Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Конзолни решения

tux

Препоръчан отговор

Това какво общо има със темата "Конзолни решения"?

Изобщо този редактор от "ново поколение", има ли конзолен режим? 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Отговори 438
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Това какво общо има със темата "Конзолни решения"?

Изобщо този редактор от "ново поколение", има ли конзолен режим? 

В бързината съм го пляснал в грешна тема, тъѝ като паралелно следях на друга машина един процес, и не съм обърнал внимание.Сега ще коригирам грешката.И не, няма конзолен режим, частично може да се командват, някои негови функции през терминала.Разработчиците твърдят, че в бъдеще възнамеряват да добавят тази функционалност. :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Как да инсталираме, на минимална инсталация на CentOS / RHEL 7, ГНОМ работна среда през конзола.

http://www.cyberciti.biz/faq/howto-install-gnome-gui-desktop-on-centos-rhel-7-server/

==================================================================================
Как да връщаме във версия, вече инсталирани пакети в CentOS / RHEL 7 през конзола.

http://www.cyberciti.biz/faq/howto-yum-downgrade-packages-on-rhel-centos-fedora-scientific-linux/

==================================================================================

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 3 седмици по-късно...

При Arch Linux така си възстанових GRUB.Имах само Net диск.Както се вижда само 3 стъпки ,няма смисъл от паника. :) 
1. mount -t ext4 /dev/sda       /mnt
2. arch-chroot /mnt
3. grub-install -dev-sda

sda е мястото ,където е Arch .При мен бе sda3 ,но инсталирах GRUB на sda и се получи.Не съм пробвал дали става с други дистра.

Редактирано от acnekt (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

При Arch Linux така си възстанових GRUB.Имах само Net диск.Както се вижда само 3 стъпки ,няма смисъл от паника. :) 

1. mount -t ext4 /dev/sda       /mnt

2. arch-chroot /mnt

3. grub-install -dev-sda

sda е мястото ,където е Arch .При мен бе sda3 ,но инсталирах GRUB на sda и се получи.Не съм пробвал дали става с други дистра.

Аз съм го въстановявал по този начин, обаче съм разполагал с пълен инсталационен диск.

mount /dev/sdaX /mnt
mount --bind /dev /mnt/dev
mount --bind /dev/pts /mnt/dev/pts
mount --bind /proc /mnt/proc
mount --bind /sys /mnt/sys
arch-chroot /mnt
grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg
grub-install --target=i386-pc --recheck --debug /dev/sda
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 2 седмици по-късно...

Може ли да споделите, как да направя глобален файл в който да са упоменати алиасите и настроиките които искам. Ползвам zsh и искам да направя нещо подобно на /etc/profile.

Намерих го пишело се в :

/etc/zsh/zprofile, извинявам се че избързах с въпроса.

Редактирано от borko81 (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Може ли да помогнете малко с това файлче:

op=`pidof opera | wc -l`
multi(){
until [[ $op > 1 ]];do

echo -n "x "
sleep 1
done
}

multi

Идеята е да пълни реда с х докато не се запали процеа, в случая опера. Проблема ми е че процеса не спира след стартирането на браузера.
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Идеята е да пълни реда с х докато не се запали процеа, в случая опера. Проблема ми е че процеса не спира след стартирането на браузера.

изразът който проверява за процеса ще се изпълни еднократно и после until-а ще сравнява едно и също до откат. Трябва да преместиш проверката в условието или тялото на цикъла.
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 4 седмици по-късно...

Интересна книга ,показваща какво можете с конзолата

http://langevin.univ-tln.fr/cours/UPS/extra/Linux-101-Hacks.pdf

http://www.thegeekstuff.com/linux-101-hacks-ebook/

Много ми допадна командата  find 

Намери ми файлове  с размер над 1 ГБ

find / -type f -size +1G

Или намери ми файлове ,които са били променени преди 15 дена

find . -mtime +15

Редактирано от acnekt (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 3 седмици по-късно...

В папка "papka" имам няколко фаила и две под папки "first" и "second" (примерно де)

Въпроса ми е, защо при командата:

find /papka -type d

ми показва това

papka

first

second

т,е, как да премахна визуализирането на papka, не би ли трябвало да покаже само вътрешните папки?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

т,е, как да премахна визуализирането на papka, не би ли трябвало да покаже само вътрешните папки?

find /papka -type d -mindepth 1
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не е точно така, колегата иска да махне топ левел папката, не да ограничи търсенето до 1 ниво под кореновата.

Нещо такова трябва 

find /papka/ -type d | sed 's#^/[^/]*/[^/]*##'

Така е още по ефективно (горното дава празни редове, тествах)

find /papka/ -type d | cut -d'/' -f3-
Редактирано от Topper (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не е точно така, колегата иска да махне топ левел папката, не да ограничи търсенето до 1 ниво под кореновата.

Нещо такова трябва 

find /papka/ -type d | sed 's#^/[^/]*/[^/]*##'

Ами аз разбрах, че иска да покаже само съдържанието на посочената папка, без нея а не корекции на резултата - и моята команда прави точно това.

Твоето ще премахне името на папката, но ще вкара празен ред, което според мен не е желано. Може би двете в комбинация.

Нека borko81 да уточни какво иска.

Редактирано от flare (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

find /papka -type d -mindepth 1

Трябва да се добави -mindepth преди всички други параметри .

find /papka -mindepth 1 -type d 

Иначе писка грешка,

find: warning: you have specified the -mindepth option after a non-option argument -type, but options are not positional (-mindepth affects tests specified before it as well as those specified after it).  Please specify options before other arguments.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Трябва да се добави -mindepth преди всички други параметри .

Иначе писка грешка,

find: warning: you have specified the -mindepth option after a non-option argument -type, but options are not positional (-mindepth affects tests specified before it as well as those specified after it).  Please specify options before other arguments.

Добра поправка - щото не си с bash нали? Втори път ме изловяваш да не пиша портваеми команди :P
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добра поправка - щото не си с bash нали? Втори път ме изловяваш да не пиша портваеми команди :P

А ми да, не съм с bash,  но и там е налична грешката поне в моята версия bash-4.1.2-33.el6.x86_64

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

А ми да, не съм с bash,  но и там е налична грешката поне в моята версия bash-4.1.2-33.el6.x86_64

При мен работи.

Нещо повече man не пише че има значение къде е -mindepth.

-mindepth levels

Do not apply any tests or actions at levels less than levels (a non-negative integer). -mindepth 1 means process all files except the command line arguments.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

При мен работи.

Нещо повече man не пише че има значение къде е -mindepth.

-mindepth levels

Do not apply any tests or actions at levels less than levels (a non-negative integer). -mindepth 1 means process all files except the command line arguments.

Да това гледам и аз, възможно е това да е само при мен с CentOS 6/StotinkaOS 6

версия

findutils-4.4.2-6.el6.x86_64

Намерих нещо подобно , https://lists.gnu.org/archive/html/bug-findutils/2006-06/msg00003.html

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за отговорите, нямам възможност в момента да го пробвам, но миндептх не ми вършеше работа. Идеята е да позлвам find заради последващата команда -exec, която трябва да ползвам, иначе решението си е това:

ls -l | grep ^d

Мисля че решението на

Топпер, ще ми свърши работа.

Отновп Благодаря

п.с.

Товa свърши работа

Аз сам пишел глупости от вида на: 

find /papka -maxdepth 1 -type d

Редактирано от borko81 (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 5 месеца по-късно...

Малко позабравена тема, но много полезна.

Вижте времето за вашия град

curl http://wttr.in/Varna
или:
curl http://wttr.in/град

Резултат:

weather1.png

Ето и един bash, fish, zsh shell

Инсталацията е проста!

1. инсталирате powerline fonts link

2. инстлаирате powerline shell link

bash.png

Редактирано от Vladimir Bakalov
Добавка (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Това със времето не го знаех!  Доста яко ,че има и скоростта на вятъра и определено ще отиде в моите alias команди.

Мерси , че даде живот на темата ;)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Скрипт за спиране мигането на wi-fi индикатора на лаптопи с линукс.

echo "echo \"options iwlwifi led_mode=1\" >> /etc/modprobe.d/iwlwifi.conf" | sudo bash ....като root ,рестарт на компютъра и индикатора свети без да премигва.Тествано и работи под Stotinka OS 6.7 /7 и Ubuntu 14.04 :)

За wi-fi адаптери на intel

Редактирано от McLane (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, McLane написа:

Скрипт за спиране мигането на wi-fi индикатора на лаптопи с линукс.

echo "echo \"options iwlwifi led_mode=1\" >> /etc/modprobe.d/iwlwifi.conf" | sudo bash ....като root ,рестарт на компютъра и индикатора свети без да премигва.Тествано и работи под Stotinka OS 6.7 /7 и Ubuntu 14.04 :)

Това не е ли само за интелски мрежови карти? :D

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Да само за интелски карти е  забравил съм да напиша :)

Редактирано от McLane (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

https://github.com/sandikata/ROKO__/blob/master/imagemagick-zenity

Ето нещо от мен. Така и не го довърших. То по-скоро има грешка за поправяне ама все ме мързи.

https://github.com/sandikata/ROKO__/blob/master/app-text/sprunge/files/sprunge

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

• Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.
  • Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване