Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Fifa

Спомняме ли си аварията в Чернобил ? Сякаш бе днес...

Препоръчан отговор

По другите теми имаше един портебилел, на който този линк му беше на подписа.Къщурка ли..нещо такова беше.Там има доста документални филми.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

Ето един хубав сайт, който беше на някои от снимките; http://pripyat.com/en/

Ето и още:

http://www.chernobyl.dr-sunny.info/

http://bglog.net/Vestnik/6061

http://ide.li/modules.php?name=News&fi...cle&sid=440

http://archive.greenpeace.org/comms/nukes/...b/cherfoto.html

http://irc.techno-link.com/chernobyl_rides/

Аз като набор на трагедията, родена едва 3 месеца след избухването на реактора винаги ужасно много съм се впечатлявала от това.

Редактирано от SKY (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тези снимки са от едно приятелче от хоспиталитиклуба - откачен доцент по химия и заклет стопаджия. Мечтата му беше да отиде до Чернобил. И това лято, явно, е стигнал до там.....

Ето ги и снимките:

Публикувано изображение

Публикувано изображение

Публикувано изображение

Публикувано изображение

Публикувано изображение

Публикувано изображение

Както виждате доста народ се разхожда там..................

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

то и ние може да не сме много фред нали като увреди поколенията назад и то се предава по генетичен път

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

леле е такава трагедия дано никога повече няма...направо ужасно :go ahead:

преди две три годинки даваха и филм по БТВ ...страшна гледка Публикувано изображение

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз съм изгледал много филмчета за трагедията, казват че е станала впоследствие на човешки грешки, какво е трябвало да направят за да предотвратят взрива?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз съм изгледал много филмчета за трагедията, казват че е станала впоследствие на човешки грешки, какво е трябвало да направят за да предотвратят взрива?

Ами не е трябвало да правят изпробването при което е гръмнал реактора :beer:

послепис: Ако си гледал филмчета-та щеше да знаеш какво не е трябвало да правят.

Около централата не е ли все още радиоактивно? :go ahead:

Редактирано от SUN_CITY (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

дъжда е измил радиационните частици от асфалта. Иначе земята е силно замърсена. Те другите реактори в Чернобил ги затвориха едва преди няколко години.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имам едно въпросче, графитите ясно че са "модерно" изпълнение. Но на някои снимки по стените има буквално сенки. Това някаква форма на графит ли е, що? Какъв е смисъла?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Погребаната АЕЦ в Чернобил още е опасна

Публикувано изображение

26 април 2010 / News.dir.bg

Преди 24 години Украйна преживя най-тежката технологична катастрофа в историята, заяви украинският президент Виктор Янукович по повод годишнината от аварията в Чернобил.

Датата 26 април се превърна в ден на скръбта по жертвите на чернобилската трагедия и предупреждение при използването на мирния атом, заяви Янукович в обръщение към нацията.

По официални данни, цитирани от РИА Новости и БТА, над 25 000 т.нар. ликвидатори на катастрофата, предимно руснаци, украинци и беларуси, които извършваха различни дейности като изграждането на саркофаг около реактора, са починали.

По думите на Янукович броят на пострадалите от радиоактивното замърсяване достига 2 милиона души, включително 498 деца.

На 26 април 1986 година в 01:23 часа местно време в реактор номер 4 на АЕЦ "Чернобил" в Северна Украйна избухна пожар. В резултат на аварията 200 000 кв.км от територията на Европа пострада от радиоактивно замърсяване. Седемдесет на сто от заразената територия се намира в Украйна, Русия и Беларус.

Ядрената централа в Чернобил, чийто последен реактор продължаваше да произвежда електроенергия, бе затворена през декември 2000 година, но тъй като нейният саркофаг, който покрива близо 200 тона радиоактивна магма, е напукан, тя продължава да бъде постоянна заплаха. На 1 януари в Украйна влезе в сила закон, според който бившата АЕЦ трябва да се превърне в "екологически безопасна система", посочва РИА Новости.

Според екоорганизации 24 години след аварията в Чернобил основен проблем за България и света остава укриването на информация в областта на ядрената енергетика. Около това становище се обединиха представители на Екологично сдружение "За земята" и коалиция "АЕЦ БелеНЕ". В следствие на аварията, неизвестно количество хора са били заразени поради опита на правителствата на различни държави да отрекат инцидента, (това включва и България и Франция).

Кръвните ракови заболявания в Европа са повишили честотата си 60 пъти в последните 20 години, спрямо статистиките правени през 70-те, посочиха еколозите.

По повод годишнината от трагедията в Чернобил в турския град Синоп се състоя голяма протестна акция. Протестиращите се обявиха срещу атомните централи. Под мотото “Не искаме нов Чернобил“ протестиращите забиха черно знаме върху старите крепостни стени на града.

Плановете на кабинета “Ердоган“ за втора атомна централа в този район разбуниха страстите сред населението, което е твърде чувствително на тази тема поради географската близост с Украйна.

24 години по-късно нека си спомним...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Помня-как ядохме марули без да знаем,а ония горе знаеха и мълчаха гадовете,народа не знаеше нищо

http://www.kaldata.com/forums/public/style_emoticons/<#EMO_DIR#>/sad.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Повечето силно излъчващи изотопи са с кратък период на полуразпад и концентрацията им вече е минимална. Все пак ще трябват още поне 30 години за да стане подходящо, за да се заселят отново хора в околните селища, като все пак ще има периметър(с тежките фракции) от няколко десетки квадратни километра около централата, който ще е забранен за две-три столетия(освен ако не бъде очистен с използуването на подходяща технология).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По другите теми имаше един портебилел, на който този линк му беше на подписа.Къщурка ли..нещо такова беше.Там има доста документални филми.

Предполагам за този сайт става дума.Страхотен е ,има няколко хиляди филма.

колибка

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

BNews.bg

Публикувано изображение

Днес се навършват 26 години от аварията в АЕЦ "Чернобил". В навечерието на годишнината оцелели при катастрофата и близки на загиналите се събраха на мълчаливо бдение със свещи.

Жителите на Славутич в Украйна се събраха в центъра на града снощи, за да си спомнят за най-тежкото ядрено бедствие в историята. Десетки държаха запалени свещи в ръце и предвождани от свещеник се събраха пред мемориала в центъра на града

Славутич се намира на 50 километра от "Чернобил", където

на този ден през 1986 година експлодира 4-ти реактор на ядрената централа, изхвърляйки в атмосферата огромно количество радиоактивни частици.

Град Славутич е построен след ядрената катастрофа.

Там живеят жителите на Припят - градът, който беше евакуиран завинаги и който няма да бъде годен за обитаване през следващите няколко века. Десетки хора загинаха след ядрената катастрофа. Не е известно какъв е броят на хората, чието здраве е пострадало по пътя на радиоактивния облак.

На 15-ти декември 2000 година последният от реакторите в "Чернобил" беше изключен завинаги.

Днес в Украйна започва изграждането на нов саркофаг около разрушения реактор на атомната електроцентрала.

Мярката се предприема с цел да се обезопаси зоната около централата, в която все още има повишена радиация. Очаква се консервирането на авариралия преди 26 години реактор да приключи през 2015 г.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За опасността разбрахме твърде късно... :(http://www.youtube.com/watch?v=1I2OdKF-n_Y

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хм. Тогава се сещам, че знаехме за случилото се, но въпреки всичко се ровичкахме в пясъка. Бяхме се навили да правим някакви упражнения по "йога" :) Уж радиацията бе малка или така ни убеждаваха. Най-лесно е да стоварим всичките си беди откъм здравословно отношение върху Чернобил и БКП. Не мисля обаче, че това е главната причина за лошото здраве на българина. Погледнете само - ние сме може би на първо място в Европа по пушачи, алкохолици, сърдечносъдови проблеми и какво ли не още. Ами то самият ни начин на живот е виновен за това. Защо трябва да прехвърляме вината на някаква авария, станала на хиляди километри от нас? Сега като избухна Фукушима, дето цяла Япония е на хвърлей разстояние от злополучния реактор, какво? Да, трябвало е да ни предупредят навреме, но аз все си мисля, че ие знаехме почти веднага. Не знам по какви канали, но това, че не се говореше по вестниците не означаваше, че не знаехме за случилото се. Ще ми се някой по-сериозно да разнищи тая история. През 1985 година, тоест година преди аварията в Чернобил, почва излъчването на централната съветска телевизия. Който е имал мерак, е гледал. Няма как според мен тогавашният Съветски Съюз да е наложил пълна цензура или поне така мисля. Ами то тогава на власт бе реформатора Горбачов. Значи, без да съм напълно сигурен мисля, че се говорят пълни глупости по БТВ за това, какво сме знаели и какво не. Нека някой по-запознат се произнесе, но аз за себе си съм убеден, че Аварията бе известна почти на момента и чакахме радиоактивен облак. Тоя комунизъм го изкарахте нещо супер вредно, което за мен не е така. Ако питате мен, днешният суров капитализъм е хиляди пъти по-вреден за обикновения човек от времето преди 1989 година. Лично мнение, не задължавам никой с него. Навремето може да нямахме много, да чакахме по опашки и да трябваха връзки за всичко, но си живеехме спокойно. Сега отивам в хипермаркета, текат ми лигите и си излизам с един хляб и едно кафе. Кел файда, че има всичко ( макар и супер некачествено), като човек не може да си позволи нищо друго, освен продукти за оцеляване?

Редактирано от bildera_ (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Според мен, представянето на нещата все едно че там няма да има нормален живот 100години е пълна измишльотина. Още повече централата не е била затворена след избухването. А и японците, след двете атомни бомби, уж трябваше да чакат до 2045г. за да населят отново Нагасаки и Хирошима.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами аз знаех какво става още сутринта на другия ден. По това време служих в едно поделение като свързочник и при нас имаше и химическа рота, на която предмета на действие беше да следи точно за такива ситуации. Един от операторите им разказваше, че ротният им, като прочел сводката за инцидента, посоката и интензивността на радиационния облак, доста се уплашил. Веднага бяха забранени отпуските и изрично ни предупредиха да не разпространяваме "зловредни слухове". Колкото до това дали се е знаело, да беше изтекло нещо, но толкова беше омаловажено, че изобщо не можах да убедя родителите си в обратното. Всъщност мисля, че това "изтичане на информация" е било внимателно режисирано от службите, защото версията беше, че видите ли "станало нещо в СССР, но няма страшно, всичко е под контрол" А при нас в поделението, щом някой от офицерите и сержантите видеше полегнал войник, веднага го караше да става, защото радиоактивният прах бил много, и това продължи чак до есента.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Според мен, представянето на нещата все едно че там няма да има нормален живот 100години е пълна измишльотина. Още повече централата не е била затворена след избухването. А и японците, след двете атомни бомби, уж трябваше да чакат до 2045г. за да населят отново Нагасаки и Хирошима.

''Радиоактивните отлагания ще са 100 пъти повече от общата мощ на двете атомни бомби хвърлени над Хирошима и Нагасаки''

Не мисля,че сте по компетентен от учените дали своята оценка за аварията и за последствията от и след нея.

Знаете ли колко деца са родени в страната ни с проблеми свързани с радиацията,която се е изсипала над България.В едно видео казваха,че още продължават да се раждат деца с увреждания поради черната трагедия. Украйна,България и Франция са най-засегнати. Защо си мислите,че радиацията отминава ей така? След 30,40,50 години и след това няма проблем?

Прочетете малко ядрена физика и ще разберете какво представлява радиацията и колко опасна е тя.Какво причинява.

Това което дадох за пример не съм го чел сега,просто имам частично влечение към ядрена физика и към случея с Чернобил.Радиация все още изтича и ще продължи докато не направят нужното.Вероятността за по-голяма трагедия в последствие от немърливостта на хора не е изключена,дори след 26 години.

Знаете ли,че във вашите домове и както навсякаде има радиационен фон,който естествено може да бъде измерен.

Например измерванията в двора на къщата ви и измерванията на съседа на 5,10 метра от вас да са с не малка разлика.Радиацията е нещо сериозно и немаловажно.

Когато е станала аварията аз не съм бил роден,но последствията са явни.Не малко хора са загинали в борбата в изграждането на ковчега.Рискували и дали живота си за да спасят милиони. Такива хора за мен са герой! Да почиват в мир. : )

Редактирано от Ласков (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не съм се интересувал колко е нормалния радиационен фон по онова време, но от същите источници, за които говорех, се чу, че около 1-ви май, е бил 500 пъти над нормата. Та че работата беше доста сериозна.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тоя град Припят ми е страшно познат :)

Публикувано изображение

Такива шедьоври създаде тая авария в лицето на поредицата S.T.A.L.K.E.R. , че едва ли някой някога ще успее да направи нещо подобно в тоя бранш.

А за това, дали радиацията ни е навредила много и колко, не знам. В цял свят например се коментира "глобалното затопляне", но колкото привърженици, дваж пъти повече противници. Никой нищо не доказва и при всеки малко по-голям студ или жега, почват веднага народните коментари, как това се дължало на глобалното затопляне. Нищо, че на никой не е ясно, защо след като се казва "затопляне", търпим кучи студове или след като идва "ледников период", температурите минават 40. Всъщност, много отдавна не се сещам тук да е минавало 40 градуса, а нашият град бе един от най-горещите в България. И аз се чудя, къде е това затопляне, ама карай. Явно на някои им е топло, на други студено, а трети оправдават пороците си с ядрените аварии и радиацията :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

..... Значи, без да съм напълно сигурен мисля, че се говорят пълни глупости по БТВ за това, какво сме знаели и какво не. Нека някой по-запознат се произнесе, но аз за себе си съм убеден, че Аварията бе известна почти на момента и чакахме радиоактивен облак. ......

Поне моето семейство и всички комшии знаехме още на следващия ден.

Леля, Бог да я прости, ни прати йодни таблетки чак от Търговище - тя тогава работеше в болницата там и шефът им беше събрал целия персонал и раздал таблетки на всички-за тях и семействата им.

Военните знаеха, милицията знаеше, всички само за това говорехме, в училище, включително и на първомайската манифестация.

Е, по телевизията нищо не споменаха.Във вестниците нямаше никаква информация, по радиото -никой нищо не говореше, ама ние знаехме..

А за това, дали радиацията ни е навредила много и колко, не знам. ......

Зачестилите случаи на рак ( особенно на левкемия) в момента на какво се дължи ?

Ей, живей си живота и не мисли много много, защото станалото-станало.

не можеш да го промениш

Редактирано от Trichocephalus (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...