Премини към съдържанието
От 1-ви септември 2021 г., вход във форумите ще е възможен само с имейл адрес вместо потребителско име. Ако не помните имейла с който сте се регистрирали, вижте го в настройките на профила си. ×
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Нова видео карта 400€

Препоръчан отговор

Добър ден. Намислил съм да сменя мойта R9 270x с новата GTX 970.

• Бюджет 400€.
  • Захранване: Corsair CX 600W
  • CPU: i5 3470

Картата ще се поръча от amazon.de.

Обаче има различни марки като:

Защо тази на Зотак е близо 100евро по-евтина? Ще има ли разлика в кадрите между примерно Зотак и Асус? i5 3470 достатъчно добър ли е или ще спъва?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Това са референти модели, и за това има разлика. Всеки производител си слага различна цена, плюс това има и лека разлика в сток честотите на които са клокнати картите. :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Zotac ми се струват добър производител,тоест 800 лева са много за асуса и за Msi-то като зотак-а излиза 630...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

MSI  или Асус  си избери. Аз би взел Асуса  без да се замислям грам. Или направо се мятай на EVGA GeForce GTX 970 SuperClocked ACX 2.0, 4GB GDDR5, 2x DVI, HDMI, DisplayPort

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

MSI по принцип са най-евтините от време оно, но това далеч не означава че не струват. :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Мда, за да не стане после евтиното да излезне скъпо ще избера между Asus и MSI или Evga. Ще видя сега по коледа може да има промоция. А моят i5 3470 ще спъва ли картата или ще може да покаже 100%?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

MSI  или Асус  си избери. Аз би взел Асуса  без да се замислям грам. Или направо се мятай на

EVGA GeForce GTX 970 SuperClocked ACX 2.0, 4GB GDDR5, 2x DVI, HDMI, DisplayPort

+1 за евгата,а иначе асуса и мси-то са много добри,но разликата в цената е голяма.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Мхм много добре. Мерси момчета! Значи EVGA ми идва доста добре като цена. Ще изчакам до коледа, че може да я намалят ако ли не я взимам направо. Ще я тествам и ще пиша дали съм доволен. :go ahead:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

За спъването...ще има спъване при някои игри, ако търсиш минимални 60 fps с тоя процесор. За мен MSI GTX 970 GAMING 4G ( твоя линк за MSI  не се отваря и не знам кой модел имаш предвид) е най-добрата. Не защото съм с такава, а защото избирах от чувала с карти и избрах точно тая по ред причини, включително дължина, шум и клок. А тая карта си заслужава да я клокнеш( имам предвид всяка GTX970). GB  е най-добра за клок, но дразни с постоянната работа на вентилаторите си дори в idle. MSI  и Asus  имат полупасивно охлаждане до 60-62 градуса, а това означава, че вентилаторите изобщо не се въртят в idle и при пускане на вертикална синхронизация при по-стари игри, които не товарят много видеокартата за да дадат 60 fps. Асус обаче е с най-слабата захранваща схема и на всичко отгоре е с най-ниско максимално TDP  от 196 вата. При MSI  имаме 220 W,  докато при GB  са вече 280 W. И още малко за шума. При MSI  той напълно отсъства до около 60% обороти на вентилатора, а това означчва, че няма игра, дето да натовари картата така, че да се чуе. Всичко разбира се зависи и от охлаждането на кутията, както и от околната температура. Но на практика проблемите с шума са тотално решени при MSI. Дори при 100% обороти на вентилаторите, шума не е толкова дразнещ, както много други видеокарти. 

ПП: Не се хвърляй на EVGA  с тоя охладител. Гледай какво става тук:

cooler2.jpg

Поради тая причина картата е или по-шумна или по-гореща. A според тоя тест, шума в idle  е дори най-висок и естествено дразнещ. Не че имам нещо против Evga,  но те се изложиха доста с GTX970  още в началото. Компанията също не направи нищо по въпроса и отговори на критиките с едно - и това охлаждане е достатъчно. Да, достатъчно, ама шумно  спрямо конкурентите. Вярно, винаги може да си настроиш оборотите на вентилатора, к ато по тоя начин понижиш шума и вдигнеш температурата.  Все пак EVGA  са взели някакви мерки в тая насока и вероятно картата, която искаш да купиш, ще  е ОК. 

ПП: Язък дето си играя да пускам теми. Всеки си знае неговото. Всичко за GTX 980, GTX 970, GTX750Ti...с архитектура Maxwell.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Мхм много добре. Мерси момчета! Значи EVGA ми идва доста добре като цена. Ще изчакам до коледа, че може да я намалят ако ли не я взимам направо. Ще я тествам и ще пиша дали съм доволен. :go ahead:

Погледни тази и тази и тази последната е на цената на MSI  и ASUS,но охлаждането й е наистина стабилно.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Процесора не е достатъчен за 60 fps  при Far Cry 3 и 4. Там е необходимо да се намалят някои детайли или ъгъла на видимост, за да се хвант 60 минимални fps. Мен това ме дразни, защото играя с вертикална синхронизация, иначе няма смисъл заради тиъринга и накъсаната картина по принцип.  Все пак аз мисля, че щом човек купува такава карта, не мисли изобщо да играе с 40 fps. Иначе всички игри в близките 3 години ще се играят на макс с адаптивна вертикална синхронизация и 30 fps при 1920x1080. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Хайде да сложа аз и другите коментирани карти  та да сме максимално полезни.

ASUS Strix GTX 970 OC

1ac32c1f-s.jpg

MSI GTX 970 Gaming 4G

bbba9782-s.jpg

Gigabyte GTX 970 G1 GAMING

3967ffde-s.jpg

И една която не е коментирана но да я има  нея

Gigabyte GTX 980 G1 GAMING

328ae7cc-s.jpg

Ето и една табличка с  доста карти от тая серия . Там се вижда коя с колко е клокната и на какви честоти бачка  GeForce GTX 970

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Процесора не е достатъчен за 60 fps  при Far Cry 3 и 4. Там е необходимо да се намалят някои детайли или ъгъла на видимост, за да се хвант 60 минимални fps. Мен това ме дразни, защото играя с вертикална синхронизация, иначе няма смисъл заради тиъринга и накъсаната картина по принцип.  Все пак аз мисля, че щом човек купува такава карта, не мисли изобщо да играе с 40 fps. Иначе всички игри в близките 3 години ще се играят на макс с адаптивна вертикална синхронизация и 30 fps при 1920x1080. 

За някои 30 кадъра са добре, но за мойто око не са. Просто виждам насичането и ме дразни много. Та да не пада под 60 е задължително. Разликата между SMAA/FXAA и MSAA/4x/8x не е голяма, поне аз не мога да видя разлика. (може би има, но окото не ми разпознава). При този човек си държи 60-70FPS(тук там 40-50) с SMAA.

Не играя често, защото нямам време, но когато се играе, да се играе с кеф! А пък лятото пак ще правя ъпгрейд на motherboard и CPU.(и може би още една gtx 970 в SLI)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не би трябвало да падате под желаните от вас кадри. Аз съм също с GTX 970, тази на Gigabyte, и всички игри се играят много прилично. То пък, аз к'во ли се обаждам като ходя по офисите ту в София, ту във Варна и почти не играя, ама шанс. :D

За SLI поне на този етап ще е пълен overkill. Няма игра, която да се озори толкова, че да се нуждае от две 970.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

За някои 30 кадъра са добре, но за мойто око не са. Просто виждам насичането и ме дразни много. Та да не пада под 60 е задължително. Разликата между SMAA/FXAA и MSAA/4x/8x не е голяма, поне аз не мога да видя разлика. (може би има, но окото не ми разпознава). При този човек си държи 60-70FPS(тук там 40-50) с SMAA.

Не играя често, защото нямам време, но когато се играе, да се играе с кеф! А пък лятото пак ще правя ъпгрейд на motherboard и CPU.(и може би още една gtx 970 в SLI)

Специално при FC3 при мен пада до 55 fps  с Xeon e3-1230V2 на 3.65 GHz. На места е и може да се прежали, защото през по-голяма част от времето играта си върви идеално. Почти се оправя  след намаляване ъгъла на видимост леко или чрез намаляне геометрията на детайлите (явно те се влияят от CPU). Понеже въпроса бе дали процесора ще спъва...ами това е положението. При спъването картата се товари при мен на около 80%, което означава, че с клокнат процесор над 4 GHz  бих имал с 20% повече кадри на тия места или да кажем 65. Това е спъването за което говоря, а не че играта ще се влачи с 30-40 fps. При FC4  същата работа, защото и енджините са същите с малки графични подобрения при FC4. При Crysys 3  също на места го има спъването, но тая игра е оптимизирана за 8 тейда така, че е нормално. При други игри също имаме спъване, но там проблеми няма, защото минималните кадри макар и със спъната видеокарта, са достатъчно над 60, за да правят проблеми. Това позволява да се играе на много по-висока резолюция чрез включване на DSR  и за мен това е най-голямото предимство на тая карта. Много игри изглеждат много по-добре при скалиране на по-висока резолюция. Но щом казваш, че не правиш разлика между различните АА, то вероятно и DSR  няма да ти направи впечатление. Лично аз виждам много голяма разлика между 2xAA, 4xAA и 8xAA, както и със или без FXAA,  който е много лек антиалайзинг  и чудесно се допълва с DSR. Разбира се, ако обичаш гладките линии. Ако играеш рейсъри, това е много добро за да ти заглади маркировката на пътя в далечината и дори оградите. А за мрежите около пистата просто е задължително голямо ниво на АА или DSR с FXAA. Пробвай да видиш, как мрежите без AA  са едно нищо и дразнят много. Включи и поне 4 или 8xAA  да видиш разликата. 

А 30-те кадъра ги споменах иронично. Аз преди предпочитах с по-слабите карти да играя с 30 фпс някои игри, но само рейсъри. Просто тогава картината е по-добра, отколкото без адаптивна вертикална синхронизация с 40-50 фпс и дори 60. около 60 фпс се появява тиъринг и тогава честно да ти кажа, направо спирам да играя. 

ПП: Сега изгледах и клипа на тоя. Видеото му се товари доста малко. Мога да ти пусна мои клипове, да видиш какво е товар при същите настройки. Но и паметта му е на CL11,  която също вероятно го ограничава. При мен натоварването на видеото е винаги над 90%, като в повечето случаи на 97-98%, като само от време навреме има дроп, явно от зареждането на текстури.  Многото кадри имат и още едно значение при тая видеокарта. когато са доста над 60, вертикалната синхронизация, била тя чиста или адаптивна, работи гладко. Когато кадрите се доближават до 60, често има лек дроп, което дразни. Ей затова на тая карта и трябва процесор с висока честота, защото дори и 8-те трейда на ниска честота не са достатъчни за гладка картина.

ПП2: Ето какво имам предвид за клипа, напрвен с i5-3470:

2014-12-03_200319.jpg

Тук картата в един голям период от време се товари на 70-80%, а кадрите са около 50-60. Има спъване на видеото. Ако процесора не го спъваше ( а вероятно и бавната RAM),  то кадрите щяха да бъдат доста над 60. Една груба сметка показва 30% повече или 15-20 fps  отгоре в тоя участък от играта. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ако клокваш в никакъв случай не взимай Асуса,защото е с ограничено TDP(има само 1 8пинов конектор)Аз съм с версията на MSI и съм много доволен.Тиха,хладна и с огромна производителност.Аз бих заложил на: Gigabyte Gaming G1,MSI Gaming,Zotac Omega.Имай предвид,че Gigabyte Gaming G1 е с 312мм дължина и трябва голяма кутия.Успех!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Far Cry 4 има доста проблеми с оптимизацията. Почти всички хора с AMD имат frame дропове (или имаха на launch-а, сега може и да са пуснали пачове), for some reason на много хора играта товари третото ядро на 80-90%, а другите седят на 60-70% (това може да се види и на снимката на билдера), освен това докато караш бързо превозно средство има забелижими дропове до 40-50, което най-вероятно е от зареждане на текстурите. Така че Far Cry 4 не е най-подходящата игра, на която да тестваш дали процесора ще ботълнеква видеото.

Тук човекът доста добро е описал всички проблеми:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

А ето и мое клипче, сравнено с онова на италианеца. Настройките са същите, макар да не разбирам италиански. Но по емперичния метод разбирам какви настройки е направил. Забележи натоварването на видеокартата, която почти винаги е над 97-99% и само при появата на надписи има дроп в кадрите. Има понякога и дроп при бързо движение, но най-вероятно това е при зареждане на текстури. Shadowplay  при запис реално отнема още 2-3 fps  от това, което се вижда. Освен това съм пуснал на заден план 2-3 браузера и имам доста стартирани процеси. може би 115-120 бяха, докато играя и записвам. Дори отначало бях пуснал две игри едновременно и се чудех, защо играта ми върви с 45-50 fps, а нищо ненормално няма в натоварването на видеото. Както и да е, честотата ми е 3.64 GHz по време на игра, макар да не съм я показал. Тоест, с 250 MHz  повече от i5-3470 и с 4 трейда повече на Xeon-a. Като сравнявам двата клипа - моя и тоя на италианеца, виждам какво предимство е Xeon-а с 8 трейда и малко по-високата честота. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Едва ли процесора ще те спъва щом тоя вади 35-40 FPS

http://youtu.be/ie62Xeqk_x8

С тази карта на макс, са срам и позор 35-40 фрейма на Far Cry 4.

Аз лично с такъв лаг не бих я играл.

Иначе по темата - за мен картата е: Gigabyte Geforce GTX970, но наистина си е бая дълга.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

С тази карта на макс, са срам и позор 35-40 фрейма на Far Cry 4.

Аз лично с такъв лаг не бих я играл.

С тези неоптимизирани нови игри как искаш повече ? То и GTA 4 върви зле на топ хардуер от 2008-ма,понеже рокстар се направиха на ударени и не я оптимизираха...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Абе, големи некадърници са я програмирали тая игра. Забележете как докато играе 3-тото ядро през повечето време е на 90-100%, а другите си седят на 20-40%, а пък като пусне картата първото се натоварва на 90-100%, а другите си "почиват". Това за игра с огромен бюджет, правена от стотици хора е просто недупостимо.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

О, сега се загледах в клипчето с I5-2500K на 4.4 GHz. тя тая честота няма толкова значение за картата, защото човека е набичил настройкиоте с 4хTXAA, а това е доста тежко за тая видеокарта. Със сигурност процесора му не го спъва, но това е не защото е стар SB,  а защото честотата 4.4 GHz  избива и ядра и честоти на други по-нови, но по-олекотени процесори. Освен това И картата при тия настройки трудно може да бъде спъвана дори от по-слаби процесори, но както се вижда, кадрите са 30-40, което малко хора биха си позволили да играят така. На практика тоя 4xTXAA  е ненужен и същия ефект се получава дори с FXAA и да кажем 2xMSAA. Само дето кадрите са доста над 50-60. HBAO+  съ що товари видеокартата доста, та не и позволява да бъде спъвана от по-слаби процесори. Абе всеки кадър под 50 означава, че картата не е спъвана по простата причина, че това е долу горе минималната граница на един i5 от по-старо поколение. Надолу вече кадрите зависят само от видеото. 

Абе, големи некадърници са я програмирали тая игра. Забележете как докато играе 3-тото ядро през повечето време е на 90-100%, а другите си седят на 20-40%, а пък като пусне картата първото се натоварва на 90-100%, а другите си "почиват". Това за игра с огромен бюджет, правена от стотици хора е просто недупостимо.

Това е и при FC3. Може да се махне това натоварване, но реално няма положителен ефект върху кадрите. Аз лично хиляди пъти съм го пренсочвал към другите ядра равномерно, но ефекта общо взето е нулев. Така че вече не се занимавам с трето ядро, което при мен е второ реално. Дроп има единствено, ако 100-те процента натоварване не са от играта, а от процес на заден план. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване