Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

AMD провежда ежегодната си конференция, тази година наречена APU13 в Сан Хосе, Калифорния. Тя приключи преди няколко дена. Нищо интересно. Да ама не. Медиите се избиват коя от коя да отрази по-малко. И някак под радара премина едно от. Може би най-важните събития в компютърния сектор. Цялата конференция е била насочена в 3 основни посоки: Mantle, за което вече всички са чували, HSA, за което малко хора са чували (и за което ще говорим в тази статия) и начините за употреба на тези две неща...Ако все още сте тук, вероятно се чудите какво общо има това с Kaveri?Отговорът е прост: Kaveri е следващото поколение APU процесори от АМД, което до голяма степен интегрира HSA в себе си. Добре, а какво е HSA?HSA е съкращение на сложна и до голяма степен безсмислено дългата Heterogeneous System Architecture. В най-общ и опростен формат това означава съвместна работа на централния и графичния процесор. И тук ще направя кратко отклонение.Централният процесор е последователна изчислителна машина. Опростено той може да извършва по едно изчисление за единица време. Многоядрените централни процесори могат да извършват толкова изчисления, с колкото ядра разполагат. Графичният процесор е паралелна изчислителна машина. Той може да извършва хиляди изчисления за единица време. Дори десетки хиляди. Двата процесора са тотално различни. Задачите, които централният процесор (cpu) обработва с лекота не могат да бъдат обработвани от графичния процесор (gpu) и обратно. Край на първото отклонение.Обратно към HSA. Замисълът на архитектурата е cpu да изпълнява своите задачи, да потготви задачи за изпълнение на gpu, то да ги изпълни и да върне готовия резултат обратно на cpu. Проблемът до сега бе в забавянето при преноса на данните от един процесор до друг. В новата си архитектура, АМД интегрира HUMA - Heterogeneous Unified Memory Architecture (простете ми ако объркам абревиатурите). Това позволява на cpu и gpu да използват една и съща памет. Отклонение:Спомнете си дъната с вградено видео, и в сегашно време - процесорите с вградено видео. Те винаги са имали памет, която използват за себе си. Например Richland процесорите могат да използват до 2 гигабайта рам само за видео процесора. Край на второто отклонение.Новата архитектура позволява cpu и gpu да използват една и съща памет. Звучи като дреболия, но това само по себе си е огромен напредък. Пример: cpu изчислява нещо, записва го в рам паметта, изчаква gpu,който взема резултатите, записва ги в своята памет, докато се освободи, за да започне да ги обработва. Изчакването на данните в паметта на системата преди видеокартата дори да ги потърси, след това прехвърлянето от системната памет във видеопаметта може да отнеме много цикли, които вместо за работа се използват за преместване на данните от една памет в друга. Kaveri използват HUMA архитектура, съкращавайки процеса. Сега вече когато gpu е готов за работа тои няма да премества данните, а направо ще започва да ги обработва.Освен единната памет, новата архитектура, използвана в Kaveri ще позволява някои невъзможни до скоро неща. Например на теория оптимизиран софтуер ще позволява cpu да подготви многонишкови задачи, които да бъдат изпълнени от gpu. Графичният процесор е стотици, дори хиляди пъти по-оптимизиран за такива задачи. Ако cpu трябва да се справи с такива задачи, това ще му отнеме минути. Gpu ще сдъвче задачата за секунди. Само по себе си това би дало многократно по-добра изчислителна мощ на новите Kaveri. За това АМД не правят изявление в някоя зала, а използват 3 дневна конференция, за да запознаят всички с този потенциал. Светът е глух.Kaveri ще разполага с до 4 ядра, подобрена архитектура Steamroller, която по предварителни очаквания ще даде около 20% повече производителност от наличните на пазара Richland процесори. Освен това новата архитектура ще има подобрения във вътрешното разпределение на задачите към самите ядра, което според различни мнения се очаква да подобри многонишковата изчислителна мощ на процесора. Странното в случая е, че всички смятат, че ще има до 50% приръст.Графичният процесор ще се възползва от новата GCN архитектура, използвана в R7 и R9 серията видеокарти и ще носи името R5, макар топ модела Kaveri да има графичната мощ на R7-250. Говорим за 512 стрийм процесора в 8 изчислителни блока. "Разочароващи" според медиите са фабричните честоти на процесорите. Бе обявен флагманът на Kaveri - A10-7850K с честота на ядрата 3,7 GHz и честота на графичния процесор 720MHz. СПЕКУЛАЦИ: Според някои статии в интернет, Kaveri ще се класира в таблиците малко след i5 3570. При сегашното поколение топ модела A10-6800K се съревновава с i3 3220. Това е невъзможно. Реално сравнение със сегашните процесори ще има в началото на януари, когато Kaveri ще се появи на пазара. По най-груби сметки Kaveri ще представи около 15% повече в cpu и около 30% повече в gpu производителност. Това може да се твърди поради наличието на Steamroller процесори от АМД на пазара, както и от сравнение на GCN архитектурата на новия графичен процесор с архитектурата на стария такъв. Това е без да се вземат под внимание HUMA и други подобрения, които двете архитектури са претърпели.Kaveri може да се окаже приятна изненада от затъналите до шия АМД. Все пак Sony и Microsoft използват чипове с подобна архитектура в новото поколение конзоли. За Microsoft въпросът е спорен, но Sony не са глупави. Изборът може да означава, че конкуренцията няма с какво да отвърне. Реално е точно така. Intel нямат графичната мощ на АМД. Ако платформата се окаже успешна, АМД може да са намерили не просто спасителен пояс. Много софтуерни компании следят АМД заради присъствието им на конзолният пазар. Опитът с оптимизацията на конзолния софтуер може да изиграе голяма роля на десктоп пазара. Комбинацията на Mantle с HSA може да превърне бюджетните Kaveri в конкуренция на високопроизводителните i5 и дори i7. ЛИЧНО МНЕНИЕ: Но няма. Светът е глух.Според ннякои статии в интернет Kaveri ще е провал не за друго, а защото е АМД. Според много хора брилянтно решение е свалянето на 5 вата за сметка на 20 градуса повече топлина. Говоря за Хасуел. Потенциала на новата платформа е огромен. Проблемът е софтуера. Battlefield 4 е вече на пазара, но все още не използва Mantle, макар даго иизползва във версията за новите конзоли. Докато софтуера навакса, хардуера ще е остарял. И не само това, но ще изляза много оф топик.Край на личното мнение.И така, Kaveri е нещо ново на пазара, много по-различно от досегашните продукти. Ако цените са добри АМД може да си извоюва много сериозно място на пазара, което нямаше до сега. Възможностите на новата платформа са огромни, и макар да не е ясно колко бързо тя ще бъде приета, рано или късно и Intel ще пристигне там и тогава всички ще трябва да я приемат. Все пак наближава момента на GP-GPU...

• Харесва ми 11

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Eдна mini-ITX системка с Кaveri, за HTPC + steam OS, и виждам идеален бюджетен развлекателен център у дома, без нужда от PS4 или Xbox One...

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имам искрени съмнения до колко това е нещо ново. И до колко това е нещо ефективно

1. От много време съществува архитектурата NUMA, която дава възможност многопроцесорни системи да ползват паметта ефективно и с оценка на времето за достъп до различни типове блокове

2. ДОколкото разбирам за да работи такава система (CPU-GPU) ефективно трябва някой да спаралелява задачите. От математическа гледна точка това не е прост процес. Да не говорим че невинаги е възможен. Да, Фотошоп може да извлече полза защото може да дефинира задачи, прилагащи един и същ алгоритъм върху стотици хиляди и т.н. данни (SIMD), но един броузер или текстообработка могат да пуснат и имат нужда от едновременно само няколко задачи(<10)

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имам искрени съмнения до колко това е нещо ново. И до колко това е нещо ефективно1. От много време съществува архитектурата NUMA, която дава възможност многопроцесорни системи да ползват паметта ефективно и с оценка на времето за достъп до различни типове блокове2. ДОколкото разбирам за да работи такава система (CPU-GPU) ефективно трябва някой да спаралелява задачите. От математическа гледна точка това не е прост процес. Да не говорим че невинаги е възможен. Да, Фотошоп може да извлече полза защото може да дефинира задачи, прилагащи един и същ алгоритъм върху стотици хиляди и т.н. данни (SIMD), но един броузер или текстообработка могат да пуснат и имат нужда от едновременно само няколко задачи(<10)

Точно за това cpu-то е там. То ще върши леката работа, а паралелните задачи ще изпраща на gpu-то. И не написах и дума за memory controller-а. В общи линии е преработен точно с цел да разпределя ефективно данните.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Точно за това cpu-то е там. То ще върши леката работа, а паралелните задачи ще изпраща на gpu-то. И не написах и дума за memory controller-а. В общи линии е преработен точно с цел да разпределя ефективно данните.

ТОва е ясно. Но това означава писане на специализиран софтуер с паралелни задачи. Другия вариант е да се заложи на централния процесор да "създава" паралелни таскове, което както написах по-горе е много сложна задача. Тази задача може да е с по-голяма сложност (по Колмогоров) от задачата, която се спаралелява. И ако няма MMU как и кой ще управлява паметта, защита на блокове, виртуални мапове, и т.н.?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

2. ДОколкото разбирам за да работи такава система (CPU-GPU) ефективно трябва някой да спаралелява задачите. От математическа гледна точка това не е прост процес. Да не говорим че невинаги е възможен. Да, Фотошоп може да извлече полза защото може да дефинира задачи, прилагащи един и същ алгоритъм върху стотици хиляди и т.н. данни (SIMD), но един броузер или текстообработка могат да пуснат и имат нужда от едновременно само няколко задачи(<10)

+10 за поста на capnemo. Много хора си мислят, че разбиването на подзадачи при видеокартите е еквивалентно на основния процесор, но това е издъно погрешно. Видеокартата може да изпълни в паралел много еднотипни операции, но не и много съвсем независими процеси. Типичният пример, който ми пада директно е компилация на андроид в много нишки. Не можеш да я пуснеш на видеокарта, защото make-а пуска колкото му кажеш паралелни независими процеса. GPU не може да изпълнява такива. Стандартната работа на компютъра е точно такава. Просто си отвори мениджъра на задачите. Ще видиш еди колко си процеса и еди колко си нишки, почти всичките от които са независими. Няма да имаш полза от GPU за тях. После ок, ще променят контролера за паметта, ами софтуера и него ли ще го променят? Текущо GPU и CPU нямат достъп до една памет и реално няма нужда от защита и синхронизация. Обаче като ги смесят, ще трябва яко прекопване. Супер вероятно е да трябва сериозна намеса откъм операционните системи (разбирай Майкрософт). И тука дори не сме стигнали до пропускателна способност - една и съща памет достъпвана от няколкостотин процеса от видеокартата и основния процесор едновременно... То това са и основните причини заради които видеокартите са със собствена памет: Едноличен достъп, пропускателна способност и скорост.

Според много хора брилянтно решение е свалянето на 5 вата за сметка на 20 градуса повече топлина. Говоря за Хасуел.GP-GPU...

Това може ли да ми бъде обяснено, моля, че явно не разбирам... Аз си мислех, че цялата мощност "изразходвана" от процесора се превръща в топлина. 5W по-малко за 20 градуса повече ми се струва стъпка към перпетуум мобиле... Редактирано от flare (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ТОва е ясно. Но това означава писане на специализиран софтуер с паралелни задачи. Другия вариант е да се заложи на централния процесор да "създава" паралелни таскове, което както написах по-горе е много сложна задача. Тази задача може да е с по-голяма сложност (по Колмогоров) от задачата, която се спаралелява. И ако няма MMU как и кой ще управлява паметта, защита на блокове, виртуални мапове, и т.н.?

Кептън, ето ти APU-то, или поне е декларилано че е "рентгенова" снимка на Кавери, показваща Steamroller архитектурата в детайли:

Публикувано изображение

Ако е така и изображението не е менте, взимай лупата и кажи дали и колко ще е ефективно. Останалите, ще почакаме да излязат ревютата :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Те за това АМД го представят тоя процесор на девелопър конференция, а не на прес релийз. 3 дена са говорили на софтуерните компании как могат да се възползват от архитектурата и ако не се лъжа са раздали дев китове, с които да може (предполагам) да се оптимизират бъдещи програми за пълноценно използване на потенциала на тея APU-та. Но разбирам в общи линии какво имаш предвид. И донякъде мисля не, че не са намерили решението, а че ще бъдат пренебрегвани защото са АМД...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Кептън, ето ти APU-то, или поне е декларилано че е "рентгенова" снимка на Кавери, показваща Steamroller архитектурата в детайли:

Ако е така и изображението не е менте, взимай лупата и кажи дали и колко ще е ефективно. Останалите, ще почакаме да излязат ревютата :)

1. от това изображение не може да се види нищо

2. Аз ползвам логиката и познаването на процесите и архитектури. Е, ако реша да анализирам пропусквателната способност ще имам нужда от схемата, не от маската

Те за това АМД го представят тоя процесор на девелопър конференция, а не на прес релийз. 3 дена са говорили на софтуерните компании как могат да се възползват от архитектурата и ако не се лъжа са раздали дев китове, с които да може (предполагам) да се оптимизират бъдещи програми за пълноценно използване на потенциала на тея APU-та. Но разбирам в общи линии какво имаш предвид. И донякъде мисля не, че не са намерили решението, а че ще бъдат пренебрегвани защото са АМД...

Не искам да бъда разбран погрешно, няма нищо против АМД, в момента коментирам архитектурата. А такава архитектура си има своите преимущества, но за конкретен клас задачи. И ще иска много сериозно преработване на приложения и операционни системи и ще ги направи практически несъвместими с конвенционалните процесори. Ако направим сравнение на това решение със Cell процесора се вижда нещо подобно (без общата памет) и както положението на пазара показва cell има приложение основно при вградени приложения и специализирани системи със собствена ОС и приложения (PS3 например)

Но това е интересен ход от страна на АМД, те просто предлагат различна архитектура. Само да не стане като с Итаниум :)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Но разбирам в общи линии какво имаш предвид. И донякъде мисля не, че не са намерили решението, а че ще бъдат пренебрегвани защото са АМД...

Ако изкарат процесор 20% по-производителен за текущите приложения на 20% по-ниска цена, никой няма да ги пренебрегне, ако ще Ксианг-Джонг да се казват. :)

вградени приложения и специализирани системи със собствена ОС и приложения (PS3 например)

+1

Редактирано от flare (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ок, понеже още няма официални ревюта, които по обясними причини, ще са налични след около два месеца, ще си позволя още малко спекула:

Публикувано изображение

Виждаме, че при ускорените от GPU частта изчисления, разликата е меко казано... значителна ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не, хора, нямам предвид уиндоус да върви на видеокартата. Всички сме наясно, че това няма как да стане към момента. Идеята е неща, които могат да бъдат обработвани по-бързо от видеочипа да отидат директно там, а процесите на уиндоус си остават работана cpu-то. Идеята е, че някои задачи могат да бъдат изпълнени от gpu по-добре, отколкото от cpu, и тези задачи да се изпълняват от графичния процесор.Последният пост на flare няма да го коментирам. Ако интел го направи това ще им стана фен. Продавам си амд-то икупувам i3 введнага.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не, хора, нямам предвид уиндоус да върви на видеокартата. Всички сме наясно, че това няма как да стане към момента. Идеята е неща, които могат да бъдат обработвани по-бързо от видеочипа да отидат директно там, а процесите на уиндоус си остават работана cpu-то. Идеята е, че някои задачи могат да бъдат изпълнени от gpu по-добре, отколкото от cpu, и тези задачи да се изпълняват от графичния процесор.Последният пост на flare няма да го коментирам. Ако интел го направи това ще им стана фен. Продавам си амд-то икупувам i3 введнага.

А това което аз имах предвид е че тези приложения ("че някои задачи могат да бъдат изпълнени от gpu по-добре, отколкото от cpu") са а) много по-малко отколкото смятат AMD и б) разликата специално за тях изпълнени на такъв комбиниран процесор и на отделна видеокарта със собствена памет като цяло ще бъде малка освен за нещо изключително специфично. Не казвам, че няма бъдеще. Просто ми се струва пресилено.

А кое от последния ми пост да го направят интел? аз тях дори не съм ги и споменавал...

И не ми отговори за физическата обосновка на 5те вата :P

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, това отваря интересни възможности, но простете ми невежеството, аз не се занимавам активно с хардуер, но няма ли и сега подобни неща. Като CUDA например. И не съм сигурен че има толкова приложения (за ежедневно ползване), които могат да извлекат полза от големия паралелизъм, който предлага технологията. Да, криптография, обработка на растерни изображения, видео, рендер на тримерни обекти... Като цяло всичко, което може да се сведе до SIMD (Single Instructions, Multiply Data)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нвидиа имат CUDA,  все още нямат APU(тук ARM базираните архитектури от серията поколения Tegra, не ги броя по очевидни прицини). В тази връзка не виждам причина в темата да се правят връзки с дизайна на дискретни видеокарти. Ако ще се прави някакво противопоставяне и сравнение, нека да е между еднотипни продукти. Да речем интелските процесори с вградено GPU, макар от Интел все още да отказват да причислят процесорните линии към този клас(APU), обосновавайки се с високата производителност на CPU-то и считайки GPU частта просто като спомагателен елемент.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако ще се прави някакво противопоставяне и сравнение, нека да е между еднотипни продукти.

Противопоставяне може да се прави и между продукти с еквивалентни функции, не само между еднотипни такива. Когато представяш нещо ново, трябва да кажеш, какво му е преимуществото пред сега съществуващите решения. Т.е да убедиш клиентите, че трябва да заменят нещо, което сега имат, и което им върши работа и да го заменят с твоето ново нещо. И в такъв случай връзката с дискретните видеокарти изобщо не е грешна и ненужна. Въпросът "защо трябва да си купувам процесор с вграден/комбинирано GPU, вместо свободата да ползвам специално подбрани за нуждите ми отделни такива, които освен това ще мога свободно да подменям и не е задължително да са свързани с един производител" е точно този, който ще си зададат всички потенциални купувачи. И ако AMD не предложат адекватен отговор, ще си останат с просто още един модел нов процесор.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тук не спорим за възможността, а за приложимостта и за коректността. По-горе стана въпрод за HTPC системи:

Eдна mini-ITX системка с Кaveri, за HTPC

Това е един от главните продукти където APU са насочени в настолният сегмент. Макар че, поради своите добри показатели и цени, все още масово да се ползуват и сглобяват системи с тях и с друго предназначение и в по-големи по размер кутии.

Що се отнася до сравнението на вградени и дискретни видеоускорители. по начина който искаш да ги представиш. Ами ок, вържи i7-4770k клокнат(или еквивалентен като изчислтелни възможности друг процесор) към вграденото видео на някое АМД APU, така както най-често се демонстрират дискретните видеокарти в ревютата, за да се еличинира до максимум възможността ревюираната карта да не покаже всички на което е способна и тогава пак ще си говорим.

Та, не че не е възможно, не е коректно да се прави сравнението, което поддържаш.

П.П. Относно това което ще пазариш, ама нито думичка не съм видял в темата, някой да те насилва дали и какво да си купиш и никаква връзка не виждам какво те е накарало да пишеш тази част от коментара ти. Смятам въпросната част за Офтопик.

Редактирано от sliderum (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Та, не че не е възможно, не е коректно да се прави сравнението, което поддържаш.

Некоректно как? Аз говоря за реални приложения, не за теоретична възможност, каквато би било свързване на процесор на един производител към видео вградено в процесор на друг. И въпросът ми си стои. Ако искам да си сглобя комп, защо да не си взема нормален АМД процесор с една отделна видеокарта, които при това мога да подбера оптимално за моите нужди, ами да вземам процесор с вградена такава?

Ако и двете ме устройват, то това което е по-изгодно ще бъде предпочетено.

П.П. А дори и не мога да си представя при сегашните условия как ще вкарат видео с сравнима производителност с дискретните в едно тяло с процесора. Освен ако не използват течен хелий за охлаждане.

П.П.П Сега видях това за "офтопик-а". Ми не е офтопик, аз не говорех за мен специално, просто се изразявах в първо лице общи разсъждения, които всеки незаслепен от изразите "революция" и "нова технология" би повторил. А най-важното за едно нещо като нов процесор е пазарен сегмент. Темата е "... пръв поглед върху бъдещето" нали? Кажи ми какво бъдеще ще има, ако никой не намери причина да го купи?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тук не спорим за възможността, а за приложимостта и за коректността. По-горе стана въпрод за HTPC системи:

Това е един от главните продукти където APU са насочени в настолният сегмент. Макар че, поради своите добри показатели и цени, все още масово да се ползуват и сглобяват системи с тях и с друго предназначение и в по-големи по размер кутии.

Що се отнася до сравнението на вградени и дискретни видеоускорители. по начина който искаш да ги представиш. Ами ок, вържи i7-4770k клокнат(или еквивалентен като изчислтелни възможности друг процесор) към вграденото видео на някое АМД APU, така както най-често се демонстрират дискретните видеокарти в ревютата, за да се еличинира до максимум възможността ревюираната карта да не покаже всички на което е способна и тогава пак ще си говорим.

П.П. Относно това което ще пазариш, ама нито думичка не съм видял в темата, някой да те насилва дали и какво да си купиш и никаква връзка не виждам какво те е накарало да пишеш тази част от коментара ти. Смятам въпросната част за Офтопик.

Не си прав. В момента няма точен еквивалент на това за което говорим и за да може да се оцени трябва да се сравнява с нещо с близка функционалност. Иначе е преливане от пусто в празно. И разликата между дискретна карта, процесор и т.н. и това решение е в широчината и скоростта на каналите между отделните елементи. А от софтуерна точка те са еквивалентни като архитектура (изключая оценките на NUMA за "близостта" на конкретен блок памет). За това и казвам че не е нищо ново. Големия проблем е в приложенията и приложимостта. И още това че ако говорим за конвенционални приложения някой трябва да спаралелява алгоритмите на процесите (което е предизвикателство)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Некоректно как? Аз говоря за реални приложения, не за теоретична възможност, каквато би било свързване на процесор на един производител към видео вградено в процесор на друг. И въпросът ми си стои. Ако искам да си сглобя комп, защо да не си взема нормален АМД процесор с една отделна видеокарта, които при това мога да подбера оптимално за моите нужди, ами да вземам процесор с вградена такава?

Ако и двете ме устройват, то това което е по-изгодно ще бъде предпочетено.

П.П. А дори и не мога да си представя при сегашните условия как ще вкарат видео с сравнима производителност с дискретните в едно тяло с процесора. Освен ако не използват течен хелий за охлаждане.

П.П.П Сега видях това за "офтопик-а". Ми не е офтопик, аз не говорех за мен специално, просто се изразявах в първо лице общи разсъждения, които всеки незаслепен от изразите "революция" и "нова технология" би повторил. А най-важното за едно нещо като нов процесор е пазарен сегмент. Темата е "... пръв поглед върху бъдещето" нали? Кажи ми какво бъдеще ще има, ако никой не намери причина да го купи?

Не си прав. В момента няма точен еквивалент на това за което говорим и за да може да се оцени трябва да се сравнява с нещо с близка функционалност. Иначе е преливане от пусто в празно.

........ Останалите, ще почакаме да излязат ревютата :)

С капитана нямаме спор както е видно и ще чакаме ревютата.

flare сори мой мовек. Писаш вече, че смятам че си в Офтопик, а ти продължаваш. Личните ти нужди и мотивите, с които ти си избираш нещо когато дойде момента да купуваш никого не интересуват в тази тема. Тя не е от този тип. Това е статия за бъдеш тип архитектура от серията APU в случая дизайн на АМД.

Това не е тема в която да се развиват разгорещени спорове тип АМД vs Интел vs Нвидиа. Не е в подсекцията, в която се пита и се предлагат отделни компоненти или конфиции, където играят пари и хората се стремят да нагласят най-доброто в дадена ситуация и има нужда понякога от обоновка.  Разбира се, ще има тестови резултати,... когато има такива. Които да онагледят различията, но те са са за пригледност.

Затова:

Ако искам да си сглобя комп.....

Не го прави тук.

Редактирано от sliderum (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
...

Ок.  Офтопик: Аз думата "интел" не я бях споменал преди psycho_666 и никога в контекста за който намекваш. Това за споровете между производителите на процесори, ти си го измисли. Ако ще ме обвиняваш така, моля обоснови се с цитат. Че иначе и аз мога да кажа че последните ти два поста съдържат персонална нотка.

За сметка на това явно реши, че нито един от другите ми аргументи не е достоен за отговор. Любопитен съм колко пъти си писал многонишково приложение за някоя платформа, независимо дали е на стандартен многоядрен CPU или GPU и можеш да оцениш ефективно, колко ще е полезен стакнат GPU. Смятах, че обсъждаме нова технология, която статията описва като революционна и реших да изкажа мнението си че единственото което не сме виждали до тук е че CPU и GPU ще виждат обща памет и че от моя гледна точка, това ще доведе до определени проблеми, без особени ползи.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Определено ще доведе до проблеми. Никой не се заблуждава. Също така тая архитектура ще бъде оценена според работата и с неоптимизиран за нея софтуер. Потенциал виждам в нея след оптимизирането на софтуера. Тогава вече ще си покаже мускулите Kaveri. Според мен щом са обявени продуктите, значи е намерено решение на проблема. А за останалите неясноти се разчита на софтуер разработчиците.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Определено ще доведе до проблеми. Никой не се заблуждава. Също така тая архитектура ще бъде оценена според работата и с неоптимизиран за нея софтуер. Потенциал виждам в нея след оптимизирането на софтуера. Тогава вече ще си покаже мускулите Kaveri. Според мен щом са обявени продуктите, значи е намерено решение на проблема. А за останалите неясноти се разчита на софтуер разработчиците.

Това е безспорно. Според мен има много хляб в такива процесори - в момента тези на смартфоните са точно такива - имат няколко CPU ядра, GPU, ISP и още маса вградени хардуери които ползват вградена обща РАМ. Обаче смятам че PC тата не са точния пазар за тях. Конзоли, развлекателни центрове, смартфони и таблети  - да. Но PC... Едно от най-ценните качества им е модуларността и смятам, че този вид процесори е крачка встрани...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

те и Сони, Тошиба и ИБМ виждаха голям потенциал в cell процесора :) (който както споменах като философия има подобна архитектура)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.