Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Сондата "Нови Хоризонти" на NASA , утре рано сутринта ще доближи до планетата джудже Плутон на по-малко от 1000 дни полет от времето, в което ще стартира пълноценното наблюдение и 1093 дни до момента на максимално сближаване! В момента брояча показва:

Публикувано изображениеПубликувано изображениеПубликувано изображениеПубликувано изображение DAYS Публикувано изображениеПубликувано изображение HRS Публикувано изображениеПубликувано изображение MINS Публикувано изображениеПубликувано изображение SECS

Плутон, е едно от най-обсъжданите от астрономите външни тела в Слънчевата система. Доскоро, при това в продължение на десетки години след като е открита от американският астроном Клайд Томбо през вече далечната 1930г., Плутон има статута на девета планета. Това се променя на 24-ти Август 2006г., когато Международния Астрономически Съюз променя определенията на няколко небесни тела, между които е и настоящата планета джудже(dwarf planet).

Независимо от незавидното определение Плутон разполага с цели 5 спътника! Ъпдейта със спътник №5(P5) се състоя съвсем скоро, след като беше забелязан на снимки направени от космическият телескоп Хъбъл. По-интересно, обаче е не броят на спътниците, а съотношението на големините между тази на Плутон и главният и спътник - Харон...

Повече за Нови Хоризонти на сайта на NASA и на сайта на лабораторията, в която се е извършил проекта и монтажа.

В Уикипедия(на английски; на български).

• Харесва ми 6

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

В момента "Нови хоризонти" е на точно 24 астрономически единици от Слънцето:

Публикувано изображение

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Вече само 8AU(астрономически единици), разстояние остават до достигането на Плутон.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Утре 21.12.2012, сондата ще достигне и премине разстояние на отдалеченост от Слънцето от 25 AU(астрономически единици).

Редактирано от sliderum (преглед на промените)
    • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Актуална информация:

Публикувано изображение

П.П. @quickJO ти ли ми затриваш постовете отново :ph34r:

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    Някой има ли информация как се движи (New Horizons)  :speak:

Да, към момента няма нови проблеми със сондата. Към края на февруари разстоянието между апарата и Плутон ще е вече под 7AU, в момента е 7.35AU. В края на март,  разстоянието в километри, ще е вече по-малко от 1 милиард километра. Мисията и тази година е предвидена в бюджета на НАСА, с нормално като обем финансиране.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

От вчера рано сутринта сондата премина границата от 1 милиард километра, от една от главните цели на мисията - планетата джудже Плутон. Това, пък е сравнително нова страница с реалновременно следене на отстоянието на "Нови хоризонти" от Слънцето, Земята, Юпитер и Плутон.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Утре, Неделя 5 Май, в 14:40 апарата ще се намира в дистанция на времето точно на 800 дни от планетата джудже Плутон, една от основните цели на мисията, а разтоянието в километри ще е около 954 500 000км. Същевременно, до началото на операциите по наблюдението на Плутон от "Нови хоризонти" ще остават малко по-малко от 706 дни(около 23 месеца), освен ако екипа на мисията не реши да стартира действията в по-ранен етап.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Публикувано изображение

Утре сондата "Нови хоризонти" , вече ще е на по-малко от 5 АЕ от Плутон.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Понеделник 16 юни, до деня в който сондата ще се размине с Плутон, остават точно 300 дни. Тогава разстоянието до планетата джудже, ще е 469 млн. км.(приблизително 3.14АЕ)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Около 07:00 часа (по UTC) се закръгли разстояние от точно 3 астрономически единици на Нови Хоризонти, спрямо Плутон:

Публикувано изображение

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Реално-времева симулация  на мисията на сондата "Нови хоризонти".

Остават 45 дни до пресичане орбитата на Нептун.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Реално "Нови Хоризонти", вече е в пределите на орбитата на планетата Нептун, макар и официалното й пресичане да бъде отбелязано на 25 Август.

П.П. На страницата след връзката, има кратко видео сглобено от фотографии, което показва въртенето на големият спътник на Плутон - Харон

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Реално "Нови Хоризонти", вече е в пределите на орбитата на планетата Нептун, макар и официалното й пресичане да бъде отбелязано на 25 Август.

П.П. На страницата след връзката, има кратко видео сглобено от фотографии, което показва въртенето на големият спътник на Плутон - Харон

Много добре :).

Определено наблюдателните уреди са на ниво - от половин милиард километра да заснемат движението на Плутон и Харон около барицентъра им при това с подобна детайлност.

Жалко, че нямаше как да се постигне "Големия шлем", който Вояджър 2 направи - да заснеме Уран и Нептун. От друга страна, Юпитер си имаше "Галилео", Сатурн си има "Касини-Хюйгенс", така, че не е такава драма :).

Подозирам, че вече снимките и материалите от "Нови Хоризонти" ще започват да зачестяват - след пресичането на орбитата на Нептун започват да се засичат първите транс-нептунови обекти от пояса на Кайпер. 

P.S. Ей сега реших да проверя и статуса на Voyager 1 - "само" 14000 години още до Облака на Оорт и още толкова, за да го пресече - и то оптимистично ... :D

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

P.S. Ей сега реших да проверя и статуса на Voyager 1 - "само" 14000 години още до Облака на Оорт и още толкова, за да го пресече - и то оптимистично ... Публикувано изображение

Ако до тогава нямаме технология да го изпреварим, бих се изненадал.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Аз бих се изненадал ако има кой да приеме сигнала му тук след толкова време.

п.п. Той май беше с ядрен генератор ама до кога ще издържи вече забравих.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Ами според цитирания източник, Voyager "тътри" с 57600 km/h , Voyager II - с около 56500 km/h, докато New Horizons е с ... 58536 km/h. Т.е. за 30 години сме подобрили скоростта с малко под 1.5 % ... 

Облака на Оорт се намира в зона 9-10 св. месеца - 1 св. година от Слънцето (9,46 *10^12 km), което го прави доволно отдалечен Публикувано изображение. Но да видим - оптимист съм, че ще намерим технологии за по - бързо пътуване, но се съмнявам да се в близките 20 години.

Иначе очаквам 'New Horizons' да поднесе изненади от Плутон - поне още една дузина малки луни и може би разлики по отношение на състава и строежа му. За маса, орбити се съмнявам да получим 'шокиращи' открития, но да видим Публикувано изображение.

Аз бих се изненадал ако има кой да приеме сигнала му тук след толкова време.

п.п. Той май беше с ядрен генератор ама до кога ще издържи вече забравих.

Намерих само за Voyager2, но подозирам, че и за 1-цата ще да е нещо подобно - и двата са изстреляни през 1977.

As the spacecraft's power supply dwindles, it will need to begin shutting down its instruments in 2020. Sometime in 2025 or after, there will be insufficient electricity to power even one instrument, and Voyager 2 will continue its eternal journey among the stars in silence.

Източник.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

пътуване, но се съмнявам да се в близките 20 години.

Нали говорихме за 14000 години. Освен това скоростта в космоса (със реактивната технология) зависи от само два фактора - колко време можеш да подържаш ускорение и какво, така че, без пробив в двигателите, сонда няма как да стане по-бърза. Но пък само един пробив трябва.

А също така в момента никой не си мери ...двигателите, както през 70-те, та липсата на прогрес в тази област не бива да учудва. Виж к'во става в областите, които се "мерят". Но това може и сигурно ще се промени някога.

Редактирано от flare (преглед на промените)
    • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Нали говорихме за 14000 години. Освен това скоростта в космоса (със реактивната технология) зависи от само два фактора - колко време можеш да подържаш ускорение и какво, така че, без пробив в двигателите, сонда няма как да стане по-бърза. Но пък само един пробив трябва.

А също така в момента никой не си мери ...двигателите, както през 70-те, та липсата на прогрес в тази област не бива да учудва. Виж к'во става в областите, които се "мерят". Но това може и сигурно ще се промени някога.

Всъщност има йонни двигатели наистина с доста малка тяга, но пък с много висока скорост на изтичане на плазмата. В порядъка на 30-40км/с, като в лабораторни условия, вероятно има и доста по-добри резултати. Така че, е въпрос на време такива кораби да се съоръжат с достатъчно мощен и дълготраен източник на енергия...примерно термоядрен раектор, който да произвежда електричество за нагряване на "горивото"...С напредване на технологията, такива кораби могат да достигнат от няколко стотици до няколко хиляди километра в секунда скорост. Разбира се, такива скорости все още са недостатъчни за пилотирани мисии до други звездни ситеми, дори най-близките, но все пак ще е достатъчно голям напредък и възможност човечеството да овладее цялата слънчева система.

По темата. Днес "Нови Хоризонти" пресече орбитата на планетата Нептун.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Още едно ъпдейтче да включа по темата - Сондата е засякла един от новооткритите малки спътници на Плутон - Hydra.

За повече инфо: New Horizons Spies Pluto's Tiny Moon Hydra

Снимковия материал не е обработен с филтри или маски - даден е директно, както е направен от апарата :)

Още 10 месеца до срещата ... 

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

24 септември в 03:00 часа наше време, остават точно 200 дни до началото на операциите по постоянното наблюдение на системата на Плутон от сондата "Нови хоризонти". До тогава сондата е приведена в състояние на хибернация. По същото време до точката на максимално сближаване на сондата с Плутон, ще остават малко над 293 дни.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Сондата "Нови хоризонти", е "събудена" за последен път преди прилитането покрай Плутон. Но преди това събитие, през месец Януари 2015г., "Нови хоризонти" ще изследва астероида VNH0004. Разстоянието на разминаване до този астероид, ще е твърде голямо за направата на добри снимки, но резолюцията все пак ще е достатъчна, за да се види дали обекта е самостоятелен, или има сателитни по-малки астероиди, обикалящи около него, или придружаващи го в неговата орбита около Слънцето. 

В момента "Нови хоризонти", е на разстояние 1.74АЕ от Плутон.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.