Премини към съдържанието
Форумът в приложение

По-лесно сърфиране. Научи повече.

Kaldata.com - Форуми

Приложение на форума на цял екран с push известия, значки и други.

За да инсталирате това приложение на iOS и iPadOS
  1. Докоснете Иконата за споделяне в Safari
  2. Превъртете менюто и докоснете Добавяне към началния екран.
  3. Докоснете Добавяне в горния десен ъгъл.
За да инсталирате това приложение на Android
  1. Докоснете менюто с 3 точки (⋮) в горния десен ъгъл на браузъра.
  2. Докоснете Добавяне към началния екран или Инсталиране на приложение.
  3. Потвърдете, като докоснете Инсталиране.

Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

 

Дигитализиране на аудиокасета

Featured Replies

С 3.5мм кабел, свързващ касетофона с компа явно не става. На компа звукът от касетата се възпроизвежда нормално, но след като Audacity го записва, излиза само ръмжене. Къде се крие причината? 

Искаш да кажеш, че след като си свързал касетофона с кабел към компютъра, чуваш звука от касетата през озвучителните тела на последния? Audacity правилно ли е настроена, да записва от точния вход? Вижда ли се графиката на звука в нея?

  • Автор

Да, на компютъра се чува звукът от касетката. Настройките за вход и изход в Audacity мисля че са верни, поне няма много избор. Графиката се вижда. Но защо ли при запис се получава някакво ръмжене, подобие на звука от касетката?

Например - 17 Best Free Audio Recording Software in 2025 .

Идеята е да видиш дали проблемът идва от Audacity.

Само да уточня - ако не записваш, звукът се чува на компютъра чисто, без ръмжене, така ли?
 

  • Автор

Точно така, звукът на компютъра е чист. Затова се учудих, че на запис излиза ръмжене.

Чудя се дали проблемът е в кабела. В момента се продават осъвременени касетофони с USB, та се чудя дали с USB кабел щеше да е по-добре.

преди 48 минути, passengerbg написа:

Настройките за вход и изход в Audacity мисля че са верни, поне няма много избор.

Пробвай всички. Според мен тук е проблема.

  • Автор

Мисля, че към микрофона. Има 2 входа, но единия категорично отпада, защото когато пускам касетата на касетофона, на компютъра не се чува нищо. Когато е към другия вход, записаното на касетата се чува на компютъра, но след запис с Audacity се чува само ръмжене.

За да запишеш качествено аудиосигнал на компютър ти трябва на първо място качествен аналого-цифров преобразовател (АЦП). На английски - Analog to Digital Converter (ADC). Т.е. обратното на DAC (ЦАП).

Това би трябвало да може да го свърши и вградената звукова карта на компютъра, стига да има линеен стерео вход - line in. Но не е ясно доколко е качествена самата звукова карта и дали няма да вкарва допълнителни смущения при записа. Едно време в компютърните магазини продаваха допълнителни АЦП карти, които се включваха в свободен PCI слот на дънната платка на компютъра. Но при лаптопите това едва ли е възможно.

Има и външни АЦП устройства, но те са за професионална употреба и са скъпи и не знам дали си струва за няколко касети. Те се включват съм компютъра по USB.

Второто важно условие е подходящ софтуер за запис. Освен Audacity има безброй други програми, включително и платени за професионална употреба като Sound Forge и Cool Edit Pro (сега се нарича Adobe Audition).  Но те са скъпи и сложни за разучаване.

преди 15 минути, passengerbg написа:

Има 2 входа, но единия категорично отпада, защото когато пускам касетата на касетофона, на компютъра не се чува нищо.

Не ти трябва да чуваш. Пусни тогава да записва Audacity да видим какво става.

преди 7 минути, В. Велев написа:

Не ти трябва да чуваш. Пусни тогава да записва Audacity да видим какво става.

Айде бе? От аудио ИЗХОД, как ще има сигнал? Горе , @Михайлов го е казал:

Цитат

Това би трябвало да може да го свърши и вградената звукова карта на компютъра, стига да има линеен стерео вход - line in

 

преди 7 минути, teo-glavata написа:

Айде бе? От аудио ИЗХОД, как ще има сигнал? Горе , @Михайлов го е казал:

Сега не мога да гадая къде го включва, но това че не се чува звук не е само защото може да е изход, а да е точно както Михайлов казва да е line in, но компютъра да не му е настроен от там да приема, а Audacity да е настроено за там.

В краен случай би могло да се използва ето такава външна звукова карта Estillo USB 5.1 :

spacer.png

Има линеен вход, позволява запис с честота на дискретизация 48 kHz при 16 бита и струва 68 лева.

Има я по компютърните магазини.

Пълното название на картата е 

Estillo USB 5.1 - EST-SND-5.1USB

 

преди 12 минути, В. Велев написа:

Сега не мога да гадая къде го включва, но това че не се чува звук не е само защото може да е изход, а да е точно както Михайлов казва да е line in, но компютъра да не му е настроен от там да приема, а Audacity да е настроено за там.

Нама какво да се гадае

преди 49 минути, passengerbg написа:

Има 2 входа.....

Става дума за лаптоп или някоя архаична щайга. През микрофонни ВХОД е нормално да има сериозни артефакти, заради много голямото усилване на сигнала от този вход.

преди 1 минута, Михайлов написа:

В краен случай би могло да се използва ето такава външна звукова карта Estillo USB 5.1 :

spacer.png

Може. Но автора не е казал какъв е компютъра. Може вградения звук да е добър. Освен това и зависи качеството на касетката. Така или иначе ще трябва да се обработва.

 

преди 1 минута, teo-glavata написа:

През микрофонни ВХОД е нормално да има сериозни артефакти, заради много голямото усилване на сигнала от този вход.

Може да намали силата на микрофона.

  • Автор

Благодаря ви за отговорите. Да, записът е на лаптоп. Очаквах че ще трябва да редактирам аудиото, да махам излишните шумове, а то излезе, че изобщо не се записва както трябва. Очевидно, трябва да си купя външна звукова карта, въпреки че се надявах с лаптопа да стане.

преди 2 минути, passengerbg написа:

Благодаря ви за отговорите. Да, записът е на лаптоп. Очаквах че ще трябва да редактирам аудиото, да махам излишните шумове, а то излезе, че изобщо не се записва както трябва. Очевидно, трябва да си купя външна звукова карта, въпреки че се надявах с лаптопа да стане.

Лаптопа няма добра звукова карта и по-специално АЦП.

преди 5 минути, passengerbg написа:

Благодаря ви за отговорите. Да, записът е на лаптоп. Очаквах че ще трябва да редактирам аудиото, да махам излишните шумове, а то излезе, че изобщо не се записва както трябва. Очевидно, трябва да си купя външна звукова карта, въпреки че се надявах с лаптопа да стане.

На десктоп се включва тук:

EKRANNA-SNIMKA-2025-05-12-161923.png

преди 1 час, Михайлов написа:

Има я по компютърните магазини.

Пълното название на картата е 

Estillo USB 5.1 - EST-SND-5.1USB

 

Аз си взех тази карта от алито.

https://www.aliexpress.com/item/32815685327.html?spm=a2g0o.order_list.order_list_main.21.32691802LCUsNe

С доставкат излиза около 20лв.Всичко си има.С нея измерих детонациите на касетен дек.На диска има програмка с която се настройват входове и изходи.Ползвам я лаптоп.

Пропуснах да добавя, че направих този мод от снимката за по-качествени баси,

SoundCard.jpg

Аз използвам за аудио един външен ЦАП (DAC) - RME ADI-2 Pro FS R BE.

Той има два цифрово-аналогови преобразователя на базата на два чипа AKM 4493, но освен това има и вграден аналогово-цифров преобразовател, който позволява конвертиране на аналоговия сигнал до 768 kHz/24 bit и в DSD.

Честно казано, досега нито веднъж не съм му изпробвал възможностите като АЦП. Но това се води професионална техника и цената е висока.

spacer.png

преди 39 минути, passengerbg написа:

Благодаря ви за отговорите. Да, записът е на лаптоп.

А възможно ли е лаптопът да е много стар и слаб, и поради това да не може да се запише сигналът? 

Все пак, след като звукът излиза от него недеформиран и се вижда в Audacity, това би трябвало да означава, че звуковата карта e успяла да си свърши работата.

И преди да купуваш нов хардуер, пробва ли с друг софтуер?

преди 3 часа, passengerbg написа:

В момента се продават осъвременени касетофони с USB, та се чудя дали с USB кабел щеше да е по-добре.

Глупости. Не знам за какви точно касетофони говориш, но тези USB-та на тях най-вероятно са входове за флашки. Оттам звук няма да изкараш.

преди 14 минути, Rudy M. написа:

Глупости. Не знам за какви точно касетофони говориш, но тези USB-та на тях най-вероятно са входове за флашки. Оттам звук няма да изкараш.

Не точно - линк

  • Автор

Този касетофон за който говоря се води радио плеър JVC и се предлага в една от известните вериги за техника. Има USB, но в описанието пише че няма цифров тунер, въпреки че на самото устройство има лепенка Digital Tuner.

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Публикацията ви съдържа термини, които не допускаме! Моля, редактирайте съдържанието си и премахнете подчертаните думи по-долу. Ако замените букви от думата със звездички или друго, за да заобиколите това предупреждение, профилът ви ще бъде блокиран и наказан!
Напишете отговор в тази тема...

Разглеждащи това в момента 0

  • Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

Дарение

  • Подкрепи съществуването на форума - направи дарение
    25%
    Дарени 252.69 EUR от нужните 1,000.00 EUR

Бюлетин

Получавайте известие, когато има важна промяна или новина свързана с форума.

Профил

Навигация

Търсене

Търсене

Конфигуриране на push известия в браузъра

Chrome (Android)
  1. Докоснете иконата на катинар до адресната лента.
  2. Докоснете Разрешения → Известия.
  3. Променете предпочитанията си.
Chrome (Desktop)
  1. Кликнете върху иконата на катинар в адресната лента.
  2. Изберете Настройки на сайта.
  3. Намерете Известия и коригирайте предпочитанията си.