Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте, чудя се в кой университет да уча. Ще уча КСТ или програмиране, абе мъгла ми е. В момента си завършвам механото с паралелка КСТ и  засилено изучаване на английски и взимам 3-та степен квалификация.Колебая между техническия във Варна и този в София. -Варна ми е доста близо(Шумен).-Казват, че от варненския се излиза по-умен.-Като цяло бил по-евтин(такси, цена на живот).-Имам доста приятели там.------------------------------- 

-В София имало по-голяма вероятност за реализация.-Казват че приемните изпити са много по-лесни от тези във варненския(скоро ще мога да ги сравня).-В София се намирало работа по-лесно.-Сестрата е в София и ще мога да и помагам с ученето.

===================Знам, че тук(kaldata) не е точното място на този въпрос, но и не знаех къде да го пусна. Имате ли някакви идеи, препоръки или коментари по написаното ? Трябва ми перспектива и 2-ро, 3-то, 10-то мнение по този въпрос.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имам приятели които учат във Варненския ТУ, не съм чул да се оплакват. Аз бих ти препоръчал да си кандидатстваш на колкото може повече места, без значение вида на ВУЗ-а. Така ще имаш по-голям шанс да те приемат, а и ако си приет на повечето места, от там насетне сам ще си решиш къде да запишеш. Нищо няма да загубиш така или иначе. :)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Отивай в чужбина :)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако всички мислеха като теб, тази държава съвсем да остане без кадри и специалисти, а такива умни и кадърни колкото искаш. :)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добра идея е, имам група приятели тръгнали натам. Обаче ще ми трябва тойфел, а като знам, че те не го взеха (учиха 4 месеца), а аз съм едно ниво под тях. Също бащата няма толкова средства за да ме прати в чужбина.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако всички мислеха като теб, тази държава съвсем да остане без кадри и специалисти, а такива умни и кадърни колкото искаш. :)

Добре че не съм нито кадър, нито специалист, така че държавата нищо не губи с липсата ми :) Макар че преди все ми казваха че съм голям кадър :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

незнам до колко отговаря на истината

Информацията е стара. Пише че във варненския няма КСТ, а в сайта на университета има.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ходи в Софийския ТУ. Базата им е по-добра. А и ще ти е много по-лесно да си намериш някаква работа докато учиш. Във Варна за съжаление е умряла работа от към работа... на много малко места дават нормални заплати - над 1000лв. На повечето места във Варна дават по 500-600лв, което е смешно като заплащане...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В ТУ е чиста пародия.Имат база,тука -там има някой свестен преподавател,но общо взето ако не им ходиш по задниците цял семестър няма да те огрее 3ка. Но то в България къде ли е добре...

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ТУ не е опция. Според моите наблюдения най-доброто място за исканата от теб професия е Софийски Университет или НБУ. Ако нямаш парички за семестрите една година ще учиш и работиш, за да помагаш на вашите докато си намериш работа в индустрията и не започнеш да се издържаш сам. ТУ не е опция, защото имат стара база, доста безсмислени дисциплини и цяла гвардия от параноични "професори", които не само няма да те оставят да се развиваш, но и няма да те научат на нищо особено.

ПП: Това, което казвам се отнася само за специалности от софтуерната индустрия като ако искаш да учиш електроника или комуникации ТУ е мястото.

Редактирано от cappie (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добра идея е, имам група приятели тръгнали натам. Обаче ще ми трябва тойфел, а като знам, че те не го взеха (учиха 4 месеца), а аз съм едно ниво под тях. Също бащата няма толкова средства за да ме прати в чужбина.

Не съм се явявал на TOEFL, но не съм чул да е труден - мой приятел горе-долу на моето ниво беше изкарал 112 от 120 точки - знам, че е може би най-лесният тест от всички, които се признават навън.А положението с програмирането (и не само) - ако не си седнеш сам на д-то, няма да се научиш, ако щеш и в MIT да запишеш.Доколкото знам, има варианти в Дания, Шотландия и някои други страни в Западна Европа да учиш за сметка на държавата, т.е. да си плащаш само издръжка. Поинтересувай се, въпреки че ако сега си 12 клас, по-скоро или си изпуснал вече влака, или си на косъм да го изпуснеш.
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте, братлета. :D

(Пиша тук с надеждата да чуя истината от вас, понеже знам, че повечето от вас са спец  в техниката и технологиите)

Ето я и моята история:

Трябва да продължа образованието си в някое от висшите у-ща. Нищо друго не ме влече, освен ТУ. От малък постоянно ремонтирам компютри и хаквам конзоли, и това ми дава тласък да запиша Елтроника (по-точно в ТУ Габрово).

Обаче имам един огромен проблем - математиката ми е доста зле. Мисля и мисля, дали ще сгреша, ако отида да се запиша Елетроника, понеже си знам положението с математиката. Но просто, нищо друго не ме привлича, освен техническите специалности.

Кажете ми, имам ли някакъв шанс да завърша ТУ Габрово, или ще хвърля напразни пари, само? Ще дам всичко от себе си, в началото на юли тръгвам на уроци, но не знам, дали подготовката ще ми бъде достатъчна...?

Редактирано от CaptanAmerica (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако се понапънеш за математиката ще успееш, дори и бъкел да не разбираш на този етап! :) Тъй като според твоите думи разбираш от някакви неща, в крайна сметка ти трябва поне 3 по математика. Не мисля, че ще ти бъде такъв проблем.

Редактирано от Пифче (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

(Пиша тук с надеждата да чуя истината от вас, понеже знам, че повечето от вас са спец  в техниката и технологиите)

Ето я и моята история:

Трябва да продължа образованието си в някое от висшите у-ща. Нищо друго не ме влече, освен ТУ. От малък постоянно ремонтирам компютри и хаквам конзоли, и това ми дава тласък да запиша Елтроника (по-точно в ТУ Габрово).

Обаче имам един огромен проблем - математиката ми е доста зле. Мисля и мисля, дали ще сгреша, ако отида да се запиша Елетроника, понеже си знам положението с математиката. Но просто, нищо друго не ме привлича, освен техническите специалности.

Кажете ми, имам ли някакъв шанс да завърша ТУ Габрово, или ще хвърля напразни пари, само? Ще дам всичко от себе си, в началото на юли тръгвам на уроци, но не знам, дали подготовката ще ми бъде достатъчна...?

Личното ми мнение е че без математика няма да изкарате образованието. И даже и да го направите ще си останете техничар, а не инженер

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ето я и моята история:

Щом си жичкаджия, то математиката ти е вродена. Може просто досега да не си имал правилните учители или те да не са намерили правилен подход с тебе. И аз се притеснявам за това. Ще се записвам тези седмици в ту варна ткмт и още в първата година имам базова математика за инженери и висша математика. Досега в нашия техникум сме имали по 2 часа седмично математика....

Моя съвет: покрай уроците, гледай образователни клипове в интернет на тема математика. Ако си наред с английския още по-добре. Там се обяснява в повечето случаи като за идиоти и просто би било невъзможно да не го разбереш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Щом си жичкаджия, то математиката ти е вродена....

Не, няма нищо общо между технически умения и математика. Техническите умения искат чисто практически знания и възможности, математиката иска абстрактно мислене

Редактирано от capnemo (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами аз няма да спра да се занимавам с математика. Като отида ТУ Габрово, продължавам с уроците по математика, ще намеря някой, който да ми преподава, а и примерно, преподавателите няма ли да ми обърнат повече внимание (няма ли нещо, като консултации, след лекциите)?! Така според вас, ще се получи ли нещо. ((:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами аз няма да спра да се занимавам с математика. Като отида ТУ Габрово, продължавам с уроците по математика, ще намеря някой, който да ми преподава, а и примерно, преподавателите няма ли да ми обърнат повече внимание (няма ли нещо, като консултации, след лекциите)?! Така според вас, ще се получи ли нещо. ((:

Зависи от това колко сериозно си сядате на задните части и се занимавате с математика. И в университетите не е детска градина, никой няма да ви обърне специално внимание ако вие не проявите интереси и желание. Да, има консултации, но там се очаква че вие вече сте на някакво ниво, защото повечето преподаватели преподават конкретната тема, предполагайки че вие вече имате знанията за апарата, който се ползва за тази тема

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Щом си жичкаджия, то математиката ти е вродена. Може просто досега да не си имал правилните учители или те да не са намерили правилен подход с тебе. И аз се притеснявам за това. Ще се записвам тези седмици в ту варна ткмт и още в първата година имам базова математика за инженери и висша математика. Досега в нашия техникум сме имали по 2 часа седмично математика....Моя съвет: покрай уроците, гледай образователни клипове в интернет на тема математика. Ако си наред с английския още по-добре. Там се обяснява в повечето случаи като за идиоти и просто би било невъзможно да не го разбереш.

Иначе - да, за учителите си прав, от 25 човека в класа, 2-3 чаткат математиката.

В момента уча от този сайт: http://ucha.se/ По около 5 часа на ден, докато започна да ходя на уроци.

Зависи от това колко сериозно си сядате на задните части и се занимавате с математика. И в университетите не е детска градина, никой няма да ви обърне специално внимание ако вие не проявите интереси и желание. Да, има консултации, но там се очаква че вие вече сте на някакво ниво, защото повечето преподаватели преподават конкретната тема, предполагайки че вие вече имате знанията за апарата, който се ползва за тази тема

Колко сериозно ли - ами, ще дам максимума от себе си (за миг не съм си и помислял за студентския живот: пиене, жени и т.н., изобщо няма да се занимавам с такива неща, на първо място ми е образованието!!!) :)

До 6-ти трябва да реша, какво ще правя. След 6-ти и да искам да се запиша, и да не искам, ще е късно. Очаквам вашите отговори. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз съм завършил там (където ще се записваш).

На математиката се държи, а и няма как да е по друг начин - все пак ще станеш инж. накрая. Най-трудна е теоретичната електротехника (поне за мене). В първите 2 години (4 семестъра) се учи много математика, затова е добре да имаш добра основа по този предмет. Аз бях завършил преди това ПМГ (природо-математическа гимназия) и ми беше лесно с математиката в началото. Моя съвет е след като се запишеш да си видиш програмата (какво ще учите 1-ви семестър) и да се опиташ да наваксаш пропуските в средното с някой учител през лятото (частен учител). Все пак като знае какво ще учите ще може да ти даде и подходящата основа.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз в ТУ (преди 12 год завърших) минах 5 висши математики, така чеее, без математика няма да станеш инженер... :)))

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз съм завършил там (където ще се записваш).

На математиката се държи, а и няма как да е по друг начин - все пак ще станеш инж. накрая. Най-трудна е теоретичната електротехника (поне за мене). В първите 2 години (4 семестъра) се учи много математика, затова е добре да имаш добра основа по този предмет. Аз бях завършил преди това ПМГ (природо-математическа гимназия) и ми беше лесно с математиката в началото. Моя съвет е след като се запишеш да си видиш програмата (какво ще учите 1-ви семестър) и да се опиташ да наваксаш пропуските в средното с някой учител през лятото (частен учител). Все пак като знае какво ще учите ще може да ти даде и подходящата основа.

Програмата до колкото видях, все още не е обявена за учебната 2014 година. http://umis.tugab.bg/programa/

Последната е от 2013: http://194.141.15.48/razpis/rr/disc/razpis_stud1.php

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз също се чудя дали да кандидатствам в ТУ Габрово. Искарах матура по физика и гледах в сайта им че става с матура да се кандидатсва. Искам да запиша ЕСЕО , но нз дали след това дипломите от ТУ-то ще ми помогнат да се реализирам като инженер.Четях ли четях много форуми , някои плюят дриги го харесват и нз какво да правя. И на мен ми е трудна математиката но с уроци , мисля че ще се справя..... Та въпроса ми е към някой който е звършил скоро дали си заслужава и дали има реализация , ако си учиш а не както казват други си плащаш ;) моля помагагайте!

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз също се чудя дали да кандидатствам в ТУ Габрово. Искарах матура по физика и гледах в сайта им че става с матура да се кандидатсва. Искам да запиша ЕСЕО , но нз дали след това дипломите от ТУ-то ще ми помогнат да се реализирам като инженер.Четях ли четях много форуми , някои плюят дриги го харесват и нз какво да правя. И на мен ми е трудна математиката но с уроци , мисля че ще се справя..... Та въпроса ми е към някой който е звършил скоро дали си заслужава и дали има реализация , ако си учиш а не както казват други си плащаш ;) моля помагагайте!

Ами зависи от теб. Ако си изкарваш хубави оценки и се докажеш пред учителите, участваш в състезания, проекти и т.н. :) (тая емотикон усмивка изглежда доста високомерно) :D

Редактирано от CaptanAmerica (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ходи при Наков или в чужбина - Германия, Холандия, UK... Аз си направих моя бакалавър в UK и съм доволен. Бяхме 3ма българи в курса, няколко месеца след завършването 1в HP 2ри в IBM 3ти прави датабази в един колеж в Америка. И математиката е важна да, ако не ти се работи в кол център :D :D :D

Редактирано от philip_stefanov (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.