Премини към съдържанието

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

"БУК-М2Е"

Нова лява партия....дали и кога ?

Препоръчан отговор

От известно време ми се върти в главата тази тема, та затова….нека да опитаме!

Глобалният въпрос на темата е: От какво ново „ляво“ има нужда България?  Това, че от такава партия има нужда, вече е повече от очевадно!

Въпросите са ми:

• Дали изобщо има потенциал за възникване на такава партия?
  • Какви ценности трябва да изповядва тази нова, лява партия?
  • Върху кои основни социално-икономически репери трябва да се стъпи?
  • Каква икономическа политика трябва да изповядва?
  • Каква външна политика трябва да води?
  • Кои социални слоеве биха били гръбнака на тази партия?
  • Кои биха били евентуалните потенциалните коалиционни партньори?

Вие сте на ход!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Има нужда от братушките, да дойдат да ни освободят от капитализЪма. :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Има нужда от братушките, да дойдат да ни освободят от капитализЪма. :D

Ма, то и при тях е капитализъм, тъй че...

Иначе, въпросите са добри, но искат сериозно обсъждане. Това с "реперите" не ми стана съвсем ясно, да си призная. Но си мисля, че е нужна не един, а няколко леви проекта, които да представят различните леви алтернативи. Относно социалните слоеве, то не мисля, че тя трябва да се ориентира само към социално слабите, хората с ниски доходи или малцинствата. Напротив, тя би могла да обере протесния, антисистемен вот, ако наистина успее да внуши, че е алтернатива. Естествени политически партньори биха могли да бъдат екологичните партии (макар че изумление на всички ПП Зелените се включи в десния т.нар. Реформаторски блок) и една реформирана БСП. Външната политика на всяка българска партия, би трябвало да е в защита на националните интереси, а не в залитания на Изток и Запад. Икономическата и политика би следвало да е социална, т.е. да акцентира върху здравеопазването и образованието, както и ограничаване на монополите. И така нататък.

Ако някой има ресурса да създаде такава партия, той трябва да използва идеите на ляво ориентираните интелектуалци и специалисти, както и на тези, които имат анти-глобалистки и анти-неолиберални възгледи. Такива хора има, но те не припознават БСП като истинска лява партия.

И разбира се, всичко това е в сферата на фантазията, поне засега.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ма, то и при тях е капитализъм, тъй че...

Иначе, въпросите са добри, но искат сериозно обсъждане. Това с "реперите" не ми стана съвсем ясно, да си призная. Но си мисля, че е нужна не една, а няколко леви партии, които да представят различните леви алтернативи. Относно социалните слоеве, то не мисля, че тя трябва да се ориентира само към социално слабите, хората с ниски доходи или малцинствата. Напротив, тя би могла да обере протесния, антисистемен вот, ако наистина успее да внуши, че е алтернатива. Естествени политически партньори биха могли да бъдат екологичните партии (макар че изумление на всички ПП Зелените се включи в десния т.нар. Реформаторски блок) и една реформирана БСП. Външната политика на всяка българска партия, би трябвало да е в защита на националните интереси, а не в залитания на Изток и Запад. Икономическата и политика би следвало да е социална, т.е. да акцентира върху здравеопазването и образованието, както и ограничаване на монополите. И така нататък.

Ако някой има ресурса да създаде такава партия, той трябва да използва идеите на ляво ориентираните интелектуалци и специалисти, както и на тези, които имат анти-глобалистки и анти-неолиберални възгледи. Такива хора има, но те не припознават БСП като истинска лява партия.

Ааа, това тяхното си е друг капитализъм...Като ни освободят като своя област, поне ще имаме достъп до почти несметни природни ресурси. И ще ни стъпват в рубли :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ааа, това тяхното си е друг капитализъм...Като ни освободят като своя област, поне ще имаме достъп до почти несметни природни ресурси. И ще ни стъпват в рубли :D

Верно е, че е друг. Но те не са ентусиазирани да ни присъединяват. Виж да ни използват - да.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз предлагам да започнем с това: какво изобщо разбираме под "ляво" ? И какво "ляво" има почва у нас? Това е важно да изясним, защото за мен лично- западното "ляво" не е това "ляво" което аз разбирам! При тях и "лявото" и "дясното" не са точно това, което ние сме свикнали да разбираме

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз предлагам да започнем с това: какво изобщо разбираме под "ляво" ? И какво "ляво" има почва у нас? Това е важно да изясним, защото за мен лично- западното "ляво" не е това "ляво" което аз разбирам! При тях и "лявото" и "дясното" не са точно това, което ние сме свикнали да разбираме

Само в България лявото не е точно ляво. Туин Пиикс го е казал.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В БСП няма нищо ляво.Какво ляво има в плоският данък.Няма ляво и дясно в България има мимикрия на политика.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това е важно да изясним, защото за мен лично- западното "ляво" не е това "ляво" което аз разбирам!

И аз мисля така. Писал съм го някъде из този форум. Аз разглеждам лявото в един много широк смисъл, който дори не съм сигурен, че може да бъде етикиран като "ляво". Не става дума за някакъв готов, утвърден модел, защото няма такъв. Има експерименти в тази посока - в Южна Америка, както и в Азия. Разбирам лявото като търсене на алтернатива на неолибералния или либертариански политико-икономически и културен, глобалистки модел, който по същество е циничен, антихуманен и плутократичен. Но това са само фрази, които звучат като лозунги. Обаче, има движение в тази посока по света. Шансовете му са малки, но то е единствения изход за подобряване на положението, според мен.

И какво "ляво" има почва у нас?

Не това, което за мен е ляво, но дори европейското е по-добро "лявото"  на БСП.

според мен лява е ГЕРБ а БСП е още по вляво дясно няма в България

Ти си жертва на пропагандата през последните 20-на години, която ти е внушила, че дясното, демек свободния, саморегулиращ се пазар е върха на сладоледа. ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И аз мисля така. Писал съм го някъде из този форум. Аз разглеждам лявото в един много широк смисъл, който дори не съм сигурен, че може да бъде етикиран като "ляво". Не става дума за някакъв готов, утвърден модел, защото няма такъв. Има експерименти в тази посока - в Южна Америка, както и в Азия. Разбирам лявото като търсене на алтернатива на неолибералния или либертариански политико-икономически и културен, глобалистки модел, който по същество е циничен, антихуманен и плутократичен. Но това са само фрази, които звучат като лозунги. Обаче, има движение в тази посока по света. Шансовете му са малки, но то е единствения изход за подобряване на положението, според мен.

Добре...дай да го разчоплим това...внеси повече яснота....виждам, че имаш повече теоретични познания от мен, който съм "закърмен" с марксизма....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добре...дай да го разчоплим това...внеси повече яснота....виждам, че имаш повече теоретични познания от мен, който съм "закърмен" с марксизма....

Не бих могъл да дам някаква рецепта, а може би по-скоро инфо за ориентация. Интересно е да речем ТОВА. Абстрахирай се от паралелите с протестите у нас, ако ти се виждат неуместни, макар че статията е от 08 март 2013. Другото е по-съществено. Също, ако имаш време и не си го гледал, бих ти препоръчал ТОВА, което вече съм пускал някъде във форума. Там има и разни сайтове, в които се коментират тези теми и се пускат материали, но да не ги рекламирам тук.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Интересно, интересно....това трябва да се следи! Въпреки, че Дончева е от крилото на Първанов, интересно ще бъде да се следи развитието на тази партия....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По-полезно и интересно от това да следим поредните опити за мимикрия на някои членове на БСП, би било да изгледаме ТОВА, си мисля. Целият филм - ТУК.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По-полезно и интересно от това да следим поредните опити за мимикрия на някои членове на БСП, би било да изгледаме ТОВА, си мисля. Целият филм - ТУК.

Мдааа....ей за туй беше тази масирана преса срещу Атака!

Благодаря и за интересният сайт...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Само че, според мен, при Атака всичко беше само реторика. Но понеже в някои отношения Волен наистина казваше верни неща, доста хора го харесаха. Само че освен да казваш верни неща, трябва да можеш и да знаеш как да ги отстояваш. Превъзнасянето на ЕС и представянето му за рог на изобилието, от който към нас ще потекат реки от мед и мляко е наивно. Но не достатъчно това да се констатира. Ние тъй или инак сме част от ЕС. Трябват ни разумни и национално отговорни политици, които да защитават нашите интереси в тази общност и да предлагат алтернативи, а не хора, които се разхождат с палки, викат националистически и ксенофобски лозунги, а след това влизат в съглашение с тези, срещу които твърдят, че се борят.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

До колкото политиката се явява отражение на действителността , лявото представлява част от цялото и в този смисъл е необходимо и неизбежно . Може би този мой пост дава част от отговора на Вашия въпрос (мисля си че вече сте го видяли) , пост N: 1708 (за Дончева) от :

http://www.kaldata.com/forums/topic/186958-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%82%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B8-%D0%B2-%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B0%D1%82%D0%B0/page-86

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

До колкото политиката се явява отражение на действителността , лявото представлява част от цялото и в този смисъл е необходимо и неизбежно . Може би този мой пост дава част от отговора на Вашия въпрос (мисля си че вече сте го видяли) , пост N: 1708 (за Дончева) от :

http://www.kaldata.com/forums/topic/186958-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%82%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B8-%D0%B2-%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B0%D1%82%D0%B0/page-86

няма лошо, няма лошо.... БСП в сегашният и вид е пътник! 

За Атака- твърдата ми прогноза е, че ще влезе и в 43-тото НС!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.