Премини към съдържанието
Fifa

Спомняме ли си аварията в Чернобил ? Сякаш бе днес...

Препоръчан отговор

Публикувано изображение

Катастрофата в Чернобил наруши основите на човечеството, заяви в обръщението си по повод 19-ата годишнина от аварията в Чернобил премиерът на Украйна Юлия Тимошенко.

Аварията в Чернобилската АЕЦ стана на 26 април 1986 г. в 1:24 часа в помещението на четвърти енергоблок. При извеждането му в планов ремонт и провеждане на изпитания на турбогенератора стана взрив и възникна пожар, който се прехвърли на покрива на 3-и енергоблок. В резултат на аварията бяха замърсени 160 000 кв.км. Най-силно пострадаха северната част на Украйна и западната част на Русия и Беларус.

Около 400 000 души бяха евакуирани от зоната на бедствието. В Украйна пострадаха жителите на 2 300 града и села в 12 области на страната. Според доклад на ООН за 1995 г. броят на пряко и косвено пострадалите от аварията в Чернобилската АЕЦ е 9 милиона души, като около 4 милиона от тях са деца. В момента нивото на радиация в Чернобилската АЕЦ е два пъти по-ниско от контролното равнище от 0,085 милирентгена на час. Закритата на 15 декември 2000 г. Чернобилска АЕЦ според експертите все още представлява голяма опасност за околната среда.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гости DarkLight

Днес четох, че трябвало да се строи нов съркофаг, че сегашния се бил пропукал и можел да рухне... но проекта е много скъп - 750 милиона долара... Макар че ЕС предлагат да го финансират...

Ако някой се интересува:

http://news.netinfo.bg/?tid=40&oid=722774&pp=31

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Разказ на "посланника на чернобил" за живота сега там. Има и сминки , мн снимки :huh:

http://biodiv.biofac.uni-sofia.bg/pub/chernobil/

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Разказ на "посланника на чернобил" за живота сега там. Има и сминки , мн снимки :)

Това ми го показа един приятел, който се запали по историята на Чернобил основно заради S.T.A.L.K.E.R. и ми показа сайтчето. Интересно е наистина и дава доста информация.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е как 19 години ? 20 години са минали оттогава !

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

20 години са ама тоя горе модератора ъъъ Фифа де пак се напи снощи и ето го резултата ;-)

Украйна, Русия и Беларус отбелязват 20-ата годишнина от Чернобил

Днес в Украйна е ден на траур. Точно в 1.23 ч. тази нощ край бетонния саркофаг на четвърти реактор на Чернобилската АЕЦ, както и в градовете Чернобил и Славутич, хиляди хора запалиха свещи в памет на загиналите и пострадалите. В момента в Чернобил все още работят около 3000 души, които се сменят на всеки две седмици заради високия радиационен фон. Град Славутич бе построен, за да се настанят в него хора от засегнатите от радиацията райони около Чернобил. По-късно днес в района се очаква да пристигне украинският президент Виктор Юшченко.

По данни на украинското министерство на здравеопазването 2,34 милиона украинци в осем града и в над 2100 села все още страдат от здравни проблеми, свързани с Чернобил. Специалистите и до днес спорят за точната причина за злополуката. Според най-широко разпространената версия дежурните в командната зала на четвърти реактор изключили някои от системите за безопасност на реактора при рутинно учение, след което загубили контрол върху процесите в т. нар. гореща зона.

Вследствие на рязкото увеличаване на налягането черупката на реактора избухва, а в атмосферата е изхвърлен огромен облак от радиоактивен прах, достигнал Скандинавия на север и Балканите на юг. Според ДПА предизвиканото от експлозията в Чернобил радиоактивно замърсяване е било 500 пъти по-силно в сравнение с експлозията на първата атомна бомба в света над Хирошима. Поради преобладаващия в момента на експлозията вятър най-голяма част от радиоактивния прах е отнесена към Беларус.

new_map.gifimg_header.jpg

Едит: Я вярно :) не бях забелязал датата на поста... нищо де това за алкохола си остава.

Редактирано от Shrek (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е как 19 години ? 20 години са минали оттогава !

20 години са ама тоя горе модератора ъъъ Фифа де пак се напи снощи и ето го резултата ;-)

Да бяхте погледнали от кога е поста на оня горе, модератора - 2005та, когато са станали точно 19 годинки :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, нали и аз съм на 19..:)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, сега вече са 20 годни. Когато е избухнала аварията майка ми е била бременна с мен в 6-тия месец и затова приемам тази трагедия малко лично.Публикувано изображение Обзема ме особено чувство като майка ми ми разказва как е плакала от страх и е ядала консервирани храни и никакви пресни продукти, за да ме опази.Публикувано изображение

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Май ти не си изтрезнял кат те гледам, душо! ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Разказ на "посланника на чернобил" за живота сега там. Има и сминки , мн снимки ;)

Страничката е супер,нямам думи. Публикувано изображение

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Препращам ви следното от един приятел, потребител, който не влиза много във форума, но е интересно и си струва да загубите 5-6 минутки - разпространението на цезий 137 по часове и дни след чернобилската авария на 26-ти

http://www.irsn.fr/vf/05_inf/05_inf_1dossi...m_nuage_web.swf

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Препращам ви следното от един приятел, потребител, който не влиза много във форума, но е интересно и си струва да загубите 5-6 минутки - разпространението на цезий 137 по часове и дни след чернобилската авария на 26-ти

http://www.irsn.fr/vf/05_inf/05_inf_1dossi...m_nuage_web.swf

Ебаси! Публикувано изображениеПубликувано изображение И аз това го гледах миналата седмица. Радиациата е дошла в България сутринта на 2-ри май според тази графика.

От една страна е манипулация,че покрай манифестациите на 1 май едва ли не всеки българин е бил облъчен с радиация,но от друга радиоактивният облак идва тук на сутринта на 2-ри май и седи чак до 10-ти,като между 5-ти и 7ми тука е онова,големото червено петно,кото показва,че радиацията е най-силна. За сравнение в Скандинавските страни,където бива първоначално отнесен радио-облакът радиацията седи 5 дни.

Най-преебани сме тия,дето сме били деца тогава.

Радиоактивният йод се разпада за 7-8 дни. Ние не сме го дишали на манифестациите,защото още не е бил тук,но 2 дена след това сме си го поемали в дробовете,защото не е имало кой да ни предупреди.

:rolleyes:

Положението с разпадащия се за 27 години цезий е още по-зле. Всичкият е полепнал из България.По тревите,които животните ядат,по доматите,юбълките,пшеницата...Още го има. От графиката виждам,че именно над наша територия облакът се разсейва - което значи,че тук е останал. Завалял е дъжд може би. И все пак сме имали голям късмет,за разлика от други народи...климатът е бил такъв,че след аварията радиацията е била издухана на север,а не на юг. Ако беше духало насам,с това управление,дето сме го имали...Жална ни майка.

По онова време радиоактивността е била в пъти по-висока от стойностите през чист период:

- в Северна България - 90 до 1400 пъти;

- в Южна България - 340 до 1700 пъти;

- в планинските райони - 1300 до 31 000 пъти.

Радиацията засяга имунната система, кръвоносната и респираторната система и причинява аномалии при зародишите, както и недостатъци при новородените, предупреждава екоорганизацията. Твърденията и обвиненията са много противоречиви, но според “Грийнпийс” е невъзможно да се узнае крайният ефект върху човешкото здраве, без да се правят повече проучвания.

Най-силно засегнатата държава е Беларус. На нейна територия се разнася основното количество радиация.

Неотдавна британският в. “Таймс” писа, че бившето съветското ръководство предизвикало изкуствен дъжд над Беларус веднага след катастрофата в АЕЦ "Чернобил". Целта била радиоактивният облак да не достигне до Москва, накъдето са го насочвали ветровете. В резултат на интервенцията били заразени над 10 хил. кв.км от територията на тогавашната съветска република Белорусия.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ужасяваща картина! Радиацията достига до нас тъкмо за Гергъовден. Вероятно със салатите сме поели и основната доза. Нежеланието на управниците от това време да вземат каквито и да било мерки е най-голямото им престъпление. Жалко че бащата на днешния министър на енергетиката го помилваха...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Публикувано изображение

Уникални снимки...просто покъртително как всичко е зарязано след експлозията.

Снимките се редуват с докладни записки относно недостатъците в строителството на АЕЦ Чернобил, десет години преди онзи ден... http://fishki.net/commentall.php?id=20542

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Само като видя тези снимки и ми става много мъчно за горките хорица и обстановката около АЕЦ!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

много ми е интересно как са могли да направят тези снимки като радиацията там казват че била изключително голяма.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ужасна трагедия!Моята баба е починала заради тази авария Публикувано изображение

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Много е страшно и тъжно .... И пак човешка грешка разбираш ли..... Публикувано изображениеПубликувано изображениеПубликувано изображение

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

много ми е интересно как са могли да направят тези снимки като радиацията там казват че била изключително голяма.

Гледах предаване по Discovery - някаква жена като малка е живяла там и се връща за да види дома си.Казаха, че ако се движи само по асфалта ( почвата поглъщала по-голямо количество радиация ) може да остане 1 час без да има последствия за тялото. Наистина - всичко си е както е оставено.

Имаше още един филм за хора, които живеят в района.Не помня точно къде беше, но ежедневно са изложени на радиация.Трябваше да шият някакви таблетки, които неутрализират част от радиацията.

Общо взето - много тъжни историй

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

малее просто и свалям шапка на тая жена която е събрала сили за да отиде там. просто си е поставила живота на риск.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За 1 час време както и да е, но спомените - това е, което я сломи.Заплака.И аз да бях и аз щях.Все пак още е била малка.Както си е спала или там каквото е правила изведнъж тръгва на някъде, без да знае къде.След доста години все пак е събрала смелост да се върне.Много трогателен Документален филм.Имаше някакъв сайт по другите теми от където може да си свалите документални филми, които ги дават по Discovery.Сигурно и този ще е там.Накрая просто си казваш: "Гадна работа"

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия.