Премини към съдържанието

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

Iliyan Georgiev

„Внуци назаем” ще помагат на баби и дядовци

Препоръчан отговор

Възрастните учат младежите на игрите си „Внуци назаем” съвсем скоро ще щурмуват габровското село Новаковци, като ще се включат за 5 дни изцяло в бита на възрастните хора, които са останали в почти обезлюденото населено място, съобщиха от Община Габрово за "Новинар". Инициативата е част от мащабния проект „Приеми ме на село”, който предвижда обмяната на занаяти, ценности и опит между млади хора, които си нямат баби и дядовци, живеещи на село. Идеята за „Внуци назаем” дошла от студентката по право в УНСС Вероника Йосифова. Причината за създаването на инициативата е демографската криза, заради която много населени места са останали пусти и почти без хора. От общината съобщиха, че от 1 до 5 септември на територията на село Новаковци ще се преселят 12 младежи на възраст между 16 и 29 години, които за този период от време ще станат „приемни внуци” на възрастните хора, които живеят там. Обмяната на опит през този период ще бъде двустранна. Както „внуците” ще покажат на бабите и дядовците своите интереси и знания, така и приемните им семейства ще ги запознават с техния бит, обичаи и традиции. Новозаселниците ще се учат да правят сирене, ще ходят с менци за вода, ще извеждат конете на паша, ще се учат да готвят вкусни гозби от „рецептите на баба”, както и ще се учат да правят вино от „избата на дядо” и да варят ракия в казани. В задълженията на младежите влизат и да помагат с каквото могат и на други баби и дядовци, като те от своя страна също ще допринасят за обогатяването на културата им. В проекта е заложено дори възрастните хора да покажат на внуците си какви са били игрите по време на тяхната младост. Село Новаковци е първото, в което инициативата се провежда. Целта е в бъдеще да бъдат включени колкото се може повече населени места, за да се популяризират забравените обичаи и традиции. Приемните баби и дядовци си били изключително въодушевени от идеята и според възможностите си ще приемат в домовете си по едно или две внучета. Единственият критерий за подбор на участниците в проекта е желанието на младежите, обясниха от общината. Целият период на престой на ентусиастите ще бъде заснет с камери, ще се правят и снимки. След приключването на инициативата филмът ще бъде представен пред широката аудитория.

Статията съм свалил от novinar.bg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Страхотна инициатива, браво

:yanim:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Съмнява ме тази идея да просъществува. Какво ще задържи младите хора на село?

Поне на мен нищо от изброените няма да ми потрябва за в бъдеще.

Първи бяха висящите закуски, кафета и какво ли още не.

Сега внуче назаем. Каква ли простотия ще последва?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А какво според теб ще ти потрябва за в бъдеще?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

инициативата ако не си прочел е за деца, които ЖЕЛАЯТ - да се откъснат поне за малко от града и компютрите

да идат при земята и хляба

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

инициативата ако не си прочел е за деца, които ЖЕЛАЯТ - да се откъснат поне за малко от града и компютрите

да идат при земята и хляба

На възраст от 16 до 29 години, е меко казано деца. Да не казвам, какво правят тези "деца" още от 12-14 годишни.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хващате се за една дума и извъртате нещата.Идеята както е написано е "да се популяризират забравените обичаи и традиции",чрез ангажирането на млади хора.И за такива които искат да видят какъв е живота на село.Това,че на вас не ви харесва,не означава,че на всички не им харесва.Като проект е добър.Дано се включат повече населени места.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На възраст от 16 до 29 години, е меко казано деца. Да не казвам, какво правят тези "деца" още от 12-14 годишни.

за мен са деца щото аз съм дърта баба  

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хващате се за една дума и извъртате нещата.Идеята както е написано е "да се популяризират забравените обичаи и традиции",чрез ангажирането на млади хора.И за такива които искат да видят какъв е живота на село.Това,че на вас не ви харесва,не означава,че на всички не им харесва.Като проект е добър.Дано се включат повече населени места.

Това няма да стане по този начин. Демографската криза по селата е поради една единствена причина. Там няма работа и не може да се прави никакъв бизнес. То даже има и градове, които се обезлюдяват. Да не говорим, че човек, който е свикнал с градските удобства няма да издържи и 1 ден на село.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Инициативата е добра и дано повече родители се съгласят да пуснат децата си на село.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Инициативата е добра и дано повече родители се съгласят да пуснат децата си на село.

а тези деца със сигурност имат и по-различни родители, ценни

защото то си е до възпитанието в семейството - я мързели и хрантутници дето са свикнали наготово дали ще се засилят на село - точно никога  

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Инициативата е част от мащабния проект „Приеми ме на село”...

Пак изсмукани от пръстите теории на теориите. Без да се осъзнава каква е първопричината младите хора да бягат не само от селата, но и от по-малките градове. По-разумно би било да се насочват парите от "мащабните проекти" към създаване на възможности за работна заетост и по-добър живот по тези места. Да не говорим, че по целия свят се наблюдава урбанизация...и то не от вчера.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пак изсмукани от пръстите теории на теориите. Без да се осъзнава каква е първопричината младите хора да бягат не само от селата, но и от по-малките градове. По-разумно би било да се насочват парите от "мащабните проекти" към създаване на възможности за работна заетост и по-добър живот по тези места. Да не говорим, че по целия свят се наблюдава урбанизация...и то не от вчера.

Няма как да се насочат парите натам колега. Не виждам в едно село какво може да се прави вече при това положение, което е в момента. Просто поредния " кьор фишек". 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ще тръгнат младите да ти доят крава и да правят сирене, да пасат коня и козите.

Ще има като онзи дядо дето стои с лаптопа и пасе овцете.

По скоро младите ще развалят тези традиции вместо да ги продължат. Да не се увеличат бабите и дядовците в фейсбук.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

а тези деца със сигурност имат и по-различни родители, ценни

защото то си е до възпитанието в семейството - я мързели и хрантутници дето са свикнали наготово дали ще се засилят на село - точно никога  

Тези родители, които са възпитали мързели и хрантутници един ден ще се каят за това, но жалкото че и обществото страда от плодовете на такова възпитание.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не виждам в едно село какво може да се прави вече при това положение, което е в момента. Просто поредния " кьор фишек". 

Да се промени положението :)  Но, за съжаление си прав за " кьор фишека". 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да се промени положението :)  Но, за съжаление си прав за " кьор фишека". 

Не може да се промени, по простата причина, че няма какъв бизнес да се прави по селата. Дори и да вземеш пари ще фалираш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Казват, че има голямо желание, както от страна на "бабите и дядовците под наем", така и на "внуците назаем". Дори обмислят да разширят инициативата, за да стане възможно да има "приемни семейства" и от други области, освен Габрово.

Според мен, идеята е страхотна. Хората по селата ще научат за съвременните технологии от "внуците назаем", и, съответно, внуците ще се запознаят с това какво е било преди много години. С хората си отиват и традициите.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ключовите думи са:

Целият период на престой на ентусиастите ще бъде заснет с камери, ще се правят и снимки. След приключването на инициативата филмът ще бъде представен пред широката аудитория.

Поредните мераклии за слава......Един от начините, да блеснат и да бъдат забелязани.....Няма да се учудя, ако пуснат и смс гласуване.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По скоро младите ще развалят тези традиции вместо да ги продължат. Да не се увеличат бабите и дядовците в фейсбук.

Да, ще тръгнат да пасат козите.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

кво си се размърморил и размрънкал - зер ти ще ходиш да кОпаш и да дОиш

и кво лошо има да светнат бабите и дядовците с новите технологии - нищо лошо

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ключовите думи са:

Поредните мераклии за слава......Един от начините, да блеснат и да бъдат забелязани.....Няма да се учудя, ако пуснат и смс гласуване.

Иначе как ще се популяризира,ще ходят от врата на врата ли.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А какво според теб ще ти потрябва за в бъдеще?

Той за модератор се подготвяше преди време ... сега вече за админ на форума се оглежда. Това не е за на село работа ... това е имал в предвид !

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Иначе как ще се популяризира,ще ходят от врата на врата ли.

Оффф.....Казвам, че това е поредното евтино риалити, който, както иска да го приема. Не ми се занимава, да обяснявам, а май няма и смисъл......

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Снощи даваха репортаж по новините.

Какво лошо виждате в това, не мога да разбера?

То е ясно, че младежите за 5 дни не могат да научат кой знае колко, но от друга страна петте дни са една хубава почивка от ежедневието на тези млади хора, различна.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.