Премини към съдържанието
Shrek

Първолаците с 10 кила дисаги

Препоръчан отговор

И тази година изискванията на родните школа ще превърнат първолаците в камилчета по неволя.

От 15 септември децата ще мъкнат раници с читанки и тетрадки по 8-10 кила. Тук влиза и отделно пликче с униформа за физическо и товарът става непосилен за детските ръчички, оплака се 36-годишната Таня Миленова, която е майка на първолак.

Седемгодишните, които обикновено тежат между 17 и 25 кила, надали ще се справят с ученическите си чанти сами и отново ще помагат баби и дядовци, коментират учители. Особено трудно е за момиченцата да носят всеки ден дисагите, защото са по-дребнички.

По програма хлапетата имат всеки ден и български, и математика. Това значи, че непрекъснато в багажа им за школото ще присъстват читанките, учебните тетрадки и тетрадките за писане. Самите читанки на първолаците са на плътна хартия, така че са хем обемисти, хем доста тежки, обясни директорката на столичното 64-о ОУ Тереза Иванова. В раничките децата ще носят и водни боички, пластелин и дъски за моделиране в часовете по рисуване. Първолаците имат и по три часа физическо седмично, досущ като каките и батковците от гимназията. Затова родителите предпочитат да пращат децата си по анцузи на училище, казаха преподаватели. Дори и да носят маратонки обаче, на учениците им е забранено да влизат с тях в салоните, защото внасяли прах и мръсотия. Което означава, че ученическата раница трябва да натежи допълнително и от гуменки, обясни още Тереза Иванова.

в-к Стандарт

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

После защо има толкова гръбначни деформитети :)

Вместо да направят във всяко училище шкафчета за децата (като в САЩ),като всяко шкафче да се заключва и детето да си държи работите там,нашите само измислят тежести :angry:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

А тъпото е, че и родителите им са за биене... сумати пъти съм виждал хлапето едва да си мъкне раницата, а майка му си говори с приятелки или нещо му пили на главата...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    Вместо да направят във всяко училище шкафчета за децата (като в САЩ),като всяко шкафче да се заключва и детето да си държи работите там,нашите само измислят тежести

Това е добра идея. Ако имаше и кой да те послуша щеше да е супер :)

Ма докато пораснат ще е така. После се ходи на училище само с една тетрадка biggrin.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Айде бе и тетрадка ще носи, една химикалчица евентуално и все някое услужливо девойче ще даде листче :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

А то реално погледнато и с химикалче може да услужи някой от класа biggrin.gif ....

Иначе идеята за шкафчетата в училище поне за първокласниците не е никак лоша...само че може би децата на нашите деца може да го доживеят....кой ти мисли в тая държава за облекчение, гледат само как да те обременят, да те потормозят

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Оффффффф аман начи, всяка година едно и също! Товарят учениците от 1 до 4 клас като магарета, а после от 9 клас нагоре не ходят на училище. Това е направо смешно или по-скоро трагично angry.gifangry.gifangry.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    После защо има толкова гръбначни деформитети ;)

Вместо да направят във всяко училище шкафчета за децата (като в САЩ),като всяко шкафче да се заключва и детето да си държи работите там,нашите само измислят тежести :angry:

Подкрепям те, но само си помисли колко дълго ще останат здрави и неразбити шкафчетата. Не сме дорасли за нормалните неща за съжаление. Винаги сме или в едната или в другата крайност. Малчуганите ги тормозят да учат щяло и нещяло, мъкнат по 4-5 тетрадки по един предмет, носят чанти по 10кг, а батковците и каките в горните класове ходят с по една тетрадка /та даже и без нея/. Що за аномалии?!?!?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    Подкрепям те, но само си помисли колко дълго ще останат здрави и неразбити шкафчетата.

Еми ще ги направят такива...метални. А и "Който чупи-купи", нали знаеш cool.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    Еми ще ги направят такива...метални. А и "Който чупи-купи", нали знаеш cool.gif

Да именно, вече повечето училища имат охранителни системи с камери и нищо не пречи да се сложат по 1-2 допълнителни такива където са шкафчетата... чупиш-изключване+глоба

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Милите,добре че нямам дете-да го гледам как се товари като магаре sad.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Плюс всички тези учебници и помагала в раниците на децата има и куп други неща-бутилки с минерална вода, всевъзможни закуски и лакомства,телефони, а и дребосъците не рядко си мъкнат и любимите играчки да се фукат на съучениците си.А как обичат да бягат с раниците на гърба си.... biggrin.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

А уж всички "от горе" мислят за доброто на децата...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

А аз продължавам да си нося всички тетрадки и учебници + допълнителни помагала. И всеки учител казва - "искам да имате този учебник, по другите предмети не ме интересува".. Човек да се чуди какво да остави, за да намали малко товара.. и то със страх, че ще получи забележка, защото не е успял да донесе няколко килца повече.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Да бе, баси тъпанарите.

Айде да иг накарам те да носят 10 кила, пък а дали ще се справят!

Помня като бях в началното и като забравя някоя тетрадка, учителката все ми мрънкаше и ми пишеше забележки.

Сега си нося учебниците само по определени предмети - литература, история и английски.

По повечето предмети за щастие нямам учебници, а само тетрадки, което е голямо улеснение. По ПБПП, счетовоство, статистика и т.н.

И всяка година си правя сметката кои учебници да купувам - като знам, че няма да го отворя не го и купувам. За учебник по фолософия пари не съм давала, имайки в предвид как се изкарват оценки и как ни се преподава по този предмет...

Има някой учебници дето с кеф си го нося - по история си нося цял куп неща - записки всякакви, но на мен ми преподава една прекрасна преподавателка и с удоволствие си нося учебника.

И пак, ако тръгна всички да ги нося ще се изгърбя - правим си график с моята съученичка, която стоим на чин - всеки ден коя какъв учебник да носи.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

тва се казва от малки да почват да се учат за хамали :speak: ...требе да са здрави я , кои ще носи тухли и цимент :P

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    А тъпото е, че и родителите им са за биене... сумати пъти съм виждал хлапето едва да си мъкне раницата, а майка му си говори с приятелки или нещо му пили на главата...

А още по-тъпото е, че тез тежести отзаде само ги разнасят май - много полза няма.

На 10 - 2ма да излизат що годе грамотни! ohmy.gifbiggrin.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    А аз продължавам да си нося всички тетрадки и учебници + допълнителни помагала. И всеки учител казва - "искам да имате този учебник, по другите предмети не ме интересува".. Човек да се чуди какво да остави, за да намали малко товара.. и то със страх, че ще получи забележка, защото не е успял да донесе няколко килца повече.

Ако някой ме чуе какви съвети ти давам сигурно ще ми метне един бой, но карай.

Като се позамисли човек тия учебници не ги използваме въобще в училище. Следователно няма смисъл и от носенето им. Недей носи всички тия работи. Повечето от тях не ти трябват. Абе всъчщност я ги носи, че после ако ти се скарат аз ще съм виновен. Оффф и аз не знам дали е по-добре да се носят или не :speak:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Като се позамисли човек тия учебници не ги използваме въобще в училище. Следователно няма смисъл и от носенето им. Недей носи всички тия работи. Повечето от тях не ти трябват. Абе всъчщност я ги носи, че после ако ти се скарат аз ще съм виновен. Оффф и аз не знам дали е по-добре да се носят или не :)

Ми да в училище учебниците са излишни! Нали има учители за тази работа! :clap: Заслужава си да носиш учебник по който наистина работиш в час а не просто да го носиш за да си изряден ученик! А колкото до първолаците - Много е сладко като видиш някое лапе 20 кила с мокри дрехи да носи раница, която е почти колкото него и на височена и на килограми laugh.gif А колкото за шкафчетата аз съм с 2 ръце за идеята да се направят! Единственото което ме притеснява е че има безделници, които като си нямат друга работа може да почнат да ги чупат :)angry.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Браво на г-н Министъра,той се такива ги насира-деца,дето въобще не им е ясно още за какво става върпос в училище,ще ти мъкнат 100 кила раници.По новата система учебниците са направени така,че в тях да се попълва => всяко дете ще трябва да си носи всеки учебник..То да бяха само раниците,добре щеше да е,ама то е и новата програма,дето всяка година я сменят,само и само да съсипат българското образование,което смея да кажа е едно от най-добрите в света!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Аз пък когато учих в първи клас

не съм носил много учебници-

само буквара,математиката и тетрадка.

Повече не ни и искаха.

Сега като гледам програмата за

първалоците се смайвам направо.

Имам чуството,че искат да ги правят професори или... angry.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Като се позамисли човек тия учебници не ги използваме въобще в училище. Следователно няма смисъл и от носенето им. Недей носи всички тия работи. Повечето от тях не ти трябват. Абе всъчщност я ги носи, че после ако ти се скарат аз ще съм виновен. Оффф и аз не знам дали е по-добре да се носят или не :nono:

То си е лично решение.. Ама откъде човек да знае на какъв кеф е учителя :) На някои им трябват учебници, защото се решава от тях.. чете се.. но всъщност, според мен, трябва всеки учител да предупреждава учениците дали на следващия час ще им трябва. По такъв начин би се избегнало цялото това носене. А друг вариант е да си ги разделите учебниците с този, с когото седите един до друг..

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

В последните години наблюдавам малките дечица какви раници мъкнат рано сутрин и направо сърцето ми се къса.А забелязали ли сте седмичната програма на тези деца?!

Малчуганите не могат реално да изживеят детството си, защото в училище биват товарени и заливани с куп домашни, а отделно амбициозните родители ги записват на разни кръжоци.Фактически децата нямат време за развлечения и спорт.

Това са деца и наистина е грехота да бъдат тормозени, да това е тормоз.Съгласете се, че това се отразява и на нервната система.И ако преди децата ходеха на училище с песен на уста, то те сега ще ходят не само без песента, ами и натоварени като магарета, за да може да се твърди, че в България образователната система е на високо ниво.

И що за измислица са тези помагала-навремето и без луксозните помагала хората са се образовали качествено, а което дете пожелае да се информира повече по дадена тема, би могло да го стори-има достатъчно източници вече.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Аз съм съгласен да направят шкафчета обаче къде ще намерят толкова място за да ги държат?! В моето училище, в което има около 500 ученика и около 10 класни стаи просто незнам къде ще ги сложат тея шкафчета.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.