Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Някой има ли Евангелието на св. ап. Тома и Евангелие от Юда в  pdf  или epub вариант по възможност на български език ?

Интересно ми е да прочета какво е било тяхното виждане за нашата религия :super:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Някой има ли Евангелието на св. ап. Тома и Евангелие от Юда в  pdf  или epub вариант по възможност на български език ?

Интересно ми е да прочета какво е било тяхното виждане за нашата религия :super:

http://www.taiji-bg.com/articles/christianity/ch2.htm

http://truden.com/article491.html

.............

Лесно е - като влезеш в Гугъл и изпишеш търсеното евангелие... ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Материалът е по източници от Интернет  не се знае от колко човека е интерпретирано и колко е останало от оригиналните думи и мисли на светците, но като няма по-добро  :wink12: 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Ние все искаме най-доброто, от първа ръка, и да ни е учител не кой да е, а самият Учител на учителите. Ами добре, но заслужаваме ли го? Каквото и да ни дадат, каквото и да имаме пред очите и умовете си, ако нямаме най-доброто в нас, нищо не ни ползва. Защото подобното се познава от подобно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Когато ученикът не е готов, той е глух за думите и на най добрия учител. Когато ученикът е готов, звук от паднал камък или ромонът на потока, могат да го накарат да прозре

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Материалът е по източници от Интернет  не се знае от колко човека е интерпретирано и колко е останало от оригиналните думи и мисли на светците, но като няма по-добро  :wink12: 

Е, ти пък ако си мислиш, че библейските евангелия, не са интерпретации... ;)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Ние все искаме най-доброто, от първа ръка, и да ни е учител не кой да е, а самият Учител на учителите. Ами добре, но заслужаваме ли го? Каквото и да ни дадат, каквото и да имаме пред очите и умовете си, ако нямаме най-доброто в нас, нищо не ни ползва. Защото подобното се познава от подобно.

Не става дума за най-доброто. Става дума за истината, Източника, защото често се случва учителя да предлага нищо повече от собствена интерпретация на нещата

Когато ученикът не е готов, той е глух за думите и на най добрия учител. Когато ученикът е готов, звук от паднал камък или ромонът на потока, могат да го накарат да прозре

Ако ученикът може да прозре нещата така, ко е редно да го наречем учител :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Не става дума за най-доброто. Става дума за истината, Източника, защото често се случва учителя да предлага нищо повече от собствена интерпретация на нещата

Ако ученикът може да прозре нещата така, ко е редно да го наречем учител :)

Да, човека има основание да се опита да се ориентира доколко текста отговаря на действителния.

И все пак в духовен план е по важно доколко съзнанието на читателя е готово да възприеме мъдростта на свещения текст, отколкото дали текста е автентичен или правилно преведен.

В свещените текстове истините не са строго обусловени, там се търси абсолюта, който не знаем какъв е, а текстовете се опитват да ни предадат мъдростта на мъдрите, чрез конкретни относителни интерпретации и конкретни разбирания, които всъщност не са абсолюта, а начини за обработване на психиката ни с цел достигане на просветление. В смисъл, че конкретни грешки в текста се явяват по скоро различни интерпретации, които в някои случаи могат и да помогнат, вместо да попречат, въпреки, че се явяват отклонения от оригиналния текст.

Редактирано от Реджеп Иведик (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Да, човека има основание да се опита да се ориентира доколко текста отговаря на действителния.

И все пак в духовен план е по важно доколко съзнанието на читателя е готово да възприеме мъдростта на свещения текст, отколкото дали текста е автентичен или правилно преведен.

В свещените текстове истините не са строго обусловени, там се търси абсолюта, който не знаем какъв е, а текстовете се опитват да ни предадат мъдростта на мъдрите, чрез конкретни относителни интерпретации и конкретни разбирания, които всъщност не са абсолюта, а начини за обработване на психиката ни. В смисъл, че конкретни грешки в текста се явяват по скоро различни интерпретации, които в някои случаи могат и да помогнат, вместо да попречат, въпреки, че се явяват отклонения от оригиналния текст.

Аз, бидейки човек на точните науки, предпочитам да работя с оригиналните текстове. Така моето усещане и виждане ще са базирани на това, какво всъщност е написано а не на това, което странични хора са разбрали от оригинала.

Статистически погледнато ако вземем всички интерпретации на даден текст ще получим доста размазана картина на нещата.

А истината трудно може да е абсолютна, даже и това да е виждането на самия Бог, той даже в своята абсолютност вижда нещата по относителен начин :)

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Аз, бидейки човек на точните науки, предпочитам да работя с оригиналните текстове. Така моето усещане и виждане ще са базирани на това, какво всъщност е написано а не на това, което странични хора са разбрали от оригинала.

Статистически погледнато ако вземем всички интерпретации на даден текст ще получим доста размазана картина на нещата.

А истината трудно може да е абсолютна, даже и това да е виждането на самия Бог, той даже в своята абсолютност вижда нещата по относителен начин :)

Да, дори и сам Бог да е авторът, интерпретацията е пак относителна. За това си мисля, че дори и да се съмнява, е по добре да го прочете. Не се знае, кое може да му въздейства по начин такъв, че да му помогне да разбере нещо за мъдростта, ако това търси разбира се. 

Ние му казваме абсолют, но проявленията му са относителни. Както пише колежката Следа, материята е Бог в проявление.

И съзнанието е Бог в проявление и духовността и идеите.

Редактирано от Реджеп Иведик (преглед на промените)
    • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Източника дори стоял пред учениците си и ги питал - какво казват хората, кой съм аз? А какво мислите вие? Дори той не е бил достатъчен.

Ето дори в "евангелие от Тома" също пише нещо такова, че спасява онова, което имаш, а онова, което нямаш, ще те убие. Как да го разбираме? Трудни са тези текстове, за да отсъдим кое е истина и кое не, трябва да се мисли по съвсем различен начин, който е напълно противоположен на обичайния за нас.

5 Тома Му казва: Господи, не знаем къде отиваш; а как знаем пътя?

space.gif

6 Исус му казва: Аз съм пътят, и истината, и животът; никой не дохожда при Отца, освен чрез Мене.

Йоан 14

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

За съжаление нямам представа къде могат да се намерят в ел. вариант. "Гуторанов и син" издаде доста от гностичните евангелия преди 10-ина години. Аз успях да си ги намеря в един антиквариат преди 3 години, тъй като не си ги купих овреме. Само това от Мария Магдалина нямам. Инак не е лошо да се запознаете първо с различните гностични течения, преди да четете евангелията. Така де - първо трябва да разбереш контекста на тяхнто написване (епоха, школи...). Иначе Ви препоръчвам книжката на проф. Дорес - "Тайните ръкописи от Египет. Гностичните евангелия от Наг-Хамади" (една от много малкото качествени книжки, издадени от "Мириам/Мария Арабаджиева" - издателство, което по принцип публикува откровени чалга боклуци).

Поздрави!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Инак не е лошо да се запознаете първо с различните гностични течения, преди да четете евангелията. 

Поздрави!

Мда, колко му е, нищо работа е да се запознаеш с гностичните течения. И непременно преди евангелията, понеже евангелията всички ги познаваме като петте си пръста, пък и са прости като боб, тоест за по-прости и неуки хора са.

Впрочем, синоптичните евангелия са ценни именно и с това - че могат да бъдат полезни на абсолютно всички, съдържайки всичко необходимо, без да изключват никого, за хора с различен манталитет, без риска да ги вкарат в излишна и напълно вредна заблуда по някои въпроси. И смятам, че са пуснати в обращение именно те, плюс по-късно добавеното Евангелие на Йоан, точно по тази причина.

Редно е, според мен, да се запознаем малко по-добре изобщо с християнското учение - не просто с историческия му контекст - а с неговата цел, преди да се хвърляме преди това върху неканонични текстове.

Ето нещо по въпроса http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:uFN4jM_I3j0J:www.prozoretz.bg/339.doc+&cd=1&hl=bg&ct=clnk&gl=bg

Интернет може да е пречка, а може и да е голямо благо, което не оценяваме достатъчно. Може би няма да имаме възможност да му се радваме неограничено време. Сега на разположение на любопитството ни са ресурсите на библиотеки, за които в миналото са пътували с месеци и с години са обикаляли света, за да се запознаят с тях и да ги съберат.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

• Горещи теми в момента

• Подобни теми

• от emosms
        Здравейте,
        Опитвам се да изкарам пдф от аутокадски чертеж. 
        Нагласил съм лейаута, всичко, масщаб. Нагласил съм lineweight.
        На принт preview от paper space всичко излиза ок.
        НО на готовия пдф нещо излиза криво.
        Какъв виртуален принтер и плот стайлс да ползвам, за да стане като хората?

• от Soviet Soldier
        Здравейте! Забелязвам че в последно време силно зачестиха боклуците продавани в България ,които често могат да бъдат и опасни. 2010 правих ремонт на банята ,купих шкаф с огледало и халогенни лампи. Вече няколко пъти имам проблем с тях ,по-конкретно с трансформаторът. От начало мислех , че проблемът се дължи на овлажняване ,защото един от проводниците няколко пъти изгаря напълно и се откъсва от клемата. Зимата го оправях последно ,преди седмица пак спря да работи. Чак сега забелязах с огромна изненада ,че проводниците излизащи от въпросния трансформатор не са медни ,а са от желязо. Появява се корозия между тях и клемата ,започва да грее и прегаря. В резултат на това полимерния капак е леко стопен. 
        Смених проблемния проводник и клемата с нови по-масивни, и промазах с поялна паста гнездата на клемата ,за да не попада влага там. Дано този път издържи по-дълго. 

Възмутен съм ,как е възможно да пестят, дори от медните проводници?!? За първи път виждам подобна престъпна глупост ,която може да доведе до пожар. Как е възможно на нашия пазар ,да се продават такива боклуци и контролът да е на практика нулев? 

Преди време имах подобен проблем с бойлер "ЕлДом" ,който също бе закупен 2010. При него проводниците бяха медни ,но бяха твърде тънки за 3kw нагревател и по същия начин ,един бе изгорял и разтопил полимерния капак. Това на практика са пожароопасни продукти ,икономиите при тях могат да костват нечие жилище ,дори живот. 

• от loranst looa
        Здравейте моля да ми препоръчате някоя ефективна безплатна програма или сайт със български или балкански  прокси сървъри , защото от тия дето намирам на първо четене са много бавни или изобщо наработещи .
      • от mamemo
        Може ли някой да ми помогне. Търся JetAudio на български или руски език. Или някоя друга подобна програма ,но пак на тези езици.Благодаря предварително.Хубава вечер

• от Gangosa
        Бъгна ми много яко сменянето на клавиатурата. Стои си на английски и не се сменя а не е само английски от регионални настройки съм добавил каквото трябва ,но изтеглих външна фонетика, защото вградената при виста не ми е удобна за писане на бг. Как да си го сменя последно беше избрано левия alt+shift да сменят клавиатурната подредба. Или как да ресетна клавиатурата. Мисля да ресетна регистрите.
    • Разглеждащи в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Дарение

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.