Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте, уча програмиране от година и нещо (основно С++) и мисля да се заема много сериозно да уча WEB разработването, но не знам кой от двата езика да уча. Знам че ще кажете, че не може да се определи кой е по-добрият език, и че може да се изкажат само мнения, но аз и това искам да видя, вашите мнения. Основната причина да  тръгна да уча УЕБ технологиите е, защото имам идеи за уеб приложения, които мисля да изпълня преди да почна да си търся работа.

Четох за разликите между Php и C# и разбрах, че Php е по-лесен за учене(което за мен няма значение) и поради факта, че бил open source много по лесно би си намерил материали относно езика и за това кое как се прави, също така е било много по-евтино да си направиш проекта на Php, поради, точно тази причина, че Php MySQL и Apachi били open source, и че при хостинг фирмите се плащало по евтино за сайт написан на PhP. Както и да е разгледах, цените на няколко хостинг компании и не видях огромна разлика в цените за Linux сървър и Windows сървър, а и има Mono технологията, която може да ползваш за Cross platofrom.

Аз лично клоня да уча C# asp.net тъй, като  разбрах, че .NET е станал Open Source и си мисля, че в бъдеще ще почне да си ползва повече и повече поради тази причина. Все пак още ми е супер трудно да преценя към кой език да се ориентирам, за това бих искал да знам няколко неща:

• ​​Кой от двата езика е по бърз при компилиране ?
  • ASP.Net по добре ли ще върви със MS SQL Server от колкото с MySQL ?
  • Кой от двата езика вие бихте предпочели за малки,средни и големи проекти ?
  • Кой от двата езика е по-добре платеният ? Знам, че ще кажете, че зависи колко добър програмист си. Нека приемем, че ще бъда супер дивият лъв в програмирането и ще разбирам всичко ако почна да се занимавам с един от двата езика, при такава ситуация, кой би бил по-добре платеният ?
  • Едно от нещата които искам да направя, ще бъде десктоп приложение, което обаче ща има и уеб приложение. Ако тръгна да уча C# за да си направя десктоп приложението по-добре ли е да науча  asp.net и да не губя време за php ?

Едно  нещо което ме спира да тръгна да уча asp.net е, че не знам  големи сайтове написани на asp.net, говоря за сайтове с големината на Facebook, Twitter, Yahoo, Youtube и други. Може причина е било, че тогава asp.net не е било толкова добре развито.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

публикувано (редактирано)

Времето за учене на език никога не е загубено!!! И само с един език си за никъде. Е, почти.

Овладяването на един език не е само научаването му. Това е същото като писането на текст - един пише красиво, друг - не. Всички програмисти имат стил на писане. А това идва отвътре.

Редактирано от belivakov (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравей,

Тия дни четох статия, която сравнява точно тези двата езика плюс Java. Тяхното становище беше такова:

"... Java и C# проекти се заплащат по-скъпо, но са по-рядко срещани от проекти с PHP ..."

Ако търсиш бърза реализация - PHP ще ти осигури това, защото има много такива проекти, но пък няма да взимаш същите пари както за проекти с другите два езика.

Аз лично бих те посъветвал първо да започнеш с PHP и като овладееш малко нещата там(няколко готови проекта), да почнеш тогава C#.

(Правил съм малък проект на C# (.NET), но в момента правя само на PHP и го предпочитам)

Успех с учението! Каквото и да избереш няма да сбъркаш. Не си губи време много в избора, а в самата работа/учение!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • ​​Кой от двата езика е по бърз при компилиране
  • ASP.Net по добре ли ще върви със MS SQL Server от колкото с MySQL ?
  • Кой от двата езика вие бихте предпочели за малки,средни и големи проекти ?
  • Кой от двата езика е по-добре платеният ? Знам, че ще кажете, че зависи колко добър програмист си. Нека приемем, че ще бъда супер дивият лъв в програмирането и ще разбирам всичко ако почна да се занимавам с един от двата езика, при такава ситуация, кой би бил по-добре платеният ?
  • Едно от нещата които искам да направя, ще бъде десктоп приложение, което обаче ща има и уеб приложение. Ако тръгна да уча C# за да си направя десктоп приложението по-добре ли е да науча  asp.net и да не губя време за php ?

За първия въпрос не мога да разбера, това как може да е критерии за да избереш кой език да учиш. Щом те интересува, MVC в следващата версия ще се компилира както PHP.

За Втория въпрос, няма никакво значение.

За големи проекти за предпочитане е MVC

Няма такова нещо, като това кой е език е по-платен, по-платени са в момента програмистите които програмират уеб приложения, тоест там където има по-голям глад, там са по-големите заплати.

Не разбрах последния въпрос. PHP е език на който се пишат предимно уеб приложения, в интернет по-голямата част от сайтовете са писани с PHP. C# e основен език, на базата на който се пише всичко, MVC е платформа която ползва C# за създаването на уеб приложения.

Моя съвет е преди всичко да научиш HTML + CSS преди да се захванеш с който и да е било език. Аз лично се занимавам с .Net защото бъдещето накланя везните в тяхна полза.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз си мислех, че се подразбира, че ще уча  HTML 5 CSS 3 JavaScript MySQL/MS SQL Server и най различни API-та :Д

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не разбрах последния въпрос.

Ами аз имам идея, за една платформа за игри, която ще трябва да я напиша за Desktop компютри, но тази платформа ще има и сайт на който да се рекламира и да се показват разни статистики от платформа. Та мисля да уча .NET WPF за да направя тази платформа, за това питам дали има смисъл да уча Php или просто да продължа и да науча и ASP.net

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами аз имам идея, за една платформа за игри, която ще трябва да я напиша за Desktop компютри, но тази платформа ще има и сайт на който да се рекламира и да се показват разни статистики от платформа. Та мисля да уча .NET WPF за да направя тази платформа, за това питам дали има смисъл да уча Php или просто да продължа и да науча и ASP.net

По-добре ASPNет

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Четох за разликите между Php и C# и разбрах, че Php е по-лесен за учене

Това не е вярно.

Писането на ООП код е еднакво сложно и на PHP, и на C# - и в двата случая ще ти трябват едни и същи познания.

Ако ще работиш с неща като WordPress и OpenCart, там програмиране не ти трябва - то и заради недомислия като тези, PHP има лоша слава, защото трябва и за сиромасите да се правят сайтове за по 500-600 лева, та там може да пишат код девелопъри от кол и въже събрани.  :mad:

Иначе PHP си е много мощен ООП език, с който може да се разработват сериозни уеб приложения, :whist:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами мисля да уча C#, тъй като си мисля, че поради факта, че .NET стана Open Source ще почне да се развива и ползва все повече и повече.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Правилно си се ориентирал! C# е the езикът, а .NET the платформата!

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами мисля да уча C#, тъй като си мисля, че поради факта, че .NET стана Open Source ще почне да се развива и ползва все повече и повече.

Само ученето да не остане единствено с пусната тема по въпроса. :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В сайта на Microsoft не виждам да има .NET за Linux и Mac.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В сайта на Microsoft не виждам да има .NET за Linux и Mac.

Разбира се че няма, не си много наясно с концепцията не езиците. MVC е платформа на Microsoft, на която се програмира чрез C#, този език не е като PhP и Java S. и не може да бъде използван под друга OS.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

​​1) Кой от двата езика е по бърз при компилиране ?

2) ASP.Net по добре ли ще върви със MS SQL Server от колкото с MySQL ?

3) Кой от двата езика вие бихте предпочели за малки,средни и големи проекти ?

4) Кой от двата езика е по-добре платеният ? Знам, че ще кажете, че зависи колко добър програмист си. Нека приемем, че ще бъда супер дивият лъв в програмирането и ще разбирам всичко ако почна да се занимавам с един от двата езика, при такава ситуация, кой би бил по-добре платеният ?

5) Едно от нещата които искам да направя, ще бъде десктоп приложение, което обаче ща има и уеб приложение. Ако тръгна да уча C# за да си направя десктоп приложението по-добре ли е да науча  asp.net и да не губя време за php ?

6) Едно  нещо което ме спира да тръгна да уча asp.net е,че не знам  големи сайтове написани на asp.net, говоря за сайтове с големината на Facebook, Twitter, Yahoo, Youtube и други. Може причина е било, че тогава asp.net не е било толкова добре развито.

Кой се изпълнява по-бързо или се компилира по-бързо има разлика. Но на дали ще намериш голяма когато сравниш двата езика.

2) MSSQL е по-добре за него и тука не включвам само скоростта.

3) Големината от проекта няма значение от значение е какво се прави в проекта. Затова програмистите знаят по няколко езика и ползват този който е по-добър в това което ще правят а в средно клонящите към големи и големи проекти почти винаги включват в себе си доста езици.

4) Няма как при еднакво ниво на знания php да е по-платен.

5) Ако си направиш приложението за десктоп върху C# леко се завързваш към Windows макар че ако се стремиш към игрите няма да е чак някакъв краен проблем.

6) Това е леко глупаво като довод... Ако си мислиш че тези големи сайтове примерно ползват да кажем Php и това Php ще е същото което ще свалиш и ти от сайта жестоко се лъжеш. ;)

Не може да се даде точен отговор кое е по-добре преди да се уточни точно какво ще се прави и в кой свери ще се пробва да се предлага.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Карай си на C#, и без това си го почнал... :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

MVC е платформа на Microsoft, на която се програмира чрез C#, този език не е като PhP и Java S. и не може да бъде използван под друга OS.

MVC - платформа на Microsoft:  :lol6:  :lol6:  :lol6:

А пък колко общи неща има между C#, PHP и Java, дори не можеш да си представиш!  :tongue2:

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Карай си на C#, и без това си го почнал... :D

Да към не го съм се ориентирал и към Node.js и без това ще трябва да знам много добре JavaScript.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А пък колко общи неща има между C#, PHP и Java, дори не можеш да си представиш!  :tongue2:

Ти на MVC езика ли пишеш, че да се посмея и аз, я дай някакво обяснение, че много празен си остави коментара, явно като главата ти Пък и колко ОГРОМНИ разлики има между C# и PHP по същата логика

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ти на MVC езика ли пишеш, че да се посмея и аз, я дай някакво обяснение, че много празен си остави коментара, явно като главата ти Пък и колко ОГРОМНИ разлики има между C# и PHP по същата логика

Поспри малко лаишките коментари, образовай се по темата и след това давай съвети. ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Поспри малко лаишките коментари, образовай се по темата и след това давай съвети. ;)

Отново празен коментар целящ заяждане :) , за съжаление отражение на празната главица на автора му :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Отново празен коментар целящ заяждане :) , за съжаление отражение на празната главица на автора му :)

Май колегата имаше предвид това което сте написали за MVC и Microsoft защото MVC е нещо като поход в писането и не е пряко свързано с Microsoft . Че ASP.NET или нещо друго го поддържа както и много други езици не го прави тяхно или задължително.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Май колегата имаше предвид това което сте написали за MVC и Microsoft защото MVC е нещо като поход в писането и не е пряко свързано с Microsoft . Че ASP.NET или нещо друго го поддържа както и много други езици не го прави тяхно или задължително.

Покажи ми кой от коментарите му на колегата ти имат някакъв смисъл? Той нищо няма в предвид, той има в предвид да покаже колко е прост, успешно при това.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Покажи ми кой от коментарите му на колегата ти имат някакъв смисъл? Той нищо няма в предвид, той има в предвид да покаже колко е прост, успешно при това.

Еми май е този просто го е изказал с по-закачлив начин. Това за общите неща е малко безсмислено между всички програмни езици има прилики и разлики, някой си приличат повече други по-малко затова е добре да се дават по-конкретни примери. Защо някой от двама ви не го прави не мога да кажа.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Може би човека е имал предвид ASP.NET MVC, който е част от цялата платформа...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.