Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Реших да пусна тази тема, защото в общата дискусия се натрупаха прекалено много неща. 

Въпроса ми е следния : Някой успял ли е да подкара h.265 видео под стария mplayer или mplayer2 и как?

Интересува ме главно втория, защото има период в който mplayer не беше наличен в доста дистрибуции. На CENTOS6 със съм стария mplayer, но там ползвам само h.264 декодер за да преглеждам записите от камерите. Не съм и търсил h.265 поддръжка.

Новата версия я ползвам и поддържа всякакви формати.

Редактирано от cybercop (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

MPV не върши ли работа?Все пак е базиран на mplayer/mplayer2.

За (2.0-426) версия на mplayer2 ли става въпрос?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 часа, nick_dimitrov написа:

MPV не върши ли работа?Все пак е базиран на mplayer/mplayer2.

За (2.0-426) версия на mplayer2 ли става въпрос?

За 2.0 серията става въпрос. Като тази, която се ползва в Ubuntu 14.04.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не зная дали е по- темата, но ето и моят принос към темата.

5 of the Best Free Linux Educational Music Software

Music education is a field of study connected with the learning and teaching of music. Music is an essential part of the fabric of our society, and the intrinsic value of music is widely recognized. Human culture uses music to carry forward its ideas and ideals.

The benefits of music education should not be underestimated. Studies have shown that music education can offer a marked improvement in a child's reading skills. By receiving training in complex rhythmic and tonal skills, music education enhances cognitive performance in reading skills. Music education also helps with mathematics and science. The skill of keeping a steady rhythm, working out how long a note is, thinking about complex patterns are just a few examples of how music helps in this way.

Now, let's explore the 5 educational music software at hand. For each title we have compiled its own portal page, providing a screenshot of the software in action, a full description with an in-depth analysis of its features, together with links to relevant resources and reviews.

An essential part of learning is to make music lessons fun. This can be achieved with music games, lesson plans, and worksheets.

To provide an insight into the quality of software available, we have compiled a list of excellent 5 music learning tools. Hopefully there will be something of interest for anyone looking to smarten their ears, heighten their appreciation of music, learn music theory and language, and above all to have fun in learning.

Now, let's explore the 5 educational music software at hand. For each title we have compiled its own portal page, providing a screenshot of the software in action, a full description with an in-depth analysis of its features, together with links to relevant resources and reviews.

Educational Music Software
Solfege Highly proficient ear training software
LenMus Music education software to learn music theory and language
Jalmus Train sight reading through exercises on notes and rhythms
Piano Booster Boost your piano playing skills
Tete Ear training software

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

mplayer2, не е ли fork на mpv, или е обратното? И дали има някъде останал източник за mplayer2, по който да се работи и да не е изоставен от 3+ години. Всичко съвременно, което намирам е по храниличаща, готово компилирано. Искам да си поиграя просто :).

Иначе до сега не съм успявал да подкарам h.265 с mplayer, дори и компилиран ръчно от тук - http://www.mplayerhq.hu. А се твърди, че трябва да работи. Но съм компилирал с vdpau поддръжка (навик, покрай OrangePi) и не знам как ще е с vaapi, или gl. С mpv няма никакви проблеми със същите версии на ffmpeg/libav.

Редактирано от RagnerBG (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, RagnerBG написа:

Иначе до сега не съм успявал да подкрам h.265 с mplayer, дори и компилиран ръчно от тук - http://www.mplayerhq.hu. А се твърди, че трябва да работи. С mpv няма никакви проблеми със същите версии на ffmpeg/libav.

Не се твърди, а направо си работи. Новия mplayer поддръжа тази кодировка по подразбиране с базовите декодери.

MPlayer2 ме интересува за дистрибуции, които са излезли в периода от спиране на разработката на старата версия и пускането на новата. Конкретно - Ubuntu 14.04 и Debian 8 Jessie.

Редактирано от cybercop (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, cybercop написа:

Не се твърди, а направо си работи. Новия mplayer поддръжа тази кодировка по подразбиране с базовите декодери.

Да, вече работи :). Но на x11 и gl, поне във виртуалката. Не иска на vdpau. Сигурно това ми е бил проблемът и преди, а и без това не е добра идея да се ползва vdpau на AMD карти, но пък mpv си работеше.

За mplayer2 не мога да открия source, или май бях намерил някакъв, обаче много стар. Като го инсталирам от официалните хранилища, после не знам как да го стартирам (mplayer2: command not found), а и иска mplayer за да се инсталира.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За mplayer-mplayer2 не съм тествал.

С MPV - 1:0.15.0+git7-2~precise2 под (Ubuntu 12.04) отворих едно тестово клипче.

Предполагам под Ubuntu 14.04 също ще става.Ако те устройва може да го ползваш.

265.png.73ec2bc24d196a50eced601b4f712eb6.png

591c7d2af2ab2_267..thumb.png.c85271dc65f02e78a2bc22348ab09773.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Все пак Mplayer  обработва h265,h264 .Опер. система Ubuntu 12.04.Стартирам го през конзола,ето малко метаданни.

Работещо хранилище.Версия 2:1.0+svn37025-precise1 има пакети и за по-нови.

https://launchpad.net/~mc3man/+archive/ubuntu/mplayer-test?field.series_filter=

Playing video-h265.mkv.
libavformat version 55.34.101 (internal)
libavformat file format detected.
[lavf] stream 0: video (hevc), -vid 0
[lavf] stream 1: audio (aac), -aid 0, -alang eng, Stereo
VIDEO:  [HEVC]  1920x960  0bpp  25.000 fps    0.0 kbps ( 0.0 kbyte/s)
Clip info:
 ENCODER: Lavf55.12.0
Load subtitles in ./
open: No such file or directory
[MGA] Couldn't open: /dev/mga_vid
open: No such file or directory
[MGA] Couldn't open: /dev/mga_vid
==========================================================================
Opening video decoder: [ffmpeg] FFmpeg's libavcodec codec family
libavcodec version 55.52.102 (internal)
Selected video codec: [ffhevc] vfm: ffmpeg (FFmpeg HEVC / H.265)
Opening audio decoder: [ffmpeg] FFmpeg/libavcodec audio decoders
AUDIO: 48000 Hz, 2 ch, floatle, 0.0 kbit/0.00% (ratio: 0->384000)
Selected audio codec: [ffaac] afm: ffmpeg (FFmpeg AAC (MPEG-2/MPEG-4 Audio))
[AO OSS] audio_setup: Can't open audio device /dev/dsp: No such file or directory
AO: [alsa] 48000Hz 2ch floatle (4 bytes per sample)
Starting playback...
Movie-Aspect is 2.00:1 - prescaling to correct movie aspect.
VO: [vdpau] 1920x960 => 1920x960 Planar YV12
A:   3.3 V:   2.7 A-V:  0.545 ct:  0.019   0/  0 122%  3%  0.3% 50 0

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дали ако работи без проблем има значение с какви параметри е машината? На моя ако пусна такъв клип от най-некачествените и пак звука е свършил а видеото още си върви и сече.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, бат'начо написа:

Дали ако работи без проблем има значение с какви параметри е машината? На моя ако пусна такъв клип от най-некачествените и пак звука е свършил а видеото още си върви и сече.

По принцип има, ако машината е много възрастна, видео картата може да не поддържа въпросния формат за възпроизвеждане.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@nick_dimitrov благодарско баце, ти ме наведе на мисълта да ползвам smtube-qt4 , а той не иска mpv или vlc като smtube-qt5.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, бат'начо написа:

Може да пробваш да кропнеш файла по дължина и ширина с ffmpeg.Така ще се запази качеството но ще се намали размера и предполагам ще може да се гледа нормално на слаба машина.

Не знам обаче има ли смисъл.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 часа, nick_dimitrov написа:

Selected video codec: [ffhevc] vfm: ffmpeg (FFmpeg HEVC / H.265)

VO: [vdpau] 1920x960 => 1920x960 Planar YV12
A:   3.3 V:   2.7 A-V:  0.545 ct:  0.019   0/  0 122%  3%  0.3% 50 0

Това, поне при мен, ознчава, че не ползва хардуерно декодиране през картата. За работа, ще работи, но през процесорът. Щом ползва vdpau, за хардуерно декодиране трябва да е избран кодек с "vdpau" в името и VO да сочи не към Planar YU12, а към vdpau. Може и самата карта да не поддържа хардуерно декодиране на H.265, може и да трябва ffmpeg да се компилира с такава поддръжка. Може да се пробва и с друг метод, в зависимост какво поддържа картата - vaapi, gl backend.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това е mplayer пуснат без аргументи през терминала ,само за тест.

Например през smplayer,графична обвивка на същия mplayer може да се избира драйвер за изходящото видео.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Горещи теми в момента

• Подобни теми

• от Недко
      Здравейте !

Днес опитах да задействам Скайп, но не иска да ме "впише".
      Завърта анимацията с кръжащите точки ... и изключва.
      Опитах да го деинсталирам със Софтуерния мениджър,
      стигна до 75 % и спря.
      Изпълних едни команди :
      sudo apt-get autoremove --purge && sudo apt-get clean && sudo apt-get autoclean

при което се появи и изречение, че почиства нещо, останало от Скайп.
      След това потърсих да инсталирам Скайп отново,
      но вече го няма в списъка на предлаганите пакети
      (или приложения, простете, аз съм начинаещ в Линукс вече около 9-10 години и 3 линукса).
      Вече без Скайп ли ще я караме ? 
      (Забравил съм откога не съм го ползвал)

А всъщност си търсех начин да изпробвам микрофона на едни мултимедийни слушалки втора употреба,
      без да звъня на никого. (В Скайп имаше такава възможност)

Моля за съвет или за линк, ако вече е отговаряно на тези въпроси.
      (Много теми виждам по темата, но докато ги прегледам всичките,
      ще стане ... утре... ).

Предварително ви благодаря !
    • от cybercop
      Пускам тема за един универсален метод за инсталиране на Firefox, независимо от дистрибуцията.
      Първо сваляте пакета от официалния сайт. Най- добре е да го направите от списъка с локализациите, за да се избегнат грешки с автоматичното разпознаване на локализацията и архитектурата.
      https://www.mozilla.org/bg/firefox/all/
      Браузъра е окомплектован с езиковата добавка, българските речници и дори шрифтове.
      Разархивирате пакета, отваряте файловия мениджър с администраторски права и поставяте папката firefox от архива в /opt директория.
      Снимка
      С това, браузъра е инсталиран.
      За да го ползвате комфортно е добре да направите един  стартер за менюто на програмите, който да сложите в /usr/share/applications и един пряк път до изпълнимия файл на приложението, който да сложите в usr/bin за да го ползва графичната среда за файловите асоциации (MIME типовете).
      Пускам един пакет  в който има готов стартер и пряк път и откъдето да поглеждате, кое, къде се намира, защото съм описал директориите подробно.
      Връзка
      При излизане на нова версия, браузъра ще ви покаже уведомление за това и автоматично ще ви препрати към връзка от която да я изтеглите. Сваляте архива с новата версия, разархивирате и  поставяте папката (firefox) на мястото на старата в /opt директорията. Цялата операция отнема няколко секунди. Прекият път и стартера си остават същите. Те се създават еднократно.
      Успех !

• от GermanecaBG
      Сигурен съм, че в този форум има почитатели и ползващи Arch Linux, така че нека да споделят тук своето мнение.
      Ето и официалната страница
      Ето и общ списък с приложения, сортирани по категории, като справка за тези, които търсят пакети цък
    • от Семка
      Еййй, реших и аз най-после да се регистрирам.
      Дълга история накратко, когато си свържа безжичните слушалки по Bluetooth, скоростта на интернета ми (едиснтвено ако използвам Wifi) пада до степен в която става неизползваем. Естествено, че винаги мога да сложа един AUX кабел или да не използвам Wifi връзка но самият проблем е решим, според мен. 
      Четох не малко из интернет, оказало се, че е common problem. За жалост решение така и не намерих, даже и временно. 
      Какво го предизвиква въпросния пролем? Според интернет е едновременното използване на Bluetooth и Wifi връзка от един и същ драйвър???? Звучи ми логично, но нищо повече. 
      За добро или лошо, проблемът не е предизвикан от конкретна Linux дистибуция, даже го има и при Windows машини. 
      Такаа, имайки в предивид всичко споменато горе, предлагам да измислим някакво решение? Предварително се извинявам ако пропуснал съм да споделя информация, която е необходима за установим източника на проблема. Не се сърдете, кажете какво Ви трябва.
    • от coldrage
      Здравейте, от скоро съм с Ubuntu 18.04. Опитвам се да подкарам една игра, но ми дава следният проблем :
      Wine cannot find the FreeType font library.  To enable Wine to
      use TrueType fonts please install a version of FreeType greater than
      or equal to 2.0.5.
      http://www.freetype.org

Търсих инфо в нета и правих какви ли не опити но не можах да го реша.
      Помагайте, моля!
  • Дарение

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.