Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Мога ли да си направя поялник в домашни условия?

Препоръчан отговор

Остави ме да се мъча с "АйШит" както милиони други "заблудени" потребители на Apple.

Това с Айшит потребителите нещо като хорър ли е? Пардон, зомбита тип филм на ужасите като Wallking Dead?Хич не ми повдигай дума за тотален крах. Съвети от пишман критикарчета не приемам.
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Отговори 65
  • Създадено
  • Последен отговор

Това с Айшит потребителите нещо като хорър ли е? Пардон, зомбита тип филм на ужасите като Wallking Dead?Хич не ми повдигай дума за тотален крах. Съвети от пишман критикарчета не приемам.

Такива де само плюете знаеш ли колко сте ми ясни. Разцъквай си алкатела, рестартирай го по 100тина пъти дневно и си мисли че е върха на сладоледа щото бил с андроид и ни остави нас с еко затворената ос да си блъскаме главите.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Значи... Искам да си направя поялник от медна тел, трансформатор с два волтажа (ще използвам само един волтаж.Единият волтаж е 14.2 V, а другият е 28.8 V. Искам да кажа, че от трансформаора излизат 3 жици две фази е една нула. От двете фази има най-висок волтаж на тока, а една фаза( незафисимо коя от двете) и нулата има ниският волтаж на тока... Та въпросът ми е. Може ли да си направя поялник с, или не? Съжалявам, че не пиша с точност и детайли, но нямам никакви познания в сферата на електричеството. Бихте ли ми помогнали?  :D  :rolleyes:

1. фаза на трансформатора няма...

2. можеш, но ти трябва намотка със диаметър на проводника около 4-6мм и напрежението да е около 2-3 волта, - така можеш да си направиш индукционен поялник, който поради високата температура на нагревателя от медна жичка ще прецаква електронните компоненти, другата причина да ги прецаква е че въпреки високата температура, медната жичка (сечение около 2мм и дължина около 4 см и трябва да е директно свързана на дебелата намотка без удължаващи проводници) има малка маса и при допир с елементите температурата пада и човката "залепва" така трябва да я държиш повече време, а дългото време на нагряване прецаква полупроводниковите елементи. по тая причина имам един индукционен поялник захвърлен в шкафа от 15-20 години... другия вариант е да си направиш поялник с нагревател - тогава трансформаторът ще ти свърши работа - трябва ти дебела медна тел около 4-6мм диаметър за човка и около нея навиваш жичка за нагревател, изолирана с тефлонова лента за да няма късо между навивките... колко навивки трябва да навиеш се определя опитно (защото зависят от съпротивлението на проводника) - първо навиваш много и после развиваш докато човката почне да топи припоя лесно...

по добре си купи поялник, за препоръчване да е реулируем. ако не е с един ключ и диод на кабела много лесно става такъв:

прекъсваш единия проводник на захранващия кабел по средата и му слагаш диод, а ключа правиш да шунтира диода, така макс мощност на включен ключ и 1/2 мощност на изключен - тока минава през диода...

Щом трфото изкарва 12в. напрежение, може да развие от запалката на автомобила реотана и да го намотае около човката на поялника,но първо трябва да изправи променливия ток.По схемата на Грец,и ето Ви поялник с 12в. напрежение, а за 28,8в. не мога да дам отговор как може да се направи. 

за какво да изправя променливия ток? няма смисъл... смисъл има само захранва усилвател, а не нагревател...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Колега,the professor,с тази тефлонова лента можеш да убиеш човека,най-добре нагревателя да се прокара през керамично тяло,което има отвор по средата за човката.Но не си струва, предлагам ,автора да си купи поялник, който ще му свърши работата, защото докато оконплекотова кабел, щепсел. нагревател, керамично тяло, човка, капаци за тялото  ще му се отще да си направи ремонта.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Колега,the professor,с тази тефлонова лента можеш да убиеш човека,най-добре нагревателя да се прокара през керамично тяло,което има отвор по средата за човката.Но не си струва, предлагам ,автора да си купи поялник, който ще му свърши работата, защото докато оконплекотова кабел, щепсел. нагревател, керамично тяло, човка, капаци за тялото  ще му се отще да си направи ремонта.

като не си компетентен недей дава акъли. тефлоновата лента (за свързване на тръби за газ и вода) държи и на температура и на напрежение - поправял съм поялник на 220 волта, а на такъв след трансформатор е още по сигурно, че напрежението няма да пробие изолацията

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Вие акъл имате ли да давате идеи на човек дето си няма понятие от токове ? Малко така да се сапикясате !!!!!!

човека пита... за това и отговаряме... а той като си знае възможностите да реши как да действа после... то и аз като чета по форумите за нещо което трябва да направя се налага да решавам кое написано е глупост и кое не е...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

...щото бил с андроид и ни остави нас с еко затворената ос да си блъскаме главите.

Не съм и с Андроид, такъв вирус не ползвам. Понеже съм old school, ползвам Symbian. Телефона не съм го рестартирал от един милион години, само като му падне батерията се изключва.
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Аз имах един от 2 лева на който му се разкъса кабела. Разглобих го и му взех нагревателя (здрав).

Купих си един такъв http://www.stbbg.com//?page_id=21&record_id=7292 и нямам никакви проблеми.Нагревателя от стария мисля, че ще стане и на новия ако се наложи смяна някога. Само човка съм му купил по-удобна от фабричната

Но не се занимавам със SMD елементи. Иначе си е нужен по тънък и дори регулируем. Всеки инструмент си има предназначение.

Индукционен ползвам само за запояване на кабели и проводници. На тях не им пречи високата температура.

Всеки който има поялник задължително трябва да си купи и вакуум помпа за разпояване, поставка за поялника, колофон за почистване и ролка тинол. Иначе нищо не може да направи по някоя платка. Трябва дори и гъбичка за почистване на човката, но може и със фина шкурка преди или след включване. Всичко е не повече от 12-15 лева.

Иначе по темата: http://www.stbbg.com//?page_id=21&record_id=7299

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

...Индукционен ползвам само за запояване на кабели и проводници. На тях не им пречи високата температура....но може и със фина шкурка преди или след включване.

Не се шкури и пили човка за поялник! Постепенно защитното покритие се сваля и веднъж след като се достигне до медта, човката много бързо корозира в процеса на запояване. Съсипва се. И ако не те бърка за човка за 50 стотинки, то на някои по-професионални поялници една човка може да струва пъти повече. Почиства се във влажна гъбичка.Не се запояват SMD елементи с индукционен поялник. Фината електроника не обича "индукцията".Поялникът е хубаво да се заземява, в краен случай занулява. Поялникът е хубаво да е галванично разделен от мрежата.Не какъв и да е тинол..припой се купува. Купува се качествен. Един добър като качество на добра цена е Cynel. Има китайски, където е на късмет на какво ще попаднеш. Съотношението на олово/калай е неправилно, флюсът е пущеша и миризлива субстанция, като запояваш излизат облаци черен дим и нищо не се запоява.
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Колеги спрете да се карате или да спорите. 

Към постващия: Похвално е че искаш да си направиш сам поялник и имаш тръпка, но за да може да направиш такова нещо трябва да имаш основа, за да си наясно какво може и какво не. Без да имаш необходимите елементарни знания просто си играеш с огъня. То беля остави, че може да направиш, но може да нараниш и себе си.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Колеги спрете да се карате или да спорите. 

Към постващия: Похвално е че искаш да си направиш сам поялник и имаш тръпка, но за да може да направиш такова нещо трябва да имаш основа, за да си наясно какво може и какво не. Без да имаш необходимите елементарни знания просто си играеш с огъня. То беля остави, че може да направиш, но може да нараниш и себе си.

С това побългаряване се изтрбваме, то не стигат катастрофите, но и тук  с важни съвети,за да трупаме мнения.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

С това побългаряване се изтрбваме, то не стигат катастрофите, но и тук  с важни съвети,за да трупаме мнения.

Понякога побългаряванията са задължителни но не виждам нищо за побългаряване в тая тема !!!

Поялник се закупува задължително а не се прави и също така заедно с човките си е аксесоар понеже са евтини. Кога му дойде времето се хвърля в коша а не се ремонтира.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Е аз съм предупредил постващия. Вече от него си зависи какво ще прави. Не е лошо, че иска да прави нещо, но трябва първо да се научи как се прави.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Щом трфото изкарва 12в. напрежение, може да развие от запалката на автомобила реотана и да го намотае около човката на поялника,но първо трябва да изправи променливия ток.По схемата на Грец,и ето Ви поялник с 12в. напрежение, а за 28,8в. не мога да дам отговор как може да се направи. 

Авторът трябва да отбележи този за "най- добър отговор", само трябва да му сложи и ел. стабилизация на напрежението, та да няма смущения в запояванетоПубликувано изображение или да не би да хване радиотоПубликувано изображение 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря ви за отговорите... Няма да правя нищо. По-добре  да си използвам купеният поялник. И само да оточня, че нямах намерения да поправям лаптопа с този поялник както някои си мислят...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря ви за отговорите... Няма да правя нищо. По-добре  да си използвам купеният поялник. И само да оточня, че нямах намерения да поправям лаптопа с този поялник както някои си мислят...

За индукционен поялник с трансформатор от усилвател няма никакъв проблемда се направи, но ще стане тмного тежък и освен за фитнес уред няма да става за друго. Ако си щангист това е поялника за тебе. Най ще е добре да си използваш купения поялник. Аз ползвам 50 ватов Weller произведен 1980 г. и досега няма забележки. Ако наистина искаш да си ремонтираш и лаптопа ще ти трябва нещо подобно http://panda-bg.com/product.php?lang=bg&code=321590 този е от най- елементарните модели, но върши работа.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

...ще ти трябва нещо подобно http://panda-bg.com/product.php?lang=bg&code=321590 този е от най- елементарните модели, но върши работа.

Защо не му даде поялник за 10,000лв? Има модели по 80лв с дисплей, контрол на температурата с термодатчик и т.н.
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Защо не му даде поялник за 10,000лв? Има модели по 80лв с дисплей, контрол на температурата с термодатчик и т.н.

Какъв ли ще е този боклук за 80 лв, че и с дисплей и други екстри. Само 3-4 човки за добър поялник струват толкова. Разбира се ако ползваш поялника веднъж на високосна може и с такъв.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Какъв ли ще е този боклук за 80 лв, че и с дисплей и други екстри. Само 3-4 човки за добър поялник струват толкова. Разбира се ако ползваш поялника веднъж на високосна може и с такъв.

Боклук ще му казваш след като работиш с него. Това, че има залумпени хора, които знаят само Weller и iPhone не означава, че друго не съществува. Ниският клас Weller с нищо не блести. Има интересни продукти, например на Gordak. Противно на глупостите, които ги изписа, с подобни съм ремонтирал дънни платки на лаптопи, така че не ми казвай отново какво може, какво не може и какво трябва.Между другото, не е голяма философия да се налее програма в един PIC или ATMega и да си слобиш сам поялна станция.
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Електричарите да ви питам кой нормален  човек  ползва тия изгъзени поялници  когато запоява по 3 елемента  на година ? СТАНЦИЯ С ГОРЕЩ ВЪЗДУХ GORDAK 952V

Публикувано изображение

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Авторът трябва да отбележи този за "най- добър отговор", само трябва да му сложи и ел. стабилизация на напрежението, та да няма смущения в запояванетоПубликувано изображение или да не би да хване радиотоПубликувано изображение

Е за радиото веече се шегуваш

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Боклук ще му казваш след като работиш с него. Това, че има залумпени хора, които знаят само Weller и iPhone не означава, че друго не съществува. Ниският клас Weller с нищо не блести. Има интересни продукти, например на Gordak. Противно на глупостите, които ги изписа, с подобни съм ремонтирал дънни платки на лаптопи, така че не ми казвай отново какво може, какво не може и какво трябва.Между другото, не е голяма философия да се налее програма в един PIC или ATMega и да си слобиш сам поялна станция.

Приказката за лисицата и киселото грозде няма да ти я припомням.................

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

Гост
Тази тема е заключена за нови отговори.
  • Добави ново...