Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Джулая става официален празник?

Препоръчан отговор

Няма по- добър начин да убиеш един неформален, спонтанен празник от този - да го направиш формален, официален и едва ли не - задължителен. Затова, макар, че не одобрявам въобще идеята за т. нар. "Джулай", макар, че не съм особен почитател на Uriah Heep (също и на Qeen, но заклет фен на Deep Purple, Rainbow, White Snake, AC/DC, ZZ Top, та дори и на Rolling Stones, както и на много други групи със здрава "свирня" :-) ), аз уважавах и уважавам некомерсиалната идея да го има тоя празник, който беше начин за изразяване на някакъв стремеж към един свободен свят. Тая идея вече е леко опорочена в последно време, но ако е спонтанен израз - защо не - нека я има. Но да става официално събитие - моля ви се - това е равносилно хипар (от едновремешните - тая порода вече е изчезнала) да агитира за хуманността на войните. Не върви и е нелепо!!!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Отговори 100
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Популярни публикации

"Ден на гладния, но свободен дух" може би трябва да се казва. Малко проблеми има за решаване в тази държава, те до там опряха. С уникални неща се занимават родните политици. Сигурна съм, че който си г

Сега да разясня.Джулай си е наше българско явление.Добре е нещо,което се коментира,първо поне да се разбере за какво иде реч Моля:Джулай

Националният координатор на ГЕРБ Иван Петров ще предложи на кабинета 1 юли да се почита като Ден на свободния дух Джулая официално става велик ден. Уникалният хипарски празник е на път да влезе в оф

Напротив, почти идентични са. Официален празник е нещо, което е близко до всички нас и празнува цяла България. Рождество Христово, например, не е национален празник, но всички знаят за какво става дума и празнуват. Е, както сам казваш, колко хора знаят какво е Джулай Морнинг, откъде е дошъл и за какво е ? Ами тези 100-тина души, които се събират всеки 1-ви юли по плажовете. А останалите 8 милиона ?

Сега, щом ви харесва да се радвате на слънцето на 1-ви сутринта (аз му се радвам всяка сутрин, но, де да знам, на 1-ви юли вероятно е по-различно) - ок ! Но чак пък да го правят официален празник, вие преигравате, хехе

Аз съм атеист,не съм религиозна.Но въпреки това постя и спазвам традицията.От уважение към вярата на другите.Нарича се толерантност.

:hush:

Като дете мислех,че Коледа е,защото се коли прасе и чаках подаръци от Дядо Мраз.Празнувала съм много и различни празници ...Повечето исторически смениха смисъла и значението си.

От няколко години отбелязвам и свВалентин,както и за Хелуин се зареждам с лакомства защото ми звънят съседчетата.Светът се глобализира,независимо дали ни харесва или не.А вярата в доброто начало на утрешния ден е била винаги съзидателна и двигател за всички процеси предизвикали промените.Това е Джулай-не трябва да се плашим от чуждоезиковото звучене.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз съм атеист,не съм религиозна.Но въпреки това постя и спазвам традицията.От уважение към вярата на другите.Нарича се толерантност.

:hush:

Като дете мислех,че Коледа е,защото се коли прасе и чаках подаръци от Дядо Мраз.Празнувала съм много и различни празници ...Повечето исторически смениха смисъла и значението си.

От няколко години отбелязвам и свВалентин,както и за Хелуин се зареждам с лакомства защото ми звънят съседчетата.Светът се глобализира,независимо дали ни харесва или не.А вярата в доброто начало на утрешния ден е била винаги съзидателна и двигател за всички процеси предизвикали промените.Това е Джулай-не трябва да се плашим от чуждоезиковото звучене.

Всъщност имаме някакъв старинен календар, в който има празници. Те са свързани са с числото 22 на следните четири месеца: Март (пролет), Юни (лято), Септември (есен) и Декември (зима).

Горе-долу общонародните празници са били, както следва (годината не започва от януари, а от декември). Те са свързани със съвпадение на числото на месеца, но понякога имат връзка и с деня от седмицата:

1. Ден първи от Декември - на 23-то число.

2. Ден Втори от Януари - на на 23-то число (или в четвъртък).

....(в горе-долу същият порядък е и с останалите месеци/ седмици).

12. Ден дванадесети от Декември - на 3-то число (или във вторник).

Естествено има мишмаш в датите, заради разликата в системите на календарите...

Едно време хората не са използвали петрол и продуктите му, не са имали интернет, не са гледали телевизия и пр. Не са имали разни мениджъри - полуидиоти, не са имали работен ден от осем часа, както и не са отработвали добавки към празници. Просто са били близо до земята и до природата...

В този смисъл седмият ден на месец Юли би трябвало да е празник, но се празнува в събота или около 29-то число. Иначе няма логика...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

:blink:

Това звучи доста смешно. По същата логика трябва да носиш бурка и да празнуваш Банго Васил. Пак от толерантност, хехе

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Явно това е поредната ПР акция на ГЕРБ и не мисля , че нещо което не съм правил никога ще ме накара едно смешно правителство да го правя !

Поне на мен ми се струва , че следващото правителство много бързо ще се разправи с Джулая , ако те го направят официален празник !

Поне за мен така наречените официални празници трябва да се свързани с всички и всички да ги празнуваме !

Коледа , Великден , 10 ноември , 24 май , 1 май - някак си Джулая нямам да я вкараме в тази група ! Не вярвам да има толкова много хора които да го празнуват !

Ако все пак някой може да изрови колко го празнуват ще е интересно Публикувано изображение Много ще ми е интересно дали минават граница от 1% Публикувано изображение

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това звучи доста смешно. По същата логика трябва да носиш бурка и да празнуваш Банго Васил. Пак от толерантност, хехе

Не,но сладкия байрам правим със съседката турска баклава.Иронизирането е напълно излишно.Немогат да се изпразнуват всички празници,но можем да покажем съпричастността си.По-цивилизовано е от колкото да ги отричаме и заклеймяваме.:)

След като чета мненията Ви си мисля,че Джулай би могъл да е наш,Бургаски си празник .Защото хората далеч от морето нямат тази традиция и им звучи като "гъзария",чуждопоклонничество и още какво ли не.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

.Немогат да се изпразнуват всички празници,но можем да покажем съпричастността си.

ахааа, избирателна толерантност. Както при нацистите. Те също са толерантни, но само към арийската раса. Не могат да се "толернатстват" всички раси, нали ? :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ахааа, избирателна толерантност. Както при нацистите. Те също са толерантни, но само към арийската раса. Не могат да се "толернатстват" всички раси, нали ? :)

:):no-no: Къде го чукаш,къде се пука...

Със съжаление забелязвам,че има неща за които наистина като нация не сме дорасли,въпреки демокрацията и въпреки дъъъъъъъългия преход и уроците,които сами си дадохме...:offtopic_s:

Заповядайте на ЛС за да не занимаваме аудиторията,много ме обидихте....

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте всички, Христос Возкресе!

Не виждам какво толкова се променя от факта, че предложението е за официален, а не за национален празник. Разбира се, има разлика, но това не променя почти нищо в конкретния случай.

Толерантността сама по себе си не може да е достатъчен повод да правим всеки празник официален, досега поне на мен никой не ми е пречил да празнувам Джулая, не знам за каква нетолерантност може да се говори, освен ако не става дума за времето преди 89-та. Не съм прочел нито един смислен аргумент защо трябва да има такъв ОФИЦИАЛЕН празник, освен че "НЯМА ДА Е ЛОШО", и "КОЛКОТО ПОВЕЧЕ ПОЧИВНИ ДНИ, ПО-ДОБРЕ". Ама разбира се, че не е лошо, аз обичам почивните дни! Дори днес, изпълнен с мир и любов, а вероятно и озарен от прозрение, реших да защитя обратната теза - нека има официален Джулай! Само дето на мен "ОФИЦИАЛЕН ДЖУЛАЙ" ми звучи като оксиморон. Не ли?(простете, д-р Филипов)

След кратък размисъл моят буден ум ми подсказа оригинално решение:

Израел има много повече официални празници от нас

Израел е много по-добре икономически от нас

Следователно това от което се нуждаем, са много повече официални празници.

Позволявам си да предложа да прочетете още едно мнение тук - Моят сайт

Тържествено обещавам да не пиша повече в темата, защото много гадни типове са се навъдили, и заливат форума с никому ненужна вербална агресия. И както казала котката хипар на възрастната си стопанка:пийс, бабо, пийс!(демек, не пис, а peace)

Pax Vobiscum!

Редактирано от mikepatton (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не съм прочел нито един смислен аргумент защо трябва да има такъв ОФИЦИАЛЕН празник

Ами не си, защото цитирам "си далеч от истината", "нямаш ни най-малка представа за какво става дума" и отделно "се пукаш там, където не те чукат"...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Nikita пусни анкета да видим колко човека наистина някога са посрещали слънцето на 01 юли и тогава ще видим дали има поне 1% от БС които да го посрещат да не говорим за 1% от цяла Б-я Публикувано изображение

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

След като чета мненията Ви си мисля,че Джулай би могъл да е наш,Бургаски си празник .Защото хората далеч от морето нямат тази традиция и им звучи като "гъзария",чуждопоклонничество и още какво ли не.

Aбсолютно съм съгластна да си остане наш си празник.Бургас винаги си е бил и ще бъде града на културата,свободния дух и модерното мислене.Разбира се тук не говорим за национален празник,а за официален.

Празнувайте бе хора,наслъждавайте се на живота.Какво толкова,че искали да го направят официален.

Някои тръгнали да говорят,че нямало нищо общо с България-Джулай Морнинг.

Ами тези някои,колко чуждици употребяват?Колко пъти вместо български думи употребяват английски?

Хайде стига с тези глупости,забавлявайте се,възползвайте се от младостта си.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, празниците ни са свързани с историята (3 март, 6 септември, 22 септември...), Коледа и Великден, и др. са църковни и са свързани с официалната религия в България, нека да имаме и нови празници, свързани със свободата на духа. Толкова сме свикнали да се оправдаваме и самосъжаляваме за миналото си, по-скоро сме суеверни и религиозни отколкото вярващи... нека да разтворим сърцата си за любовта, музиката, природата.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

To това е въведено от Дънов и последователите му и заимствано като идея , доста тъпо е нещо такова да бъде въведено като празник, защото утре някой може да иска официален празник да е гледането на пълнолунието през декември месец

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Колко и празници да празнуват някои (повечето) хора си остават роби на своето закостенело мислене ! Колко и да спорим самата идея да направиш официален празник нещо което до сега никой не може да каже кога е възникнало и как е безсмислена ! И поне аз не мисля , че повече от 1% го празнуват този празник и съм сигурен , че Ивановден го празнуват много повече ! Ми да вземат тогава и Ивановден да го направят официален празник или може би Илинден - той поне е част от БГ историята и поне така децата ще разберат за тази дата !

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Aбсолютно съм съгластна да си остане наш си празник.Бургас винаги си е бил и ще бъде града на културата,свободния дух и модерното мислене.Разбира се тук не говорим за национален празник,а за официален.

Празнувайте бе хора,наслъждавайте се на живота.Какво толкова,че искали да го направят официален.

Някои тръгнали да говорят,че нямало нищо общо с България-Джулай Морнинг.

Ами тези някои,колко чуждици употребяват?Колко пъти вместо български думи употребяват английски?

Хайде стига с тези глупости,забавлявайте се,възползвайте се от младостта си.

Вижда се от аватара,че си разкрепостена.И какво значи култура и модерно мислене.Пиене на бира и плюване надалеч.От всяка държава ако взаимстване празници цяла година ще се наслаждаваме.
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Вижда се от аватара,че си разкрепостена.И какво значи култура и модерно мислене.Пиене на бира и плюване надалеч.От всяка държава ако взаимстване празници цяла година ще се наслаждаваме.

Какво искаш да кажеш с разкрепостена би ли ми обяснил,че не можах да разбера?

Трябва да го приема за обида или какво?

Това,че слушам рок ли ме прави разкрепостена?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Какво искаш да кажеш с разкрепостена би ли ми обяснил,че не можах да разбера?

Трябва да го приема за обида или какво?

Това,че слушам рок ли ме прави разкрепостена?

Не е обида.Нищо лично.Разкрепостеното мислене понякога граничи със свободия,отхвърляне на норми.Желание за изтъкване,че си по-различен с поведение,прическа,метали по уши,ноздри,гърди.
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Как съдят хората само от една снимка-невероятно просто... Нямам нито една обица на странно място,нито татоси. Едиственото,което ме доближава до този стил е дългата ми къдрава коса. Никога през живота си не съм опитвала дрога даже и трава не съм пушила,мразя бирата и нощтния живот не ми допада много. Така,че много те моля не ми слагай никакви етикети.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Nikita пусни анкета да видим колко човека наистина някога са посрещали слънцето на 01 юли и тогава ще видим дали има поне 1% от БС които да го посрещат да не говорим за 1% от цяла Б-я Публикувано изображение

Когато бях студентка в Бургас-живеех точно до Морската градина,та доста утрини сме посрещали на брега на морето.

Та кой си няма море-сега си гледа Витоша

;)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Интересна беседа се е заформила, както подобава, дори и леко агресивна на места. Не ми станаха ясни мотивите за предложението на ГЕРБ. То сега всички се писаха рокаджии, пък не излизат от чалгаджийниците. Имам един съсед, който е "заклет до гроб" фен на Deep Purple, постоянно си тананика "Соджо Фоджо", а като чуе "Смока на Пърпъл" (разговорно първата дума от името на групата обикновено се "изпуска" по една или друга причина) направо примира. Скоро му записах един диск с много силни, но непопулярни за масовия слушател песни на групата, а той го прослушал и дойде да ме пита на кого са тия песни, че не му харесвали кой знае колко, та даже хич. Изпадна едва ли не в шок след като му казах, не повярва дори, та трябваше да доказвам. Фен съм на рока, ама не откак стана модерен, а от много, много преди това - още от тогава, когато бе забранено (но не и за това, не съм десидент, нито пък се стремя да се "докарвам" като такъв!) да се слушат такива групи, но по никакъв начин не изпадам в излишни по моему крайности - нямам никакви фетиши на която и да е от любимите ми групи, нито сатанински татуировки по една или друга част на тялото. Рокът е вътрешна необходимост, така както и футболната ми клубна принадлежност, видима на аватара вляво. Защо пиша това ли? Много просто, защото огромната част от населението няма да разбере смисълът на тоя бъдещ празник, който след неминуемото му обявяване в България ще бъде предложен за такъв и за ЕС, поне така чух в един тв репортаж. Всеки от нас е гледал как по празниците журналисти интервюират минувачи, огромната част от които не са сигурни какъв точно празник е съответният. Датите 6 и 22 септември, например, не предизвикват никакви асоциации в огромната част от населението. А и не само за тях - от безкрайно дълго време вече за много хора празник и неработен ден са синоними. На кой му пука кой какво празнува, след като не му се налага да ходи на работа. Има и друго - след 24 май няма нито един празник до 6 септември, което е понятно, но не защото през този период се ходи на море, а защото е време за усилено прибиране на реколтата - някой ще трябва да жъне и на 1 юли, ако и да е празничен ден, пък дори и температурата да е над 40 градуса на сянка. А 31 декември вече традиционно отработваме... Нямам нищо против празниците, разбира се, стига да не ми се налага да ги отработвам, както често се случва у нас и в Албания, но това за мен специално няма особено значение, защото, тъй или иначе, работя на почти всеки празник, независимо дали е национален или официален.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 1 месец по-късно...

Джулай на Дунава с Кен Хенсли

Легендарният рокаджия ще изпее хита си на 2 юли

Публикувано изображение

Джулай на Дунава с Кен Хенсли очаква силистренската публика. Легендарният рокаджия ще пее в крайдунавския град на 2 юли.

Авторът на "Джулай морнинг" е включил Силистра в обиколката си из страната. Основателят на култовата банда "Юрая Хийп" планира турне у нас заедно с българската група "Сънрайз". Обиколката му включва и филмиране на всички природни и исторически забележителности, които екипът на Хенсли ще запечата на лента.

В Силистра авторът на "Джулай морнинг" ще пее край Дунавския бряг, където местни почитатели на хипарския символ посрещат изгрева в първите дни на юли.

изт.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

....

За един и същ Бургас ли си говорим?

Този "празник" няма нищо общо с Българските национални традиции. Този празник не е Български и не запазва българските традиции по никакъв начин. Нередно е такъв празник да стане официален. Чужди небългарски празници да бъдат натрапвани в календара? НЕ ЖЕЛАЯ.

п.п Младостта в България значи 2 неща-или простак, или човек живеещ с 1000мъки, опитвайки се да издрапа от дъното, радването на живота най-често е пияндурене в някоя дискотечка.

Редактирано от Гост (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И защо всички празници трябва да са свързани с историята на една държава?????? :) И с какво ви пречи това?Не мога да разбера,защо сте такива заядливи,става въпрос за празник,за нещо което е синоним на младешката борбеност и силен дух.Били ми казал в коя друга държава честват изгрева на 1 юли,че ми казваш че не бил български? Какво общо има например фиестата на Памплона(гоненето с бикове в Испания)с историята на държавата,която привлича милиони туристи от цял свят? Повтарям за енти път вече,че никой не иска да го прави национален,а официален празник. Щях да разбера вашето недоволство,ако трябваше да се избира между Джулая и важна дата от българската история. Не бил български и т.н.,а празнувате всички свети Валентин :nono: TechMaster повдигни си малко духа с това скиптично гледане на нещата няма да оправиш нищо.Аз си мисля,че България се нуждае от единение и младите да се обеденят и да покажат,че те са БЪДЕЩЕТО. В държавата в която живея в момента има невероятни стачки от страна на младите,надигнали са се и спят пред кметствата и парламента от една седмица вече.Протестират пред липсата на възможности и от това че не им се обръща внимание. Защо не го направите и вие това вместо да се оплаквате,колко била зле страната. Когато бях в гимназията се шегувахме за живота на един средностатестически мъж в България. Сутринта се събужда(разбира се без да се изкъпе)и се отправя към селската кръчма.След многочасов запой и разискване,оплюване и недоволство към българсите политици и как нищо не правели и само крадяли се прибира в къщи.Там го посреща жена му сготвила малкото което има в къщи,защото иманно този господинчо не работи по лесно му е да се оплаква.След като гледа новините още по ядосан(защото в тях не казват нищо хубаво)пребива жена си(сякаш тя е виновна за това,но трябва да си изкара яда на някой)и ляга да спи.Защо ли си ляга?Ами защото на другия ден го очаква тежък ден на бездействие,мрънкане и ядове. Горкия той,колко му е тежък живота.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване