Премини към съдържанието
15 години Kaldata.com – време е да почерпим! Прочети още... ×

Препоръчан отговор

Не открих такава тема, та я приютих тук.

Трудна тема нали

Какво добро си сторил през изминалия ден, на кого помогна, за какво...

Идеята за такава тема имах отдавна, но... борейки се с вятърни мелници, стъпвайки по строшените стъкла на бездушието ви я нося сега.

Не мога да я запазя за себе си.

Казват че няма ненаказано добро - така е - само повярвайте в това и го раздайте, и ще видите как се връща - в усмивка, жест, във всичко...

Светът около нас няма да стане по-добър - ако и ние не сме добри

Публикувано изображение

Сега сте вие, с вашите добрини.

• Харесва ми 8

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Светът около нас няма да стане по-добър - ако и ние не сме добри

Понякога правим повече добрини, понякога по-малко. Но не е важното непременно всеки ден да правим нещо специално, а просто да бъдем добри и без специални добрини. 

Редактирано от Nickita (преглед на промените)
  • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Критериите за добро и лошо са различни при всеки човек, така че всеки прави добро според своите разбирания и в много случаи направеното добро се оказва недобро за човека, на когото си го направил.

Например давайки постоянно подаяния на хора, които ги мързи да се погрижат за себе си, не им правиш добро, а лошо, обричайки ги цял живот да разчитат на чужда помощ.

Поради това, преди да направиш добро, то трябва да е поискано от теб и преди да го направиш трябва да помислиш дали наистина направеното от теб ще е добро за този, който го иска от теб.

Това е причината да не се стремя да правя добро винаги и на всяка цена.

Днес ще занеса нещо на близък човек, който е възрастен и болен.

Ще ми отнеме време и средства, но ще го направя и ще го запиша в графата на добрите си дела за деня. ;)

• Харесва ми 5

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Критериите за добро и лошо са различни при всеки човек, така че всеки прави добро според своите разбирания и в много случаи направеното добро се оказва недобро за човека, на когото си го направил.

Например давайки постоянно подаяния на хора, които ги мързи да се погрижат за себе си, не им правиш добро, а лошо, обричайки ги цял живот да разчитат на чужда помощ.

Поради това, преди да направиш добро, то трябва да е поискано от теб и преди да го направиш трябва да помислиш дали наистина направеното от теб ще е добро за този, който го иска от теб.

Това е причината да не се стремя да правя добро винаги и на всяка цена.

Днес ще занеса нещо на близък човек, който е възрастен и болен.

Ще ми отнеме време и средства, но ще го направя и ще го запиша в графата на добрите си дела за деня. ;)

Точно така.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Преди малко на една възрастна жена й прилоша пред мола, помогнах й с чантата и я заведох  до блока й.

Вчера я изписали от болницата, за бъбреци лежала, и била самичка тия дни, сина го нямало та излязла да си купи храна.

Изпращам 2013-та както я и посрещнах - с доброто в себе си.

Бъдете добри, не струва нищо - а значи толкова много.

Весели празници !

:bighat:

http://vbox7.com/play:da43f125

Редактирано от haidukpikaso (преглед на промените)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравей поздравявам те за темата виждам, че нямаш много последователи имайки предвид силно изразеното бездушие от страна на повечето хора.   Аз бих предложил да направим тази тема отново активна, като всеки се опита да се включи с предложение със свой принос или помощ от други. 

Всеки вижда нещо нередно за деня, но отвръщаме поглед и пасуваме защото си казваме - това не е наша работа. Огледайте се и се замислете всички биха казли това за да се оправдаят защото е лесно, но ние и вие знаем че не сте прави. Сигурен съм че се опитвате да изчистите съвестта си като кажете това клише. Нека се замислим ами ако вие имате нужда от помощ в разрешаването на проблем, паднал сте, обрали са ви, нападнали са ви, заплашват ви , изнудвват ви, но уви всички останали са много заети и си казват оооо не това не е мой проблем - как ще се почувствате ..... изоставен, наказан от обществото, обиден, смачкан, отчаян ... продължете сами темата , не бъдете страхливи !

Аз бих стартирал така има ли някой който живее в Ямбол или по-точно  в близост до село Могила за да провери все още какво е състоянието на мястото, което успях да заснема и предоставя снимки тук. Очаквам отговор!

Снимките са направени главният път минаващ през село Могила  в Югоизточна България. Намира се в община Тунджа, Област Ямбол на 10 км югоизточно от областния град Ямбол
Населението е главно от възрастни хора, роми и няколко заселници от Великобритания

Правокиран съм да създам тема благодарение на тази гледка. Преди време пътувах редовно с кола и минавах покрай едно село. В страни от пътя по, който минавах виждах сметище огромно на което имаше овчар с около 20 овце, които пасяха. Това го засичах редовно защото работата ми изискваше ходене до различни градове преди години. Не се изненадах от този пореден абсурд, но преля чашата защото се изморих да живея и да се правя че не виждам, като повечето хора в тази държава. Разбира се ще кажем нашите политици са виновни, но аз мисля че и ние сме виновни дори и АЗ защото скришно ние подкрепяме хаоса.
Безразличието води до съучастничество на каквото и да е нарушение с което може да бъде замърсена околна среда, разбито имущество и много други примери които нямат край.

Темата има за цел да правокира нетърпимост към безотговорното отношение както от страна на хора замърсяващи околната страна ,така и да се търси отговорност от институциите отговарящи за разрешение на проблема.

Въпреки загрижеността за околната среда ,която здраво е пуснала корени в съзнанието на българите, конкретните действия все още бледнеят пред добрите намерения.  Благодаря предварително на различните , които биха подкрепили темата на 
haidukpikaso

post-347535-0-50440000-1393803942_thumb.

post-347535-0-19254800-1393803951_thumb.

post-347535-0-87794500-1393803956_thumb.

post-347535-0-25543000-1393803963_thumb.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

"Прибирам се след работа вкъщи. На входа залепена бележка: "Скъпи съседи! Днес около 9 и половина сутринта при входната врата са загубени 20 лева. Ако някой ги е намерил, моля ви да ги занесе в апартамент 76 на Антония Петрова. Пенсията и́ е 180 лева."

Приготвям 20 лева и се качвам до апартамента. Отваря ми симпатична бабка и при вида на парите, които и́ подавам, се хвърля да ме прегръща сияеща от радост. Започна да ми разказва: "Излезнах на пазар. Когато се прибирах си извадих ключовете и вероятно тогава съм загубила парите."

Но! Отказа категорично да вземе парите! Оказа се, че за последните два часа, аз съм шестият човек, който е "намерил" нейните пари.
Хора, обичам ви, че сте такива!"

От нета.

11870898_565304796942246_224589685727190

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

13 Ноември - Световен ден на Добротата

12239563_985799748125377_105668658212175

Нека бъдем по-добри, по-съпричастни и разбиращи се един друг!

Всички хора по света се обединяват около идеята да дарят акт на добрина.
Има само един начин да бъдете добър, като правите добрини.
Според изследванията на психолозите е, че колкото повече добри постъпки вършим, толкова по-щастливи се чувстваме. Учени са на мнение, че тези които дават ежедневно израз на своята благодарност, нежност и други положителни чувства към другите в обикновени делнични ситуации , се чувстват много по-добре физически и изпитват вътрешна удовлетвореност и хармония.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добрият пример от днешния студен януарски ден е …от Добрич

dobri.jpg?28b6d2

Доброто… то има много проявления. И ако сме добри, сме добри към всички – към нас самите, към близките си, към непознати хора, към животните.

Студът – основна тема в разговорите през последните дни. Най-често докато сме на топло у дома, в кафенето или на работа. А когато сме навън с бърза крачка се отправяме към следващото уютно местенце. И докато ние имаме къде да се скрием от минусовите температури, от режещия добруджански вятър и от снега, то други нямат тази възможност. И ги подминаваме…със или без съжаление.
Или поне повечето.
Но има и хора, които знаят, че и те имат душа. Точно като нас. Или по-точно като тези от нас с добри души. И знаят, че фейсбук картинките не помагат на премръзналите кучета и котки. А трябват реални дейстия. И действат.
Ето така от вчера вечерта кучетата, живеещи около търговски комплекс Рила в центъра на Добрич, се сдобиха с къща и завивки. И прекараха най-мразовитата нощ тази зима на завет. И ще продължат да живеят задружно в своя красив дом, направен им от един добър човек. Тя е артист, художник, творец. Тя е… всъщност няма значение коя е тя. Тя не го е направила, за да прочете на другия ден името си в медиите. Както Мария от Стара Загора не спаси шофьора и всички пътници в автобуса, за да я показват по всички сутрешни блокове. Но сутрешните блокове май не разбират това.
Така и тук – направила го е за животните и защото така й е казало да постъпи сърцето, когато видяла кученцата да треперят от студ вчера следобед. И само няколко часа след това, влагайки своите умения, е създала нещо красиво и полезно. Направила го е защото е добър човек. А добрите хора правят добри дела.
Мнозина от вас биха казали, че една къщичка за кучета не е новина. За тези красавци около комплекс Рила тя е не просто новина. Тя е спасение, тя е радост, тя е живот.
И дано някой от прочелите статията сe вдъхнови от стореното. И последва примера. Някои вече го направиха. Днес около кучешката къща имаше оставена толкова много храна, че обитателите й този път имаха в изобилие. Какво означава това ли? Означава, че доброто води след себе си до друго добро, то до следващо…и се сещаме за песента, в която до всяко добро същество застава поне още едно… „тогава предвиждам такъв живот, че само си викам дано“.
А вие какво добро направихте днес? Ако още не сте, то може би тази статия ще ви вдъхнови за добро, за вяра в доброто и надежда в идните поколения, за любов към хората и животните.
Огледайте се! Около нас има още много такива истории! Само трябва да отворим очите и сърцата си за тях.

http://ovarna.bg/news-about-varna-and-the-region/dobriya-primer-ot-dneshniya-studen-yanuarski-den-e-ot-dobrich/

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И Велинград помага на бездомните животни в студа

kotenca.jpg

Пишат за много градове кой как помага в тоя студ на бездомните животни.Искам и аз да похваля Велинград ! На снимките импровизирана колиба за бездомно куче.Познавам това семейство
Katerina Pohlupkova https://www.facebook.com/katerina.pohlupkova?pnref=story , от много много време грижат се за животните!Хранят не само своите,но и всеки който дойде,всеки който минава по край къщата им.
На другите снимки писани.Живеят пред офиса.Ние всички сме свикнали че обикновено животните обгрижват жени.Тук друга ситуация.Мъж всеки Божи ден храни тия 3 писани.Никой не ги гони.Те си знаят че офиса е техен. АКО НЯКОЙ ПРОЯВИ ЖЕЛАНИЕ ДА ОСИНОВИ ПОНЕ 1.

А две млади жени
Maya Mavrikova https://www.facebook.com/maya.mavrikova?fref=ts

Lilly Arsova https://www.facebook.com/lilly.arsova?fref=ts
Не спират да хранят бездомните животни във Велинград! Суха храна се купува с чували и се раздава!

А вие какво добро направихте днес?Ако още не сте, то може би моя разказ ще ви вдъхнови за добро, за вяра в доброто и надежда в идните поколения, за любов към хората и животните.
Огледайте се! Около нас има още много такива истории! Само трябва да отворим очите и сърцата си за тях.

http://www.vip-velingrad.com/%D0%B8-%D0%B2%D0%B5%D0%BB%D0%B8%D0%BD%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%B4-%D0%BF%D0%BE%D0%BC%D0%B0%D0%B3%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D0%B1%D0%B5%D0%B7%D0%B4%D0%BE%D0%BC%D0%BD%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%B6%D0%B8%D0%B2%D0%BE/

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

12509828_947928498622470_260074063134955

Една добра душа

Присмиват ù се пустите му хора
и тихичко я псуват под сурдинка,
задето храни котките по двора,

а пък на тях не дава и стотинка.

Вървете де! Ще ви омеси пита
и шепа сол до нея ще ви сложи.
Дали тогава някой ще попита:
„Наред ли си с акъла си, госпожо?”

Не е наред. Треперят ù ръцете.
От липса на разбиране се чална.
Но вие все едно се нахранете –
добрите до един са ненормални.

Тях Господ на вечеря ги прегръща,
защото този свят егоистичен
не ще признае никога, че всъщност
нормалните не знаят да обичат.

Ники Комедвенска

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всеки се ражда с добро сърце, малцина го опазват.

12642784_839409342836104_748729325460173

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да правиш добро бива, ама ако ти е кеф на теб и имаш потребност в даден момент от подобно действие.
Да чакаш от някого добро, щото ти вече си му правил добрини, може само да доведе до разочарования.
А има едни гадинки, които просто не заслужават да им правиш добро. Като те мрази някой и ти завижда, каквито и добрини да му правиш, той пак си те мрази.

През миналия век, по времето на голямата инфлация, на един 8 март на село при баба ми идва една братовчедка на баща ми, неканена гостенка. И аз й дадох една едра банкнота за подарък за 8 март. Да де, ама това не се хареса на останалите присъстващи на сцената. След като си тръгна жената, баща ми се скара на баба ми, че я е информирала за посещението ми. После в колата като се прибирахме към София, брат ми не издържа и ме пита колко пари съм й дал. Като му казах колко са били и той избухна от гняв. За какво съм й дал аз толкова пари на братовчедката на баща ми, не трябвало нищо да й давам на тази.

Така, ама години по-късно, същата тая братовчедка на баща ми, играеше една игра в полза едни други мои роднини, като се опитваше да ми подава невярна информация.
Сбъркал ли съм като съм й дал пари веднъж ?
Еми според мен, не съм сбъркал. Аз съм си направил кефа, да мина за раздаващ щедро пари. Оная жената се е похвалила и се е разчуло из селото.

Като не броим родителите ми, друг път пари не съм давал така спонтанно на други хора.

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всеки ден поне по едно.Спа като тъпан-дълбоко.Защото съвестта ми е чиста.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 3.12.2013 г. at 2:02, haidukpikaso написа:

...Казват че няма ненаказано добро... 

Що е това "добро/зло" ?

За едно е добро , за друго - зло .

Всяко зло - за добро .

За това !

....Днес никому , нищо не съм сторил ...! :)

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.