Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Shrek

Всеки втори българин е с наднормено тегло

Препоръчан отговор

Не приемам съветите на експертите от тялото.ком, за мен ми препоръчват да кача 5 кг :) 185 см на 74 кг съм. Бил съм и 98 кг през един кратък период от студентството - през 3-ти курс, той беше най-лесен (става дума за машинен инженер) и падна голямо ядене, пиене, пушене и мързел. Аууу... :P Но тези килограми са отвратително нещо, свалих ги след 2-3 месеца и оттогава съм си така, вече повече от 20 г. след този трети курс... Така си се чувствам най-добре. Предпочитам по-голямата лекота и пъргавина на движенията отколкото силата. Мое лично мнение все пак. В края на първата година на казармата бях 69 кг и бях във върховата си спортна форма. Тогава (1981 г.) бях от най-добрата първа редица и най-добрите трима на парада 1300 години България. С лекота притичвах по 3-4 км ей така само за загрявка и за удоволствие или правех по 30-40 коремни. А ежедневните тренировки по 8 часа строева бяха детска игра просто. Плюс 15-20 км вървене до местата за тренировка ;) Липсваше силата, която човек получава от повече килограми (мускули !!), разбира се. И на базата на опита си се спрях на тези килограми, на които съм в момента. Поддържането на добра форма е въпрос на личен избор и манталитет, не на пари и други подобни глупости. Не съм спрял да пия, пуша, да си хапвам от всичко и т.н. но го правя с мярка и с вътрешен кеф и си поддържам формата постоянно. Например тези почивни дни преобърнах двора, направих лехите засях доматите, сложих им коловете, вързах ги, подготвих местата за засяване за краставичките, на пукливата царевица и много други... В момента се кефя с цигара в ръка на дъжда навън в Сливен и добре свършената работа по засаждането и точа зъби за печеното агнешко :ph34r: Честит празник на всички трудещи се :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами диета означава начин на хранене. Дали е правилно или не, диетата си е диета. Писал съм много по въпроса в други теми. Най-простото - намаляваш хляба и количеството приета храна на едно хранене, увеличаваш броя на храненията до 5-6, отказваш вафличките, наблягаш на сутрешното хранене, вечер избягваш изцяло хляба, минаваш на пълнозърнест или ръжен, овесените ядки не са за конете, а за това да затапваш пилешките пържоли, морковете ще запълнят празнотата на стомаха ти , изобщо ако някой издържи на това, ще се втали ;) Аз си продължавам на бира, докато гаджето не каже, че не харесва коремчето ми ;)

За този начин на хранене съм съгласна,ама той е за девойчетата ,които искат да си обхващат кръстчетата с ръчички :)

шегата настарна, наистина не е необходимо да се яде много хляб, та макар и типов или ръжен,защото брат ми е работил във фурна за хляб и знам как се правят така наречените типови и ръжени хлябове...ако наистина бяха такива-да ,добре е да ги използваме, но действителността е съвсем друга.... Абе, трябва да се научим да се храним малко по-здравословно, да имаме повечко движение и това е ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Половината българи са с наднормено тегло. Нашенецът масово затлъстява заради неправилно хранене, стрес и застоял живот. Това сочат данните от социологическо проучване на МБМД. Само една трета от затлъстелите хора обаче отчитат, че са дебели и искат да отслабнат, обясни социоложката Мира Янова. Едва 10% от българите пък спортуват или извършват физическа работа, каза още тя. При мъжете проблемът с излишните кила е по-ясно изявен, отколкото при жените. Най-дебели са хората над 40 години, показва изследването. Парадоксално, най-бедните най-често преяждали. Турците и българите са по-склонни към напълняване. Най-фини са ромите, които генетично не били предразположени към затлъстяване. Хората в селата трупат излишни кила по-често, отколкото тези в големите градове. Най-дебелите българи са в Северозападната част на страната, сочи проучването. Там над 60% от хората са дебели, обобщи Мира Янова. В Пазарджик, Пловдив и Смолян също над половината население е затлъстяло. Най-слаби са нашенците в района на Русе и Ловеч, където дебел е едва всеки трети.

Храним се неправилно и затова дебелеем, обясни и специалистът по проблемите на затлъстяването д-р Светослав Ханджиев. Повечето хора преценяват какво да ядат според това дали им е вкусно, а не дали храната е полезна и здравословна. Така излиза, че се храним с твърде много пържени и солени храни, както и с бял хляб, каза още Ханджиев. За последните 50 години сме започнали да консумираме седем пъти повече тлъстини и пет пъти повече сол. Българите посягат към чашката четири пъти повече, отколкото преди половин столетие. Неслучайно и страната ни е на второ място в Европа по смъртност от сърдечно-съдови заболявания след Русия, продължи статистиката специалистът. Излишните килограми носят със себе си риск от диабет, сърдечни и психически проблеми, алармира той. Всеки втори дебелак казва, че има здравословни проблеми заради излишните килограми. Пухкавите дами пък смятали, че са грозни, и се оплакват, че не могат да носят дрехите, които им се искат. Въпреки това нищожна част от дебелите са се опитали да отслабнат.

Най-често закръглените нашенци разчитат на диета, за да се вталят, обясни още Мира Янова. Едва 28% от тях са успели трайно да стопят тлъстините с лишаване от храна.

Все по-тревожна е тенденцията не само възрастните, но и децата у нас да пълнеят опасно, коментира д-р Ханджиев. В България пълнотата на едно дете все още се счита за белег на здраве, а не обратното, коментира той.

Една трета от младите хора се хранят предимно по заведенията и избират месо и пържени картофи за вечеря, показват данните от проучването. Тъпчем се с храна най-вече по обяд, а основното ястие трябва да е закуската, коментираха още експертите. Хората у нас обаче не закусват пълноценно. Почти всеки втори започва деня си с кафе и цигара, вместо с храна. Друга голяма част от нашенците пък сутрин ядели традиционните родни банички, понички и саламки, показват данните.

Работещите хора пък масово преяждали по бюрата си от стрес. Най-често злоупотребяваме с шоколад, солети и вафли между основните хранения. Тревожен е фактът, че все повече млади хора напълняват застрашително, каза д-р Ханджиев. Майките у нас масово хранят децата с чипс, хамбургери и сладкиши и затова малките затлъстяват, обясни още той. Българските малчугани са на четвърто място по дебелина в света след гръцките, английските и ирландските си връстници.

Източник: Стандарт

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако глобализацията беше в обратна посока, още преди доста години американците и западноевропейците щяха да започнат да отслабват, а не ние да дебелеем. Единственият ни шанс за оцеляване е всеки сам да се опита да поддържа теглото си в разумни граници. Първото, което трябва да се победи, е лакомията. Това ще е трудно, защото повечето ни сънародници са алчни, а това се отразява и на отношението им към храната. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Еми как да ядеш нещо, което не ти харесва??? Определено като ми донесат чиния с пържоли и чиния с броколи ще избера първата...

:) защото не знаеш как да проготвиш броколите или ходиш на места в Пловдив, където не ги приготвят хубаво. Всъщност във Филибето на малко места ги приготвят наистина хубаво и там дерат кожи.........

Иначе ще ти драсна ЛС с няколко рецепти с броколи лично мои и приготвени от мен и ще си оближеш пръстите. Естествено, понеже знам, че си месояден, ще гледам такива с мИсо Публикувано изображение

Иначе - този факт, че днес хората предпочитат да пият някакви химии, хранителни добавки и други продукти за отслабване, вместо да се вземат в ръце и да упражняват спорт и да променят хранителният си режим, е доста обезпокоителен. Всъщност с г-жа Янова, която имам удоволствието да ми е преподавател, сме дискутирали този проблем. Всеки - включително и аз - почва деня си не със закуска, а с цигара и кафе. Просто нямам апетит рано сутрин. И после като се приберем прегладнели от работа и училище...ела да видиш. Вреден навик, който обаче е лесно изкореним (особено сега, когато нямаме апетит изобщо по цял ден). А това за майките - направо побеснявам като гледам как тъпчат отрочетата си с желирани бонбони, вафлички и чипсове. Но пък твърдо отказвам да приема, че нашите деца са на четвърто място в света по затлъстяване.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Реално спортуват едва 10% от българите

6% бягат, а 4% ходят на фитнес, като в същото време обаче всички си похапват добре.

Най-честият способ за редуциране на килограмите се оказват диетите, но ефектът не е голям. Едва 28% са казали, че са постигнали резултат за по-дълго време.

За какво говорим просто!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това ще е трудно, защото повечето ни сънародници са алчни, а това се отразява и на отношението им към храната. :)

Не е от лакомия и алчност, точно обратното. Векове наред българите сме били сред бедните нации, хората по селата са се хранели с каквото сами си изкарат, не всички са имали овци, крави и т.н. и ако са ядяли месо, е било около Коледа, Великден и Гергьовден. Не говоря само за много отдавна, до началото на миналия век е било така - по селата, а България винаги е имала предимно селско население.

След това, в по-близкото минало, портокали, банани и луканка пак е имало само по Коледа, дори когато са имали пари да си купят.

Така че - навик и рефлекс е да се натъпчем, докато има. Не го казвам иронично, за съжаление е някакъв незабелязан рефлекс на нацията, особено на поколението преди нашето Публикувано изображение Днес, когато супермаркетите ни са пълни с разнообразна и най-често нездравословна храна, изкушението се оказва по-силно от повечето от нас. И дори парите да не са ни чак толкова много, на повечето хора им стигат за ежедневно натъпкване (със същата некачествена храна, блъскана с какво ли не). Като прибавим е модата на Макдоналдс, Кейефси и т.н., пиците на парче и навика да не сядаме на масата без хляб (и мръвка), нещата стават съвсем обясними.

И въпреки че скоро няма да стигнем американците по доходи и стандарт на живот, по затлъстяване сигурно вече сме ги стигнали Публикувано изображение

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

Еми как да ядеш нещо, което не ти харесва??? Определено като ми донесат чиния с пържоли и чиния с броколи ще избера първата...

Това второто е отврътно,който казва,че му е вкусно лъже,за да се оправдава защо яде такава помия

Редактирано от ivo23 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Често причината за наднормено тегло са някои медикаменти.

Наднорменото тегло е един от най-големите проблеми на съвременното общество, който заплашва да придобие мащабите на епидемия.

За да се избавим от излишните килограми и да се сдобием със желаната фигура правим какво ли не - тичаме, прекарваме часове във фитнес залата и се подлагаме на изтощителни диети, които не рядко застрашават здравето ни.

Като виновници за затлъстяването най-често са сочени полуготовите храни с високо съдържание на мазнини, въглехидрати и сол, обездвижването и стреса, съпътстващи съвременния начин на живот.

Според направените в последните години изследвания, причината може да не е само в хранителния режим и липсата на движение. Понякога излишните килограми се дължат на медикаментите, които приемаме. Някои лекарства, не само не ни позволяват да отслабнем, но провокират натрупването на излишна мастна тъкан.

Учените са установили, кои от най-разпространените медикаменти влияят върху теглото ни:

* Медикаменти, прилагане при смущения на обмяната на веществата, при силна отпадналост на организма, анеммии и за диабет (инсулин, бутамид)

* Лекарства за проблеми с храносмилането, срещу язва и повръщане

* Медикаменти, изписвани при нарушения на функциите на щитовидната жлеза.Провокиращи повишаването на килограми са медикаментозните трапии при сърдечно-съдови заболявания, каквито са хипертония, исхемична болест на сърцето и т. н.

* Орални противозачатъчни препарати, хормонозаместителни медикаменти, назначавани при менопауза, лекарства прилагани при безплодие или нарушения в цикъла

* Успокояващите и транкилизиращи медикаменти, антидепресантите, лекарствата за епилепсия, също влияят върху обмяната на веществата и провокират затлъстяването.

* Лекарства за възпалителни заболявания и глюкокортикостероиди, могат значително да повишат нивото на глюкозата и като следствие, да доведат до затлъстяване

* Обезболяващите, противовъзпалителните и антибактериалните препарати също влияят върху метаболизма и съответно върху покачването на теглото.

Лекарите обясняват, че голяма част от лекарствата имат страничен ефект свързан с нарушена обмяна на веществата. При лечение с тези препарати, специалистите препоръчват допълнителни физически натоварвания, спазване на подходящ хранителен и двигателен режим, консумация на по-ниско калорични храни.

Ако и активната физическа дейност не даде желания резултат,може да попитате лекуващия лекар за аналог на препарата, който няма такъв страничен ефект.

Изт.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Уж криза било-ядат като лами после чупят кантара

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тренировки му е цаката, ама не кво да е, а нещо свястно като Тайдзицюан. Тайдзицюан е изкуство, което помага на хората. Тайдзицюан прави хората по-здрави, по-силни, по-добри, по-човечни, по-истински. В Тайдзиюан, като вътрешен стил на Кунг фу, има сливане между тяло, дух и енергия. Бавните и плавни движения, характерни за Тайдзицюан, позволяват изкуството да се практикува от хора на всякаква възраст. Оздравителният ефект от практикуването е естествен и доказан. Упражненията са ефикасна система за подобряване на мускулната и костната система. Практикуването на Тайдзицюан ни дарява дихателна култура, ползите от която усещаме през целия си живот. Тайдзицюан е незаменим помощник за концентрация и сила на ума, за неговото поддържане и непрестанно трениране. Тайдзицюан ни помага да съхраним спокойствието и усещането за пълноценност във всяка една ситуация от ежедневието ни. И не на последно място, Тайдзицюан е един от най-ефективните познати методи за самозащита. За повече инфо, вижте сайта на Световната Чън Сяоуан Тайдзицюан Асоциация - България http://www.taiji-bg.com/

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...