Премини към съдържанието
Tanner Foost Foust

Командния ред на Линукс и има ли той място у нас

Препоръчан отговор

публикувано (редактирано)

Така ли .  Да кажем с графичният интерфейс се съглася но с партишъните няма как да се съглася защото на всякъде партишъните се организират. 

И на никой сериозен линукс потребител не му пука за графичната среда защото работи с терминала. Графичната среда е за разглезени потребители които модифицират и уиндоуски интерфейси с вякакви боклуци ;)

Поздрави и всичко хубаво. Продължавайте с елементарните си подходи.

Редактирано от Tanner Foost Foust (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Конзолно се работи само ако  е някой сървър или си на километри от машината. Няма логика да си пред  компютъра и да  не ползваш графични приложения. Да не говорим ,че има web базирани ресурси и пак цъкаш с мишката и не трябва конзола. Пример за такава е  ClearOS или Zentyal Server

Редактирано от AlkatrazBG (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 34 минути, Mozo написа:

Да, организират се, но искам ти да ми обясниш, аргументирано, защо да не го инсталира както си инсталира Windows на един дял, а тепърва да се учи как се дели инсталация на отделни партишъни? За да го откажеш по-лесно? Ама не ми обяснявай така си чул, така са ти казали. Това не е никакъв аргумент. Аз мога да ти дам доста минуси. Ти ми дай няколко плюса. Можеш да се ограничиш до два, за да ти е по-лесно. Използвам Linux от години и винаги ми е бил инсталиран само и единствено на един единствен дял. Да разбирам ли, че правя някаква генерална грешка и дяловете "не са ми организирани"?

Дрън-дрън, Ярина. По-голяма глупост скоро не бях чел.

Дрън дрън, може да сте линукс потребител от години но да си държите на графичната среда и да си сърфирате и да не правите нищо сериозно под линукс. Идеята на линукса е всичко да се управлява през терминала. По късно въвеждат и графичните интерфейси но терминалът си стои и много неща се правят все още в тях. Кой ще ви държи на интерфейса когато на човек му трябва производителност? В качеството на какъв казвате че е пълна глупост. Напротив красивите ви ефектни интерфейси нямат общо с понятието оптимизирана работа на операционната система.

Какво за партишъните да не съм на изпит. Аз изпитите съм си ги взел.
Не казвам че вашето е грешно, просто не работя по вашият начин. Но вие пръв почнахте да критикувате юзърите които не работят по вашият начин.

Да се върнем на партишъните. Организацията им е също свързана с оптимизираната работа на операционната система. Ако се впуснем по на дълбоко има детайли по партишъните спрямо това за съхраняване и възпроизвеждане на какво съдържание ще се използват като се зададе колко да е най малкият блок за съхраняване на данни.
По същество защо избирам да ги правя на root home  и swap.
Можете да имате и само root  партишън и swap.
Но когато са разделени е по добре.
Отделянето на home в отделен дял има предимството че ако се затрие системният партишън хоум директорията на потрбителя остава не засегнат и данните в него си стоят. За swap-а когато рамът ви се напълни  нали трябва виртуална памет къде е по удачно да swap-а в системата където ви е оса или на друг дял, как ще повлияе на производителността?

Не съм казал нищо за работата с графични приложения.

Всяко графично приложение можете да си го стартирате от линк или от терминал.

Колкото една графична среда е по чиста и оптимизирана  е толкова по добре за по оптималното използване на по малко ресурси.

Никъде не казвам пълно отсъствие на графична среда но няма да седна да си преправям изцяло визулната графична среда и ефектите до неузнаваемост или да ползвам дистрота с тежки графики само защото са по красиви ;)

А и въпреки наличието на графична среда почти винаги ви се налага да правите неща с root права през терминал.

Линуксът като операционна система не е изцяло графично ориентирана. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пич, влез в 21 век, моля те...

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добре де един друг пример, ако на потребителя му се скапа системата как ще си влезе в системата и да си я възстанови?

В линукс можете през терминала да си възстановите цялата система ако сте омазали един видео драйвер например. И като насърчавате потребителите да не се учат а да стоят на едно място не е ли тъпо. :)

В Windows също има подобна опция с комманд промпта.

За линукс ако трябва да се трабълшутва проблем някакъв 80% и повече в мрежата решенията са терминални с команди.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 19 минути, Tanner Foost Foust написа:

Кой ще ви държи на интерфейса когато на човек му трябва производителност?

Именно. Но, века на процесорите с N-брой ядра и обем на RAM памет, мереща се в гигабайти, слабото звено е не машината, а потребителя. 20 МБ памет, които консумира един лек мениджър на прозорци няма да се отразят съществено на производителността на машината. Неговата (на потребителя) производителност трябва да се подобри и, това го правят графичните среди.

Колкото до Linux - неговият замисъл е да предложи свободна алтернатива на комерсиалните ОС. В началото, просто е нямало графични среди, дори да са имали голямо желание да ползват такива. KDE, промени нещата и, оттогава се нароиха проекти, от които компаниите само могат да крадат.

Когато поддържаш сървъри и нямаш нужда да ползваш приложения, стартирани в WM (има приложения, които работят само в графичен мениджър на прозорците), тогава, ползваш само терминал. Но за десктоп, да работиш през терминал, буди съжаление. Защото това е глупост, а не майсторство.

Редактирано от cybercop (преглед на промените)
  • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И като я има в Windows тази опция можеш ли да кажеш колко  познати имаш дето я ползват ? Не случайно има купища Rescue CD- та  за какво ли не. Масовата нагласа е  за графични инструменти. Не случайно са създадени GtkDialog и Zenity.Когато седне човек който цял живот цъка с мишката  да му говориш за конзола не е добра идея. А и темата е за начинаещи а не за системни администратори дето сънуват конзоли.

Редактирано от AlkatrazBG (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 51 минути, Mozo написа:

Windows е изцяло графично ориентиран можете ли да ми кажете с пълна увереност че Linux e на 200% изцяло графично ориентиран и никога няма да ви трябва терминала? Спорът е безсмислен . 

В моят опит с линукс нещата които под линукс с графичната среда не съм откривал или съм не можел да подкарам, през терминала всичко е палело.

За това когато се ползва Линукс трябва освен с графичната му среда която и до днес още не е много богата е нужно да се познават команди през терминала.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 39 минути, Tanner Foost Foust написа:

Windows е изцяло графично ориентиран

Молим? Искаш ли ей сега да ти изсипя поне сто теми, в които трябва да пишеш команди като луд, за да си оправиш някой проблем?

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, Mozo написа:

Молим? Искаш ли ей сега да ти изсипя поне сто теми, в които трябва да пишеш команди като луд, за да си оправиш някой проблем?

Нали казвате че няма нужда от тях, май запяхте друга песен.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, Tanner Foost Foust написа:

Става въпрос за Windows, пич. Погледни какво съм цитирал и какво отговарям. Поне за минутка се опитай да мислиш.

преди 58 минути, Tanner Foost Foust написа:

Windows е изцяло графично ориентиран

Редактирано от Mozo (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тука стана сблъсък на майсторите. :P Аз ще го кажа така, като типичен Уинодус потребител. Липсата на адекватна графична среда, много време пречеше. Не всички искат, да пишат команди в терминал. За елементарни неща, дето може да се направят с GUI. И когато това се разбере от всички разработчици на Линукс, ще се започне с увеличаване на потребителската маса.

Нека има команди в терминал. Много полезни са, а дори и аз като един лаик на тема Линукс, съм решавал проблеми, само с една команда. Когато през GUI, не се е получавало.

Но ако искате, тази прекрасна ОС да набира поребители, трябва графичен интерфейс. В момента, нещата са много близки и ако продължават така, ще е прекрасно.

П.П Вече 9 месеца ползвал основно Линукс. И не ми липсва джама. :D

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, Mozo написа:

Става въпрос за Windows, пич. Погледни какво съм цитирал и какво отговарям. Поне за минутка се опитай да мислиш.

Има разлика на един Windows потребител може да не му се наложи да пипне конзолата до като на един Линукс потребител може всеки ден или веднъж в месеца ;)

Windows  е графично ориентирана и почти всичко що е с команда е имплементирано с клик на мишка и попълване на полета с прозорци.

И какво сега искате да ми докажете че Линукс е по графично ориентирана от Windows. ?

Безсмислено аз няма да си меря конзолата с вас, хубав ден :D

Моята конзола е най малка.
Аз съм обучаем  не се слагам в категория Експерт ;)
Но обичам да отстоявам моите неща без да ги налагам.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, Tanner Foost Foust написа:

Не ставаше въпрос за неизползването на команден ред. През годините са създадени много полезни конзолни приложения, някои от които все още нямат алтернатива. Отричането на нуждата от терминал е същата глупава крайност, като отричането на графичните приложения. Друг е въпроса, колко често се налага да се ползват приложенията, за които не е разработен графичен интерфейс и, дали точно това е причината да не е разработен. Факт е, че прекалено много съвременни приложения изискват поне мениджър на прозорци в който да стартират. Отричането на графиката, означава да се откажеш от тях. Не искам да ползвам W3M, vi/nano и да слушам музика през конзолно приложение на десктоп машина. Нито е по- лесно, нито е по приятно, нито, тези неудобства ще бъдат компенсирани по някакъв начин от "повишената производителност.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Моля ви, не се връзвайте на Tanner Foost Foust, само спами темата, а вие се закачихте! Това според вас за темата за начинаещи ли е?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, dimov0204 написа:

Моля ви, не се връзвайте на Tanner Foost Foust, само спами темата, а вие се закачихте! Това според вас за темата за начинаещи ли е?

Новобранците не заслужават ли по адванс познания да трупат?
Защо сте толкова ограничени?
Много сте забавен имайки в предвид че вашата антенка е най малка :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Mozo написа:

Може, няма никакъв проблем. Вече зависи от дистрибуцията с коя версия ще ти се инициализира.

Май ще мина през "камината" за "твоя вариант". Пробвам на 16.04 32бита нет-инстал с наличното в хранилищата, но не става.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 21 минути, дръндю написа:

може би си добър администратор Tanner Foost Foust, но си мисля, че това твоето е поредното объркване на тема ...ъ-ъ-ъ... виж заглавието на темата

от гледната точка на потребител, не ме интересува конзолата

аз искам филми, игри, забавление и да си пишем тука без да се заяждаме

Не съм администратор, обучаем съм.

В първият си пост съм писал точно по темата.

За останалите постове се съгласявам.

За да задоволя забележките ви преустановявам писане .

Димов, определено нямам вашето его.
Поздрави.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 22 минути, Tanner Foost Foust написа:

Новобранците не заслужават ли по адванс познания да трупат?
Защо сте толкова ограничени?

Кои сме това ние? Застанал съм зад поста си, първо лице, единствено число. Идеята ми е, че новобранците по-скоро ще се шашардисат и ще откажат да трупат КАКВИТО И ДА Е познания, пък за адванс (каквото и да значи това) съвсем. Смятам, да, аз ,че се правиш на интересен и провокираш дискусия, там където изобщо не е необходима,смятам, че отклоняваш темата, смятам, че спамиш, за да покажеш колко разбираш,(а дали е така?), смятам, че си провокатор, смятам, че 4/5 от постовете ти не са по темата, сматам, че новобранец, задал въпроса си тук, щеизбяга с рев, щом види писанията, нароили се след твоята намеса! Засрами се и се скрий някъде, на никого не помагаш, а да си величаеш егото можеш и в други теми! Нали?!

преди 2 минути, Tanner Foost Foust написа:

За да задоволя забележките ви преустановявам писане .

Ура!!!

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 минути, dimov0204 написа:

Смятам, да, аз ,че се правиш на интересен и провокираш дискусия, там където изобщо не е необходима,смятам, че отклоняваш темата, смятам, че спамиш, за да покажеш колко разбираш,(а дали е така?), смятам, че си провокатор, смятам, че 4/5 от постовете ти не са по темата, сматам, че новобранец, задал въпроса си тук, щеизбяга с рев, щом види писанията, нароили се след твоята намеса!

Почвам да си мисля, че има нещо вярно.

И администрирането на Windows е много далеч от лесно. Екипът, който е правил сървърните услуги е имал добри и идеи, софтуерът има много възможности. Но администрирането често е уникално неприятно изживяване, особено ако не се занимаваш с MS технологии. Морето не е до колене!

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Именно това имах предвид, когато се обадих. За начинаещите потребители трябва да се използва съвсем друг език. Иначе с приказки за конзоли и инсталации на 58 партишъна само могат да бъдат изгонени, нищо друго.

преди 1 час, бат'начо написа:

Май ще мина през "камината" за "твоя вариант". Пробвам на 16.04 32бита нет-инстал с наличното в хранилищата, но не става.

Върви безгрижно, бре : ) В работата съм с една стара кочинка и x86 Mint, всичко спи : )

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Бах маа му .......аз 1 година циках Cent OS базирано дистро и няма нито един краш или забиване.кво толкова ги прайте тез машини ,че се бъгясват :).Конзолата е хубаво нещо ,Но не е необходимо за да си линукс потребител.Те повечето хора за това се плашат,софтуер нямало,всичко се инсталирало с писане в терминала.Пълни глупости ,при толкова много мениджъри на пакети и софтуерни приложения ,конзолата може да прашасва в някой рафт из менюто.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, Mozo написа:

Върви безгрижно, бре : ) В работата съм с една стара кочинка и x86 Mint, всичко спи : )

Ще пробваш ли пълно махане и после слагане ;) , върви , обаче първо трябва бат'Гугле да даде плеъра си, а точно тва не става.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако щеш вярвай онзи ден го махах напълно, защото правих разни проби, след това сиго върнах абсолютно безпроблемно. Нали следваш стъпките точно? Никога няма ядове : )

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Вчера (даже снощи) можеше - днеска не. И на 15.10, и на 16.04 , сигур и на другите - 32бита йок.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.