Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

Aumi

Папите Йоан XXIII и Йоан Павел са обявени за светци

Препоръчан отговор

Папите Йоан XXIII и Йоан Павел са обявени за светци

Папа Франциск провъзгласи папите Йоан XXIII и Йоан Павел II за светци на Римокатолическата църква на церемония на площад "Свети Петър" в Рим пред хиляди вярващи.

Франциск прочете официалната прокламация по време на специалната меса, на която присъства и почетният папа Бенедикт, предадоха световните агенции.
Накрая папа Франциск отправи благословия към всички присъстващи, която поради особената тържественост и повод се простира и върху всички молитвени предмети, които вярващите носеха със себе си на площад "Свети Петър".

След днешната канонизация провъзгласените за светии папи станаха
82, като се започне от Свети Апостол Петър.

Папа Йоан Павел II е роден в Полша с името Карол Войтила и оглавяваше църквата от 1978 г. до 2005 г., а папа Йоан XXIII е роден в Италия с името Анджело Ронкали. Той е бил начело на църквата от 1958 г. до 1963 г.

Денят на двойното канонизиране не е избран случайно. Днес Римокатолическата църква отбелязва празника на Божието милосърдие, въведен от папа Йоан Павел II.
.....................................

Заслужават ли според вас тези двама папи да бъдат наречени светци?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

То това вече върви по стандарт.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

То това вече върви по стандарт.

Значи, за да те канонизират за светец, не се искат някакви специални качества и няма значение какво си вършил и какъв си бил като човек...?!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Значи, за да те канонизират за светец, не се искат някакви специални качества и няма значение какво си вършил и какъв си бил като човек...?!

За разлика от православните църкви, то католиците имат много детайлна процедура за канонизиране. Ако не бъркам, първоначално те обявяват за Блажен (беатификация), въз основа на това, че си водил праведен живот и си вършил някакви чудеса, а след няколко годишно проучване може и за Светец, ако се докаже, че си вършил чудеса, останките ти са нетленни и други такива. Друг въпрос е как точно се спазва тази процедура.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За разлика от православните църкви, то католиците имат много детайлна процедура за канонизиране. Ако не бъркам, първоначално те обявяват за Блажен (беатификация), въз основа на това, че си водил праведен живот и си вършил някакви чудеса, а след няколко годишно проучване може и за Светец, ако се докаже, че си вършил чудеса, останките ти са нетленни и други такива. Друг въпрос е как точно се спазва тази процедура.

Аз просто питам като страничен наблюдател, на който му е интересно как един човек бива обявен за светец.След време, а още и днес, хората започват да се молят на този светец и очакват чудеса от него. 

Не трябва ли този човек да бъде еталон за пример на останалите хора? 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Заслужават ли според вас тези двама папи да бъдат наречени светци?

Масите трябва да имат идоли и да може да се манипулират. "Значи заслужават" защото ако не заслужаваха тогава какво правим ? Стоим и лапаме мухи.

Чудя се тия циркове не са ли ви банални ?

п.п.Папа Йоан Павел II е роден в Полша нали знаете и защо беше поляк избран ?

евтина работна ръка

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Масите трябва да имат идоли и да може да се манипулират. "Значи заслужават" защото ако не заслужаваха тогава какво правим ? Стоим и лапаме мухи.

Чудя се тия циркове не са ли ви банални ?

Кои циркове?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не трябва ли този човек да бъде еталон за пример на останалите хора?

Еми, би трябвало, но не винаги е такъв. Обаче, това не е ли проблем на католиците? Ти да не се готвиш да ставаш католичка? Просто ти отговорих това, което знам, но нямам интерес към темата, щото не ме засяга.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Кои циркове?

Тия религии и подобни представления.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тия религии и подобни представления.

На мен лично, не. Защото ми е интересно мисленето на хората и техните вярвания.

Еми, би трябвало, но не винаги е такъв. Обаче, това не е ли проблем на католиците? Ти да не се готвиш да ставаш католичка? Просто ти отговорих това, което знам, но нямам интерес към темата, щото не ме засяга.

Защо, ти нима обсъждаш само Будизма и не ти и интересно нищо друго извън него?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Защо, ти нима обсъждаш само Будизма и не ти и интересно нищо друго извън него?

Интересно ми е като принципи, доктрина и идеи, но чак такива детайли като това дали един или друг светец заслужава да се канонизира, според процедурата не ме интересуват. В БПЦ, примерно четох някъде, че е канонизиран човек, който в действителност изобщо не е съществувал. ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Интересно ми е като принципи, доктрина и идеи, но чак такива детайли като това дали един или друг светец заслужава да се канонизира, според процедурата не ме интересуват. В БПЦ, примерно четох някъде, че е канонизиран човек, който в действителност изобщо не е съществувал.

Възможно е...Религиите са ми интересни, но също така са ми интересни и вярванията, както казах.

Също така, за мен е странно как може да се канонизират хора, които откровено не заслужават да се нарекат светци.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За съжаление в последно време точно така се прави. Лично мое мнение и виждане. Не желая да влизам в спорове или да доказвам твърдението си. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това е като с даването на орден "Стара планина" на терорист...Не е като да не се е случвало.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

канонизацията е станала в присъствието на президенто и царо! :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

• Добави ново...