Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Смяна на рутер. Съвети за сигурност.

Препоръчан отговор

на 19.03.2022 г. в 11:34, Белгиеца написа:

Ами да махнеш Уиндоус и да си ползваш безплатни ВПН-и.

Ама като махне Windows, трябва да си инсталира ВПН ли?

Тези ВПН-и, като са безплатни, дали са много сигурни?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 19.03.2022 г. в 21:54, JohnTRIVOLTA написа:

Ти и сега имаш хубав рутер. Може да го флашнеш , ако поддържа openwrt и да сетнеш всякакъв впн клиент. Но според мен трябва да си преинсталираш компютъра който е бил компрометиран. И не използвай по възможност нито един от изброените по-горе софтуери в първият ти пост.

Вече взех нов рутер... Безжичен рутер ASUS RT-AC68U Dual-band Wireless-AC1900, AiMesh Gigabit Router, USB 3.0, IEEE 802.11a/b/g/n

Още не съм го слагал, защото искам да се запозная с всичко преди да го сложа.

Ако някой може да помогне със съвети, това което знае, видеа, статии и всичко останало, което би ми било полезно преди да сменя рутера, и което трябва да знам!

Много ви благодаря за съпорта!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 18.03.2022 г. в 23:12, DoctorSS написа:

....

В момента съм рутер - NETGEAR Nghthawk x4 AC2350, .....

Нали имаш този? :questions:

Ти да не се бъзикаш, че си го заменил с този  асус ?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 18 часа, JohnTRIVOLTA написа:

Нали имаш този? :questions:

Ти да не се бъзикаш, че си го заменил с този  асус ?

Не, взех го за да инсталирам ExpressVPN-а на него, а и за това, че е по-нов с по-добра сигурност?

Да го връщам, докато още не е разопакован? Ако не е толкова по-добър?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 19.03.2022 г. в 11:54, DoctorSS написа:

След това с незабавна помощ от човек, който разбира влезе през TeamViewer и констатира, че се имало проникване на 3-то лице, като са изтрити доста неща и имаше инсталиран троянски кон.

В такъв момент трябва да се установи точно откъде, как и защо е станало това проникване.
Защото иначе ако се сменят наслуки различни компоненти, като например рутера, уязвимото място на системата
може да си остане, ако е на съвсем друго място.

Например преди време потребителят изтеглил от сървъра на някакъв негов клиент наглед прост Word файл.
Ама предупредили, че сървърът бил атакуван/превзет.
И в тоя Word файл има някакви макроси, от които започнало изтегляне на други нежелани програми,
и накрая компютърът се оказва пълен с разни неща/троянски коне - превзет напълно така че още от master boot record
преди нормалното зареждане на операционната система се стартират злосторни процеси (нормално невидими плюс 
странно поведение на компютъра и обърквания на моменти).

Това се открива чак когато идват оплаквания за подозрителна активност в цялата мрежа,
тъй като злосторния софтуер си поддържал негови мрежови връзки с някакви външни сървъри.

В този случай видът на проникването е такъв, че антивирусната система на самия компютър не е открила
заразения файл и после троянските коне започват да действат отвътре.

В такава ситуация не би ми хрумнало да се хвана първо да сменям рутера, защото причините са другаде.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 24.03.2022 г. в 20:01, DoctorSS написа:

Вече взех нов рутер... Безжичен рутер ASUS RT-AC68U Dual-band Wireless-AC1900, AiMesh Gigabit Router, USB 3.0, IEEE 802.11a/b/g/n

Още не съм го слагал, защото искам да се запозная с всичко преди да го сложа.

Ако някой може да помогне със съвети, това което знае, видеа, статии и всичко останало, което би ми било полезно преди да сменя рутера, и което трябва да знам!

Много ви благодаря за съпорта!

Прочети ръководството му! Не го чети!!!

Успех!

п.п. Всеки рутер имащ Network Access Protection ще ти свърши работа.  

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте,

В крайна сметка върнах ASUS-а.

Сега вече съм отворен към предложения за най-добър вариант за нов сигурен рутер.

Казаха ми да гледам да има WPA3, но тук имам няколко въпроса - има ли значение дали лаптопа ми ще подържа WPA3, защото до колкото четох е сравнително нов стандарт. Аз съм с 

Realtek 8821AE Wireless LAN 802.11ac PCI-E NIC 

Wireless card.

Също така какви са плюсовете и минусите на WPA3 в сравнение с WPA2, като бърза съпоставка?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 7 минути, DoctorSS написа:

Здравейте,

Сега вече съм отворен към предложения за най-добър вариант за нов сигурен рутер.

Казаха ми да гледам да има WPA3, но тук имам няколко въпроса - има ли значение дали лаптопа ми ще подържа WPA3, защото до колкото четох е сравнително нов стандарт. Аз съм с 

Wireless card.

Също така какви са плюсовете и минусите на WPA3 в сравнение с WPA2, като бърза съпоставка?

Като искаш толкоз сигурност си вземи един Fortinet. Не знам от какво точно се плашиш.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, DoctorSS написа:

Здравейте,

Wireless card.

Флашни си рутера с алтернативният фърмуер OpenWRT и си готов. Ама трябва и сигурни ОС да ползваш. Ама трябва да се научиш как да ги ползваш сигурно. Ама то много неща май трябва да научиш !

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 21 минути, JohnTRIVOLTA написа:

Флашни си рутера с алтернативният фърмуер OpenWRT и си готов.

Не го слушай! Не го слушай! DD-WRT! :D

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 17 минути, цър-вул написа:

Nghthawk x4 AC2350 V1? Как да стане?

Има фърм, но друго си е OpenWRT, къде повече свобода и избор на неща! ... Дори ExpressVPN-a може да се сетне :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 44 минути, JohnTRIVOLTA написа:

Флашни си рутера с алтернативният фърмуер OpenWRT и си готов. Ама трябва и сигурни ОС да ползваш. Ама трябва да се научиш как да ги ползваш сигурно. Ама то много неща май трябва да научиш !

Не става, рутера не подържа OpenWRT....

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, цър-вул написа:

Айде дай точен линк за v1, защото за R7500 v1  фърм НЯМА

Това е линка https://dd-wrt.com/support/router-database/?model=R7500_v1 , но не излиза и ръчно трябва да въведеш netgear за да ти излезат линковете и този на версията е там.

преди 5 минути, DoctorSS написа:

Не става, рутера не подържа OpenWRT....

Как стигна до този извод ?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Публикацията ви съдържа термини, които не допускаме! Моля, редактирайте съдържанието си и премахнете подчертаните думи по-долу. Ако замените букви от думата със звездички или друго, за да заобиколите това предупреждение, профилът ви ще бъде блокиран и наказан!
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Сподели

• Добави ново...