Премини към съдържанието
PhX

Какво трябва да знам преди да се прехвърля на Linux?

Препоръчан отговор

Здравейте.. от някое време /от 50 минути/ се чудя и имам намерение да се прехвърля на Linux /не говоря сега веднага а в последствие/.. Но какво трябва да знам всъщност за ОС.. Не говоря за това че тя е свободна, че контролирам напълно всичко, че програмите не се инсталират с натискането на "Next".. Говоря за основните неща като от рода като сложиш Linux първото нещо което трябва да направиш е това, това, това и т.н. Все пак защото ще стъпя на 'нова непозната територия'.. Преди време бях пробвал Ubuntu но проблемът беше че така и не успях да си пусна интернета.. просто не намерих мястото за въвеждане на Username-a и паролата но това не е от значение, бях неподготвен тогава.. Спирам да се обяснявам защото ще се откажете да четете написаното от мене така че нека да започна с по-важните въпроси :whist: Какво тръгва под Linux /говоря за програми и тук там някоя игра/ Нещата които ползвам по принцип и от които имам нужда са.. -Google Chrome или като алтернатива Firefox -Skype -Nero -Winamp за музиката -K-lite Codecs -Microsoft Office -uTorrent и т.н. и т.н. Говоря за основните неща.. могат ли да се инсталират изобщо и ако не могат да кажем ще успея ли да намеря нещо добро като алтернатива. Знам че има "Wine" тя до колко помага, и може ли всички тези дребни и основни програми да се пуснат чрез нея? Второто което ме интересува е разбира се, проблемите със ОС т.е има ли такива, ако има могът ли да се решат и т.н. (разбрах че Linux имат проблеми с видео картите.. моята е ATI HD2600PRO ще имам ли проблеми?) Третото което е - всеки знае за Уиндоуса че когато си бачка няколко месеца все някога започва да се скапва /зарежда по-бавно, и такива подобни проблеми/ и решението за тях е една чиста преинсталация и това е.. При Linux-a съществува ли този проблем? И четвъртото нещо е, коя дистрибуция да си избера? В момента използвам компютъра единствено за интернет, филми, музика и тук там някоя игричка.. Харесвам ефектите които набиват на очи също (: ... Доста се изписах но се надявам някой да прочете това и да ми обърне внимание и да ме посъветва, защото Linux-a има доста преимущества както и недостатъци (говоря, че не можеш с 5 натискания на бутона на мишката да наблюдаваш и контролираш всичко) Всеки един коментар или критика ще са ми от полза :P

Редактирано от PhX (преглед на промените)
    • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Еми Баце, мисля че трябва(ше) поне да прочетеш обозначените теми отгоре и тогава въпросите ти ( ако въобще имаш такива) щяха да се съберат на 1 ред, не на един лист :ph34r: В случая мисля, че не е зле да го направиш и да "едитнеш " написаното, защото така излиза, че трябва някой да прочете написаното само през 2 теми и да ти го преразказва със свои думи :ph34r: Така чееее.... четене му е майката .... и успех :lol6:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Здравей и от мен! Ще карам по темата както си започнал. 1. Google Chrome или като алтернатива Firefox - да Skype - да Nero - подобна програма Winamp за музиката - подобна програма K-lite Codecs - подобна програма Microsoft Office - има, но прави проблеми. uTorrent - да 2. Различните дистрибуции на Линукс може да имат проблеми с различни драйвъри. Не е задължително да е само с видеодрайвърите! С повече упорство обаче всичко се оправя, а и колегите във форума ще ти помогнат! 3. Не че Линукс не може да се "скапе", но със сигурност е в пъти по-стабилен от Windows. Още повече че за него почти няма вируси 4. Аз лично използвам Mandriva и съм много доволен от нея! Не ми е правила проблеми с драйвъри! Малко прави проблеми с една USB Wirelles карта но всичко тръгна. От 7 месеца съм с нея. Нямам проблеми!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Свали си Убунту и всичко ще ти е точно. В момента е най популярната дистрибуция на пазара. Имат добри и приятелски настроени към новаци форуми, същото важи и за IRC канала им във freenode. Ако имаш проблем, много лесно ще намериш решение описано стъпка по стъпка специално за твоята дистрибуция.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

По въпроса за MS Office - не знам дали го има за Linux, но има OpenOffice (вече LibreOffice), който си върви страхотно. Иначе всички популярни браузъри си имат версия за Linux, обикновено почти 1:1 с Windows-ката. Едно неудобство - ако често ползваш Skype под Windows, ще ти е малко трудно - версията за Linux доста изостава, явно не е приоритетна. Иначе един съвет от мен - пази си инсталиран Windows и на отделен дял сложи Linux какъвто си избереш (примерно вече предложеният Ubuntu е хубав като за начало) - с GRUB ще можеш да имаш две (или повече) пълноценно функциониращи операционни системи, като при всяко пускане на компютъра ще можеш да си избереш коя да се зареди, може да се настрои и коя да е по подразбиране и т.н. Недей да скачаш директно на Linux, понеже миграцията не е мигновена.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

и дано да нямаш екзотичен хардуер че... много бързо ще избягаш от идеята за миграция

Редактирано от saentist (преглед на промените)
    • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

До сега и аз обмислях това което ти предложи.. В момента имам 30-40GB свободно пространство в C: а за D: имам 20GB там но не мога да освободя повече място защото имам доста неща които не са мои.. п.с.А иначе за темата знам че избързах, сега чета по-подробно за Linux и все още не мога да осъзная потенциала на ОС.. една опрерационна система без граници.. п.с2. Хардуера си ми е прилично добър, на средно ниво е.. -Intel Dual Core 2.0GHz -RAM 2GB -ATI HD2600PRO -HDD 320GB п.с3. Видях че мога да го стартирам без да го инсталирам така че по-късно мога да го изпробвам Вие от колко време ползвате Линукс и вашето мнение какво е за него и виждате ли някакви минуси или нещо което ви е некомфортно не можете да свикнете с него или ви дразни?

Редактирано от PhX (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Свали си жив диск с убунту, стартирай от него и си поиграй малко, след това рестартирай и компютъра ти е както си е бил.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

....

Вие от колко време ползвате Линукс и вашето мнение какво е за него и виждате ли някакви минуси или нещо което ви е некомфортно не можете да свикнете с него или ви дразни?

Без да искам да те обезкуражавам, от 15 години и вижам че продължава да има проблеми като десктоп, за сървър е много добър. :)
    • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Хубава тема. Ето ги моите фаворити: 1. Малко за дисковете, дяловете и файловите системи. 2. Нещо за стартирането на компютъра, boot лоудъри. 2а. Да се инсталира и доведе до експлоатация поне една ОС. Например Windows или MacOS X. 3. Свойствата на файловете и директориите в Unix/Linux. Какво е монтиране на диск. 4. Нещо за организация на директориите, тоест къде, какво да търсиш или очакваш. 5. Подсистеми. Ядро, Хикс, графични работни среди. 6. Различните потребители. Кой е root. 7. Бегли познания как се работи в терминал. 20 популярни команди записани в тефтерчето. 7а. Как се редактира текстов файл от терминал (например с nano). Как се трие и мести произволен файл. Как и защо се прави бекъп на конфигурационен файл. Как се променят флаговете на файл. Как се пуска изпълним файл. 8. Работа с пакетния мениджър (на съответната дистрибуция). 9. Някои популярни програми в Linux. Никоя от тези точки не трябва да се възприема като задължителна, нито да се изучава задълбочено. Всъщност, повечето потребители пробват Linux с малки познания върху точка 8. Но това са нещата, които си струват да се разгледат и са от голяма практическа полза. Клкото до въпроса с преминаването... не знам дали това е удачно. Има неща, които не могат да се правят с Linux и такива, които не могат да се правят с Windows.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

.....

Всеки един коментар или критика ще са ми от полза :)

Значи да се намеся и аз. Може вече колегите да са ти казали но и аз да си мина реда.

Гугъл Хром имаш

Неро също има но е простотия да го ползваш в линукс (При налични десетки свободни програми за тази цел "Brasero XFBURN K3B и други")

Уинамп същото както и за неро (Налични Audacious Rhythmbox Amarok и много много други)

K-Lite Codecs -> Хахахахаха! (В 95% от дистрибуциите кодеците са или вградени или сам си ги инсталира при необходимост)

Microsoft Office -> Хахахахаха! (OpenOffice, LibreOffice)

uTorrent тъпо имаш огромен избор (Flush с подобен на uTorrent интерфейс, Deluge, Transmission, Ktorrent и други)

Относно Линукс и АТИ потребители. Не АТИ имат проблеми с линукс, а потребителите които слушат глупостите на (Nvidia/Intel фенове)

Твоята карта се поддържа от Catalyst (Да вметна че видеокарти от цялата HD серия на АТИ или известна още като r600 се поддържа напълно от официалния драйвер Catalyst)

"(говоря, че не можеш с 5 натискания на бутона на мишката да наблюдаваш и контролираш всичко)" -> Сигурен ли си в това което казваш ?

Смятам че трябва в близките 2 години да си седиш на скапания уиндоус и да четеш усилено за иновациите в линукс. А ако те мързи да четеш стой си със скапания Уиндоус.

За сега е това.

Редактирано от capnemo
    дълъг цитат (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Едно е сигурно, в момента ще остана на Уиндоус, като алтернатива ще ползвам Линукс докато не влезна "в светът на пингвина".. Общо взето коментарите ви ми разясниха някой неща за в бъдеще. Искам да благодаря на всички за отзивите. Ако има нещо ще пиша пак :whist:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Вие от колко време ползвате Линукс и вашето мнение какво е за него и виждате ли някакви минуси или нещо което ви е некомфортно не можете да свикнете с него или ви дразни?

От 3 години . Дразни ме нежеланието на част от фамилията да си седне на дирника и да се образова малко , за да мога да си ползвам и други среди , а не само ГНОМ .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Дразни ме нежеланието на част от фамилията да си седне на дирника и да се образова малко , за да мога да си ползвам и други среди , а не само ГНОМ .

Ето това е основния минус и недостатък на ОС-ми от фамилията „Линукс“, че трябва не малко, а направо висше образование да имаш, за да поддържаш тази ОС така както трябва да е, за да е наистина ОС без граници. Ако нямаш познания в ИТ технологията - тази ОС е с много големи ограничения и ти като ползвател вместо да ти е удоволствие да работиш с нея, ще истинско мъчение. Не че Windows е цвете за мирисане, но в тази област е много по-напред от Линукс.

Линукс - ОС с отворен код за ограничен брой ползватели.

Windows - ОС с затворен код за масовия потребител.

За жалост това е самата истина.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Ето това е основния минус и недостатък на ОС-ми от фамилията „Линукс“, че трябва не малко, а направо висше образование да имаш, за да поддържаш тази ОС така както трябва да е, за да е наистина ОС без граници. Ако нямаш познания в ИТ технологията - тази ОС е с много големи ограничения и ти като ползвател вместо да ти е удоволствие да работиш с нея, ще истинско мъчение. Не че Windows е цвете за мирисане, но в тази област е много по-напред от Линукс.

Линукс - ОС с отворен код за ограничен брой ползватели.

Windows - ОС с затворен код за масовия потребител.

За жалост това е самата истина.

Пълни глупости!!!

не ти трябва каквото и да било образование за да работиш с която и да е ОС.

Ако си тъп няма да се оправиш с нищо.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Когато човек си инсталира Линукс е важно какви очаквания има към него.Ако ОС не се ползва за игри и приложения от рода на AutoCad - всичко е наред.Малко вируси,добра стабилност (според мен особено при Red Hat базираните дистрибуции),много добра подръжка,редовни ъпдейти,всякакъв софт и т.н. - всичко това без пари - няма кракове,фиксове и прочее.За игри има доста такива,но сравнение с WIndows не може да става.Така,че прецени си сам - ако искаш да експериментираш,ако не те мързи и новите и различни неща са ти интересни - давай смело с Линукс -а! :help:

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Когато човек си инсталира Линукс е важно какви очаквания има към него.Ако ОС не се ползва за игри и приложения от рода на AutoCad - всичко е наред.Малко вируси,добра стабилност (според мен особено при Red Hat базираните дистрибуции),много добра подръжка,редовни ъпдейти,всякакъв софт и т.н. - всичко това без пари - няма кракове,фиксове и прочее.За игри има доста такива,но сравнение с WIndows не може да става.Така,че прецени си сам - ако искаш да експериментираш,ако не те мързи и новите и различни неща са ти интересни - давай смело с Линукс -а!

:(

Вода!

Линукс е ядро, а не операционна система. Надстройка на това ядро води до дистрибуция, а те са над 200 на брой, което е ужасно в даден момент.

AutoCad е посредствена програма и върши работа на дърводелци и ентусиасти.

Cad-програмите водят своето начало на база Unix, но понеже няма единност в еволюцията им се доразвиват от комерсиални софтуерни студия. Проблемът не е в "Линукс", а в авторите, че не пишат за подобна система. За един приложен инженер на подобен род програма е проблем да премине от познатия Windows на "Линукс".

Има Cad-програми за "Линукс" (Google на помощ за точния им брой) и работатa там е същата. Същия интерфейс, същите правила за издигане на тяло в пространството, същите библиотеки. Например, Pro/ENGINEER е пълнофункционална за "Линукс", съперничи на SolidWorks.

Red Hat e платена, нито нейните дистрибуции са лидери. Debian базираните са тези, справка distrowatch.com.

Малко вируси да се чете никакви, аз поне не знам такъв и да не се бърка с зловреден код, докато за Windows са над 600 000 бройката (честито).

В "Линукс" няма дефрагментиране, няма антивирусна и както и да го въртиш все на сървър отива.

Игри. Е след като не пишат за него, логично да не става. Разберете, че това не е проблем на "Линукс" , а идва от желанието на авторите на игри, да пишат за конкретна система. Wine e хемороид някакъв и по-добре dual boot.

На разколебан, като автора на темата, подобни полемики са ненужни и далечни.

Първо да избере дистрибуция, която е максимално дружелюбна към чайници. Да поддържа драйвери на желязото му, да тръгва от раз. Да има богата база репозитории, тоест, пакети на отделни програми.

Да се запознае, какво е притежател, група и останалите. Как се прави файл изпълним и как да му зададе права и атрибути. Да схване базовите команди в терминала и научи как се пуска скрипт. Какво е сесия и каква е разликата между потребител и суперпотребител.

Какви експерименти, какви 5лв? Десктоп като десктоп. Същите папки, cut, copy, paste, delete. Браузър, плейър аудии-видео, записвачка, калкулатор, офис пакет, тапети, скрийнсейвър и всичко каквото се сетите, малко или много с алтернатива и под друго име.

И нещо много яко. Ако утре дойдат при мен баба Пена и баба Куна с голи машини за инсталация. На едната инсталирам Ubuntu, a на баба Куна - Windows 7 Premium 128 bit Bill Gates edition, в едно ще бъда сигурен. Ubuntu ще надживее баба Пена, докато баба Куна в рамките на час, ден, не повече от седмица ще получи синята смърт.

Linus Torvalds никага не спи. Той хака. Бъди Linux!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

И нещо много яко. Ако утре дойдат при мен баба Пена и баба Куна с голи машини за инсталация. На едната инсталирам Ubuntu, a на баба Куна - Windows 7 Premium 128 bit Bill Gates edition, в едно ще бъда сигурен. Ubuntu ще надживее баба Пена, докато баба Куна в рамките на час, ден, не повече от седмица ще получи синята смърт.

Ей тия ги разправяй на шапката ми. :)

Не питай старило, ами патило. Не става въпрос за бабите, а за моя личен опит с един лаптоп. И двете ОС Windows и Ubuntu си искат актуализиране и за целта предлагат обновяване. От обновяванията на Майкрософт за сега съм нямал сериозни оплаквания, но уви след поредно обновяване предложено от Убунту и следващ рестарт на системата, тя просто ... умря и не можа да се стартира. Не син екран на смърт, а истински черен екран на смъртта! И за да я подкарам пак има два начина. Единия е да я преинсталирам на ново или да се откажа временно от нея и да ползвам услугите на другата работеща ОС собственост на МС за да завърша задочно курсове за линукс грамотност и я успея, я - не.

Не знам аз ли съм тъп или тия създатели на такива ОС.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Не знам аз ли съм тъп или тия създатели на такива ОС.

Аз знам отговора, колега, не се притеснявай :cool: ... мисля че и доста други знаят... :wors:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Вода!

Линукс е ядро, а не операционна система. Надстройка на това ядро води до дистрибуция, а те са над 200 на брой, което е ужасно в даден момент.

AutoCad е посредствена програма и върши работа на дърводелци и ентусиасти.

Cad-програмите водят своето начало на база Unix, но понеже няма единност в еволюцията им се доразвиват от комерсиални софтуерни студия. Проблемът не е в "Линукс", а в авторите, че не пишат за подобна система. За един приложен инженер на подобен род програма е проблем да премине от познатия Windows на "Линукс".

Има Cad-програми за "Линукс" (Google на помощ за точния им брой) и работатa там е същата. Същия интерфейс, същите правила за издигане на тяло в пространството, същите библиотеки. Например, Pro/ENGINEER е пълнофункционална за "Линукс", съперничи на SolidWorks.

Red Hat e платена, нито нейните дистрибуции са лидери. Debian базираните са тези, справка distrowatch.com.

Малко вируси да се чете никакви, аз поне не знам такъв и да не се бърка с зловреден код, докато за Windows са над 600 000 бройката (честито).

В "Линукс" няма дефрагментиране, няма антивирусна и както и да го въртиш все на сървър отива.

Игри. Е след като не пишат за него, логично да не става. Разберете, че това не е проблем на "Линукс" , а идва от желанието на авторите на игри, да пишат за конкретна система. Wine e хемороид някакъв и по-добре dual boot.

На разколебан, като автора на темата, подобни полемики са ненужни и далечни.

Първо да избере дистрибуция, която е максимално дружелюбна към чайници. Да поддържа драйвери на желязото му, да тръгва от раз. Да има богата база репозитории, тоест, пакети на отделни програми.

Да се запознае, какво е притежател, група и останалите. Как се прави файл изпълним и как да му зададе права и атрибути. Да схване базовите команди в терминала и научи как се пуска скрипт. Какво е сесия и каква е разликата между потребител и суперпотребител.

Какви експерименти, какви 5лв? Десктоп като десктоп. Същите папки, cut, copy, paste, delete. Браузър, плейър аудии-видео, записвачка, калкулатор, офис пакет, тапети, скрийнсейвър и всичко каквото се сетите, малко или много с алтернатива и под друго име.

Написал съм Red Hat базирани дистрибуции - Oracle,CentOs,Fedora и т.н.Знам,че самата Red Hat е платена!

:cool:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Написал съм Red Hat базирани дистрибуции - Oracle,CentOs,Fedora и т.н.Знам,че самата Red Hat е платена!

:cool:

Не, не е платена, платена е поддържката. Но говорейки за комерсиални дистрибуции, Оракълската също е такава

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

До определена възраст просто си трябват тамагочита. Освен всичко друго, това дава усещането за принадлежност към стадото. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Аз знам отговора, колега, не се притеснявай :) ... мисля че и доста други знаят... :wors:

Да и аз го знам и съм съгласен, че и много други го знаят. То резултата е видим по предпочитанията на ОС. Друг е въпроса кой в какво се самозаблюждава и си мисли своето мислене за миродавно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

се самозаблюждава

Добре де, остави ни да живеем в този измислен свят, заблЮдени, защо се тормозиш и хабиш нерви... ето , прочети какъв ми е подписа, ако не знаеш руски може да си го преведеш с гугъл преводача и живей спокоен :cool: Много е важно да достигнеш до вътрешна увереност към кой ред би се причилил - има си значение ... :wors: Ето, аз не се опитвам да ти казвам какво е хубаво ... :cool:

олеле майко... отказвам се от предложението за превод... като го пуснах в гугъл преводач се оказа страшна простотия :angry: Та ако се налага превод - моля от доверени места, че се губи смисъла :baby:

Редактирано от juve (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Я пак да се изкажа , че някой криво ме е разбрал . Какво трябва да знам преди да се прехвърля на Linux? - ами как да си разделиш диска и как се инсталират/деинсталират програми . Толкоз , пускаш , работи , има всичко което трябва на първо време . Кат не ти харесва - не го използваш . Ъпдейти и на 2-те ОС са ми скапвали компа , е оправял съм се и на 2-те . Онуй говедо зад клавиатурата кат не гледа кво прай - така се получава .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.