Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте, стария ми бойлер Diplomat 72323Q прегря и за малко щеше да избухне, но все пак за късмет термостатът по една случайност беше изключил, а стрелката на термометъра беше на макс и като пуснах чешмата течеше вряла вода, излизаше почти на пара, но защо не се е задействала защитата или предпазния вентил, не знам. Нагревателя съм го сменял 2 пъти досега, който караше около 2-3г., при условие че е бойлера е включен денонощно. Когато беше нов веднъж също прегря, но тогава имаше теч от чешмата и термостатът постоянно включваше, тъй като той се намира в долната част на тубата и отчита входната студена вода, а нагоре постепенно се натрупва горещата. Реших да го сменя с марка Tesy с 2 степени на мощност и да го включвам денонощно на минималната, така че да не прегрява като ония, но има ли такъв чийто термостат да отчита пълната температура на водата? Четох в инструкциите че е снабден с предпазна клапа, но не знам дали имат превид възвратния вентил, който очевидно работа не върши или е предпазна тапа на тубата, която да се отпуши ако евентуално откаже защитата. Видях че има и електронни бойлери, които сигурно можеш да ги настройваш да се включват по часовник, но са доста скъпи и затова мисля за момента да се задоволя с този. Имам и е дин малък кухненски бойлер също Diplomat, който 3-4 пъти прегряваше и изключваше защитата още след първата година, въпреки че бях намалил температурата и накрая му смених термостата и до сега не е прегрявал. Но на всички марки пишеше че имат висока 6 степенна защита, а аз освен вътрешната и възвратния вентил друга не виждам. Също съм чувал че за Tesy трудно се намират части, а с тези скапани медни нагреватели, които карат не повече от 2 години, след което се разпукват и реотана им изплува във водата, а на всичкото отгоре не са и заземени, а умишлено са изолирани с пластмасови шайби от корпуса, а заземяването се свързва през водата, което означава че при натрупване на котлен камък по повърхността, заземяването ще се влоши и една част от тока свободно ще мине през тръбите и те ако са от новите PVC, а неметални, заземяването може напълно да се прекъсне и да възникнат опасни поражения от ел. ток, все пак са достатъчни 48V за да предизвика смъртен случай.

Редактирано от peppone1 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Бойлер не се оставя постоянно включен. Колкото и защити да има винаги може да стане проблем. 

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Бойлер не се оставя постоянно включен. Колкото и защити да има винаги може да стане проблем. 

Има 4 защити. 1 - терморегулатор, 2 термозащита, 3 предпазен клапан, 4 при крайна ситуация преди да достигне налягане за сериозно гърмене трябва да избие от фланеца. Моят е постоянно включен.

Редактирано от simtech (преглед на промените)
  • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Защо пък да не е включен постоянно? А на бойлера правена ли му е някаква профилактика - почистване на варовик. смяна на защити - възвратен клапан и др., ако е необходимо или само е сменян нагревател?. Ако възвратният клапан е от пластмасовите- едни оранжеви не са много качествени.

Редактирано от DoGa (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нима с това се изчерпва проблема? Достатъчни са само 2-3 часа за да гръмне един бойлер, както случаят във Враца, където всичките стени в жилището бяха избити, както и входната врата и отстещната врата на кумшийката и прозорците на долния етаж, а преходната стена цяла паднала върху гражданина, докато спял, но за щастие оцелял. И какво предлагате вие, всеки път преди жената да измие чиниите да се навежда под мивката и да пуска бойлера и после да го чака да прегрее ли? E, пък за кухнеските им стигат 10 мин. за да експлоадират, а дали термостата ще се развали още на 1-та  или след 5-тата година- при икономична употреба, това успокоява ли ни, кой знае дали след 5-10г. ще сме живи, а там където е нужна постоянна топла вода, всяка година нов бойлер ли да купуваме? На кухненския бойлер възвратния бял пластмасов вентил беше протекъл, но след като го бях демонтирал последно, но иначе след прегряването не съм забелязал да е текло някъде. Специално на Елдом фланеца няма как да изпусне, тъй като е монтиран от вътрешната страна на тубата и като се усили налягането той ще уплътни още по-здраво, все пак българското е най-здраво.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мен колеги не ме убеждавайте. Убедете постващия.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

То проблемите са винаги съпътстващ елемент. Когато правиха монтаж на бойлера в къщи ми казаха, че за моят тип вода след 3-4 година задължително трябва да се направи профилактика, ако държа на безпроблемна работа и надеждност.

Прочетете какво казва производителят по въпроса сигурност: http://eldominvest.com/bg/boiler.html

Редактирано от DoGa (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нима с това се изчерпва проблема? Достатъчни са само 2-3 часа за да гръмне един бойлер, както случаят в Ямбол...

Има 2 термозащити. Предпазен клапан. На някои бойлери и самият фланец им избива като крайна термозащита. Според теб какъв е шансът 3 защити едновременно да дадат дефект и да не сработят? Знаеш ли що гърмят бойлери. Защото като почне да прави проблеми защитата, идиотите я премахват и връзват кабелите директно. Същите КРЪГЛИ ИДИОТИ, които слагаха и тел в старите бушони с жичката.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Основният проблем е заради терморегулаторите. Решението е да се направи в оперативна верига и става вечен. Другите защити остават за аварийни ситуации и едва ли някога ще се задействат ако е направена оперативна верига с един обикновен контактор.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Основният проблем е заради терморегулаторите. Решението е да се направи в оперативна верига и става вечен. Другите защити остават за аварийни ситуации и едва ли някога ще се задействат ако е направена оперативна верига с един обикновен контактор.

Нищо им няма, недей много да философстваш. Един терморегулатор струва 10лв. За 6 години не съм сменил нито 1.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В моя случай защитата не се е задействала, защото както казах е разположена в долната част на съда, вкарана заедно с телта на термостата и термостата най-вероятно е изключил на 75 градуса, докато в горната част са около 90-100 градуса и точно в това е проблема, в недодяланата консрукция, докато други фланеци имат по-дълга тръба за термостата и термозащитата и те проникват по-надълбоко, докато при малкия кухнески бойлер той е обърнат с главата надолу и датчиците се падат отгоре и затова защитата бързо е реагирала, защото топлопровода е потопен в целия съд. Надали този вид защита реално е изпробвана в съвсем реални условия от производителя на Елдом за бързонагряващи бойлери 3KW изкаран на широко безлюдно поле, наблюдавайки отдалеч, а докато конвекцията в тубата се изравни той ще избухне и чак след това ще се задейства термозащитата, а белия пластмасов вентил дори не беше прокапал, а пружината му е много по-мека от тази на железните ветили. Най-вероятно така се е случило в гр. Враца, по разкази на кумшии бойлера е бил на 4 г. и в гаранция и не вярвам той да е премахнал защитата, след като се уверих при собствения си бойлер че това е възможно, макар че съм попадал и на колега който действително беше премахнал защитата, а доколкото помня май беше махнал и термостата и беше казал на децата си да пускат бойлера докато затопли водата и да го изключват, докато си купят нов. Затова не мисля че тези бойлери са пробвани в реални условия, особено когато има теч от към топлата вода, а нагревът е толкова бърз че ни възвратни вентили ни дебелия и здрав фланец може да ги предпази. Добавянето на контактор също не е на 100% сигурно решение, тъй като и неговите контакти могат да залепнат, да ръждяса котвата и да се счупят пружините (при старите български контактори) а тогава дори и да изключи термостата, контактора ще остане постоянно заварен. Друг вариант е към таблото на бойлера да се свърже димер с който да се регулира неговата мощност, но итой може да изгори. Затова не си купувайте бързонагряващи бойлери.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В моя случай защитата не се е задействала, защото както казах е разположена в долната част на съда, вкарана заедно с телта на термостата и термостата най-вероятно е изключил на 75 градуса, докато в горната част са около 90-100 градуса и точно в това е проблема, в недодяланата консрукция,

Май не знаеш, че тъй както докато ледът се топи, през цялото време той си запазва температурата от 0 градуса, така и водата през цялото време запазва температурата на кипене. Другото, което не знаеш е, че топлата вода се качва нагоре, студената отива надолу. Трябва целият обем на водата в бойлера да е 100 градуса, при което отдавна ще е сработила аварийната защита. Аварийната защита се включва някъде на 90 градуса. Това, че ти си мислиш, че водата е гореща и има пара, не означава че водата в бойлера кипи.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да ве да! Емо в 21 век живеем. В тоя динамичен свят човек не може да си слага постоянно часовника на дясната ръка за да се сеща че е оставил бойлера включен или изключен. Това не е готварската печка където ще ти изгори манджата ако не си я настроил на време.

Моя не помня да съм го изключвал.

иначе на 92 градуса и се отваря термостата и включва перката на вентилаторите на втора скорост, опсс това беше за колата изгубих си мисълта :mistaken: с вашите бойлери.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Май не знаеш, че тъй както докато ледът се топи, през цялото време той си запазва температурата от 0 градуса, така и водата през цялото време запазва температурата на кипене. Другото, което не знаеш е, че топлата вода се качва нагоре, студената отива надолу. Трябва целият обем на водата в бойлера да е 100 градуса, при което отдавна ще е сработила аварийната защита. Аварийната защита се включва някъде на 90 градуса. Това, че ти си мислиш, че водата е гореща и има пара, не означава че водата в бойлера кипи.

Че аз какво по-различно казах? Топлата вода се качва нагоре първо защото е по-лека и второ- защото студената я избутва. При това положение термостата и защитата винаги ще са на студено, в зависимост колко бързонагряващ е нагревателя. Когато горната половина закипи, тубата ще се спука независимо от студената възглавница и никакъв фланец не може да падне, а при Елдом елипсовидния фланец го дават като крайна защита. И как ще падне този фланец, след като е вкаран от вътрешната страна на съда и за да го извадиш трябва да го завъртиш под специален ъгъл и да го измушеш. Все едно една корокова тапа паднала в дамаджаната и се завъртяла, как може да илезе от гърлото без да я завъртиш обратно, трябва счупиш дамаджаната. Не случайно по новините не споменаха каква марка са били тези бойлери, а защо не и да са Елдом Инвест? И колко пара трябва да излезе от този бойлер за да сработи защитата? Нали бойлера не се използва за сауна?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нищо им няма, недей много да философстваш. Един терморегулатор струва 10лв. За 6 години не съм сменил нито 1.

А живота ти колко струва? Защото ако ти се случи на теб няма да си жив да похарчиш тези 10 лева.

Добре е поне веднъж годишно да се отваря и чисти водосъдържателя от котлен камък. Почва да се лъже терморегулатора от котлен камък по тръбата му. Тормози се и нагревателя.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А живота ти колко струва? Защото ако ти се случи на теб няма да си жив да похарчиш тези 10 лева.

Добре е поне веднъж годишно да се отваря и чисти водосъдържателя от котлен камък. Почва да се лъже терморегулатора от котлен камък по тръбата му. Тормози се и нагревателя.

Колко пъти ти си отварял бойлер за профилактика? И ти какво, глупости ли ръсиш или да? Какъв живот ми говориш, след като бол защити има.

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Къпе се този,който го мързи да се чеши

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Колко пъти ти си отварял бойлер за профилактика? И ти какво, глупости ли ръсиш или да? Какъв живот ми говориш, след като бол защити има.

Напиши това във форум за електротехника, където аз пиша почти всеки ден и тогава ще видиш на какво ще те направят истинските специалисти. А за десерт след споровете които провокираш може да изядеш и БАНан.

В цял свят се знае, че е по-сигурно, и пак пишеш глупости.

BMW маняка изобщо да не се прави, че ти харесва поста. Прави го напук заради мен.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

"BMW маняка изобщо да не се прави, че ти харесва поста. Прави го напук заради мен."

Този път не е само BMW маняка, но и аз. И не че съм против теб. Отговорът му е много по точен за твое съжаление. Нали няма да ми кажеш, че си отварял и правил профилактика на бойлера си тази година? То, между другото имаш още 2 месеца и половина да изпълниш и това за безопасността на семейството.

Редактирано от Гост (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Напиши това във форум за електротехника, където аз пиша почти всеки ден и тогава ще видиш на какво ще те направят истинските специалисти. А за десерт след споровете които провокираш може да изядеш и БАНан.

В цял свят се знае, че е по-сигурно, и пак пишеш глупости.

BMW маняка изобщо да не се прави, че ти харесва поста. Прави го напук заради мен.

Значи благодаря че ни осведоми че бойлера е най опасния ел. уред в домакинството и се нуждае веднъж в годината от профилактика. Че видиш ли няма ли профилактика и бум ...

Я дай да прочетем някъде инструкциите които дават производителите на крайните потребители за тази годишна профилактика че моя съм го забравил да му я направя от как е станал бойлер и никой не ми го е казал! Добре че ти четеш и други форуми и ме светна на тая тънкост.

И за заключение не се вземай толкова на сериозно понеже пишеш и в други форуми. На мен ми стига да ти чета само тук постовете за да те претегля колко тежиш. Тоест по такива теми пишеш прекалено излишни работи с което най много да объркаш питащия (а и са му ненужни) но пък целта е да се правиш че си в джаза и че пишеш някъде къде пишели и големите специалисти.

Мое мнение разбира се, не го вземай на сериозно. Във уеб пространството сме все пак.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не съм ел. специалист но настина не съм виждал някой да си отваря бойлера профилактично всяка година( 80% не си сменят маслото на колата че е по лесно/ е по скъпо е/) та ще си отварят бойлера да му чистят варовика освен ако е изгорял нагревателя и не е протекъл казана.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Бойлер "Теси" имам в къщи.

13 години от купуването и монтажа му (2002 година ) , не се изключва нито денем, нито нощем, само като сме на почивка го спираме да си почине.

Нито му е правена 'профилактика", нито нещо друго.

От баща си, стар инженер-вече пенсионер, знам, че "ако нещо работи - по добре да не се пипа"

Старият бойлер, който беше преди това и го сменихме през 2002 година, беше на "елдом -варна", произведен през 1982 година.20 години вярна служба, при същия режим на работа и същата "престъпна липса на профилактика"....

Чудя се - какви бойлери си купувате, и какво ги правите, за да имате подни постове и мнения ...

• Харесва ми 5

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

"От баща си, стар инженер-вече пенсионер, знам, че "ако нещо работи - по добре да не се пипа""

Ето разковничето, но го е казал.....стар инженер-вече пенсионер!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Така е!  Ето още дава варианта, които биха могли да ви спасят при евентуално несработване на стандартните защити на бойлера!

1. Винаги използвайте меки връзки за връзка с ВИК мрежата и при възможност по - дълги да бъдат!

2. Ако бойлера не е с електронно управление то монтирайте си седмичен таймер, като при това настройте времето му за работа приблизително равно на времето за пълно подгряване на водата. За доподгряване на водата може да настроите друг часови интервал от пр.20 минути

При каквито и да е съмнения за отклонение от нормалната работа на уреда, то потърсете помощ от оторизиран техник и не се правете самите вие на такъв!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Текущият ни бойлер е на 7-8 години, Елдом, всичките му чаркове са сменяни поне по няколко пъти - гаранционно и след, релетата, ключа и кабелаците - минимум по дузина. До трафопост сме, у дома рядко напрежението е под 240-245V, така е в целия вход. Викали сме през годините поне 10 пъти енергото - гледат, мерят, потвърждават и казват всеки път едно и също - "нормално е, няма проблем!". Е, щом твърдят, кой съм аз, че да споря (и) с тях...

Водата в района е силно варовита, току що лъсната с препарат батерия-смесител побелява за отрицателно време. Нов нагревател започва да къкри максимум до месец, а и по-скоро. Ако почна да го чистя от варовика, означава да правя това 2 пъти месечно - ще ми излезе платинен тоя бойлер. Всякакви други домакински ел.уреди пипам, но бойлер - никога, има си майстори!

Виждал съм поражения от два гърмяли бойлери - в Горна Оряховица и Варна, блоковете мязат на бейрутски. Нямам грам доверие на защитата , ако ще и от 44 елемента да е. Не оставям бойлера без наблюдение, ползвам нощна енергия само при възможност, усетя ли, че водата спира, мигом го изключвам. Преди 12-13 години съвсем пред очите ми изби нагревателя, меката връзка на студената вода буквално се пръсна от искрите, добре че изключи таблото, та успях да спра водата преди да изпонамокри де що има...

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.