Премини към съдържанието
Max Richards

Защо Турция не губи територии след ПСВ?

Препоръчан отговор

Някой може ли да ми каже защо след края на Първата Световна война,Турция не губи територии.

Защо Австро-Унгария,Прусия(Германия),България губят свои територии след края на войната,а Турция не губи. С какво Турция е по-привелигирована от останалите страни.

Според Севърски договор, Турция е трябвало да изгуби 

Източна Тракия с изключение на Константинопол (Истанбул), Босфора и Дарданелите (над които се установява международен контрол) както и островите Имброс и Тенедос, се предават на Гърция.

Сирия и Ливан към Франция (което е от малкото изпълнени неща

Ирак към Великобритания

Хеджаз става отделна държава

Североизточните части на Турция които стават част от Армения

В Югоизточните части на Турция  се създава нова държава - Кюрдистан.

Но с Лозанския договор от 1923г. се анулира Севърския договор.

Според него Турция губи единствено Сирия,Ливан,Ирак и Хеджаз.

Защо тогава и Германия,Австрия,Унгария и България да не могат да анулират своите договори и да не губят територии(или да изгубят по-малко)

800px-TreatyOfSevres_(corrected).PNG

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

публикувано (редактирано)
преди 13 минути, Емил Костов написа:

Тц, тя е част от първата световна война .

Последващото което води до ревизия на Севърския договор и до поява на Лозанския е това ..

https://bg.wikipedia.org/wiki/Турска_война_за_независимост

И един човек е причина за това ..

index.jpg

П.С Същия е виновен и за победата на Галиполи , в която става национален герой а впоследствие във войната за неазависимост и култова личност едва ли не .. Затова му дават и титлата "гаази " , както и фамилия Ататюрк , баща на турците 

Редактирано от Sinbad_ (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, тя е част от първата световна война, но не е в центъра на военните действия. Нормално е да си запази територията.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, Емил Костов написа:

Да, тя е част от първата световна война, но не е в центъра на военните действия. Нормално е да си запази територията.

Тц, не позна.. Виждам че не си в час, по добре не спори на тази тема ...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, Sinbad_ написа:

Тц, не позна.. Виждам че не си в час, по добре не спори на тази тема ...

Напротив в час съм и отново ще напиша, че Турция не е в центъра на събитията. Мога да ти дам и филм за цялата първа световна война.Прегледай го и сам ще разбереш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 минути, Sinbad_ написа:

Последващото което води до ревизия на Севърския договор и до поява на Лозанския е това ..

index.jpg

П.С Същия е виновен и за победата на Галиполи , в която става национален герой а впоследствие във войната за неазависимост и култова личност едва ли не .. Затова му дават и титлата "гаази " , както и фамилия Ататюрк , баща на турците 

Да но как Кюрдистан не е станал независим,все пак в Югоизточна Турция - Кюрдите са мнозинство,а Арменците са били мнозинство в Североизточна Турция. Как тогава Турска Армения и Турски Кюрдистан остават част от Турция като тогава мнозинство в региона са арменци и кюрди,а не турци.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, Емил Костов написа:

Напротив в час съм и отново ще напиша, че Турция не е в центъра на събитията. Мога да ти дам и филм за цялата първа световна война.Прегледай го и сам ще разбереш.

Пич, ти виждаш ли въпроса и заглавието на темата изобщо ?? Или решаваш да почнеш импровизация за значимостите на бойните фронтове и целите на страните в Първата световна война ?? 

Ако е така пак можем да поспорим, защото виждам че и там си доста гол и бос , но не това е въпроса на който човека иска да намери отговора ... 

преди 4 минути, Max Richards написа:

Да но как Кюрдистан не е станал независим,все пак в Югоизточна Турция - Кюрдите са мнозинство,а Арменците са били мнозинство в Североизточна Турция. Как тогава Турска Армения и Турски Кюрдистан остават част от Турция като тогава мнозинство в региона са арменци и кюрди,а не турци.

Не е така точно..Арменците са били мнозинство в много по-малка част отколкото им се е падало след края на първата световна, а кюрдите тогава изобщо не са си и мечтали за независима държава , те дори не са били единни, а повечето са били тотално лоялни на османската империя, а впоследствие и на Турската република.. Въжделенията им за независимост и така нататък, са външно внесени и подготвени.. познай от кого ....

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, Sinbad_ написа:

Пич, ти виждаш ли въпроса и заглавието на темата изобщо ?? Или решаваш да почнеш импровизация за значимостите на бойните фронтове и целите на страните в Първата световна война ?? 

Ако е така пак можем да поспорим, защото виждам че и там си доста гол и бос , но не това е въпроса на който човека иска да намери отговора ... 

Не използвам никакви импровизации. По същия начин реално погледнато България също почти не губи територии. Искаш ли да ти дам линк да си свалиш целия исторически филм с документи или не.

Къде се води WWI. Това е достатъчно да си отговориш защо Турция не губи територии. Освен това Турция не е империя още при въстанието на младотурците

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 15 минути, Емил Костов написа:

Не използвам никакви импровизации. По същия начин реално погледнато България също почти не губи територии. Искаш ли да ти дам линк да си свалиш целия исторически филм с документи или не.

Къде се води WWI. Това е достатъчно да си отговориш защо Турция не губи територии. Освен това Турция не е империя още при въстанието на младотурците

И къде се води бе драги ?? Само на европейския театър на бойни действия ли ?? А с какви територии се увеличават победителките във войната, с европейски ли а?? Какво се променя  най много, и къде, в Европата ли?  пффф

Драги, гледай си филмите , но не се мъчи на мен да обясняваш кое какво е във първата, или втората, или други войни ... Със сигурност знам повече от теб за войните ...

П.С А виждам че и нищо не знаеш за младотурците, и историята на Османската империя ,и нейните земи май, освен името на младотурците и Галиполи ( чувал си само малко за нея от твоите филмчета и това е доста малко ) 

Говориш за революция на младотурците ? Ако визираш войната за независимост 1919-та- 1923-та ,водеща до създаването на Република Турция, не си познал ама ни на йота.. Младотурците имат възстание едно единствено, 1908-ма , водеща до възстанояване на конституцията и смъкване на султана, но друг идва на негово място...Турската република се създава 1923-та, тогава е премахната и империята , както и халифата, както и султаните ... 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

М-да, това като територия е доста по-малко от това което губим. Политиката е политика, ако гледаме само назад и въздишаме, ще трябва да си внасяме и политиците. Номера е сега да има кадърни (или поне да се появят отнякъде един-двама-трима...).

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 минути, Sinbad_ написа:

И къде се води бе драги ?? Само на европейския театър на бойни действия ли ?? А с какви територии се увеличават победителките във войната, с европейски ли а?? Какво се променя  най много, и къде, в Европата ли?  пффф

Драги, гледай си филмите , но не се мъчи на мен да обясняваш кое какво е във първата, или втората, или други войни ... Със сигурност знам повече от теб за войните ...

П.С А виждам че и нищо не знаеш за младотурците, и историята на Османската империя ,и нейните земи май, освен името на младотурците и Галиполи ( чувал си само малко за нея от твоите филмчета и това е доста малко ) 

Говориш за революция на младотурците ? Ако визираш войната за независимост 1919-та- 1923-та ,водеща до създаването на Република Турция, не си познал ама ни на йота.. Младотурците имат възстание едно единствено, 1908-ма , водеща до възстанояване на конституцията и смъкване на султана, но друг идва на негово място...Турската република се създава 1923-та, тогава е премахната и империята , както и халифата, както и султаните ... 

Ето ти линкове. Вземи изгледай филмите, защото не ми се спори. WWI си се води точно е Европа и тя отнася цялата тежест. 

Линк1

Линк2

Мога да ти извадя още толкоз информация защото точно такива неща гледам.

Редактирано от Емил Костов (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 20 минути, Sinbad_ написа:

Не е така точно..Арменците са били мнозинство в много по-малка част отколкото им се е падало след края на първата световна, а кюрдите тогава изобщо не са си и мечтали за независима държава , те дори не са били единни, а повечето са били тотално лоялни на османската империя, а впоследствие и на Турската република.. Въжделенията им за независимост и така нататък, са външно внесени и подготвени.. познай от кого ....

Как Кюрдите през 1919г.-1923г. да не са си мечтали за държава.  През 1919г.  Исмаил Шикак вдига въстание и отцепва района на Урмия от Иран и след като побеждава персийските войски и го управлява като Независима кюрдска територия до 1922 г., когато най-сетне е победен от иранците. На 28 октомври 1927 г. е обявена Кюрдско-арменската Република Арарат, съществувала до септември 1930 г., когато след неуспешни призиви към ОН и опити за взаимодействие с кюрдите в Ирак,Турция и Сирия, е унищожена от турските войски.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

хахаха що за въпрос Турция се създава 5г. след първата световна. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 17 минути, бат'начо написа:

М-да, това като територия е доста по-малко от това което губим. Политиката е политика, ако гледаме само назад и въздишаме, ще трябва да си внасяме и политиците. Номера е сега да има кадърни (или поне да се появят отнякъде един-двама-трима...).

Това изобщо не са малко територии, но все пак войната за независимост постига основните си цели... И възстановява голяма част от първоначалните османски земи , откъдето е и тръгнала де...Но все пак оставя доста неразбории поради безпардонната алчност на победителките да си поделят печалбата и народите както им е изгодно.. И сега се вижда хаоса в целия близък изток, вина за което има точно това подялба също така, освен и другото ...

преди 13 минути, Max Richards написа:

Как Кюрдите през 1919г.-1923г. да не са си мечтали за държава.  През 1919г.  Исмаил Шикак вдига въстание и отцепва района на Урмия от Иран и след като побеждава персийските войски и го управлява като Независима кюрдска територия до 1922 г., когато най-сетне е победен от иранците. На 28 октомври 1927 г. е обявена Кюрдско-арменската Република Арарат, съществувала до септември 1930 г., когато след неуспешни призиви към ОН и опити за взаимодействие с кюрдите в Ирак,Турция и Сирия, е унищожена от турските войски.

Бъркаш районите, и самите действия .. Исмаил Шикак е в Иран,и да кюрд е ,но  го прави не защото иска независимост само за кюрдите ( така наречените земи където управлява са населени и с ирански азери , както и други ) Там е по скоро война м/у сунитите в иран и шиитите перси по скоро , независимо какви окраски се мъчат да му дадат. За това говори и зверствата извършвани от частите на Шикак на асирийци, християни и други ..И м/у другото, след поражението си, той бяга в Турция все пак.. А реално възстава защото семейството му губи политическото си положение, понеже техния благодетел, от рода на огузките турци в Иран е свален от персите шиити ...Та недей бърка неговото възстание с уж нянакви прокюрдистански мечти .. Автономията която обещават тогава само и само да го накарат да се откаже от войната с тях , са не само за неговото племе, но и за тюркските , които се бият в неговите редове...Тази войн а е по скоро част от столетните войни между персите и османските турци...както и част от войните м/у шиити и сунити в този регион ...И то още от ремената преди Османската империя, от времената на Селджукската такава, и Караханидската дори ...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, hladilnika написа:

хахаха що за въпрос Турция се създава 5г. след първата световна. 

Турция и Отоманската империя са една и съща държава. Има много държави които преди са носели други имена Франкското кралство в началото си се е наричало Австразия, Русия се превръща в Съветския съюз,а после и се разпада на Русия и др.държави. Германия до 1919г. пък се е казвала Прусия.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, Max Richards написа:

Турция и Отоманската империя са една и съща държава. Има много държави които преди са носели други имена Франкското кралство в началото си се е наричало Австразия, Русия се превръща в Съветския съюз,а после и се разпада на Русия и др.държави. Германия до 1919г. пък се е казвала Прусия.

Турската Република е наследник на Османската империя, да, но не е същото като нея... Териториите са различни, управлението различно, хората дори се променят ....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

не е Отоманска а е Османска създадена от Османлиите, в които влизат много народи.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 15 минути, Sinbad_ написа:

Това изобщо не са малко територии, но все пак войната за независимост постига основните си цели... И възстановява голяма част от първоначалните османски земи , откъдето е и тръгнала де...Но все пак оставя доста неразбории поради безпардонната алчност на победителките да си поделят печалбата и народите както им е изгодно.. И сега се вижда хаоса в целия близък изток, вина за което има точно това подялба също така, освен и другото ...

Бъркаш районите, и самите действия .. Исмаил Шикак е в Иран,и да кюрд е ,но  го прави не защото иска независимост само за кюрдите ( така наречените земи където управлява са населени и с ирански азери , както и други ) Там е по скоро война м/у сунитите в иран и шиитите перси по скоро , независимо какви окраски се мъчат да му дадат. За това говори и зверствата извършвани от частите на Шикак на асирийци, християни и други ..И м/у другото, след поражението си, той бяга в Турция все пак.. А реално възстава защото семейството му губи политическото си положение, понеже техния благодетел, от рода на огузките турци в Иран е свален от персите шиити ...Та недей бърка неговото възстание с уж нянакви прокюрдистански мечти .. Автономията която обещават тогава само и само да го накарат да се откаже от войната с тях , са не само за неговото племе, но и за тюркските , които се бият в неговите редове...

Да това е в Иран. Но ти говориш за Кюрдите като цялост ,а не само тези в Турция.

А и не пъркай термините Турци и Тюрки. А колкото до Азерите те не са с 100% тюркски произход. Те са Тюркоиранци или Тюркизирани Иранци. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

а в Сирия нац празник е деня когато последният френски войник напуска страната :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, Max Richards написа:

Да това е в Иран. Но ти говориш за Кюрдите като цялост ,а не само тези в Турция.

А и не пъркай термините Турци и Тюрки. А колкото до Азерите те не са с 100% тюркски произход. Те са Тюркоиранци или Тюркизирани Иранци. 

Виждам че май доста са ти слаби познанията по история, но за сметка на това обичаш да импровизираш на база нещо друго, и воден от нещо друго..

Мдам, а аз мислех че искаш да знаеш... явно съм се объркал...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 59 минути, Sinbad_ написа:

index.jpg

За жалост, Ердоган го нарисува на пешеходна пътека тоя баща на турците. Предполагам разбираш какво искам да кажа. 

Виждам че май доста са ти слаби познанията по история, но за сметка на това обичаш да импровизираш на база нещо друго, и воден от нещо друго..

Историята се пише от победителите. То не само че няма истинска история, ами и няма истинска истина в нашия свят. Твоята истина се отразява в счупеното огледало, погледнато от теб. Моята, в погледнатото парченце от мен. 

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добри са ми познанията по история. Дори в училище съм бил отличник по История. Не импровизирам, но дори самите Азери много не вярват да са 100% тюрки. Ако питаш Азерец какви са Азерците по произход,той ще ти каже че са микс на Тюрки и Иранци.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, bildera_ написа:

За жалост, Ердоган го нарисува на пешеходна пътека тоя баща на турците. Предполагам разбираш какво искам да кажа. 

Историята се пише от победителите. То не само че няма истинска история, ами и няма истинска истина в нашия свят. Твоята истина се отразява в счупеното огледало, погледнато от теб. Моята, в погледнатото парченце от мен. 

Аз разбирам какво искаш да кажеш, но за за твое съжаление , си в грешка относно Ердоган и Ататюрк... ;) 

Подобно на това хлапе, дето нарича азерите, тюркизирани иранци, хахахаха..... 

преди 5 минути, Max Richards написа:

Добри са ми познанията по история. Дори в училище съм бил отличник по История. Не импровизирам, но дори самите Азери много не вярват да са 100% тюрки. Ако питаш Азерец какви са Азерците по произход,той ще ти каже че са микс на Тюрки и Иранци.

Ахам, явно си питал азерите, защото аз съм гледал доста неща с азери, и от азери , дори допитвания  до тях за какви се имат, и с кого са най близко ..

Може да си мислиш че си бил отличник, но явно доста неща има още да учиш, доста... 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз разбирам какво искаш да кажеш, но за за твое съжаление , си в грешка относно Ердоган и Ататюрк... ;) 

Подобно на това хлапе, дето нарича азерите, тюркизирани иранци, хахахаха..... 

Може и да съм в грешка. Но аз казах за истината. Има много гледни точки. Не си ли съгласен?

Редактирано от bildera_ (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.