеш да пробваш с него.

А за озвучителните тела... Поне за мен за да имат хубав бас, трябва да са с два басови говорителя поне с диаметър 20 см (8 инча). Но цената...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, Михайлов написа:

Имам същия грамофон (LP5, без Х). Първата работа, която трябва да свършиш, е да му вземеш една по-свястна MM доза. За предпочитане със собствен шел (държач на дозата).

Примерно Ортофон.

Второ, трябва ти свестен външен RIAA коректор. Вграденият в грамофона е... начален клас.

Ако смениш тези две неща, звученето се подобрява значително.

Трето, трябва да си вземеш хубава карбонова четка за почистване на плочите от прах.

Четвърто, не е лоша идея да си намериш и тежка клампа (кръгла тежест), която се надява на оста на диска върху плочата. Още по-добре е ако клампата е с вграден нивелир с мехурче. Грамофонът трябва задължително да е нивелиран.

Пето, не е лошо да си вземеш и микрокантарче за настройване на натиска на иглата върху плочата.

Мога да продължавам.😀

Всъщност сега погледнах - Маранцът е с вграден фонокоректор (RIAA коректор) и засега можеш да пробваш с него.

А за озвучителните тела... Поне за мен за да имат хубав бас, трябва да са с два басови говорителя поне с диаметър 20 см (8 инча). Но цената...

Продължавай! Това е полезна информация ! Дозата е сменена,но не си спомням каква беше.Карбонова четка имам.Следва да си взема кантар и клампа.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Дозата е AT-XP5,имам и още една,но не мога да я намеря… трябваше да видите погледа на жена ми,след отговора на въпроса “какво правиш??” “търся си дозата да си ми я виждала “🤣🤣🤣🤣

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Продължавам. По принцип грамофонът трябва да бъде предпазен от всякакви възможни вибрации. Затова се препоръчва при слушане на музика прозрачният му капак да бъде свален (демонтиран). Добре е грамофонът да бъде вибрационно "отвързан" от пода и от мебела, върху който е поставен. За тази цел се използва примерно тежък плот от масивен MDF на гумени конуси (крачета) с възможност за нивелиране на повърхността на плота. Примерно Pro-Ject предлагат такива плотове. Аз използвам такъв - Pro-Ject Ground It Deluxe 2:

spacer.png

За дозите.

Ето една от дозите ми:

spacer.png

А ето и още една (с геометрия на иглата - Шибата):

spacer.png

Ето я монтирана на шела, монтирана на рамото и в действие:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 7 месеца по-късно...

Здравейте отново :)  Списъкът е почти изпълнен. Вече се сдобих с Dali Oberon 5,Yamaha R-N803D и клампа с нивелир. Да взимам ли външен RIAA коректор и какъв? 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Публикацията ви съдържа термини, които не допускаме! Моля, редактирайте съдържанието си и премахнете подчертаните думи по-долу. Ако замените букви от думата със звездички или друго, за да заобиколите това предупреждение, профилът ви ще бъде блокиран и наказан!
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Сподели

• Добави ново...