Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Конзолни решения

tux

Препоръчан отговор

Хм, при мен това връща бинарни данни?

Вади си текстови данни 0 и 1.
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Отговори 438
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Нищо кой знае какво, пресмятане на използваното пространството от терминала.

Използвайки командата $du или (Disk Usage) която се намира във пакета coreutils.

[[email protected] ~]# du -shc /bin /sbin /lib /usr/bin /usr/sbin 8.0M	/bin16M	/sbin216M	/lib205M	/usr/bin38M	/usr/sbin481M	total

Повече $info coreutils du или $man du

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Нищо кой знае какво, пресмятане на използваното пространството от терминала.

Използвайки командата $du или (Disk Usage) която се намира във пакета coreutils.

[[email protected] ~]# du -shc /bin /sbin /lib /usr/bin /usr/sbin 8.0M	/bin16M	/sbin216M	/lib205M	/usr/bin38M	/usr/sbin481M	total

Повече $info coreutils du или $man du

Уточни че -s дава заетото място на ниво директория или файл. И не се разпростира по файлови системи, монтирани под тази, която мерим.

А ето една задачка закачка: защо много често има разлика между резултата от du и df :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

А ето една задачка закачка: защо много често има разлика между резултата от du и df :)

Хм яко, сега разбирам за това, в момента чета, опитвайки се дa го разбера :), ако може вие да го обесните, да не се права на много хитър да пиша глупости без да съм ги разбрал , ще съм ви благодарен, да споделите вашият опит капитане.

Иначе сега си чета това, по темата

Summation: du is the better tool to use if you are interested in knowing how much space is actually being used on your filesystem "right now." df is great for "ballpark estimates" and is preferred if you need to know how big df thinks your filesystem is (so it will agree with other incorrect system statistics).

df and du don't use the same yardsticks to measure filesystem size.?

Редактирано от ivoarch (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Хм яко, сега разбирам за това, в момента чета, опитвайки се дa го разбера Публикувано изображение, ако може вие да го обесните, да не се права на много хитър да пиша глупости без да съм ги разбрал , ще съм ви благодарен, да споделите вашият опит капитане.

Иначе сега си чета това, по темата

df and du don't use the same yardsticks to measure filesystem size.?

Най-често срещаната причина е (макар че пишат че е рядко срещана):

df will include open files (in memory, but not on disk), data/index files (used for data management - sometimes using approximately 2 to 5% of each filesystem) and unnamed files in its size calculation. This is one reason why, sometimes (although not very often), df can show a larger amount of disk used than du does.

Т.е. отворени файлове (но незаписани още на диска) се броят от df, но не и от du. Имал съм случаи (логове) когато са запълнили цялата файлова система и програмата спира да пише и/или работи и ти започваш да търсиш коя директория е запълнена :D

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Най-често срещаната причина е (макар че пишат че е рядко срещана):

Т.е. отворени файлове (но незаписани още на диска) се броят от df, но не и от du. Имал съм случаи (логове) когато са запълнили цялата файлова система и програмата спира да пише и/или работи и ти започваш да търсиш коя директория е запълнена :D

Хм да стана ми ясно :)

Нещо подобно се казва и тук ,  също прочетох в нета,  че някои операции пример, изтрити файлове продължават да се четът от df командата.

[*]du shows the blocks actually allocated to an individual file. ()

[*]df shows the blocks allocated in the entire file system, including inodes and other meta data.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Случвало ли ви се е на типична линукс система (особено при криптирани системи) при много високо натоварване на диска, да ви "увисва" графичната среда?Проверете дали проблема не е в шедулера на диска.Може да видите текущо ползваният и наличните така:

cat /sys/block/<вашият–диск>/queue/scheduler# Изходът изглежда примерно така (за диск sda)cat /sys/block/sda/queue/schedulernoop deadline [cfq]

Ограденият в квадратни скоби е текущия. В случая това е cfq, който е по подразбиране в Линукс.Може би е добър в повечето случаи, но моите наблюдения са, че при големи натоварвания на диска, причинява изключително голямо увеличаване на времето за реакция на потребителския интерфейс.Шедулерът deadline се опитва да гарантира определено време, за което обслужването на заявка към диска да бъде започнато. Това значително подобрява работата на система в гореописаните условия. Сменя се така (примерно за диск sda):

#Трябва да сте руутsudo suecho deadline > /sys/block/sda/queue/schedulerexit#Проверяваме:cat /sys/block/sda/queue/schedulernoop [deadline] cfq
Редактирано от flare (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Може да се ползва bfq, което в момента на по-добро ниво, deadline-а е по-добър, освен това в момента се разработва и нов менажер на задачи (как му се викаше ми убягва в момента) за по-добро разпределение на nice-овете, което ще доведе по-добро реагиране на по-малко приоритетните задачи при интензивна работа на високо приоритетна задача.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ахъм ама след рестарт ?  ;)

Въпросът е, до колко вярваш на разработчиците на Линукс. cfq е сложен по подразбиране с причина. Аз посочих единственият ми известен случай, в който той не се справя добре. Така, че смяна преди пускане на такава задача ми се струва удачно и после връщане ми се струва по-правилният начин.Иначе има boot-time аргументи на ядрото (elevator=) ако искаш да важи за всички, или init скриптове...
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 2 седмици по-късно...

Върти ми се едно нещо в главата, но не мога да го направя, без помощт от експертите тук :)

Искам да разделя един дълаг списък на колумни 2/3 от изход на команда

Пример

НЕ

-----

1 символ име

2 символ име

3 символ име

... още тук ..

Да е ТАКА

--------------

1 символ име    33 символ име 

2 символ име    34 символ име

3 символ име    35 символ име

... още тук ...

Играх си с tr и column но проблема ми е, че не мога да го направя, тъй катосписъка задържа номер символ и име (даже некоя линия съдържа и две/три имена така - номер символ и име име име)

успявам само за списък със име.

за думи от типа maninblack които са сляти

команда | tr ' ' '\n' | column

Трябват по сложни гимнастики нещо с AWK или Sed? (незнам :()

Няква насока?

Става въпрос за bash

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Конзолно радио

код: https://github.com/ivoarch/konzolno-radio

снимки: https://www.kaldata.com/forums/topic/227630-linux-обща-дискусия-3/?p=2940554

за това  ми трябва, и това което питах по-горе.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Върти ми се едно нещо в главата, но не мога да го направя, без помощт от експертите тук :)

Искам да разделя един дълаг списък на колумни 2/3 от изход на команда

...

АКо си навит да са така:

едно 1 две 2 три 3

четири 4 пет 5....

има прост начин с awk

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

АКо си навит да са така:

едно 1 две 2 три 3

четири 4 пет 5....

има прост начин с awk

Хм не, така и успях но не се чете удобно

трябва ми така

0 ♪ БГрадио                7 ♪ Радио N-Joy

1 ♪ Радио 1 рок           --- още тук  --------

2 ♪ Радио Z-Rock

3 ♪ Радио Energy

4 ♪ Радио City

5 ♪ Радио Fresh

6 ♪ Радио Maxx FM

искам да направя според големината на терминала, да се разделя на 2/3 колонки

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

ето ти един псевдо код

a=`wc -l filename`
b=$a/2 #за две колони
split -l $b filename
paste xaa xab

Бива, но за bash скрипт който ми трябва, едвали със split и paste ще стане работата.

На мен ми трябва да използвам неяо от типа на tput за измерване дължината и ширината на терминала, и column или tr, awk, sed за колонките като се име на предвид числата символите и имената на станциите.

Погледнете една от фукцията за която ми трябва https://github.com/ivoarch/konzolno-radio/blob/master/konzolno-radio#L245-253

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Бива, но за bash скрипт който ми трябва, едвали със split и paste ще стане работата.

На мен ми трябва да използвам неяо от типа на tput за измерване дължината и ширината на терминала, и column или tr, awk, sed за колонките като се име на предвид числата символите и имената на станциите.

tput cols ти дава колко е широчината на дисплея

awk 'BEGIN {max=0} { if (length($0) > max) max = length($0) } END { print max }' filename за да вземеш най-дългия надпис

след това продължаваш с псевдокода по-горе

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

tput cols ти дава колко е широчината на дисплея

awk 'BEGIN {max=0} { if (length($0) > max) max = length($0) } END { print max }' filename за да вземеш най-дългия надпис

след това продължаваш с псевдокода по-горе

Капитане оправих се :), намерих друго решение , незнам до колко елегантно, но е просто и свърши работа, най важното!

$man pr точната команда, трябваше само да ремонтирам, като скъса/допълна имената на радиата, за да съвпаднат табовете, иначе се разменаваха, и стана.

Вищте сами тук

Мерси все пак за помощта.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Джас - като джас-манги или като джаз :whist: .

Хе мерси, ще чака до другата версия за промяна :P

sharp eyes!!

Оправено във git версията 821284a1  :)

П.с Мерси! Ако има още нещо, ще се радвам да го разбера.
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 2 седмици по-късно...

Обърках темата, сори :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Хубави работи правиш, ама ако си обърнеш и внимание на правописа.... понякога се чудя, на какъв език пишеш.

ПП:Да, знам какво ще кажеш, не е тема за литература и правопис, но на това се казва грамотност. Работодателя ти в бъдеще по това ще те прецени, а не е в твоя полза.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Хубави работи правиш, ама ако си обърнеш и внимание на правописа.... понякога се чудя, на какъв език пишеш.

ПП:Да, знам какво ще кажеш, не е тема за литература и правопис, но на това се казва грамотност. Работодателя ти в бъдеще по това ще те прецени, а не е в твоя полза.

Май за мен ставаше въпрос :D?

Знам пиша ужасно, и пропускам доста грешки, честно дави кажа от скоро почнах, и да пиша на български :), не е майтап :D .

Друг е върпроса, че това не е тема, в която всеки втори, трябва да обсъжда правописа ми.

Относно работодателя :) едвали, той не знае български :P

Сори за допуснатите грешки.

Поздрави!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Май за мен ставаше въпрос :D?

Знам пиша ужасно, и пропускам доста грешки, честно дави кажа от скоро почнах, и да пиша на български :), не е майтап :D .

Друг е върпроса, че това не е тема, в която всеки втори, трябва да обсъжда правописа ми.

Относно работодателя :) едвали, той не знае български :P

Сори за допуснатите грешки.

Поздрави!

За да ти е по-лесно и да пишеш с по-малко грешки (не знам с какъв браузър си) - задай си в "Опции на програмата за проверка на правописа" език "български". Тогава самия браузър ще ти намира и подчертава грешките. И аз бъркам (по много причини), но когато е подчертано е друго.

Редактирано от jhoro (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване