Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Shrek

Всеки втори българин е с наднормено тегло

Препоръчан отговор

Публикувано изображение

Всеки втори българин е с наднормено тегло. Това каза пред журналисти д-р Светлозара Илиева от Асоциацията за изучаване на затлъстяването и съпътстващите го заболявания. Близо 57 на сто от българите страдат от наднормено тегло, а 33 на сто - от затлъстяване. Със затлъстяване са и 10 на сто от българските деца. Около 25 на сто от европейците са със затлъстяване, добави Илиева. В рамките на изложението "Алея на здравето", което ще бъде от 26 до 29 април в НДК, ще се извършват безплатни консултации със специалисти и измерване на параметри, засягащи наднорменото тегло - индекс на телесна маса, мастна телесна маса, активна телесна маса и др., каза още тя. Общоевропейският проект "DIOGenes" е мащабна програма за идентифициране, изучаване и прилагане в хранителната промишленост на различни диетични режими, които ще подпомогнат борбата с пандемията на нашето време - затлъстяването, посочи д-р Илиева.

Петгодишният проект е подкрепен от Европейския съюз с 14,5 млн. евро. В проекта в България участват 106 семейства, в които единият родител и едното дете страдат от затлъстяване. Търсим връзка в генетичното предразположение към затлъстяването, като изследваме генетичен материал, взет от участниците в проекта, добави д-р Илиева. През първите осем месеца от началото на проекта участниците консумират нискокалорична храна, като очакването е теглото им да се намали с до осем процента. През следващите шест месеца те ползват препоръчителна диета, а през останалите шест - участниците се хранят на свободен режим, поясни тя. Здравните разходи, свързани с преодоляването на проблема със свръхтеглото в Европейският съюз са 70-130 млрд. евро. Проектът "DIOGenes" е включен в Шестата рамкова програма на Европейската комисия. В него участват специалисти в нутрициологията и обезитологията от Дания, Холандия, Германия, Испания, Англия, Гърция, Чехия и България.

Институционален координатор на проекта за България е болница "Цар Борис Трети". Изпълнението на проекта ще продължи до края на 2009 г. Неговата цел е чрез научните центрове, които работят в областта на метаболизма и здравето, да се проучи влиянието на хранителните режими върху 350 български семейства. На базата на изследванията ще се идентифицират геномни предиктори на успешно намаляване на телесното тегло и ще се разработят - с помощта на хранителни компании и предприятия - нови храни с добър вкус, които помагат да се намали приемът на храна чрез предизвикването на сигнали за ситост. Ще се създадат и нови правила, съвети и хранителни режими, които могат да се прилагат в здравната практика, за да се поддържа здравословно телесно тегло, каза още д-р Илиева.

днес.бг

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не е задължително да се затлъстява от пържоли.Можи да е просто от мързел ...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не е задължително да се затлъстява от пържоли.Можи да е просто от мързел ...

И неправилно хранене. Повечето хора не закусват, през деня хапват по малко,а вечер...айде да се "наплюскаме", а вечер би трябвало да се яде нещо леко, може да не е това главната причина, но също си оказва влияние. А затлъстяването може и да е следствие от някакво лечение...Изобщо много причини има ,но определено не е хубав фактът,че доста българи са затлъстели Публикувано изображение А пък ,когато става дума за деца, ми става кофти за тях...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Щом дебелеем значи сме си покачили стандарта на живот... :hush:

Точно обратното. Хората с висок стандарт имат възможността да подбират храните си; и не, не ми скачайте, че в днешно време не знаем какво ядем и всички храни независимо от цената са генномодифицирани и т.н. защото не е така. Когато имаш по-висок стандарт или както повечето хора подразбират в това понятие "имаш повече пари", имаш много повече възможности да се грижиш адекватно за фигурата си и оттам за здравето си, защото двете неща са неразривно свързани. Не става въпрос само за яденето... Пък и стресът също си е фактор съвсем не без значение. Аз като гледам снимки на нашите отпреди 25 години и гледам какви са слаби и викам "Абе, хора, вие гладували ли сте? " И майка вика "А не, изобщо, ядяхме си колкото и когато си искаме".

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всичко опира до метаболизъм и движения...Ям по една кофа манджа на ден и не съм мръднал от 70 кила вече 3та година...На фитнес не съм ходил през живота си...

А ако ядеш по една вафла на ден и само сменяш кълките, на които лежиш , не ще ти се лепят сланини по задника , амииииии....А за парите и грижата за килата : ти кльощав депутат виждала ли си ...:super: Важно е желанието...:hush:

Ти хубаво ми даваш пример с депутатите, но ще ти кажа, че това, че хората с висок стандарт съответно имат и повече възможности за поддържане, не означава, че всички го правят. Битува една жестока действителност - "бизнеса с голямо шкембе". И един тънък психологически момент - хора, лишавани в детството си от едно или друго, без да го осъзнават, когато вече имат възможност, почват да си позволяват всичко, почват да ядат като прасета, не защото изпитват глад, не защото изпитват удовослтвие от финото и скъпо блюдо, а за да попълнят една "празнина" в собственото си съзнание.

И метаболизма на жените е несравним с тоя на мъжете. На мъжете е много, много по-бърз, а на жените е заложено да трупат мазнини в някои зони и това е с чисто репродуктивна цел, но не го казвам за оправдание на затлъстялата нежна половинка от човечеството, а просто за да ти онагледя едната обмяна на веществата и другата. Аз сигурн се движа повече от тебе поради една и друга причина, но не мога да изям "една кофа манджа". Тук роля си има и гена, и захранването като дете, не само метаболизма.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Както казва един познат : Проблемът от затлъстяване при българина идва от това, че не яде до наяждане, а до изяждане на сипаното....

Ми с това потвърждаваш тезатами за кинтите и стандарта...:super:

А относно движенията, може да поспорим кой повече се движи...:hush:

Слави, не знам колко се движиш, затова съм казала сигурно. Просто с оглед на работата ти предполагаx, че е по-заседнала.

Ми аз не съм отрекла на 100% тезата ти, но и не я подкрепям изцяло. Идеята на темата е не за сравняване на метаболизмите, щото и в Америка има хора по 40кг. Идеята на темата е за фактори, които действат на надиндивидуално ниво, в случая - национално. Стереотипи на хранене, как те се са променилим, какво е довело до това затлъстяване с пандемични размери.

За мен лично това е доста обезпокоителен процес, който, както иначе всички добре знаят на теория, влачи след себе си сума ти гадости.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За мен тази докторка е песимистка. Ако беше оптимистка щеше да я нарече : Всеки втори българин е с нормално тегло. Ами нали гоним Америка все пак. Трябва да ги догоним и по затлъстяване.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Както казва един познат : Проблемът от затлъстяване при българина идва от това, че не яде до наяждане, а до изяждане на сипаното....

Тука се сещам как всяка баба тъпче внучетата си докато се пръснат. То прекалено не е на хубаво.

А по темата. Явно всеки си има теория и аз така. Важно е да се спортува. В миналото хората е трябвало да са физически активни, за да оцелеят (на полете и тн). Сега всеки работи(доста случай е седнал на стол), кара кола, просто не се движи достатъчно, а тялото си иска движение и натоварване. В тая връзка се сещам колко занемарено е физическото възпитание в училищата. Помня по мое време как беше, а сега е още по-зле. Физ. възпитание е не по-малко важно от възпитание по принцип, нито от обрзование(лично мнение). Изобщо трудно се става човек.

Поздрави Публикувано изображение

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нека продължаваме с пиците на парче, KFC, McDonalds.... та да станем най-дебелите в Европа.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да,ама обърнахте внимание повече на богаташите,а тези дето са с по 200-250лв заплата дебелеят повече ,защото маат филий с олио и червен пипер,е на тва ядене какво да му усвоиш освен мазното.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Какво е наднормено тегло?Колко е нормата?Как се смята?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Какво е наднормено тегло?Колко е нормата?Как се смята?

http://www.tialoto.com/

погледни в "Органайзер на тялото" ---> Пожелателно тегло

може да бъде полезно

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Съгласен съм,че българите дебелеят щото не могат да подбират храната си, ама поне могат да си позволят вместо млякото на бабикера да си купуват обезмаслено.И понеже пиша в тая тема, ще кажа най-вредната „храна" според много(да не кажа всички) диетолози- маргарин.Така че спирайте тия 2 неща и няма да сбъркате!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

http://www.tialoto.com/

погледни в "Органайзер на тялото" ---> Пожелателно тегло

може да бъде полезно

Трябвало да сваля 3кг....глупости на тракалета.Така съм си супер,само коремчето трябва да стегна иначе съм пич и половина.Те ще ми кажата какво трябва да правя

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Жените затлъстяват от диети, мъжете от бира :rolleyes:

Баце, ако стегнеш сланината по корема и я направиш мускули ще тежиш повече....Мускулът е по-тежък...:yanim:

Трудно изпълнимо ;) Няма как да превърнеш 20 кила сланина в 20 кила мускул ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Има един виц : Диета значи да бъдеш дебел и гладен....По-добре бъди само дебел...:rolleyes:

И един виц, за който всички дами ще ме псуват , но не мога да не го кажа : Защо мъжете нямат целулит? -Защото е грозно! :yanim:

ха-ха, ама аз съм виждала и мъже с целулит. А с диети само нищо не се постига

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всичко се постига с воля и пари :rolleyes:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Постига се само едно : влошаваш си здравето. На една позната от много гладуване я оперираха и й резнаха от червата, че беше тръгнала да си "отива"....Публикувано изображение

И на мен това ми е мисъта, диетите само влошават нещата, трябва само да се ограничи приемането на нездравословни храни,да има повече движение и така, организмът по принцип си знае от какво се нуждае,но ,ако го тъпчем излишно....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тук май не сме наясно какво означава диета. Това не означава гладуване, а начин на хранене( не съм чел точното определение). Така, че можем да прилагаме и диета за напълняване, диета за бирено коремче, бухенвалдска диета и така нататък ;) и както каза RefreshMe трябва воля и пари. С течение на времето става начин на живот, както е начин на живот наливането с бира или тъпкането с шоколад.

Редактирано от bildera_ (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

С течение на времето става начин на живот, както е начин на живот наливането с бира или тъпкането с шоколад.

И какво излиза,че не става въпрос за диета, а просто за правилно хранене ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И един виц, за който всички дами ще ме псуват , но не мога да не го кажа : Защо мъжете нямат целулит? -Защото е грозно! ;)

Всъщност целулита няма нищо общо или в краен случай малко общо с надебеляването... И potrebitel е права, че целулит вече се среща и при мъжете, така че @мъжете недейте ляга на тая кълка( и в буквалния, и в преносния смисъл).

Трябвало да сваля 3кг....глупости на тракалета.Така съм си супер,само коремчето трябва да стегна иначе съм пич и половина.Те ще ми кажата какво трябва да правя

В интерес на истината именно тлъстинките на коремчето са вредни за здравето. Другите - примерно по-тежичкото дупе и тлъстини по бедрата са неесттетични и загрозяват фигурата, но нямат такова лошо влияние върху здравето, както тлъстините на коремчето. То е логично. Тая сланина притиска вътрешните органи, затруднява работата на сърцето (особено нощем и при легнало положение), при жените складирането на тлъстинки ниско около ханша също е изключително нездравословно поради близостта с детеродните органи...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И какво излиза,че не става въпрос за диета, а просто за правилно хранене :)

Ами диета означава начин на хранене. Дали е правилно или не, диетата си е диета. Писал съм много по въпроса в други теми. Най-простото - намаляваш хляба и количеството приета храна на едно хранене, увеличаваш броя на храненията до 5-6, отказваш вафличките, наблягаш на сутрешното хранене, вечер избягваш изцяло хляба, минаваш на пълнозърнест или ръжен, овесените ядки не са за конете, а за това да затапваш пилешките пържоли, морковете ще запълнят празнотата на стомаха ти , изобщо ако някой издържи на това, ще се втали :) Аз си продължавам на бира, докато гаджето не каже, че не харесва коремчето ми ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всъщност наистина масата от хора си мислят, че "диета" означава "гладуване". За мен "диета" означава "хранителен режим". Това е важно да се знае, с гладуване не се отслабва. Билдера като човек занимаващ се с фитнес знае :speak:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А така, погрижи се за бирената мускулатура и да не ти пука...:blink:

На мен лекарят ми каза да пия по 4 бири на ден заради бъбреците....:blink:

Ти си лесен,до вас е Каменица и доколкото знам и лесно поддържаш диетата :blink:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...