Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Двоумя се между Western Digital VelociRaptor WD3000HLHX който ми се предлага почти чисто нов на цената на ново SSD от 120GB, дали машината ще изкара поне приблизително еднакъв перформанс до колкото нещата зависят от диска!!!!? 

Преди време, когато излезе според разни ревюта и тестове чупеше разни рекорди, но по това време и другите дискове бяха доста по-бавни, а и SSD-та не бяха толкоз бързи и сигурни като днешните! От друга страна, заблуждаващо е да се гледа скоростта, защото на SSD предимството е не толкоз от скоростта, а от произволното четене, защото няма механична глава, процесора на системата ще Ксеон х3360 и бавния диск може доста да го спъне. 

На същата машина, Нов модел 1ТБ диск Тошиба дето е съвременно бръз, но с по-ниски показатели от тези на рапотра и SSD Lite ON с близки до раптора скорости на четене и запис на mSATA платка дава осезама разлика в перформанса.  

Двоумението ми е, че 120ГБ са ми малко не достатъчни и ще трябва да сложа и някакъв допълнителен диск поне за данлоуд папката, дето имам бая глупости в нея, а 240 ме устройват, но и цената отива почти двойна на раптора! 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

преди 24 минути, backinblack написа:

Двоумя се между Western Digital VelociRaptor WD3000HLHX който ми се предлага почти чисто нов на цената на ново SSD от 120GB, дали машината ще изкара поне приблизително еднакъв перформанс до колкото нещата зависят от диска!!!!? 

Преди време, когато излезе според разни ревюта и тестове чупеше разни рекорди, но по това време и другите дискове бяха доста по-бавни, а и SSD-та не бяха толкоз бързи и сигурни като днешните! От друга страна, заблуждаващо е да се гледа скоростта, защото на SSD предимството е не толкоз от скоростта, а от произволното четене, защото няма механична глава, процесора на системата ще Ксеон х3360 и бавния диск може доста да го спъне. 

На същата машина, Нов модел 1ТБ диск Тошиба дето е съвременно бръз, но с по-ниски показатели от тези на рапотра и SSD Lite ON с близки до раптора скорости на четене и запис на mSATA платка дава осезама разлика в перформанса.  

Двоумението ми е, че 120ГБ са ми малко не достатъчни и ще трябва да сложа и някакъв допълнителен диск поне за данлоуд папката, дето имам бая глупости в нея, а 240 ме устройват, но и цената отива почти двойна на раптора! 

ssd е къде къде по-бърз :)

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И къде, къде по-несигурен, има рестрикции откъм цикъл на запис и презапис....

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Той пък ремонтирания раптор секаш е много сигурен, +1 за SSD-то.

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Поне може да си направиш бекъп, тоест да си извлечеш данните, независимо колко би ти струвало това. При SSD, това е невъзможно!

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Viiipeer написа:

Поне може да си направиш бекъп, тоест да си извлечеш данните, независимо колко би ти струвало това. При SSD, това е невъзможно!

Ако се разчита на това, значи изобщо не държиш на данните си. Средствата и усилията отделени за архивиране са къде къде по-малки, отколкото да тръгне да спасява каквато и да е изгърмяла медия - а те всички се повреждат, рано или късно.

преди 1 час, backinblack написа:

Ако размерът на SSD не ти е достатъчен, тогава няма какво да се чудиш - по-важно е да може да си събереш нещата, отколкото да е бързо. Ако можеш да си позволиш SSD+ отделен хард за данните, за които скоростта не е фактор - това е най-добрият вариант. Ново SSD е по-бързо от какъвто и да е харддиск. Аз лично не бих си взел ползван харддиск, независимо какъв е, а тези обикновено се ползват в сървъри и там натоварването е голямо, дори и да е ползван за кратко - ако не те устройва вариант с SSD по-добре си вземи голям нов хард диск сега и после може да добавиш SSD.

• Харесва ми 5

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, backinblack написа:

Двоумя се между Western Digital VelociRaptor WD3000HLHX който ми се предлага почти чисто нов на цената на ново SSD от 120GB ...

Няма каква да мислиш изобщо.

Този диск е много скъп, че не е и нов. Наскоро почти си бях купил Western Digital WD10EZEX Blue 1 TB 7200 RPM 64 MB Cache SATA 6.0 GB/s 3.5 inch Internal Hard Drive - беше 36 паунда. Почти - щото не бях видял, че е 3,5" - а не 2,5"

преди 35 минути, flare написа:

Ако размерът на SSD не ти е достатъчен, тогава няма какво да се чудиш - по-важно е да може да си събереш нещата, отколкото да е бързо. Ако можеш да си позволиш SSD+ отделен хард за данните, за които скоростта не е фактор - това е най-добрият вариант.

В момента съм с 250 GB SSD + 500 GB HDD + важното инфо - пръснато и дублирано на няколко облака. Нека ми е зле. :P

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 39 минути, jhoro написа:

В момента съм с 250 GB SSD + 500 GB HDD + важното инфо - пръснато и дублирано на няколко облака. Нека ми е зле. :P

За съжаление няма безплатен облак дето да ми събере инфото. Ама съм си сглобил една машинка NAS 6ТB RAID5 (3x3ТB) и всичко ми е там, а снимките и на няколко външни харда :D 

Редактирано от flare (преглед на промените)
  • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, Viiipeer написа:

И къде, къде по-несигурен, има рестрикции откъм цикъл на запис и презапис....

SSD вече са много по-добри и по-сигурни от хард дисковете. Подобриха и качеството, а и цените паднаха. Дават и гаранция от по 3 години. Да не говорим, че са по-бързи. Хард диска ги бие само по капацитет.

Редактирано от Емил Костов (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 18 минути, flare написа:

За съжаление няма безплатен облак дето да ми събере инфото. Ама съм си сглобил една машинка NAS 6GB RAID5 (3x3GB) и всичко ми е там, а снимките и на няколко външни харда :D 

Снимки до 2048  (по-голямата страна) се съхраняват неограничено като количество на GoogleDrive.

преди 8 минути, Емил Костов написа:

SSD вече са много по добри и по сигурни от хард дисковете. Подобриха и качеството, а и цените паднаха. Дават и гаранция от по 3 години. Да не говорим, че са по-бързи. Хард диска ги бие само по капацитет.

На Samsung EVO 850 Series гаранцията е 5 години / 75 TBW за 120/250 GB и 5 год /150 TBW за 500GB/1TB.

На 850 PRO Series - 10 години / 150 TBW за 120/250 GB и 10 год /300 TBW за 500GB/1TB.

http://www.samsung.com/global/business/semiconductor/minisite/SSD/global/html/support/warranty.html

Редактирано от jhoro (преглед на промените)
  • Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, Емил Костов написа:

Дават и гаранция от по 3 години. 

Ако говорим за нисък клас иначе са от 5 до 10 години гаранциите. :P

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Така е Jhoro и Roujin Z, просто го казах в общия случай.

Редактирано от Емил Костов (преглед на промените)
  • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, jhoro написа:

Снимки до 2048  (по-голямата страна) се съхраняват неограничено като количество на GoogleDrive.

Offtopic: Моите са RAW файлове. 10 и 20MPix, общо над 50000. :D

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Току що, flare написа:

Offtopic: Моите са RAW файлове. 10 и 20MPix, общо над 50000. :D

Емииии - ти си сЪ олял. С тоя фотоапарат (и на аватара)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Viiipeer написа:

Да да, представи си 1 терабайт данни как се възстановяват. Ще трябва да искаш Бил Гейтс да ти плати за услугата. Задължително ценната информация поне на още 1 носител.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Емил Костов написа:

Да да, представи си 1 терабайт данни как се възстановяват. Ще трябва да искаш Бил Гейтс да ти плати за услугата. Задължително ценната информация поне на още 1 носител.

Аз това го знам. Лично съм минавал през такава процедура по възстановяване.

И въпреки всичко, пак става въпросното възстановяване, което е невъзможно на SSD!

Всичката ми информация е дублирана на 4 физически диска!!!

Редактирано от Viiipeer (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Току що, Viiipeer написа:

Всичката ми информация е дублирана на 4 физически диска!!!

тогава какво те притеснява (не)възможността за възстановяване

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Принципно говоря, има потребители които си мислят че като "нацепят" един 4TB hard и вече са в джаза....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

+1 за SSD-то. Няма механични части, по-хладен, по-издръжлив на външни въздействия, по-тих, по-бърз и цените падат (макар все още да не са добри за storage). Колкото до циклите на запис/презапис обикновено читавите SSD дискове с добър garbage контрол (trim) издържат над 500 TB писане по диска...Моя е се използва за OS дяла и вече за година и 2 месеца имам около 1.5 TB писане. Дори да е вярно, че имам пренасочени профили за кеша на браузъра, pagefile, %temp% и т.н. това пак е супер много време за писане (над 300 години по сметки)...и в близките 10 години не мисля да се тревожа затова живот и здраве, макар, че сигурно ще го сменя много по-рано и то по други причени от износване...може би по-скоро заради капацитета. Да не говорим, че ако даден диск се използва за съхранение едва ли ще се пише често по него...може би един път седмично или месечно. Като паднат цените очаквам повечето хора масово да минат към SSD дори за storage. Постепенно навлизат и PCIе SSD-тата. Цените падат постоянно.  Времето за достъп ще е доста по-добро при SSD диска. Само ще споделя, че след минаването от HDD на SSD за основен в AHCI на SATA2 режим оценката на индекса скочи от 5.9 на 7.8 (при 7.9 максимална).

Раптора е добър диск, но е добре да се поставя в шумоизолираща кутия, защото с тези 10000 оборота предполагам какви вибрации ще има. Отделно наличието на повече обороти е по-опасно и за данните като цяло. Не случайно storage дисковете са green и са бавни, защото са по-надеждни.

Иначе бекъпа е задължителен не само заради повреда на носителите (или конролера на SSD диска), а и като предпазна мярка от криптиращи зарази и прочие.

Успех в избора!

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ооооо, до като се прибера и доста отговори съм събрал! За което и благодаря!

В момента щайгата ми е HP 8000 SFF с процесор Ксеон х3360(Q9550) с 12МБ кеш и 16ГБ рам с място за два 3,5 инчови диска. Единия диск ми е Тошиба нова и модела и е нов 1ТБ на който ми е системата и моите си неща, а другия диск е Сигейт Баракуда 7200.12 пак 1ТБ на който правя бесъпи на въртуалките от ESXi сървъра ми с Veaam. Както споменах по-горе, имам и mSATA SSD и PCI-E платка на която е монтирано, а също така и тази платка добавя SATA3 порт, но него го ползвам за други цели(понякога ми се налага да инсталирам и експериментирам директно с на желязо и тогава изключвам двата диска, ръгам платаката и си правя експериментите директно на яко жИлязо и ме боли г*за за колко време ще се съсипе ССД-то).  

Тошибата като по-нов модел е чувствително по-бърза от Сигейта, но със ССД-то е съвсем друга бира! Перформанса скача почти двойно! Имам неща, които въртят трафик и диска спъва процесора, но със ССД-то го нямам този проблем и за това се двоумя, дали да взема този раптор и един 2ГБ диск на който да държа бекъпите и другите ми неща или ССД 120ГБ!!!? Компа ми е нон стоп включен, дори когато с дни отсъствам от къщи, че даже съм го нагласил от биоса да се включва, ако тока изгасне като не съм си бил у нас и поради тази причина ми е последна грижа колко дълго време зарежда! Ако на практика с този раптор работи бързо колкото със ССД с параметри от преди 5 години ме устройва на пълно. 

Според хвалбите му които съм чел, излиза едва ли не бръз колкото ССД или поне колкото старите и по-бавни ССД-та, но дали е така!!!? Интересува ме, дали някой има преки впечатления от такъв диск!!!? Двата диска от по 1ТБ съм планирал другаде да ги ползвам. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Емил Костов написа:

Чак пък Бил Гейтс :wink12:

GoogleDrive - 1 ТБ 9,99 $/месец

OneDrive  - 1 ТБ £5.99/месец = 8,44 $/месец

mail.ru - 1 ТБ 499 руб/месяц = 6,59 $/месец

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 23 часа, jhoro написа:

Вече няма такова ограничение - необходимо е просто в Settings на photos.google.com да се избере опцията:

High quality (free unlimited storage)
Great visual quality at reduced file size

В момента си качвам снимките в оригинален размер 4912 × 2760, смачква се файла, но качеството е достатъчно добро за любители :)

Редактирано от toc (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 минути, toc написа:

Вече няма такова ограничение - необходимо е просто в Settings на photos.google.com да се избере опцията:

High quality (free unlimited storage)
Great visual quality at reduced file size

В момента си качвам снимките в оригинален размер 4912 × 2760, смачква се файла, но качеството е достатъчно добро за любители :)

Не си чел внимателно. Ето ти същото на български

Цитат

Размер на качването и хранилище

Високо качество (безплатно неограничено хранилище)
Отлично визуално качество при намален файлов размер
Оригинален (Оставащо хранилище: .... ГБ)
Пълна разделителна способност, която се отчита в квотата ви
Става дума, че когато е първата опция - не си отчита от квотата (предоставеното място). Тоест - ако кача и 1 милион снимки (само) и пак ще ми казва - "Вие използвате 0% от вашата квота"

PS. Аз живея в Google - даже ми казват Жоро-Гугъла.
Редактирано от jhoro (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.