Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Fifa

Спомняме ли си аварията в Чернобил ? Сякаш бе днес...

Препоръчан отговор

Помня, че в дните след аварията в София валяха дъждове, но никой не предупреди хората да не излизат навън, ако това не се налага. Единственият, който предприе незабавни мерки беше военния министър Добри Джуров. На всички служещи в армията бяха раздавани йодни таблетки.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Прочетете малко ядрена физика и ще разберете какво представлява радиацията и колко опасна е тя.Какво причинява.

Това което дадох за пример не съм го чел сега,просто имам частично влечение към ядрена физика и към случея с Чернобил.Радиация все още изтича и ще продължи докато не направят нужното.Вероятността за по-голяма трагедия в последствие от немърливостта на хора не е изключена,дори след 26 години.

Йонизиращите лъчения са опасни, защото превръщат атомите в човешкото тяло в йони и нарушават нормалното функциониране на организма и процесите, които се извършват в него. При поглъщане на крайно високи дози радиация човек умира до няколко дни. Много по-малки дози обаче да способни да доведат човек до болести като левкимия.

СССР е пренебрегнала степента на сериозност на аварията и е изпратила хора без костюми за радиационна защита. На хората, пожарникарите и тези в хеликоптерите им е прилошавало и са излизали от строя за часове, а машините използвани за потушаване на пожара и днес гният, излъчвайки остатъчна радиация в опасни дози. Чернобилската АЕЦ е гръмнала, защото е била с положителен температурен коефициент, операторите са били неопитни и самоцелно и своеволно са се провеждали експерименти, ЗАБРАНЕНИ от тогавашният еквивалент на Агенцията за ядрено регулиране.

Достигайки до определено критично ниво на реактора РБМК, поради това, че се е ползвал забавител графит - а забавителят е част от принципа на действие на атомният реактор - той забавя бързите неутрони, понеже само бавните неутрони способни ефективно да създадат и поддържат верижната реакция, вместо вода която при изпарението си би забавила процеса и той бързо би затихнал като при реакторите тип BBEP и това че охлаждащите системи са били намалени и бързото неконтролируемо покачване на температурата, което е предизвикало образуването на пара в охлаждащата система, което довежда до неефективността й, мощността на реактора и отделеното количество топлина се покачва извън допустимите и предвидени граници, похлупакът му се пропуква и последва това, което днес наричаме "Трагедията с Чернобилската АЕЦ" Знаело се е за недостатъците на РБМК поради авария със същият тип реактор в друга централа, но без катастрофални щети. РБМК обаче са били по-евтини за изпълнение от BBEP и с по-висока мощност, и за това са конструирали такива в Чернобилската АЕЦ. Бил е пренебрегнат технологичният недостатък и операторите не са го знаели...

Билдера е прав и днешните заболявания се дължат и на начинът ни на живот, затлъстяването, алкохолизма и немърливостта на българина за неговото здраве, не само на авария от преди 26години

Искрено съжалявам за жертвите на аварията и мога единствено да кажа, че хората дали живота си като нелепо, като жертвен агнец, без специални защитни костюми, са герои, които трябва да уважаваме.

Редактирано от Гост (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Помня, че в дните след аварията в София валяха дъждове, но никой не предупреди хората да не излизат навън, ако това не се налага.

Единственият, който предприе незабавни мерки беше военния министър Добри Джуров.

На всички служещи в армията бяха раздавани йодни таблетки.

В Пловдив беше разкошна пролет, ромолеше лек дъжд и слънцето се прокрадваше през облаци. Два, три дни се извиваше и дъга...и ние бяхме непрекъснато навън :mad: . Разбрахме няколко дни по-късно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Чернобил: Живот в "мъртвата зона!"

http-~~-//vbox7.com/play:714d226ebe

http-~~-//www.vbox7.com/play:dcc73f8b99

Дълготрайният ефект от живот, изложен на радиация, е неясен.

Още не е ясно какви, освен ракови заболявания, причинява радиацията.

Но....животинският свят продължава да се развива....А хората???....

Наистина чудесен филм!

Все пак преди Чернобилската катастрофа в СССР е имало друга подобна -

на ядрения комбинат "Маяк" в Челябинска област на 29 септември 1957 г.

Радиацията й се оценява на 20 млн Кюри, а на Чернобил - 50 млн Кюри!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Експерти признаха Чернобил за "годен за живот"

Публикувано изображение

Експерти от националната комисия на Украйна по радиационна защита признаха Чернобил за безопасен за живота. Те смятат, че в града може да се засели обслужващият персонал на АЕЦ, който сега работи на смени. За годна за живот е призната и част от 30-километровата зона около тази АЕЦ, предаде Голос России, цитирано от КРОСС.

Взривът на 4-ти блок на Чернобилската АЕЦ избухна през 1986 година. В ликвидирането на последиците от аварията участваха повече от 600.000 души.

Точната дата на инцидента е 26 април 1986 година. Аварията в съветската Чернобилска атомна електроцентраласе се приема за най-тежката в историята на ядрената енергетика, като наред с аварията на АЕЦ Фукушима I от 2011 година е едно от двете събития от ниво 7 по Международната скала за ядрени събития. Тя предизвиква облак от радиоактивни отпадъци, който преминава над части от СССР, Източна Европа и Скандинавия. Обширни райони в Украйна, Беларус и Русия са замърсени, а около 200 хил. души са евакуирани от родните си места. Близо 60% от радиоактивните отпадъци падат на територията на Беларус.

Инцидентът повдига въпроса за безопасността на съветската ядрена енергетика, като за известно време забавя развитието ?. Вече разделените държави Русия, Украйна и Беларус понасят значителни разходи за обеззаразяване и здравеопазване, вследствие на чернобилската авария. Веднага след взрива са хоспитализирани 213 души, от които умират 31 (28 от тях умират от остра лъчева болест). Повечето са били пожарникари и работници по сигурността, опитващи се да овладеят аварията. От зоната на инцидента са евакуирани общо 135 000 души, в това число и 45 000 от съседния град Припят.

Редактор: Калина Здравкова, ?ctualno.com

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Експерти признаха Чернобил за "годен за живот"

Публикувано изображение

Експерти от националната комисия на Украйна по радиационна защита признаха Чернобил за безопасен за живота. Те смятат, че в града може да се засели обслужващият персонал на АЕЦ, който сега работи на смени. За годна за живот е призната и част от 30-километровата зона около тази АЕЦ, предаде Голос России, цитирано от КРОСС.

Взривът на 4-ти блок на Чернобилската АЕЦ избухна през 1986 година. В ликвидирането на последиците от аварията участваха повече от 600.000 души.

Точната дата на инцидента е 26 април 1986 година. Аварията в съветската Чернобилска атомна електроцентраласе се приема за най-тежката в историята на ядрената енергетика, като наред с аварията на АЕЦ Фукушима I от 2011 година е едно от двете събития от ниво 7 по Международната скала за ядрени събития. Тя предизвиква облак от радиоактивни отпадъци, който преминава над части от СССР, Източна Европа и Скандинавия. Обширни райони в Украйна, Беларус и Русия са замърсени, а около 200 хил. души са евакуирани от родните си места. Близо 60% от радиоактивните отпадъци падат на територията на Беларус.

Инцидентът повдига въпроса за безопасността на съветската ядрена енергетика, като за известно време забавя развитието ?. Вече разделените държави Русия, Украйна и Беларус понасят значителни разходи за обеззаразяване и здравеопазване, вследствие на чернобилската авария. Веднага след взрива са хоспитализирани 213 души, от които умират 31 (28 от тях умират от остра лъчева болест). Повечето са били пожарникари и работници по сигурността, опитващи се да овладеят аварията. От зоната на инцидента са евакуирани общо 135 000 души, в това число и 45 000 от съседния град Припят.

Редактор: Калина Здравкова, ?ctualno.com

Кавичките, които си сложил на заглавието променят изцяло статията,не така!!!Иначе са пълни глупости, че е годен за живот.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Че то и след аварията е бил "годен за живот", без да се уточнява колко дълго биха могли да живеят хората там......

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Аз пък дори и да работех там, никога не бих се заселил в такава близост до тази дупка за ядрени отпадъци.

Редактирано от Гост (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Кавичките, които си сложил на заглавието променят изцяло статията,не така!!!Иначе са пълни глупости, че е годен за живот.

ооо-ти си експерт по радиоционна безопасност ?

Че то и след аварията е бил "годен за живот", без да се уточнява колко дълго биха могли да живеят хората там......

е, сега вече казват, че работещите могат вече спокойно да живеят за постоянно там, а не както досега да седят по 12 часа и след това да излизат от зоната.

Аз пък дори и да работех там, никога не бих се заселил в такава близост до тази дупка за ядрени отпадъци.

аз също, но при подходящо заплащане има хора които ще си живеят там .... ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не бих отишла и на екскурзия в Чернобил, камо ли да живея и работя там, дори при най-доброто заплащане. Може би хора с тежки присъди ще се съгласят да живеят и работят там, вместо да са в затвора.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В интерес на истината аз бих отишъл там на екскурзия. Мисля, че човек би изпитал уникални емоции от всякакъв вид- страх, преклонение, любопитство и пр., разхождайки се из града-призрак Припять. Освен това, и аз като колегата Кирилов съм силно пристрастен към S.T.A.L.K.E.R.- феномена, имам предвид книгите и игрите. Атмосферата в тях е неповторима. Така че при възможност бих разгледал всичко на място.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Малко след полунощ в украинската атомна централа се активират алармените системи за повишение на мощността на реактора на четвърти блок. За секунди той излиза извън контрол.Корпусът на реактора се разрушава, а аварията предизвиква облак от радиоактивни отпадъци, който преминава над части от Съветския съюз, Източна Европа и Скандинавия. 

Обширни райони в Украйна, Беларус и Русия са замърсени, а около 200 хиляди души са евакуирани от родните си места. Близо 60% от радиоактивния прах пада  на територията на Беларус. Информацията се бави и в района на Чернобил и у нас впоследствие. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Едва ли си имаш понятие и най-малкото спомен какво е било, за да изчерпаш темата с 4 изречения.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Малко след полунощ в украинската атомна централа се активират алармените системи за повишение на мощността на реактора на четвърти блок. За секунди той излиза извън контрол.Корпусът на реактора се разрушава, а аварията предизвиква облак от радиоактивни отпадъци, който преминава над части от Съветския съюз, Източна Европа и Скандинавия. 

Обширни райони в Украйна, Беларус и Русия са замърсени, а около 200 хиляди души са евакуирани от родните си места. Близо 60% от радиоактивния прах пада  на територията на Беларус. Информацията се бави и в района на Чернобил и у нас впоследствие. 

Що си мисля че имахме някаква тема за Чернобил .

Иначе много изчерпателна тема си пуснал как е изпушил реактора и какво е станало в последствие !

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Въобще не е било както го описваш, но това е друга тема. Реактора не се е разрушил. Ето повече информация.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Има няколко теми за годишнини от аварията в Чернобил. Предлагам да се обединят, ако е възможно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Има няколко теми за годишнини от аварията в Чернобил. Предлагам да се обединят, ако е възможно.

Готово

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Едва ли си имаш понятие и най-малкото спомен какво е било, за да изчерпаш темата с 4 изречения.

Ако искам в днешно време мога да разбера ако се разтърся всичко за тази авария 5 пъти повече информация от теб , но аз го знам просто копирах някои изречения от НОВАТВ тъй като не ми се пишеше ако е имало други теми , сори. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Припят - един призрачен град оживява на 26 април

Публикувано изображение

© снимки: Guliver/Getty Images  

На 26 април един призрачен град оживява. Светът си спомня за Чернобилската авария, която завинаги опразва иначе построеното именно заради атомната електроцентрала градче.

След трагедията, която и до днес е считана за най-тежката ядрена авария в света наред с тази във „Фукушима” Япония през 2011 г., Припят - град в Киевска област, Северна Украйна, е изоставен завинаги. Градът е построен в началото на 1970-те години, за да обслужва електроцентралата. Населението му достига 50 000 души.

Целият град е евакуиран след Чернобилската авария през 1986 г.

Припят е най-близкият град (на 3 км) до АЕЦ „Чернобил”. Намира се близо до границата с Беларус, недалеч и от границата с Русия, на 15 км от Чернобил и на 95 км от столицата Киев.

На 27 април 1986 г. по високоговорителите на град Припят звучи съобщение, известяващо хората за аварията и че ще бъде извършена временна евакуация на жителите.

Днес градът е своеобразен музей на последните години на Съветската епоха. С напълно изоставени жилищни блокове (от които 4 блока никога не са използвани), плувни басейни и болници, в които всичко е непокътнато, от вестници до детски играчки и дрехи. Припят и околните райони няма да бъдат пригодни за обитаване от хора през следващите няколко века. Според учените ще са нужни 900 години за достатъчното разпадане на най-опасните радиоактивни елементи.

Публикувано изображение

Публикувано изображение

Градът е достъпен и относително безопасен по пътищата, макар и при придвижване с дозиметър. Вратите на всички сгради са отворени, за да се намали риска за посетителите, но много от тях са акумулирали твърде много радиоактивни материали, за да могат да се посещават безопасно.

Танкове, хеликоптери и транспортни машини на Съветската армия са изоставени поради високите нива на радиация в тях. Съоръженията са оставени на открито и хората се надяват, че все пак дъждовете са отмили радиацията по тях, но това не е сигурно. Вандали крадат желязо и радиоактивни материали и ги продават на черния пазар. А някои дори и не подозират, че си строят жилище от радиоактивни материали.

Публикувано изображение

dariknews.bg

Помня добре аварията както и това, че в България единствено в армията взеха необходимите предпазни мерки по заповед на Добри Джуров.

"Вандали крадат желязо и радиоактивни материали и ги продават на черния пазар. А някои дори и не подозират, че си строят жилище от радиоактивни материали."

Така е. :(

Доскоро български фирми внасяха от Украйна зърно на безценица, а това предизвика съмнения, че е расло в района на Чернобил.

Дано не е така, но част от българските бизнесмени се интересуват единствено от печалбата, та...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако искам в днешно време мога да разбера ако се разтърся всичко за тази авария 5 пъти повече информация от теб , но аз го знам просто копирах някои изречения от НОВАТВ тъй като не ми се пишеше ако е имало други теми , сори. 

Явно по времето на аварията все още си се намирал в Ташкент. Информацията за аварията я следя от доста години, за разлика от теб, който сеща веднъж на 30 години. И наистина, няма да е лошо да попрочетеш някои неща по темата - руските сайтове са пълни с такава.

Редактирано от gyps (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Явно по времето на аварията все още си се намирал в Ташкент.

Преименуваха го вече на: "Тестисленд", нали се демократизираха и американизираха. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Явно по времето на аварията все още си се намирал в Ташкент. Информацията за аварията я следя от доста години, за разлика от теб, който сеща веднъж на 30 години. И наистина, няма да е лошо да попрочетеш някои неща по темата - руските сайтове са пълни с такава.

Аз съм гледал и филми за тази авария интересно ми е как преценяш хората че следяли веднъж на 30 години , ако можеш да ми кажеш и аз да знам вече на непознати хора.

Редактирано от Vanquisher (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Я да изровя темата. Подробен репортаж какво е сега и с много снимки.

http://a-s-k-e-t.livejournal.com/302378.html

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Така като гледам, няма особена разлика. Няма нито една обща снимка, като тази от пост 69, за да се види разликата. Ама то и тука ако снимаш Люлин, Младост или Дружба е същото. Сиво, мрачно, грозно, мръсно... тъжно най-вече. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...