Премини към съдържанието
respekt86

Разполагам с 4/6 идеални части от имот, но заради инатливи наследници не мога да ги продам

Препоръчан отговор

Здравейте,

Станах собственик на 4/6 идеални части от имот чрез нотариален акт за покупко-продажба срещу задължително гледане и издръжка на леля ми. Тя почина и в имота вече никой не живее. Искам да го продадем, но наследниците ми правят спънки. Не искат да продават поради завист, че тяхната печалба ще е по-малка. Някои казват, че мога да продам само моя дял, ако имотът бъде разделен, обаче може ли без тяхното съдействие да има подялба, пък и кой ще купи само част от къща?! Какво може да се направи, някакви идеи?

Редактирано от respekt86 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

преди 4 минути, respekt86 написа:

Здравейте, 

Бяха ми прехвърлени 4/6 идеални части от имот. В имота вече никой не живее и искам да го продадем, но наследниците ми правят спънки. Не искат да продават поради завист, че тяхната печалба ще е по-малка. Някои казват, че мога да продам само моя дял, ако имотът бъде разделен, обаче може ли без тяхното съдействие да има подялба, пък и кой ще купи само част от къща?! Някакви идеи?

Консултираш се с адвокат.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Емил Костов написа:

Консултираш се с адвокат.

Консултирах се, но казват различни неща. Първо можело по съдебен път. После нямало начин. Най-добре да съм се разберял с тях, което е невъзможно. Не им вярвам на тукашните адвокати.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Без споразумение със всички съсобственици съвсем нищо не може да се направи. И ние имаме сроден случай - братовчедка ми е в Холандия от 10 години и не иска да подписва за продажба.    Вече 6 години къщата с двора ги посещавам само аз.   Накрая и на мен не ми се продава наследството от покойните ми майка и дядо.    Ще си ги ползвам докато мога.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 18 минути, respekt86 написа:

Консултирах се, но казват различни неща. Първо можело по съдебен път. После нямало начин. Най-добре да съм се разберял с тях, което е невъзможно. Не им вярвам на тукашните адвокати.

Тогава отиваш в друг град при кадърен адвокат, който може да ти каже как стоят нещата. Такива случаи са винаги тегави и си има специфика.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 41 минути, respekt86 написа:

Здравейте,

Станах собственик на 4/6 идеални части от имот чрез нотариален акт за покупко-продажба срещу задължително гледане и издръжка на леля ми. 

Трябва ти просто да намериш нотариус, който да те научи как да продадеш. Актовете ги пишат нотариусите, не ги пишат адвокатите. Последните ти трябват ако другата страна е завела дело. Ако няма дело, нотариусът е достатъчен и той ще успокои купувачът как да действа после с другите съсобственици. Купувачът просто ще купи твоята част.
А ако си достътъчно нахален или те е страх нещо от съсобствениците, може продажбата да стане, без даже и да са разбрали. Чака няколко месеца ( 3 или 4 ) бяха новият собственик и после се нанася, да им е минал срока да се жалват другите. 
Абе аз един път продавам една стара къща за 4500 лв в съсобственост, а то лигавото момиченце не ще да тръгне на време да ходим на гарата.
Оооооо, така ли ?
Изтърпях я първия път. Но на следващата година за продажбите на земеделски земи, бях подготвил схема и си продадох моя дял и без съсобственичката, кояо се беше скрила при дядо си на Перник, па лъже майка ѝ че била на море и щяла да се върне 2 дена преди подажбата.
Въобще да не ти пука как ще се тръшкат после съсобствениците като разберат как майсторски си ги прецакал и си им натресъл друг съсобственик. Гледай си твоя интерес а пък роднините ги зарежи .

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, Белгиеца написа:

Трябва ти просто да намериш нотариус, който да те научи как да продадеш. Актовете ги пишат нотариусите, не ги пишат адвокатите. Последните ти трябват ако другата страна е завела дело. Ако няма дело, нотариусът е достатъчен и той ще успокои купувачът как да действа после с другите съсобственици. Купувачът просто ще купи твоята част.
А ако си достътъчно нахален или те е страх нещо от съсобствениците, може продажбата да стане, без даже и да са разбрали. Чака няколко месеца ( 3 или 4 ) бяха новият собственик и после се нанася, да им е минал срока да се жалват другите. 
Абе аз един път продавам една стара къща за 4500 лв в съсобственост, а то лигавото момиченце не ще да тръгне на време да ходим на гарата.
Оооооо, така ли ?
Изтърпях я първия път. Но на следващата година за продажбите на земеделски земи, бях подготвил схема и си продадох моя дял и без съсобственичката, кояо се беше скрила при дядо си на Перник, па лъже майка ѝ че била на море и щяла да се върне 2 дена преди подажбата.
Въобще да не ти пука как ще се тръшкат после съсобствениците като разберат как майсторски си ги прецакал и си им натресъл друг съсобственик. Гледай си твоя интерес а пък роднините ги зарежи .

А ти що си мислиш, че купувача ще тръгне да купува имот, който е проблемен. Нали се сещаш, че преди това ще направи справка.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, Емил Костов написа:

А ти що си мислиш, че купувача ще тръгне да купува имот, който е проблемен. Нали се сещаш, че преди това ще направи справка.

Защото знам как да стане, така че да си изкупи лесно и останалата част, ако къщата му харесва.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, Белгиеца написа:

Оооооо, така ли ?

Но кандидат-купувачите се притесняват, че ще имат трудности при изкупуването на останалата част.  Никой не иска да купува само част от къща. Освен това не знаят и реално кое е тяхно за да правят ремонти.

Имота включва и още една годна за живеене постройка. Някак си дали не мога да продам къщата, а останалото да остане за наследниците?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, respekt86 написа:

Но кандидат-купувачите се притесняват, че ще имат трудности при изкупуването на останалата част.  Никой не иска да купува само част от къща. Освен това не знаят и реално кое е тяхно за да правят ремонти.

не е съвсем така имат си начини строителните фирми, ще го направи склад - днез без да иска ще му бутне ограда утре ще хвърли в канала някоя шапка и така

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 минути, Белгиеца написа:

Защото знам как да стане, така че да си изкупи лесно и останалата част, ако къщата му харесва.

Как и за колко време може да откупи останалото? Тукашните адвокати им разправяли, че отнема няколко години, но както казах вече-не им вярвам. Ще съм ти много благодарен, ако ме светнеш. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

значи както казаха нотариуса знае  а адвокатите за чеп за зелие не стават 90 % са с купени диплуми бивши пруститутки и пилунджиики

ако  вземеш да прочетеш някои закон в областта  която те вълнува ще станеш по кадърен поне от половината

а според мен

може да ги принудиш или да ти платят твоята част според данъчна оценка  или да ти плащат наем  щом не искат да продават.

преди 1 час, respekt86 написа:

танах собственик на 4/6 идеални части от имот чрез нотариален акт за покупко-продажба срещу задължително гледане и издръжка на леля ми.

това в нотариалния акт ли го пише че си наследник на 4/6 ???  и как ще си вземеш 4/6  от кенефа и дупката.........

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, respekt86 написа:

Как и за колко време може да откупи останалото? Тукашните адвокати им разправяли, че отнема няколко години, но както казах вече-не им вярвам. Ще съм ти много благодарен, ако ме светнеш. 

Стига говори и слушай глупости. След като другите собственици не желаят да продават ти нищо не може да направиш. И никой няма да вземе имот в подобно състояние, да не говорим че няма как да го продадеш. 

Това имало "уж" начин са само приказки и нищо повече.

Ето ти ориентировъчна информация.

Редактирано от Емил Костов (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

в такъв случай им праска един наем и готово.

вид съдружие>...

както държавата искаше да ни вкара  при санирането да решават хората с по голям дял

имаш 4/6

праскаш 200000  месечен наем

и им викаш съдя изпълнител кано немогат да ти платят>....  твоята част  200k/6=x  xX4  имат  да ти дават....

и им сдираш гащите .

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Емил Костов написа:

Това имало "уж" начин са само приказки и нищо повече.

Ето ти ориентировъчна информация.

Ха ха ха , и в невежата информация която подаваш, пак са включени предпоставките които позволяват да продадеш, така че другите даже и да не са разбрали как и какво е станало. Особено ако нямат всекидневен достъп служебно до регистрите по вписването на сделките, ще разберат чак когато е вече много късно.
И на покойния ми брат щастливата му вдовица и дъщеря му се въобразяваха че без подписа на наследничката, не мога да продавам, ама аз продадох и не им казах веднага, а изчаках да мине срока за рекламации и тогава ѝ пратих едно и-мейлче да ѝ съобщя на племеницата че съм се отървал от моя дял. След което майка ѝ отива при брачеда да го предупреди какво съм писал, ама той се подписва, след като ходиха спешно при адвокатка да питат дали не ги будалкам че може и аз както казвам. И на следващата година племеницата продаде и тя нейния дял, ама оня купувачът я кара да чака , колкото му е кеф на него, щото си въобразяваше че нещо било зависело от нея.
Нотариусите знаят как се правят хватките, трябва само да се намери такъв, който да е съгласен да изповяда сделката.

Значи братчедката и бартечда и те така като тебе, бяха твърдо убедени че не могло без пламеницата. Ама майка ѝ на дъщеря му на брат ми, като им сви мръсен номер, скрила си дедето и тя преговаря за условията. Та да скиваш как набързо намериха адвокатка да им потвърди, че може аз както казвам. А мене ме чакаха братчедите 10 месеца да си дойда в България да я продадем земята. Ако нямаше сделка, щяха да чакат още година. А пари им трябваха.

Сега, едно жокерче да ви пусна.
Има неделими жилища, ако къщата е такава по план, ехее става екстра.
Купува новият собственик и после на тази база за неделимостта си изкупува и останалото.
Лично моите родители са ме прекарали мен така, два месеца след като съм заминал окончателно в Белгия.
Щом като може родители да си прекарат собственото дете, що да не може и някакъв непознат да изрита лелята оттам ?
Бедна ви е фантаията колко корумпирани са и нотариуси и съдии в България. 

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Смей ми се колкото искаш. Корупцията си е корупция. Аз никога не бих тръгнал да купувам подобен имот. Да не говорим, че като се започнат едни дела и едно ходене по мъките потърпевшия ще е самия купувач. Да, закона разрешава, но при специфични условия, които в този случай не са възможни.

На постващия съм му казал какво да направи. Всичко друго са просто само приказки във форума. 

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, Емил Костов написа:

Да, закона разрешава, но при специфични условия, които в този случай не са възможни.

Защо да не са възможни ? 
Защото ти си казал ли ?
Нотариус ли си ?

На брат ми щастливата вдовица, 20 минути преди да тръгнем да пътуваме за продажбата на къщата на село за само 4500 лв, се обажда на един адвокат нейн роднина, бил на някакъв пост в съюза на адвокатите в София. Чете му по телефона натариалния акт, който аз намерих и ѝ го показах и оня келеш ѝ разправя по телефона, че нямало да бъде уважен този документ.
Дрън дрън та пляс, много му разбира главата на адвоката от нотариалната работа. Израдва му се нотариуската на акта който аз занесох и не правихме едни други схеми предложени от купувачката. 
Това адвокатите са просто едни ненужни паразити, само плямпат, но накрая нотариусите решават как да изповядат сделката.
А нотариусите правят това което искаш от тях, ако си успял да ги мотивираш по подходящ начин.

Ако човекът отворил темата си намери купувач и отидат двамата заедно при различни нотариуси избрани от купувачът, има възможност да попаднат на нотариус който да е съгласен да ги научи точно как да стане хватката.
А оная там лелята ако има пари да харчи за адвокати после, нейна си работа. Като загуби процедурите ще ѝ се наложи да плати разходите за адвокати на купувачът, та ще се чуди що ѝ е трябвало да си вкарва сама таралеж в гащите.

И да не забравя, продавъчът може и да ги подари неговияте 4 шести, нали така , ахааааааа ... може то може, много работи могат да се случат, ехее ...
Може продавачът и да ги размени срещу каруца ако иска и пак лелята ще пие после една студена вода, като разбере че е в съсобственост с друг човек.
А може продавачът да си продаде частта на мутрите на безценица официално, щото ония имат пари да перат и те после ще се справят с лелята, като ѝ скръцнат със зъби и ще се напика и ще е съгласна на всичко.
Сделките на продажбите на мутрите също ги изповядват нотариуси.
Ама нали закони било имало, е па кво като има, нотариусите и те искат да живеят добре и да прибират пари.

Редактирано от Белгиеца (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Белгиеца написа:

Защо да не са възможни ? 
Защото ти си казал ли ?
Нотариус ли си ?

На брат ми щастривата вдовица, 20 минути преди да тръгнем да пътуваме за продажбата на къщата на село за само 4500 лв, се обажда на един адвокат нейн роднина, бил на някакъв пост в съюза на адвокатите в София. Чете му по телефона натариалния, акт който аз намерих и ѝ го показах и оня келеш ѝ разправя че нямало да бъде уважен този документ.
Дрън дрън та пляс, много му разбира главата на адвоката от нотариалната работа. Израдва му се нотариуската на акта който аз занесох и не правихме едни други схеми предложени от купувачката. 
Това адвокатите са просто едни ненужни паразити, само плямпат, но накрая нотариусите решават как да изповядат сделката.
А нотариусите правят това което искаш от тях, ако си успял да ги мотивираш по подходящ начин.

Ако човекът отворил темата си намери купувач и отидат двамата заедно при различни нотариуси избрани от купувачът, има възможност да попаднат на нотариус който да е съгласен да ги научи точно как да стане хватката.
А оная там лелята ако има пари да харчи за адвокати после, нейна си работа. Като загуби процедурите ще ѝ се наложи да плати разходите за адвокати на купувачът, та ще се чуди що ѝ е трябвало да си вкарва сама таралеж в гащите.

И да не забравя, продавъчът може и да ги подари неговияте 4 шести, нали така , ахааааааа ... може то може, много работи могат да се случат, ехее ...
Може продавачът и да ги размени срещу каруца ако иска и пак лелята ще пие после една студена вода, като разбере че е в съсобственост с друг човек.
А може продавачът да си продаде частта на мутрите на безценица официално, щото ония имат пари да перат и те после ще се справят с лелята, като ѝ скръцнат със зъби и ще се напика и ще е съгласна на всичко.
Сделките на продажбите на мутрите също ги изповядват нотариуси.
Ама нали закони било имало, е па кво като има, нотариусите и те искат да живеят добре и да прибират пари.

Виж не ми се напъвай. Нищо лично. Семейството ми също имаше проблеми с подобни имоти и знам какво ходене по мъките беше за да се разделят коректно между наследници. Щом смяташ, че си най-велик и си над закона това си е твое мнение.. Аз го уважавам. Не съм съгласен с него каквото и да ми обясняваш. Аз съм дал пък моето мнение. Постващия има глава на раменете, като иска да се консултира с адвокат, като иска да прави далавери и да търси да заобиколи закона. Това ще си е негово решение.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 16 минути, Емил Костов написа:

Щом смяташ, че си най-велик и си над закона това си е твое мнение.. 

Няма нужда да  си над закона.
Например при наследство ми в София, моите родители така са объркали нещата, та според тях да не е възможно да продам моят дял. А пък аз като съм пълен с акъл и знам че мога да си продам правото на наследство, без даже да пишем в нотариалния акт какво съдържа наследството, не го изисква законът. Но аз нямам намерение да го продавам моят имот в София. Преди да умрат родителите ми са били убедени, че няма да мога да продам моя дял. Вдовицата на брат ми и тя си въобрязява същото нещо и дъщеря ѝ. 
Хей сега ако спечеля от тото много пари и ми хрумне да си продам имота в София, който съм го оставил да е в съсобственост. Еми ще го продам както си искам, даже на цигани ще го продам или на африканци, ако ония двете женоря много знаят.
Тоя момент как ти звучи, да си продадеш правото на наследство ?
Кой от вас тука изобщо е чувал за подобна възможност ?

Хората които не успяват да разделят наследство , просто не са се приготвили навреме как да действат.
Адвокатите имат изгода да има дела и съветват в тази посока да се тръгне.
А може и без да им се пълнят гушите да станат нещата, ама трябва да се мисли навреме.
Е, може и да има някой недоволен, ама ... такъв е живота.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 12/15/2017 в 15:23, respekt86 написа:

Здравейте,

Станах собственик на 4/6 идеални части от имот чрез нотариален акт за покупко-продажба срещу задължително гледане и издръжка на леля ми. Тя почина и в имота вече никой не живее. Искам да го продадем, но наследниците ми правят спънки. Не искат да продават поради завист, че тяхната печалба ще е по-малка. Някои казват, че мога да продам само моя дял, ако имотът бъде разделен, обаче може ли без тяхното съдействие да има подялба, пък и кой ще купи само част от къща?! Какво може да се направи, някакви идеи?

Първият въпрос е :

Е ли е възможна реална подялба на имота съгласно квотите на съделителите

Вторият въпрос е:

Дали съделителите са съгласни на доброволна делба

Ако отговорите на тези два въпроса са отрицателни няма друг вариант освен съдебна делба.

Ако се отиде на вариант продажба на своите 4/6 ид.части:  Първо трябва да се намери купувач, който е съгласен да купи имот в съсобственост и който да е наясно че следва процедура по съдебна делба. Това, естествено би смъкнало драстично стойността на имота. Второ, преди сделката с този купувач съсобствениците следва да бъдат поканени да купят имота на същата цена и сделката се изповядва ЧАК след като те изрично откажат да изкупят другия дял.

Мой съвет е да се мине през съдебна делба. Цената на имота ще определена от вещо лице назначено от съда, както и дяловете на съделителите. Тази цена ще е чувствително по-ниска от пазарната такава. Собственика с повечето части може да иска възлагане на имота като изкупи дяловете на съделителите. Тоест, ще купите останалата част от имота на много приемлива цена. След което ще си продадете имота.

п.п. Единственият свестен съвет от всичко изписано по-горе е да се консултирате с добър адвокат.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, emmi написа:

Второ, преди сделката с този купувач съсобствениците следва да бъдат поканени да купят имота на същата цена и сделката се изповядва ЧАК след като те изрично откажат да изкупят другия дял.

Добре че не съм те питал тебе, когато си продавах земеделската зема , която беше в съсобственост между цели 5 човека душа. И всеки играч се опитва да дърпа чергата към себе си.

Слушай сега моето момиче, много си боса в тая материя, тва от мен да го знаеш.
Никакви адвокати паразити не трябват.

Купувачът първо става съсобственик, окол 5 минути преди да е купил всичко което го интересува и после веднага втори нотариален акт и става собственик законно ма душице. Къде си тръгнала адвокати да ни пробутваш, пари да им даваме на тях ?

Я си води записки сега, да не се излагаш никога повече.
Братчедът подарява 25% от своя дял на бъдещия купувач.
Пишат нотариален акт а другите само зяпаме как се подписват двамката.

Второ действие.
Пишем за мен и братчедката нов нотериален акт, с който вече не подаряваме, ами си продаваме нашите дялове.
Прибираме парата сложена на масата и купувачът не получава от мен бележцица за получена сума, щото съм пълен с акъл и не му се подписвам. 

Разбрали сега, колко много няма нужда от адвокати паразити ?

преди 4 часа, emmi написа:

Собственика с повечето части може да иска възлагане на имота като изкупи дяловете на съделителите. Тоест, ще купите останалата част от имота на много приемлива цена.

И естествено, този собственик може да е новият купувач, няма нужда де е продавачът.
А според мен, има чалъм новият съсобственик, да ги убеди да минат без съдилища.
Защото ситуацията е коренно различна, те вече са изгубили възможността да си отмъщават на големия наследник, понеже той вече е продал своите 4 шести. Могат само още да изгубят, ако се инатят. Ако не са особено тъпи, би трябвало да им просветне, че играта почти е свършила и не им върши никаква работа да се дърпат.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.