Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

Netscape

Socket AM2 епопея на един компютър

Препоръчан отговор

Здравейте. 

Глава I

Дадоха ми един компютър с процесор "AMD Athlon II 64 socket am2" Почистих го и той повече не заработи. При включване перката на процесора върти всичко уж работи но няма образ или beep. Започнах както му е реда:

1. Махнах батерията за 10 минути

2. Изчистих CMOS-а

3. Изключих всички периферни устройства

4. Въртях RAM памети

5. Разреждах кондензатори

6. Смених захранванията

7. (играх ритуални танци и гоних демони)

Нищо от следните не помогна. Заключих че дъното е изгоряло.

Глава II

Познат ми даде едно дъно за което не се знаеше нищо...

Героичните подвизи ги бях описал в тази тема --> http://www.kaldata.com/forums/topic/224620-am2nf6g-vsta-ps2-%D0%B8-usb-%D0%BD%D0%B5-%D1%80%D0%B0%D0%B1%D0%BE%D1%82%D0%B8/#entry2804883

Нито един от съветите не заработи но ефекта от цялата операция беше, че поне компютъра зареди един път от което следва, че процесора е наред! 

Глава III

Закупих дъно втора употреба Socket AM2 за което ме увериха, че работи. (И дъното от Глава I ме уверяваха, че работи).

С голям ентусиазъм и желание се настаних удобно и сглобих целия компютър с надеждата, че всичко ще бъде наред. Но.... след като се опитам да го пусна перката на процесора завърта за секунда и спира. Смених Power Supply-а с друг и отново същата работа. Пак няма beep.

Честно казано вече съм на мнение, че съм пълен олигофрен......

То реално няма една част с една еднаква с изключение на диска и флопито които са си същите и отново не може да тръгне този компютър.

Някой ако има опит с дъна Socket AM2, нека сподели мнение. Може да има някаква древна тънкост при ретро компютрите която да съм изпуснал. 

Надявам се да има ентусиасти с които да осъдим проблема.

Поздрави! .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Едно от първите неща, които правя в подобни случаи, е да изскубя модулите памет, да се уверя, че има свързано говорителче към дъното и да слушам за пищене на "нямам памет" при включване.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А откъде си сигурен, че този процесор работи и е ок?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имаш ли закачена пищялка ? Сега се сещам за видеокарта, но ако тя е заминала трябва да ти надуе главата от пискане. Също така и при неконтактуваща РАМ.

Ако процесора или VRM-а на процесора е заминал, няма да чуваш никакви сигнали и двата светодиода на кутията ще святят.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Има завързана пищялка на дъното но тя не пищи сега ще се пробвам да изкубя рам паметта на
последното дъно което само завърта и спира да видя има ли ефект. Процесора работи защото
в Глава II при тестовете да едното дъно успях да накарам PC-то да работи под Linux но там
проблема беше друг и се отказах от онова дъно. Видеокарта съм сложил в момента от работещ компютър
за която съм напълно убеден, че работи. На предните дъна VGA-то беше на дъното като на дъното от Глава I
нямах образ а на дъното от Глава II имах.

Иначе VRM-а на процесора ако е заминал възможно
ли е да има random природа един път да тръгва един път не и т.н.?

EDIT: Сложих някакъв стар am2 процесор на AMD който не знам дали работи и дъното тръгва да върти отново без звук или нищо (това последното новозакупено дъно). Смених пищялката и махнах паметта.... все още е тих и не ми говори.

EDIT2: Или в моите ръце сакати са попаднали 3 неработещи дъна или аз нещо не правя като хората... . За протокола: доста компютри съм сглобявал и продължавам да сглобявам т.е дори и да съм думнал дъното от Глава I едва ли съм гръмнал другите две.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Вадиш дъното от кутията (ако си го слагал де) - махаш всички кабели освен захранването на дъното.

Без памет, без видеокарта, без клавиатура, без копчета на кутията, без интерфейсни кабели - голо дъно и процесор и вентилатор (закачен на дъното за захранване/управление).

Закачаш работещ говорител (как да провериш дали работи сам се сети) и слушаш дали пищи. Ако не пищи - процесор или дъно - няма как да се каже точно кое, но щом си пробвал няколко дъна явно е процесор.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Започвам теста ще върна крайни резултати до 10 минути :) :)

ТЕСТ ДЪНО 1 от Глава I с което ми дойде PC-то

Модел: Asus M2n-mx

CPU1: AMD Semprom (тестов)

- Дъното тръгва да работи без power switch директно след като му подам ток. Диода SB PWR свети. Няма Beep

CPU2: AMD Athlon II 64 (с който ми дойде pc-to)

- Дъното тръгва да работи без power switch директно след като му подам ток. Диода SB PWR свети. Няма Beep

================================================================================================

ТЕСТ Дъно 2 от Глава II което ми го дадоха ей така да видим дали става

Модел: Asrock AM2NF6G-VSTA

CPU1: AMD Semprom (тестов)

- издава звук "beep beep beep" "beep beep beep" до безкрай.

- закачам му 2 платки рам и монитор --> не тръгва -> Махам едната платка рам --> тръгва --> изхвърлям едната платка

- USB и PS2 не работят (въпреки, че при стартиране първоначално светва PS2 клавиатурата но след това всичко замръзва или това е описано в темата от Глава II

CPU2: AMD Athlon II 64

- Същите резултати (т.е CPU-то ми работи в Глава II даже го подкарвам да зареди но пустии портове.... )

=========================================================================================

ТЕСТ Дъно 3 от Глава III (Дадох 40 лева за него )

Модел: GA-M55S-S3

CPU1: Amd semprom (тестов)

- Включвам го, не пищи, че няма рам не се случва нищо....... .

CPU2: AMD Athlon II 64

- Включвам го, няма звук и се изключва сам след 1 секунда не иска да завърти.

:( :( :( :( Дали е възможно да попадам все на кофти дъна...

Отдавна да съм му бил шута но какво всеки в този форум така и аз взимам компютри на познати за ремонт. Лошото идва в момента когато ми кажат "аз ти го дадох работещ" върви обяснявай.. всички са имали подобни случки. Или иначе казано вече съм назад с 40 лева. След тези тестове стигам до извода, че отново трябва да търся ново дъно. Егати късмета. :D :D :D :D

-

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Започвам теста ще върна крайни резултати до 10 минути :) :)

Пак ще попитам откъде си сигурен, че процесора е здрав!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пак ще попитам откъде си сигурен, че процесора е здрав!

Update-нах поста си :) :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Update-нах поста си :) :)

Тя цялата конфигурация е кофти и е остаряла. Нормално е да се случват такива работи.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

- USB и PS2 не работят (въпреки, че при стартиране първоначално светва PS2 клавиатурата но след това всичко замръзва

Пробвай с друга ОС.

Не може и USB-тата, и PS2 портовете да не бачкат. PS2 портовете трябва 100% да работят.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Просто лош късмет. Дъната са все с Нвидиа чипсети, славещи се като доста горещи и съответно по-бързо деградиращи и/или направо дефектиращи...Не че е чак правило, ама не е и изключение.

П.П. Всъщност имаше по-стари генерации чипсети на Нвидиа, които повече се ядваха. Проблемите почнаха с фамилията NForce 6100/6150.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако чипсета е заминал, трябва PS2 портовете да бачкат, понеже за тях има отдел Super IO чип.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Винаги съм се чудил защо трябва да се правят подобни гимнастики, купувайки дъна, рамчета, процесори и т.н., без каквато и да било перспектива. Спестените средства и нерви, биха били много по на място, ако бяха инвестирани просто в нова платформа. Моя съвет към РС-манияците е следния: Винаги новото е най-добро. Поддържането на актуална конфигурация става по системата - 2 години ползване, продаване и купуване на нова. От къде пари? Ами за две години спестяване + парите от продажбата, биха били достатъчни... Освен това добре е да се инвестира в по-качествени компоненти. Държат се винаги на ниво и на цена. Има един Атлон Х2, все още работещ, който продадох преди доста време, дъното беше Асус. От тогава минаха Феном 1, после Феном 2, i7 860, i7 2600k, сега този от подписа. След 2 години ще видим......... Всичко изброено все още работи и нямам отзиви за проблеми.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това обикновено е индикация за проблем със захранване.

Нали закачаш и втората четири пинова букса която е за захранването на процесора?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да и аз щях да дам идея да се пробва с друго захранване, но Петър ме е изпреварил.

А иначе и аз много често се сблъсквам с неразбирането на хората - дали ми морално остаряла платформа, че трябва да се вземе нещо изцяло ново и следва рефрена: оправи го там някакси да работи.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Бях изпуснал темата днес защото бях ангажиран.AmdRocks - Под линукс работи перфектно проблема е, че компютъра замръзва още при черния екран с логото, преди да е тръгнал да boot-ва. Както описах в темата от Глава II когато махна Jumper-a (за захранването на USB или PS2) и рестартирам зарежда но ако го върна и Windows не си разпознава устройствата иначе зарежда. Linux пък си ги разпознава без проблем но се отказах от онова дъно защото без jumper не работят поровете а с jumper замръзва при Boot..... .Pataran - Съгласен съм но чичо “Гошо” който работи за 350 лева и има  заем 400лв на месец, не би дал пари за нов компютър... а когато в твойте ръце се почупи старата печка и ти не би дал пари за да купиш на “Гошо” ново PC :D :D Иначе съм 100% стгласен, ако беше мое PC-то отдавна да е на боклука и да не се занимавам с глупости :DП.е.т.ъ.р : Закачам буксата за процесора пробвах и с различни захранвания. Винаги едно и също.Връщам дъното което платих обещаха, че ще ми върнат парите (евала) и продължавам да търся друго.... надявам се следващия пост да е как всичко е заработило, че не ми се пише глава IV за проблемни дъна :DБлагодаря на всички които се отзоваха, помогнахте ми много с най-различни идеи.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

• Добави ново...