Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Проблем с домашен интернет към А1

Препоръчан отговор

преди 10 минути, Ridingsplosh написа:

Разбирам, но не знам точно какъв рутер да взема. А и все пак да не бъде прекалено скъп, а най-много 50лв ще е най-добре.

Хубав рутер за 50 малко трудно.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 41 минути, ntm7iv написа:

Хубав рутер за 50 малко трудно.

Кофти, но щом трябва ще давам.

преди 3 часа, Емил Костов написа:

И как светят индикаторите на модема, за които ти писах?

Следващият път като спре ще видя. Поради някаква причина за момента е добре. А тези индикатори ги има само на модема. Не на рутера.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Почти никакъв интернет нямам от 1 час насам. Когато рестартирам рутера, интернета идва за кратко. Около 1 до 2 минути. Рестарт на модема не дава никакъв ефект. Независимо дали имам или не, навсякъде лампичките светят.

Моля, някой да ми препоръча модел на рутер. Благодаря.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Вземи си поне някой archer: Безжичен рутер TP-Link Archer C6 v3.2, AC1200, Gigabit, Dual-Band, Черен - eMAG.bg

или поне асус - виж някой с по-добри ревюта.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, Raze написа:

Вземи си поне някой archer: Безжичен рутер TP-Link Archer C6 v3.2, AC1200, Gigabit, Dual-Band, Черен - eMAG.bg

или поне асус - виж някой с по-добри ревюта.

Този Тенда не е ли същият. В сравнение с Tp link изглежда имат сходни характеристики. Просто Тенда има намаление за това. И ревютата са еднакво добри.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Нямам идея как се представя тази марка, ако искаш пробвай или изчакай и други от форума да дадат мнение.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Tenda са една идея по-зле от TP-LINK. TP-LINK разчитат на платформата на Qualcomm, масово слагат Atheros процесори.

Tenda пък, от друга страна, държат на ниска себестойност на продуктите си и са се вкопчили здраво в евтинджоците Realtek. И пластмасата на корпуса им, често не струва - направо ми бие на втори-трети рециклаж. TP-LINK държат поне едно-две нива отгоре. Иначе, рутер кат' рутер: де работи, де - не. Особено като за 40 лева ширпотреба ...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 13 минути, Rammkopf написа:

Tenda са една идея по-зле от TP-LINK. TP-LINK разчитат на платформата на Qualcomm, масово слагат Atheros процесори.

Tenda пък, от друга страна, държат на ниска себестойност на продуктите си и са се вкопчили здраво в евтинджоците Realtek. И пластмасата на корпуса им, често не струва - направо ми бие на втори-трети рециклаж. TP-LINK държат поне едно-две нива отгоре. Иначе, рутер кат' рутер: де работи, де - не. Особено като за 40 лева ширпотреба ...

Благодаря за мнението!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Рутерът е неуморния страж на домашната ти мрежа. Денонощно ти слугува на прищевките "Донеси ми това, покажи ми онова, свържи ме ей там ...", докато тайно те пази от набезите на хакери и ботове, без да ти се хвали колко атаки е отбил през последните 15 минути. С една дума, или по-скоро с две, не скатавай. Ако не си на много стегнат бюджет, вземи си по-хубавия рутер, а не по-евтиния.

Освен това, хората масово си представят, че като има антена за WiFi, значи няма проблем да накачулим 4 телефона, таблет, лаптоп и Smart TV на безжицата. И очакват всичко да работи. Какво? Нали е като с кабел, само че без кабела? Все е връзка. За какво да купуваме по-скъпия рутер? Ами, не е така - тези неща си имат капацитет. Едно е да возиш 6 човека в Chrysler Voyager, друго е да ги натъпчеш Honda Logo. Примерно. Затова си има причина два рутера да ти изглеждат напълно еднакви, но единият да е осезаемо по-скъп от другия. Радиото в кутията, драги ми Уотсън, прави разликата между деня и нощта. :) Това, комбинирано с мощен процесор (намигвам към Broadcom и Atheros тука), ти дава спокойствието, от което имаш нужда.

И ... си спестяваш отварянето на теми, а-ла "Рутерът ми забива", "Спира ми интернетът", "Нямам връзка през WiFi, когато жената пусне YouTUBE", и прочие.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 7 минути, Rammkopf написа:

Рутерът е неуморния страж на домашната ти мрежа. Денонощно ти слугува на прищевките "Донеси ми това, покажи ми онова, свържи ме ей там ...", докато тайно те пази от набезите на хакери и ботове, без да ти се хвали колко атаки е отбил през последните 15 минути. С една дума, или по-скоро с две, не скатавай. Ако не си на много стегнат бюджет, вземи си по-хубавия рутер, а не по-евтиния.

Освен това, хората масово си представят, че като има антена за WiFi, значи няма проблем да накачулим 4 телефона, таблет, лаптоп и Smart TV на безжицата. И очакват всичко да работи. Какво? Нали е като с кабел, само че без кабела? Все е връзка. За какво да купуваме по-скъпия рутер? Ами, не е така - тези неща си имат капацитет. Едно е да возиш 6 човека в Chrysler Voyager, друго е да ги натъпчеш Honda Logo. Примерно. Затова си има причина два рутера да ти изглеждат напълно еднакви, но единият да е осезаемо по-скъп от другия. Радиото в кутията, драги ми Уотсън, прави разликата между деня и нощта. :) Това, комбинирано с мощен процесор (намигвам към Broadcom и Atheros тука), ти дава спокойствието, от което имаш нужда.

И ... си спестяваш отварянето на теми, а-ла "Рутерът ми забива", "Спира ми интернетът", "Нямам връзка през WiFi, когато жената пусне YouTUBE", и прочие.

Добре :) Мисля, да купя TP-link. Ако все още не работи интернета след купуването на рутера, ще бъде супер разочароващо. Но не знам какво друго бих направил иначе.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 11 часа, Rammkopf написа:

Чудесно! По-малкото зло. :) Бих заложил на този: https://www.emag.bg/bezzhichen-ruter-tp-link-ac1900-full-gigabit-dual-band-mu-mimo-wi-fi-wave2-archer-c80/pd/D7RDLWBBM/

Поръчах точно този. Утре ще си го получа и ще видим!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Поздравления!

Сигурно ти е до болка познато, ама нали съм "дърта свекърва", та аз да си кажа: като го извадиш от кутията, първата ти работа е да видиш коя ревизия е (пише на него, дали е V1, V2 и т.н.). След това, от официалния сайт изтегляш последната версия на фърмуера му за Европа. Не е критично, ако изтеглиш щатския, ще получиш още един канал за WiFi (там са им разрешени до 13-ти канал, ние сме до 12-ти), но там май имат и малка разлика в междинните канали и може да имаш странно преживяване, в опита си да му ползваш wireless-a на определени честоти. Като го нафлашкаш, биеш му един твърд ресет с бутона, за всеки случай, след което го закачаш на мястото на стария и стреляш.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 11 часа, Ridingsplosh написа:

Добре :) Мисля, да купя TP-link. Ако все още не работи интернета след купуването на рутера, ще бъде супер разочароващо. Но не знам какво друго бих направил иначе.

По-горе точно, за да няма неприятни изненади, предложих диагностика на ефира и преглед на настройките на рутера. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ефирът сигурно е пренаселен яко в 2-та гигахерца, та поне да му активира RTS+CTS в настройките, ако по default е спрян. Иначе, на 5GHz не би трябвало да е драма.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

:offtopic_s:

Ето защо трябва да се купува Лаптоп с Lan порт. Сега примерно ако wi-fi го няма никакво или е много зле, как се влиза в рутера? Освен това е удобно за тест на скоростта по кабел.

Иначе тичаме за адаптер USB към LAN

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 минути, ntm7iv написа:

:offtopic_s:

Ето защо трябва да се купува Лаптоп с Lan порт. Сега примерно ако wi-fi го няма никакво или е много зле, как се влиза в рутера? Освен това е удобно за тест на скоростта по кабел.

Иначе тичаме за адаптер LAN към USB.

За целта има usb-to-lan, така че няма драма, ако няма интегриран етернет!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, JohnTRIVOLTA написа:

За целта има usb-to-lan, така че няма драма, ако няма интегриран етернет!

Е тей де нали и аз това пиша. Трябва да се закупи.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, ntm7iv написа:

Е тей де нали и аз това пиша. Трябва да се закупи.

Купува се и не се мисли повече!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 37 минути, ntm7iv написа:

Иначе тичаме за адаптер USB към LAN

Продължавайки :offtopic_s:

Ето защо трябва да се купуват по-сериозни рутери. Като нямаш читав (или никакъв) WiFi на рутера, за настройка по въздуха имаш това: https://mikrotik.com/product/woobm

А ако нямаш WiFi на счупения си лаптоп на 10-12 години, но пък ти работи поне едно USB (освен другото, в което вече си си включил мишката, ако ползваш), имаш това: https://www.emag.bg/bezzhichen-adapter-ac600-tp-link-archer-t2u-dual-band-usb-2-0-mini-pl-1046404-archert2u/pd/DKVVKMBBM/?X-Search-Id=200903b520f2bfc7e9ec&X-Product-Id=15064897&X-Search-Page=1&X-Search-Position=21&X-Section=search&X-MB=0&X-Search-Action=view

Разбира се, че ако си сериозен и с това се занимаваш, трябва да имаш от всичко по 1, поне. :) WiFi и ethernet порт на лаптопа, ethernet и конзолни кабели, WOOBM като този горе, инструменти и материали за направа на custom кабели при нужда ... За всичко останало си има in-time решения.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, Rammkopf написа:

аз да си кажа: като го извадиш от кутията, първата ти работа е да видиш коя ревизия е (пише на него, дали е V1, V2 и т.н.). След това, от официалния сайт изтегляш последната версия на фърмуера му за Европа.

Не е ли по-добре преди обновяването да се види как работи рутера и дали има проблеми?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не опира само до "как работи", в смисъл дали забива. Софтуерът в тези боклучави рутери е базиран почти изцяло на open-source решения, най-често Busybox - Linux kernel, драйвери, фунционални плъгини и прочие, всички са съшити с бял конец и покрити с някакъв унифициран графичен интерфейс, писан от производителя на рутера, за да изглежда "марков". От време на време, някой мозък в обществото открива уязвимост в конкретен модул и я публикува, след което други мозъци написват нова версия на модула, публикуват я и оттам производителите на рутери следва да я компилират в нова версия на фърма. Може да не е кръпка по сигурността, може да е нещо с мениджмънта на паметта, може да са решили да инвестират пари и да минат на нов Linux kernel, който изпъва възможностите на модерния процесор и получаваш по-висока пропускателна способност. Има хиляди, хиляди причини да си ъпдейтнеш рутера, повярвай ми. Съществува, разбира се, вероятността новият фърмуер да е бъгав и да си брикнеш рутера след първия рестарт (аз го изживях това с Ubiquiti - голямо фиаско от тяхна страна), или пък никога да не се сблъскаш с такъв проблем с паметта му, или никога да не разбереш, че рутерът ти е по-бавен от отдавна ъпдейтнатия рутер на комшията, никога да не се нанесе нов съсед, който се забавлява с разбиване на безжични мрежи, през които прави фалшиви акаунти по разни сайтове и пише забранена политическа пропаганда, или направо си извършва кибер-престъпления през твоя IP адрес ... тогава си стой със стоковия фърм, докато рутерът ти си умре по естествен път. Но във време, в което всички искаме да сме смарт, не знаем точно защо, но е модерно да си купуваме смартфони, смарт телевизори, смарт климатици, бойлери, конвектори, хладилници, защото можем да си го позволим и така ни е кеф, нищо че в България такива устройства често се оказват в пъти по-умни от притежателя си, и всичко това е свързано към рутер с "изтекъл срок на годност", е не малоумие, а чисто безумие.

Хора, първата ви работа е да проучите с коя версия на фърмуера сте, коя е най-новата в мрежата, какви проблеми разрешава, или какво по рутера се подобрява. Повярвайте, конкретно с TP-LINK, Tenda и боклуците на ASUS (да, боклуци са - вървят на Realtek, не им гледайте лъскавата реклама и надутата цена), е просто закон да си държите фърма up-to-date.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Да. И аз съм с tp-link. Наскоро направих ъпдейт, но ми се струва че преди това работеше по-стабилно. И определено следващият ми рутер няма да е от тази марка.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 16 минути, ncl написа:

Да. И аз съм с tp-link. Наскоро направих ъпдейт, но ми се струва че преди това работеше по-стабилно. И определено следващият ми рутер няма да е от тази марка.

Няма лошо да си купиш рутер на тази марка. И преди съм го казвал. Ползват чудесен хардуер! Проблемът е, че не ги бива да "пишат" софтуер, а това е малко като да караш Ферари на газ ... Единствената причина да инвестираш в рутер на TP-LINK, поне според мен, е планът да му нашиеш DD-WRT, след като го купиш. Проучваш за какви модели има custom firmware, купуваш си най-джиджавия от списъка, според бюджета ти, прибираш се вкъщи и го флашваш. Резултатът е нещо уникално стабилно и толкова богато на функции ... VPN_и, EoIP, VLAN-ове, можеш дори да си разделиш чейновете на WiFi радиата (т.е., коя антена да е приемник, коя да е предавател, за двойно по-висока пропускателна способност), тотално да преразпределяш интерфейсите му (включително безжичния) в различни бриджове ... Страхотно професионално е са пипнати тези фърмове. Та, ако твоят TP-LINK е в списъка на поддържаните DD-WRT (ето им търсачката, напиши си модела вътре - https://dd-wrt.com/support/router-database/), директно минавай на такъв фърм. Ако си с Archer C6/A6, не ходи да търсиш - не се поддържа. Има нещо криво в платформата му, изобщо не са си губили времето с него и няма фърмуер за този модел.

EDIT: Ето някаква класация на напомпани рутери, които вървят чудесно с DD-WRT. Като засегнах ASUS в предния си пост, тук правя доуточнение - AC68U е базиран на Qualcomm, за разнообразие.

https://bcca.org/best-dd-wrt-routers/

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Публикацията ви съдържа термини, които не допускаме! Моля, редактирайте съдържанието си и премахнете подчертаните думи по-долу. Ако замените букви от думата със звездички или друго, за да заобиколите това предупреждение, профилът ви ще бъде блокиран и наказан!
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Сподели

• Добави ново...