Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Fifa

Спомняме ли си аварията в Чернобил ? Сякаш бе днес...

Препоръчан отговор

публикувано (редактирано)

Здравейте. Не видях подобна тема, затова реших аз да направя такава и да коментираме. Няма да поствам информация от електронните ни медии, защото е много и няма смисъл...

Преди около два дни излезе по медиите, че горите около АЕЦ Чернобил горят. Някъде се говореше, че горите ОКОЛО Чернобил горят, в други статии се твърдеше, че пламъците са на километри от централата. Слуховете бяха различни.

В родните медии излезе информацията, че от Украйна идва радиационен облак посока Варна и дори вчера и онзи ден хората са започнали да се прибират, да си купуват йод и да пият. Излязоха и статии, че от МВР, ВВС, както и други институции са казвали на служителите си да не излизат вечерта. Много хора споделяха и в социалните мрежи, че техни познати, които работят в някаква държавна институция им е казвано да не излизат. В Пловдив имаха странен цвят, както и вчера. Може и да е нормално, но може и да не е. Беше писано какво ли не... Официално експертите по новините казаха, че всичко е наред и дори във Варна се измерва на всеки час. 

Обичайният въпрос е какво мислите :) ? То е ясно, че медиите винаги допринасят за масовата психоза, но както се казва по-добре "зле предупредени и нищо", отколкото премълчаване и голям проблем.

Редактирано от baner4ooo (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Съжалявам, не съм я видял, триите моята :D... извинявам се.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Окей, благодаря ви :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мисля, че се прееспонира на базата на страховете внушавани ни в началото на демокрацията, колко било страшно по време на самата авария. Повечето краткоживеещи изотопи, са се разпаднали в значителна степен за изминалите години. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Възможно, но е едно от най-опасните места на света с най-много радиоактивни отпадъци. А до колкото знам се събират и средства за запечатването на реакторите. Все още не са напълно.. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Повечето краткоживеещи изотопи, са се разпаднали в значителна степен за изминалите години. 

А останалите...

Специалистите отдавна се на едно мнение за множеството от последствията от аварията, който се наблюдават и в наши дни. 

Има информация в Интернет, естествено по-голямата част е на английски език. 

Редактирано от Blue ':^) (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А останалите. ;)

Специалистите отдавна се на едно мнение за множеството от последствията от аварията, който се наблюдават и в наши дни. 

Има информация в Интернет, естествено по-голямата част е на английски език. 

Ами пожара не е точно събитие като взрив на концентрираното съдържание на активната зона на реактора, при който от ударната вълна бяха изхвърлени огромни количества елементи на голяма височина. Повечето от неразпадналите се елементи в зоната на централата, които са останали след операциите по обеззаразяването вече са смесени с почвата. Незначителна част от тях може да са присъствали в изгорелите  треволяци, но те не са достигнали голяма височина и няма как да бъдат пренесени на далече.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Те и през 1986 са казали, че няма нищо, но... 

А и да има няма да кажа, защото обществото ще спре да функционира, а и може да настане огромна паника...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И още:

http://mi3ch.livejournal.com/2937105.html
http://mi3ch.livejournal.com/2940082.html
http://mi3ch.livejournal.com/2940571.html

Едно цитатче:

Цитат

А теперь о серьезном.

О настоящем стопроцентном предсказании.
Оно было сделано 30 ноября 1975 года работниками Ленинградской АЭС.

Там был такой же реактор РБМК и там тоже была авария. Точно так же авария произошла ночью, точно так же в работе перед этим находился один турбогенератор, и мощность реактора была на уровне 50% от номинальной. Точно также перед аварией мощность (из-за ошибки оператора) провалилась до нуля, и точно так же её стали сразу после этого поднимать...

Авария на Ленинградской АЭС привела к мощному выбросу (1,5 миллиона Ки радиоактивности), но все материалы по ней были срочно засекречены, а атомщики, которые уже готовились к началу эксплуатации таких же точно реакторов на Курской и Чернобыльской АЭС, не были допущены не то что к участию в расследовании, но даже к ознакомлению с материалами расследования.

Чернобыль 30 лет назад: час пик в зоне радиации

Редактирано от Филипов (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Станалото - станоло! Лошото е че тук пак имаме двойни стандарти при описание на случката и нейното коментиране с цел натриване на носа на виновния! Както казах станала белята със жертви, замърсяване и тежки последствия! Понеже става въпрос за бивша съветска атомна централа то запада продължава да опява! Информационно затъмнение било наложено , калпава руска технология! Само, че не една, а 2 са тежките аврарии в съвремието ни, оценени по една и съща скала като тежест! При втората авария т.е. за Фокушима говоря, та там не по - малко радиация бе изхвърлена във въздуха и водата! Там също наблюдавахме лъжи и информационно затъмнение! Централата понеже е японска та за нея дувма не се отваря! Защо????

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 41 минути, Кумчо вълчооо написа:

При втората авария т.е. за Фокушима говоря, та там не по - малко радиация бе изхвърлена във въздуха и водата! Там също наблюдавахме лъжи и информационно затъмнение! Централата понеже е японска та за нея дувма не се отваря! Защо????

1. Не е вярно че изхвърлената радиация във Фокушима е не-по-малко. Напротив. Въпреки, че централата в Чернобил е била по-малка и с много по-малко гориво, изпуснатата радиация е била несравнимо повече (критериите са различни, но говорят в една и съща посока).

2. В Чернобил причината за инцидента беше нехайство и неспазване на процедурите. Аварията стана при напълно нормален работен ден без външни фактори. 

Централата във Фокушима бе ударена от зверска 13 метрова вълна, прескачайки 10 метровата бариера. Имало е драконовски мерки за сигурност, но уникалната стихия е победила. 

3. Във Фокушима нямаше нито една директна жертва на катастрофата, въпреки, че екипите работеха в условия на природно бедствие (16'000 убити от земетресението и цунамито). В Чернобил умряха десетки въпреки привидното спокойствие на властта. 

4. Японците моментално евакуираха 300'000 души и спряха доставките на всякакви храни, произведени в района. Съветската власт първо трябваше да се погрижи за своята недосегаемост.

Много се спори и спекулира за броя на индиректните жертви на катастрофата. Имайки впредвид, че ракът на щитовидната жлеза е лесно лечим АКО бъде диагностициран на време японците се погрижиха по-добре за облъчените и ограничаване на проблема.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не съм сагласен! Истината за Фокушима се прикри доста умело!

- "  Във Фокушима нямаше нито една директна жертва на катастрофата "

Ми, нека да не съпоставяме събития от резлични епохи, знания и технологии!

- " Японците моментално евакуираха 300'000 души и спряха доставките на всякакви храни, произведени в район"

Абсолютно невярно! Първо се завихри скандал! Хубавото на интернет е, че фактите могат да се проверят!

- " Не е вярно че изхвърлената радиация във Фокушима е не-по-малко "

Не е вярно, ама е вярно - нямало е обаче неблагоприятните метерологични условия, както при Чернобил!

Изобщо след като двата случая са поставени на равна основа като степен на опасност и поражения, то извода е ясен, но не е ясно защо трябва да се троли! А, ха - имаме Русия и Япония! Русия е враг на света и требе да се плюе, но защо ли - никой не може да каже!

Ядрената енергетика е рискова и опасна, но и най евтина, като при това няма алтернатива! Няма безопасна ядрена технология!  РУсия САЩ и Канада са лидери с опит в ядрената енергетика! Тези държави са минали през тежки инциденти за да достигнат приемливи нива на сигурност! Какво се предлага на нас обаче? Поради "идеологически" причини се опитват да ни пробутат уж "по - сигурните" китайски,  и там не зна си кви технологии!

Редактирано от Кумчо вълчооо (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 21 минути, Кумчо вълчооо написа:

Не съм сагласен! Истината за Фокушима се прикри доста умело!

Би ли ни светнал на тази твоя "истина" дето ние не я знаем!

Ама без линкове към конспирационни блогове, плоска земя и интервюта с шемети неподкрепени от никакви сериозни организации.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, zemonti написа:

Много се спори и спекулира за броя на индиректните жертви на катастрофата.

Преките са стотици хиляди .

Косвените... един Господ знае....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, miro20 написа:

Преките са стотици хиляди .

Нали? Какво ти попречи да напишеш милиони?

Благодарение на новопридобитата гластност в руската преса се изписаха невероятно количество глупости за предполагаеми жертви, мутации, суперсили.. .Всъщност най-много жертви на чернобилския инцидент взе психозата - стрес от евакуацията и преселване на непознато място, страхове и фобии, алкохолизъм, самоубийства... Евакуираните от района наистина започват да умират с над 10% по рано от средностатистическите украинци и руснаци, но по причини абсолютно несвързани с радиацията. След над 20 години събиране на статистика се оказа, че едва 0.1% от работниците разчиствали аварията развиват рак, левкимия и подобни заболявания свързани с радиацията. Лошото е, че е трудно да се иозчисли с колко това е скъсило живота им, или каква част от тях са причинени точно от тази катастрофа.

Сред жителите в района след няколко години се забелязва скок в ракът на щитовидната жлеза, но поради високия процент на успеваемост на лечението това добавя едва 9 смъртни случая спрямо средната смъртност на жителите в незасегнатите райони.

За Япония е още твърде рано да се говори за жертви на радиацията. Само спекулации. Резултатите ше видим след 10-20 години. По критериите на Чернобил се очакват стотина жертви, но вероятността е слаба поради много по-ниските нива и ранните предпазни мерки.

Къде ги видя тези стотици хиляди преки жертви? Спекулации?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 минути, zemonti написа:

Нали? Какво ти попречи да напишеш милиони?

Да, мога да напиша и това.

Защото според едни не толкова нови оценки , са загинали към милион.

други казват - умрели са едва няколко десетки човека.

Истината едва ли ше я узнаем, след като няма официална статистика какво се е случило с тези над 800 000 работници , минали през авариралата АЕС.

Всъщност, единственото сигруно е това число - над 800 000 са били там.

преди 15 минути, zemonti написа:

Къде ги видя тези стотици хиляди преки жертви? Спекулации?

Ти ги вкара тези спекуалции.

Аз казах - преките са стотици хиляди които са били там ... и това е ФАКТ. ОСтаналото ... наистина са спекулации :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Явно трябва да сверим терминологията. За мен "жертва" на катастрофата не може да е още жива.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Има по умни хора от мен, вероятно и от теб, и аз предпочитам тяхното мнение.

например др. Валентин Босевски

http://bnt.bg/part-of-show/d-r-bosevski-faktite-sva-rzani-s-chernobil-ne-tryabva-da-se-zabravyat

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, miro20 написа:

http://bnt.bg/part-of-show/d-r-bosevski-faktite-sva-rzani-s-chernobil-ne-tryabva-da-se-zabravyat

Благодаря, ще го изгледам довечера. Надявам се не ме пращаш за зелен хайвер, а наистина обяснява за "стотици хиляди преки жертви на аварията", които според теб са "факт".

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 часа, miro20 написа:

Току що загуби над 20 минути от живота ми.

1. Още в началото на интервюто става ясно, че това е пенсиониран професионален политик (професионален лъжец). Още повече се оказа бивш агент на ДС с кодово име Вихър.

2. Той не само, че не се опитваше да демонстрира обективност, но с впечатляващ драматизъм описваше ужасиите, рекламирайки собствената си книга по въпроса.

3. По времето на неговите проучвания, предвиждания и изследвания все още не е имало никаква база за оценка на щетите и жертвите от подобно радиационно замърсяване. Спекулации с академичен тон. Никакви референции към данните отчетени десетки години по-късно. Само политика.

4. За какво изобщо ми го линкваш, след като не споменава нищо за твоите "стотици хиляди преки жертви"? Губиш ми времето? Бъзикаш се със съфорумниците? Май не си гледал изобщо какво линкваш, а?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Интересно, че хората си щъкат из Припят, гледат клипчета в YouTube  на борче с една разчленена игличка и лисица без козина на гъза и се вайкат за миналото. Анатемосват атомната енергия,  възхвалявайки шистовия газ. Не ви ли прилича това на "Америка за..." да кажем "България" ?  Навремето се сещам, че ни предупредиха на момента в училище. Не знам откъде излиза тая информация, че за случката се е споменало доста късно. Сещам се, че ни предупредиха да не си играем в пепелта и аз като умно дете, избягвах да правя това. Както и да е. Има много други лайна, от които трябва да се пазим в момента в капиталистическата ни родина, дето работника е средство за пълнене портфейла на робовладелеца, пардон, бизнесмена.  Миро, пак не избяга от "навика" си да плюеш всичко славянско. Нищо, че това са любимите ти укри. Ама нали тогава нямаше американскка Украйна, а Съветска. Излагаш се. Ако искаш да се бориш срещу нещо, бори се не срещу 30 годишни призраци, а срещу изкарващи душичката на българина капиталисти - и родни и американски и брюкселски!

Редактирано от Кико (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 часа, zemonti написа:

4. За какво изобщо ми го линкваш, след като не споменава нищо за твоите "стотици хиляди преки жертви"? Губиш ми времето? Бъзикаш се със съфорумниците? Май не си гледал изобщо какво линкваш, а?

Май ти не си го изгледал. Интересен е факта че зарзяването в България е било съпоставимо с това в Брянска област.

Естествено и че е служител и свързан с ДС.  Нима допускаш че някои "случаен" гражданин ще го допуснат да прави изключително секретни проучвания и доклади от държавно ниво ???

и т.н.. и което е най важно - самия той споменава че НЯМА в света точна методология, която да каже - от 1000 човека примерно - тоя е починал от това, оня от онова... от цигари, от алкохол, от рак, от болест, и т.н...  НЯМА такава методология.

Само че.. радиацията като такава е изключително вредна. Не е нужно да умираш веднага, за да се каже - ето от това си умрял. То дори главния виновник за Чернобилската авария преживява и по късно е работил и още след това... и т.н..

Но.. твое си мнение ... :)

преди 12 часа, Кико написа:

Миро, пак не избяга от "навика" си да плюеш всичко славянско. Нищо, че това са любимите ти укри. Ама нали тогава нямаше американскка Украйна, а Съветска. Излагаш се. Ако искаш да се бориш срещу нещо, бори се не срещу 30 годишни призраци, а срещу изкарващи душичката на българина капиталисти - и родни и американски и брюкселски!

Не разбрах... би ли казал и цитирал конкретно какво "славянско" или "укри" съм плюел ??

Като каза американски , брюкселски ... ами то всъщност, камбаната че е станала авария започва от злия запад , а не от съветския блок.

Които именно  при текущи замервания на своите централи установяват че.. хоп... радиацията  навън е станала по висока отколкото във ... централата :)

Само че не са го скрили, а се оповести.

Редактирано от miro20 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...