Премини към съдържанието
kok4o

Форматиране на хард

Препоръчан отговор

Искам да си форматирам харда 80GB и да го разделя на 2 части - едната да е около 5 - 6 GB за уина и останалото за другите глупости, щото сега е цепнат на 3 части 10, 33, 34GB и е много неудобно. Как става тая работа с партишън меджик или с някой друг софт. А също мога ли да обединя C и D без да форматирам и без загуба на данни по дисковете?Достатъчни ли са тези 5 - 6 GB за уина?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Искам да си форматирам харда 80GB и да го разделя на 2 части - едната да е около 5 - 6 GB за уина и останалото за другите глупости, щото сега е цепнат на 3 части 10, 33, 34GB и е много неудобно. Как става тая работа с партишън меджик или с някой друг софт. А също мога ли да обединя C и D без да форматирам и без загуба на данни по дисковете?Достатъчни ли са тези 5 - 6 GB за уина?

<{POST_SNAPBACK}>

Става с Partition Magic, става и с друг софтуер. Аз си ползвам именно първия, защото съм му свикнал. Да обединиш C: и D:? Съдейки по това какво искаш, няма ли да е по-удачно да обединиш D: и Е:?

Иначе, да, можеш да обединиш дялове без да губиш информацията..

Като си пуснеш прогамата (говоря конкретно за Partition Magic 8), кликаш с десния бутон върху единия дял, който искаш да слееш и избираш Merge. Ще ти даде да си избереш кой дял да стане папка от другия. Например: ако избереш Merge на D: ще имаш оциите:

Е: ... becomes a folder of D: ... (Е: става папка в D:)

D: ... becomes a folder of C: ... (D: става папка в C:)

D: ... becomes a folder of E: ... (D: става папка в Е:)

Избираш желанат опция и в полето под тези опции пишеш как искаш да се казва тази папка.

После, ако ти разрешава, си избираш на каква файлова система да ги обърне: FAT, FAT32 или NTFS (препоръчително последната ако вече не са обърнати).

Потвърждаваш с ОК.

После, натиснеш бутона Apply долу вляво и чакаш. Докато не го натиснеш, няма да се извършат никакви промени по харда.

Дали 5-6GB стигат за Windows? За Уина си стигат отвсякъде. Въпроса е колко други програми мислиш да качваш. По-малко от 5 недей. Лично според мен, 5-6GB e нормално за средностатистическия потребител. И все пак зависи от това какво още мислиш да инсталираш на C:.

EDIT: пропуснах да добавя, че като приключи сливането, можеш да си разпределиш съдържанието на папката, която ти бившия дял, където искаш. Трябва да е ясно, де, ама аз да си кажа. Да ми чеиста съвестта. :huh:

Редактирано от Night_Raven (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Определено зависи какво смята да инсталира на С-то! Щото ако там е само Win, а всичкия друг софт е на D-то, тогава са достатъчни!

А иначе 5 - 6 GB за Win и друг софт са доста малко! Като сложи SP2, Office пакета на MS или някакъв друг (ако му трябва), Java, и там разни други програми, С-то доста ще му поотеснее!!!

Моят съвет е поне 10 GB за С и каквото остане за D!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    Определено зависи какво смята да инсталира на С-то! Щото ако там е само Win, а всичкия друг софт е на D-то, тогава са достатъчни!

А иначе 5 - 6 GB за Win и друг софт са доста малко! Като сложи SP2, Office пакета на MS или някакъв друг (ако му трябва), Java, и там разни други програми, С-то доста ще му поотеснее!!!

Моят съвет е поне 10 GB за С и каквото остане за D!

<{POST_SNAPBACK}>

Напълно се съгласявам със теб... Макар че MS,SP2,Office не му са нужни ако не се занимава със тях.И аз така мисля 10 ГБ

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Ами не знам, моят C: е 5GB (реални 4.88). Всичките ми програми без StronDC++ се намират на C:. Не съм се лишавал особено, ама хич. Не ми е проблем да изредя какво съм инсталирал, но надали ще ви е интересно. Там ми се намира и Pagefile-a и имам още 650MB свободни. При правилна поддръжка и оптимизация 5GB са достатъчни да приютят Windows, Офис пакет и ВСИЧКО необходимо за нормалната работа на операционната система. Вярно е, че е по-добре повече. Винаги е по-добре. Но на мен в никакъв случай не ми е тесен C:. :) По-скоро са ми тесни другите. laugh.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Благодара на всички!

Объркал съм буквите става на въпрос за D и E.

При Merge пречи ли ако единя е FAT32 a другия NTFS,

В C смятам да сложа само уина, офиса, SP и да му направя един имидж, че след преинсталация три дена инсталирам програми.

А как става формата на целия диск? Аз мисля че ще се оправя ама да питам все пак.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    Благодара на всички!

Объркал съм буквите става на въпрос за D и E.

<{POST_SNAPBACK}>

Предположих. :ill:

При Merge пречи ли ако единя е FAT32 a другия NTFS,

<{POST_SNAPBACK}>

Ами не мога да ти кажа със сигурност, защото не съм правил такива процедури, но можеш да си обърнеш FAT32 дяла в NTFS и тогава да ги сливаш. Става от Convert. Информация няма да си замине. Вече друг е въпроса, че един дял форматиран с NTFS е по-добре отколкото да конвертираш дял със файлове от FAT32 в NTFS.

А как става формата на целия диск? Аз мисля че ще се оправя ама да питам все пак.

<{POST_SNAPBACK}>

Това можеш да го направиш по два начина:

1) Набарваш си 2 дискетки и си ги правиш стартови за Partition Magic. С тях винаги можеш да си правиш всичко под DOS (прехвърля целия Partition Magic на DOS вариант. Така можеш да си форматираш ЦЕЛИЯ хард и да си го разцепиш още пред да инсталираш каквото и да било, а после да ръгнеш диска с Джамеците и да си ги инсталираш;

2) Да извършиш разцепването и форматирането по време на инсталацията на Windows (когато те пита на кой дял да го сложи). Мисля, че с D се триеше дял, то си пише, де. Триеш всичките и си ги правиш наново. Само че Windows-a ще форматира в NTFS само този дял, на който ще се инсталира. Останлия(те) ще трябва да си ги форматираш после ръчно под Windows след инсталацията с Partition Magic или с десен бутон върху устройствата и Format.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    А може ли с Hiren's boot cd?

<{POST_SNAPBACK}>

За това не знам. Не съм го пробвал никога.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    За това не знам. Не съм го пробвал никога.

Пичове прочетох ви коментарите и аз имам проблем с формата.Купих нов хард 160 GB форматирах го с Windows и разпозна само 132GB ,но после го смених с 200GB пак си го форматирах с Windows-a и пак разпозна само 132GB ,а същия Windows съм го инсталирал и на друг комп с 160GB и там разпозна пак 132GB ,казаха ми,че трябва първо да форматирам диска с някаква дискета и тогава да инсталирам Windows-а кажете как става ако знаете,мерси предварително! :yanim:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Ако компютрите,на които монтираш хардовете, са стари - напълно нормално е Уина да не разпознае повече от 130 ГБ. Това можеш да го провериш като след монтирането на харда на съответния комп,влезеш в Биос и провериш като какъв обем е разпознат харда.Сигурен съм,че и в Биос-а ще видиш същата големина 130 ГБ.Това можеш да го оправиш или като флашнеш Биос-а на дъното с най-новия от сайта на производителя , или като си качиш програмата TuneUpUtilities ( в нея има една опция,която разрешава разпознаването на дискове по-големи от 130ГБ )- но не е сигурно в крайна сметка дали ще стане.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Флашвай биоса и форматираният хард ще си дойде на място !

Или инсталираш TuneUp 2006 и на TuneUp Sistem Control

Слагаш тази отметка

dibujogc6.gif

kokomil пак е дал правилният съвет за проблема.

Редактирано от wowgeleto (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Той и моя е разделен на три части и C: ми е 20 GB. А аз моя го форматирам най сигурно със системна дискета после трудно може да се възстанови нещо и си прейнсталирам Windows-а. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    Той и моя е разделен на три части и C: ми е 20 GB. А аз моя го форматирам най сигурно със системна дискета после трудно може да се възстанови нещо и си прейнсталирам Windows-а. :)

Ама защо със системна дискета? Даваш му куик формат от инсталацията на XP и това е! Това е често срещана грешка, която ви скъсява живота на харда, не че прави нещо друго... Не оставяйте по-малко от 20% свободни на дял, това е другото. Скоро попаднах на един форум, разискваше се въпроса, как най-бързо да се умори хард, и да се вземе гаранцията... Много полезно, от гледна точка на това, което не трябва да се прави... Линк към темата няма да дам, но един от начините е да се прави често дефрагментация ;):):)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Мерси за отговорите.BIOS-a и AIDA-та разпознават харда като 200GB само Windows-а го разпознава като 132GB ,a съм го монтирал на нов комп дъно ASUS. Може ли проблема да е от версията на самия Windows.Може би ще прозвучи тъпо ,но обяснете по-подробно как се форматира при този проблем PLS. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

В такъв случай използвай Windows XP с вграден SP 2. Ако пак не стане :) - флаш на Биос :laughing5:

Поздрави vacation1.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Проблемът е от уин-а. Имаше един пач,който оправяше този проблем с 48-битова адресация или както там се наричаше, изчакай малко и ще ти дам малко повече информация и решение за проблема.

П.П. Направи си някъде нов текстов файл. Отвори го. Сложи му следното съдържяние:

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\atapi\Parameters]

"EnableBigLba"=dword:00000001

След това го преименувай на 48bit.reg, например. Важното е да има разширение *.РЕГ. После съхраняваш и затваряш. Клик-ваш два пъти на файла, уин-ът те питам, дали искаш да добавиш този ключ към регистъра, което ти потвърждаш с едно хубаво "йес". След рестарт, за по-сигурно, всичко би трябвало да е наред.

Редактирано от waterjess (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    Проблемът е от уин-а. Имаше един пач,който оправяше този проблем с 48-битова адресация или както там се наричаше, изчакай малко и ще ти дам малко повече информация и решение за проблема.

П.П. Направи си някъде нов текстов файл. Отвори го. Сложи му следното съдържяние:

След това го преименувай на 48bit.reg, например. Важното е да има разширение *.РЕГ. После съхраняваш и затваряш. Клик-ваш два пъти на файла, уин-ът те питам, дали искаш да добавиш този ключ към регистъра, което ти потвърждаш с едно хубаво "йес". След рестарт, за по-сигурно, всичко би трябвало да е наред.

Отворих си Word-а копирах:

преиненувах го и го записах,но като го кликна 2 пъти само ми отваря Word документа к'ъв е проблема? :rolleyes:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Не го разпознава въпросният документ каро REG това е проблема

сигурен ли си ,че имаш разширение REG накрая ?

можеш да направиш тов във регистера направо

напиши във RUN .... REGEDTI

И добави въпросният ключ

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Забрави за Word a с Notepad го направи и при сайфирането дай safe as type all files и тогава няма да имаш проблем ако не можеш да се оправиш кажи да го качим в нета (готовия файл)

Качих ти го в нета десен цък

Редактирано от yuks (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Хехе изпревари ме !!!

http://rapidshare.de/files/26955211/Window...it.reg.rar.html

Linka

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Много мерси за съдействието :rolleyes: направих всичко и се га какво трябва да се промени?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Рестартирай компютъра и провери във биоса как се вижда харда

след това влез под Win и във менаджера и там провери

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

В BIOS-a го разпознава като 200 ,но му пуснах инстала на Windows-a и пак него разпознава,явно нещо него чаткам кажете к'во?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.