Премини към съдържанието
Начинаещ

Ядрено Магнитен Резонанс - има ли вредно въздействие

Препоръчан отговор

Здравейте! ;)

Лекарите ми препоръчват да си направя изследване с Ядрено Магнитен Резонан.

Това което съм чел е че се използва мощно магнитно поле и изследването продължава около час.

Някой знае ли дали това изследване вреди по някакъв начин на организма в момента или след време.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Здравейте! ;)

Лекарите ми препоръчват да си направя изследване с Ядрено Магнитен Резонан.

Това което съм чел е че се използва мощно магнитно поле и изследването продължава около час.

Някой знае ли дали това изследване вреди по някакъв начин на организма в момента или след време.

на мен не ми навреди. преди да минеш прегледа попълваш един формуляр. по -специялно може би се отразява на хора с байпас и подобни операции.а за времетраенето незнам.при мен беше за 15 мин.

Редактирано от foty (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имам приятел,който близо час каза че е бил в голямата тръба-така й вика

Жив и здрав е,и след 6 години вече и нищо му няма

;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Магнитно-резонансното изследване няма вредно въздействие, тъй като принципът му на работа не е свъран с облъчване на организма, както е при рентгена - с гама-лъчи. При ЯМР тялото се поставя в магнитно поле, което "завърта" протоните в организма в една посока. След спиране на полето, протоните се връщат в изходна позиция, при което генерират енергия (фотон/квант), която се улавя от апаратурата. Най-общо това е принципа на действие. На никого досега това не е навредило, освен на тези, които имат нещо метално в организма си ( операция на сърцето, метални планки, изкуствени стави, заседнал шрапнел ohmy.gif ). Не могат да се подложат на такова и хора с клаустрофобия. Със сигурност, ако си от тази група, лекарите ще те питат, и няма да те пуснат в "тръбата"

Отивай да се изследваш без притеснение.

Не е задължително изследването да е час, понякога трае доста по-кратко.

Редактирано от Karko (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Когато е необходимо за точна диагностика-ядрено магнитния резонанс е за предпочитане.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Когато е необходимо за точна диагностика-ядрено магнитния резонанс е за предпочитане.

Не винаги е за предпочитане, да не говорим че за някои структури хич го няма.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Когато давам мнение или съм го изпитала лично или мои близки,така ,че съм за новостите в медицината.

Ако отиваш с направление не се плаща. cool.gif

Редактирано от ostavime (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз съм правил пет ЯМР,не е страшно,не вреди,но е много точен за диагностиката.С него ми откриха МС,а преди това ме мотаха с какви ли не диагнози.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз можеше да мина и без него,според изследванито нищо ми нямаше. После ходих на едн преглед с ток(не помня как се казва) който показа каво не е на ред . Даже ме е яд ,че минах на ЯМР . И никой не ми обясни в каво се състои прегеледа , а паниката е голямо нещо , и да почне да те сърби носа и да не можеш да си го почешаш...До тогава не бях изпадала в клаустрофобия.

А като попитах лекаря защо не обясняват в какво се състои прегеледа , той ми отговори, че тогава никой няма да иска да се подлага на него.Трябвало да си пина един диазепам и всичко щяло да е на ред.

Гледам по филмите показват едни подобни, но не е тръба , а само като обръч , ако е същата апаратура, да вземат с такава да преглеждат, защото тоя кюнец е отврат.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Аз можеше да мина и без него,според изследванито нищо ми нямаше. После ходих на едн преглед с ток(не помня как се казва) който показа каво не е на ред . Даже ме е яд ,че минах на ЯМР . И никой не ми обясни в каво се състои прегеледа , а паниката е голямо нещо , и да почне да те сърби носа и да не можеш да си го почешаш...До тогава не бях изпадала в клаустрофобия.

А като попитах лекаря защо не обясняват в какво се състои прегеледа , той ми отговори, че тогава никой няма да иска да се подлага на него.Трябвало да си пина един диазепам и всичко щяло да е на ред.

Гледам по филмите показват едни подобни, но не е тръба , а само като обръч , ако е същата апаратура, да вземат с такава да преглеждат, защото тоя кюнец е отврат.

Абе ти да не си искал да ти има нещо? Не винаги има смисъл от такова изследване, при наличието на по евтини, че понякога и по информативни.Обръча е CT-скенер, или компютърна аксиална томография. Онези които не обичат термините му викат скенер :)

Когато давам мнение или съм го изпитала лично или мои близки,така ,че съм за новостите в медицината.

Не е задължително да изпробваш нещо върху себе си или близките, за да си наясно за какво става дума. А ЯМР не е изследване, което вижда всичко и поставя всяка диагноза. Най-ценен е при изследване на нервната система.

Редактирано от Karko (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Май нещо не стана ясно,като давам мнение,гледам да съм наясно с нещата.Пределно известно ми е за каква диагностика служи.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Смирена, не си съвсем наясно с нещата. ЯМР не се предпочита при редица заболявания и травми- остри хеморагии в централната нервна система , фрактури на кости, костни метастази и др. В тези случаи е информативно КТ-изследването / т.нар. "скенер"/ .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ЯМР за сега е най-добрата апаратура за дигностика. Не е необходимо да правиш скенер и след това ЯМР.

Ето инфо за ЯМР.

ядрено-магнитен резонанс (ЯМР) – това е съвременния стандарт за диагностика на мозъчни тумори. При ядрено-магнитен резонанс не се използват рентгенови лъчи. Създава се мощно магнитно поле и чрез него се извлича информация за изследваните тъкани. Мощното магнитно поле е причината това изследване да е забранено при болни с пейс-мейкъри и феромагнитни (метални) протези, импланти или чужди тела. Забраната не се отнася за изработените от специални сплави (напр. титаний) протези. ЯМР притежава по-висока разделителна способност и по-голяма информативна стойност от КТ. Ядрено-магнитния резонанс позволява извършването на редица допълнителни неинвазивни изследвания като ЯМР-ангиография, ЯМР-спектроскопия, функционален ЯМР, които са с различна диагностична стойност и се прилагат в зависимост от изследваната патология. Ядрено-магнитен резонанс има различна продължителност, но обикновено тя е между 30 и 60 минути. Поради относително дългото изследване и затвореното пространство в което трябва да е пациента, клаустрофобията може да представлява проблем. При малки деца се налага седация (приспиване), за да се осигури неподвижност по време на изследването.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пролетина, знам какво пиша, работя като неврохирург вече близо 9 /девет/ години и съм съвсем наясно, за какво е подходящ и за какво не ЯМР. Имайте малко вяра на лекарите, please !

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Пролетина, знам какво пиша, работя като неврохирург вече близо 9 /девет/ години и съм съвсем наясно, за какво е подходящ и за какво не ЯМР. Имайте малко вяра на лекарите, please !

Така е! Аз имам към 6 скенера, 6 ЯМР и 3 ангиографии, а нищо ми няма, въпреки, че имам сплави в главата (титаниеви). Въпреки, че мои приятели , които са лекари не са много доволни от тоя факт, аз не съм получила нещо проблемно. А това вече е 5 години подред.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Специалисти срещу дилетанти ;)

Тази тема е типичен пример колко е "полезно" да се консултираш по специфични теми с който ти падне. И да се доверяваш на всезнайни анонимковци в интернет форуми.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Специалисти срещу дилетанти ;)

Тази тема е типичен пример колко е "полезно" да се консултираш по специфични теми с който ти падне. И да се доверяваш на всезнайни анонимковци в интернет форуми.

Е-ако не в интернет-то ще си приказват с комшии, по кафенетата и т.н.

Тук поне можем да ги държим под око, и да се намесваме, когато почнат да ръсят прекалени глупости, не мислиш ли ? cool.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Е-ако не в интернет-то ще си приказват с комшии, по кафенетата и т.н.

Тук поне можем да ги държим под око, и да се намесваме, когато почнат да ръсят прекалени глупости, не мислиш ли ? cool.gif

Искам да чуя и твоето мнение ,Док!За теб поне съм сигурен че си истински лекар.За диагностика на рак ,кое е по добре ЯМР или скенер?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Абе ти да не си искал да ти има нещо? Не винаги има смисъл от такова изследване, при наличието на по евтини, че понякога и по информативни.Обръча е CT-скенер, или компютърна аксиална томография. Онези които не обичат термините му викат скенер :white flag:

Не е задължително да изпробваш нещо върху себе си или близките, за да си наясно за какво става дума. А ЯМР не е изследване, което вижда всичко и поставя всяка диагноза. Най-ценен е при изследване на нервната система.

И на мозъка. Чрез него може да бъде установено дали след травми има засегнати центрове в мозъка, като със съвременна апаратура е възможно да се установи проблем дори в ядрото на мозъка. Прилага се също така при диагностициране на епилепсии на деца с мозъчно увреждане в следствие на протекла с усложнения бременност (например: при деца със синдрома на Уест и.т.н).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

Здавейте,

Искам да благодаря на екипа в Ст.Загора Здраве 2000-военна болница, че са изключително любезни правила съм си 3 резонанса при тях. :) Препорачвам ги тел. 042 62 40 41

Редактирано от LINA_MIHAILOVA (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

ЯМР няма вредно въздействие. Аз трябваше да мина и доста проучих въпроса, защото нямаше да стъпя в болницата ако имаше вредно действие. В крайна сметка се оказа, че най-лошото което е прави е доста силен шум... Но е напълно безопасно, аз минах и нищо не ми станало :)

Каот минаваш не се усеща нищо, ако доктора е добричък, може да ти пусне даже музичка, щото 30мин при такъв висок шум, може да ти захлопа дъската, съвсем сериозно.

Редактирано от Crimsader (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ядрено Магнитен Резонанс - няма вредно въздействие имам приятелка, която беше бременна когато си прави резонанс . Аз също съм си правила. Противопоказанията са да нямаш метални инплантанти. :blink:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Леко уточнение- не непременно метални, а МАГНИТНО АКТИВНИ, има разлика.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За диагностика е добре като уред. 

По задължение  на здравна каса не приемам за нрмално да се тормози пациента и да се източва касата.

Пример: Аз съм с МС и всяка година трябва да минавам през ЯМР.  Понякога се разписвам, че отказвам изследването и пропускам. Заключението  от 17 години е МС цереброспиналната форма или нещо подобно. Винаги отказвам контрастно вещество и така. Ако прочета или чуя,че чрез него ще се установи нещо с което да се излекувам ще отида на изследването.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...