Премини към съдържанието
Mitsubishi Eclipse 2G

Прехвърляне на собственик на автомобил - въпрос

Препоръчан отговор

Здравейте, ще взимам кола скоро от България и въпроса е как стои прехвърлянето. Как стои работата и като цяло и как е работата с нотаруса. Какъв процент иска за свършването на тази работа. За София става въпрос.

Редактирано от Касперски (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Работата не е трудна.Трябва в нотариус,както добре знаете. Таксата зависи и на колко ще се оцени колата.Хубаво е който е собственик на колата,да е там с жена си,ако е женен де.

Съвет за софийски нотариус не мога да дам.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Колата струва толкова,колкото я обявите.Това принципно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нотариуса взима 100-110 лева,независимо от застрахователната оценка на колата.

Ако е с регистрация,не е нужно да я караш до КАТ,а само Големият и Малкият талон.

Там излиза 20 лева всичко.

Ако е нов внос,си приготви 800 лева. Влиза и смяна на консумативи-масло,ремък...

Редактирано от dimd (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

След прехвърлянето имаш и 7 дни срок да посетиш застрахователят, за да направиш прехвърляне на ГО-то и ако има Каско - и него. Иначе става невалидна. За останалото мисля, че достатъчно ясно ти обясниха. Тоя Нов Внос и 800-те лева ми се вижда много. Последно регистрирах нов внос Февруари миналата година и ми излезна 120 лв Еко такса, 220 лв Застраховка и 100 лв за нова главина и към 40 лв за масло и филтър + таксите на самият КАТ. Поздрави!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Колата си е регистрирана преди години в България. А за застрахователната оценка ми казаха, че нотаруса гледа в една книга колко струва еди коя си кола. Но без да се пазариш му обявяваш цена по договор 500 лева. А колата си е стара - 96-та година е.

1. Местен данък за придобиване на МПС по възмезден начин по чл. 44 от ЗМДТ в размер на 2% върху по високата стойност измежду продажната цена или сумата, посочена в Удостоверението за застрахователна стойност на МПС. Местният данък се заплаща от приобретателя, ако страните не са уговорили друго. Плащането е в общината по постоянния адрес, съответно по седалището на данъчно задълженото лице. Заплаща се в брой в касите на общинската администрация или безкасово по съответната сметка при прехвърлянето на МПС - чл. 2 във вр. с чл. 4 от ЗМДТ. При определяне на данъка за основа служи застрахователната стойност на МПС. Чл. 48 от ЗМДТ изброява субектите, които се освобождават от заплащането на местен данък.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

quickJO,имах предвид всички разходи. Освен изброените от теб+Г.О. и Каско. Екотаксата вече е 240 лева... :no-no:

Касперски,това Удостоверение не го гледат Нотариусите.

Месният данък се правят на луди и не го внасят,и след време установяваш,че ти виси на твое име.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

dimd, колата е внесена в България преди години,  не ти трябва еко такса. За удостоверението - сега се чух с приятел, комуто вярвам, че точно оценката я гледат нотарусите в една книга. Вече не я правят застрахователи. Освен това мога да кажа, че колата е удряна и затова да е такава цената. Не съм длъжен да ходя с въпросната кола. Придържайте се към плана - това е България, вратички бол. ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Вече не я правят застрахователи.

Да бе. Имам 1 кочан с удостоверения на съседното бюро. Вчера колегите писаха удостоверения и предния ден... Точно застрахователи могат да издадат удостоверение за оценка на МПС. Ако се договориш може и да занижат оценката. И трябва да се съобразят с нея все пак.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Писах за два варианта-регистрирана и нов внос. Не се разбира от първият ти пост,че вече си я избрал и има регистрация у нас.

Както казах,нотариусите си правят собствени сметки,и удостоверенията от застрахователите не важат.

Последният път/преди 2 месеца/ занесох такова с оценка 390 лева,но платих на неговата оценка-690 лева-110 лева.

Успех и пиши как е протекло при теб !

Поздрави !

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ок, утре е денят. (D-day) Ще пиша.

Успех и от мен!

Последният път/преди 2 месеца/ занесох такова с оценка 390 лева,но платих на неговата оценка-690 лева-110 лева.

каква кола си взел?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Успех и от мен! каква кола си взел?

Опел Корса 1999 година.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За съжаление не се стигна до покупка на автомобила. Тъй като вчера беше Голяма Богородица, пътя до сервиза в Драгалевци беше задръстен от хора, караши празника и отложихме мероприятието за днес. Тая сутрин пък нещо семейната кола не искаше да запали и след 4 часа разправии по майстори се оказа изгорял бушон, а не стартера. Но беше вече късно да се ходи до София. Тааа...упражнението се отлага на по-късен етап. Освен това собсвеника на колата се обади и каза, че си е намерил друг мераклия за Еклипса. Та ще си търся други оферти. Ужасен кърък вчера и днес. Нямам думи...  :(

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте , щях да пускам нова тема но видях че тук сте засегнали точно това което ме засяга и интересува. И аз съм решил да си купувам личен автомобил и съм харесал един , но съм още млад и зелен и в главата ми е пълна каша с тези талони , прехвърляници , нотариуси и т.н. . Колата си е регистрирана в БГ , има си платени данъци застраховки и прегледи. По това което разбрах трябва първо да отида аз и собственика при нотариус и да ми я прехвърли там , като заплатя около 100 лева. След това в някакъв определен срок да отида в КАТ с големия и малкия талон и да ми се прехвърлят и Гражданската отговорност за да бъде валидна. Правилно ли съм разбрал до тук и има ли още стъпки ? Поправете ме или допълнете нещо ако не съм разбрал ?? :) 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте на всички. Остават ми 2-3 дни да регистрирам моята кола. По принцип се води на името на баща ми и ми казаха в КАТ че, е по-добре за момента да я регистрирам на негово име и вече след като я регистрирам да я прехвърля (баща ми обаче не го устройва този вариянт защото ще се водят 2 коли на негово име). Не намирам смисала на всичките тия упражнения. Някой може ли да ми обясни защо и кое е по-удобния вариянт (да я прехвърля на мое име или, да я регистрирам на името на баща ми и после да я прехвърля?).П.С. - информацията по прехвърлянето се надявам все още да е актуална. Ако има някакви нови закони ще съм много благодарен ако някой ги сподели с мене. Благодаря предварително.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте на всички. Остават ми 2-3 дни да регистрирам моята кола. По принцип се води на името на баща ми и ми казаха в КАТ че, е по-добре за момента да я регистрирам на негово име и вече след като я регистрирам да я прехвърля (баща ми обаче не го устройва този вариянт защото ще се водят 2 коли на негово име). Не намирам смисала на всичките тия упражнения. Някой може ли да ми обясни защо и кое е по-удобния вариянт (да я прехвърля на мое име или, да я регистрирам на името на баща ми и после да я прехвърля?).П.С. - информацията по прехвърлянето се надявам все още да е актуална. Ако има някакви нови закони ще съм много благодарен ако някой ги сподели с мене. Благодаря предварително.

Че защо трябва два пъти да се разхождате до КАТ, че да прехвърляте, първо на негово име, после на твое?Колата нов внос ли е, как е закупена, какъв е договора, на чие име???Това, че някой има една кола, че и 2-ра да регистрира, това няма никакво значение за самият него. Не виждам какво може да не го "устройва". В семейството имаме 7 коли на 4 човека, майак ми и чичо ми имат по 1 кола на тяхно име, ако някой иска да прави сметка. И какво от това? Отделно сме сменили към 8 или 9 коли през кратък период от време, както и сме прехвърляли помежду си коли на няколко пъти, просто заради различни преференции в даден момент.Пак не виждам смисъла на въпроса...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Че защо трябва два пъти да се разхождате до КАТ, че да прехвърляте, първо на негово име, после на твое?Колата нов внос ли е, как е закупена, какъв е договора, на чие име???Това, че някой има една кола, че и 2-ра да регистрира, това няма никакво значение за самият него. Не виждам какво може да не го "устройва". В семейството имаме 7 коли на 4 човека, майак ми и чичо ми имат по 1 кола на тяхно име, ако някой иска да прави сметка. И какво от това? Отделно сме сменили към 8 или 9 коли през кратък период от време, както и сме прехвърляли помежду си коли на няколко пъти, просто заради различни преференции в даден момент.Пак не виждам смисъла на въпроса...

Ами то вече няма значение понеже я регистрирах. Благодаря все пак.

Ами то вече няма значение понеже я регистрирах. Благодаря все пак.

Явно и полицайте който питах 1-вия път са решили да ме земат за мезе но, като се консултира човек с адвокат-нотариус е най-лесно да си върже гащите през закона. Отново благодаря че, се отзовахте.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте,

и аз да се бутна в кюпа...

Тази седмица ще взимам една кола и приятел ми каза, че може да се пропусне стъпката с нотариуса. Отиваме двамата със собственикът в КАТ и той ми я прехвърля директно...?

Прочетох в сайта на КАТ какво се изисква:

НЕОБХОДИМИ ДОКУМЕНТИ ЗА ПРОМЯНА НА СОБСТВЕНОСТ

1.заявление за регистрация - издава се на гишета от 54 до 72;

2.договор – копие и оригинал;
3.застраховка “гражданска отговорност”;
4.документ за самоличност на собственика или нотариално заверено пълномощно;
5.свидетелство за регистрация на МПС;
6.заявлението с документите се подават на гишета 42, 43, 44, 46, 49;
7.новите свидетелства за регистрация се получават на гишета 40 и 41.

Интересува ме относно точка 2 - въпросният договор какъв трябва да бъде и трябва ли да е нотариално заверен?

Благодаря!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

Договор за покупко-продажба заверена от нотариус. Имай на предвид, че разходите по нотариуса са в повечето случай между 80-200 лева зависимост на каква стойност е оценен автомобила (взима се предварителна оценка от застраховател от собственика, който ще я продава)

Редактирано от maz0 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добре, да кажем, че човекът от когото взимам колата не иска да ми я продаде, а да ми я подари.Тогава, какво се прави?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

Дори да ви дари автомобила - без нотариус няма да минете..Нали дарението трябва да е нотариално заверено, иначе документа няма стойност.

Също и ако само я карате с пълномощно - пак се ходи при нотариус.

Легален рекет ;)

Редактирано от kolev_74 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добре, а в случай, че е дарение, нотариуса пак ли взима, колкото за покупко-продабжа?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.