Премини към съдържанието
psycho_666

Наистина ли ни трябва скъп процесор за гейминг система?

Препоръчан отговор

публикувано (редактирано)

Благодаря, AnandTech. Благодаря ви, че направихте най-добрият тест, който бихте могли да направите.

Като фен на AMD (няма какво да се лъжем) и притежател на FM2+ платформа, реших да проверя рефреша на Kaveri... Без да чета статията направо скочих в гейминг бенчмарковете... И забелязах някои много много много интересни неща, които сега ще споделя с широката публика.

Ще прескоча графата с тестове с вградения видеочип...

Ще използвам от всички тестове резултатите с Intel Pentium G3258 (139лв), A10 7850K като референтна точка за Athlon 860K (155лв), тъй като 860К е реално 7850К без вграденият видеочип, Core i3 4330 (263лв) и Core i5 4690 (468лв)

Alien Isolation 1080p Ultra - MSI R9 285 2GB

Pentium - 83,12fps

860K - 81,61

i3 - 84,81

i5 - 83,84

Total War: Attila 1080p Ultra - MSI R9 285 2GB

Pentium - 15,1fps

860K - 14,4

i3 - 15,5

i5 - 17,1

GTA5 1080p Very High - MSI Radeon R9 285 2GB

Pentium - 30,47fps

860K - няма резултат - по-нискочестотния 7700К дава 33,34

i3 - 36,14

i5 - 37,78

Grid Autosport 1080p Ultra - MSI Radeon R9 285 2GB

Pentium - 66,08fps

860K - 44,58

i3 - 75,22

i5 - 92,62

Shadow Of Mordor 1080p Ultra - MSI Radeon R9 285 2GB

Pentium - 46,03fps

860K - 46,38

i3 - 46,85

i5 - 46,47

Alien Isolation 1080p Ultra - Asus GTX980 Strix 4GB

Pentium - 155,78fps

860K - 133,40

i3 - 166,72

i5 - 182,93

Total War: Attila 1080p Ultra - Asus GTX980 Strix 4GB

Pentium - 27,9fps

860K - 24,4

i3 - 29,1

i5 - 35,8

GTA5 1080p Very High - Asus GTX980 Strix 4GB

Pentium - 44,50fps

860K - няма резултат - по-нискочестотния 7700К дава 49,63

i3 - 61,24

i5 - 72,66

Grid Autosport 1080p Ultra - Asus GTX980 Strix 4GB

Pentium - 97,98fps

860K - 113,73

i3 - 143,02

i5 - 167,14

Shadow Of Mordor 1080p Ultra - Asus GTX980 Strix 4GB

Pentium - 99,92fps

860K - 91,27

i3 - 98,08

i5 - 98,59

Та нека поговорим по въпроса, трябва ли ми наистина процесор за 500лв за наистина сериозна гейминг машина, като както се вижда, дори процесори под 200лв вършат до голяма степен същата работа с дори мощна видеокарта. Единственото, което липсва в теста е FX 6300/6350 и FX 83xx, но все пак е интересно, че със среден/висок клас видеокарти няма особени разлики между процесори за 130, 150 и 450лв.

Използвана статия:

Anandtech A10 7870K review

Ще помоля за цивилизовани коментари. Прегледайте цялото ревю, там има и CrossFire тестове, и R9 290X и GTX 770 и т.н. тестове. Сравнението, честно казано беше учудващо за мен. Супер учудващо.

Ще ми е много интересно този тест да се повтори на DX12 с две видеокарти, работещи в синхрон...

Редактирано от psycho_666 (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Елементарно отговора е ДА. Когато се фокусираме върху игри нямаме предвид конкретни игри а всички. Има игри който не се влияят толкова от процесор има и такива който разчитат доста на него. Все едно да работиш в печатница и да нямаш Flopy, все от някъде ще изскочи някоя баба с мазна дискетка :D

Че някой пуснал 5 игри върху 5 процесора и компютъра не показал голяма разлика това не важи за всеки такъв вид тест за мен е несериозен.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

Абсолютно съм съгласен с горното. Освен  това при една игра доста често за много хора е важна гладката картина, без дроп и без тиъринг. А това няма как да стане с един Пентиум. Най-малкото дори картата да позволява 60  fps  като минимални кадри, то един G3258  ако даде 45 средни, то цялата игра отива по дяволите. Визирам в случая GTA 5. А тая игра се играе от стотици хиляди. В първия ден на продажбите те достигнаха 300 000 в STEAM. 10% от тия 300 000 да се дразнят от тиъринга и накъсаната картина, ето ти причина за продажба на 30 000 i5  и i7. За всеки влак си има пътници. В тоя форум имаше много теми за това, как да се избегнат микронасичанията. Аз гледам видеоклипчета и се чудя, за какви микронасичания става въпрос, след като дори RTSS  показва абсолютно стабилни 60.0 fps! Да, ама хората го виждат и ги дразни. Макар че в случая проблемът е съвсем друг, а не в процесора, то има доста чувствителни хора на тема "картина". И ако Коката иска да играе на колкото се може по-ниска резолюция, за да му влизат куршумите от първия път при CS,  то примерно Даниел  иска да играе мазно Prototype. Аз и в двата случая не мога да разбера тая мания. Айде, в първия разбирам, че се гонят резултати. Във втория се гони идеалната картина, която при тия игри май не съществува. Аз и в двата случая не бих играл така, но пък има хора, които точно така искат да играят. И точно те са таргет групата на много евтиния и много скъпия процесор. 

А относно тестовете на Anandtech...те тия неща са ясни от мноооого отдавна. Всъщност, аз само за тях говоря, когато стане дума за това, как биха вървели игрите на дадена конфигурация. Винаги съм казвал едно. Ако се играе на висока резолюция с много детайли и не се търсят минимални fps  от порядъка на 60, то слабият процесор е добра идея при набичена максимално АА, че тоя процесор да не се изпече. Щото пък ако детайлите са ниски и резолюцията е по-ниска от възможностите на видеокартаа, стигаме до случая с ограничението от процесора, а това означава по-нестабилни кадри, по-голям дроп, натоварен на максимум процесор, а от там и вероятност при изникване на някаква заявка от друг процес, картината да засече за момент или открито да почне да насича. Примерно пусната торент програма на заден план, пуснат плеър, пуснат Скайп и така нататък.  От друга страна слабият процесор почва да се товари все повече и повече при ниска резолюция и малко детайли. Случая с една тема отпреди 3-4 дена, където се търсеха 200 fps  със Celeron G550, който удря тавана като натоварване, си остава класика в "жанра". Тая тема е типичен пример за какво ни трябва бърз процесор. 

Писал съм много неща по тия въпроси, правил съм и сме правили с колеги тук доста тестове.  Дори последните тестове - в темата за Project Cars. погледни какво прави Атлона, какво прави скопения Xeon, как се представя i7-920.  Ако искаш и ти направи тест с твоята конфигурация. Значи, при положение, че с Атлон X4  R9 270 работи на 20-50% от максимума си, какво говори това? Ами говори, че вместо 30  fps  при тоя клип, ще даде 60 или 90. И тук вече стигаме до същината на въпроса - колко пари си заслужава да се даде за видеокарта със скопен процесор. Ти казваш, че при 1920х1080 кадрите са долу горе еднакви. Да, така е, при доста игри са еднакви, без значение от процесора. Но ей сега от сън да ме събудиш, ти казвам 10 игри, при които няма да мине тоя номер. Вчера в една тема дадох пример с NFSShift и мои тестове с i3 и i5  с GTX460. Разликата в средните fps  при настройки за около 50-60 fps  е в порядъка на 1 fps. В играта обаче това се усеща като накъсана картина на няколко места от тестовия участък. И ако с i5  аз играх спокойно, с гладка картина, то с i3  имах неспокойна картина в определени участъци от играта. И това с не толкова бърза видеокарта, нещо от рода на неклокната GTX750.  Мога да пиша часове на тая тематика и мога да дам десетки видеоклипове и десетки мои тестове (а и такива от разни други сайтове), които подкрепят писаното от мен. И понеже вече се изморих да пиша, спирам до тук. Теми по тия въпроси в тоя форум много. 

Редактирано от bildera_ (преглед на промените)
  • Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А този Pentium на стокова честота ли е (3,2Ghz) или е нагъзен до над 4,4Ghz ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А този Pentium на стокова честота ли е (3,2Ghz) или е нагъзен до над 4,4Ghz ?

И аз гледам теста и не мога да разбера за какво иде реч. Не виждам на каква честота работят процесорите, но едва ли е след клок.  Защото като погледнеш секцията им benchmark,  то там Pentium G3258  е тестван на 3.2 GHz.  Ама знае ли човек каква муха им е влязла в главата. 

По темата още малко. Моя Xeon E3-1230V2 е достатъчен за GTX970  при 90% от игрите, но е достатъчно една игра която искам да играя да не върви както трябва, за да ми се развали настроението или дори да престана да я играя. А игрите, които не вървят добре, са единствено новите и с качествена графика, каквито всеки човек би искал да играе - някой заради графиката, друг, защото просто игрите са нови и му е писнало от старите. Та точно затова си заслужава да се дадат 100-200-300 лева отгоре за процесор. Който не го интересуват игрите, ще си играе и с Атлон+HD6670. 

И да уточня, защо изглежда така, сякаш обвинявам някой, в частност АМД. Ами защото нямаме айде, да не са 100%, ами 90% добре вървящи игри. Аз минах през цяла гама процесори с няколко видеокарти с различна бързина и мога да кажа едно. Ако ми допадаше G860  с GTX460,  щях поне още година да съм с тях. само че аз Пентиума го продадох след 3 месеца, заменяйки го с i3-3220. И пак ще кажа, че ако i3-3220  бе добър за мен, нямаше след още 4 месеца да го заменя с Xeon-a.  Разликата във вървежа е от Земята до небето. С Xeona-а  имах абсолютно гладка игра с GTX460,  към която се стремях 3 години. Дори Crysis 3  вървеше без дроп в Welcome to the jungle - дроп, с който се примиряват почти всички, обвинявайки играта. Да, ама играта си е направена супер, само че за целта трябва и много бърз процесор спрямо видеокартата! Така, че който иска да играе идеално, просто дава още 300 лева за процесор, взема някаква средна видеокарта и няма никакви проблеми с гладката картина. А кадрите ги заеби, те не са важни, щом картината е гладка. При гладка картина и 30  fps  се усещат добре в игра като Crysis 3. Само че при ограничение на процесора, примерно G860  с GTX460,  тая игра се играе гадно, да не кажа чак противно. Човек трявба да има големи нерви, та да търпи накъсаната картина, въпреки привидно подобните средни кадри, различавайки се примерно с 1-2-3 fps,  каквито и тестове се показват в Anandtech. 

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.