Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте, съфорумци.

Преди месец-два забелязах някакви шупли опадали под бойлера (Елдом 72265XL), свалих му капака - оказа се, че има ръждясал. Понеже е хоризонтален и беше монтиран близо до стената, не можах да преценя какви точно са пораженията. Миналата седмица го източих, а вчера го свалихме с един съсед. Положението се оказа катастрофално (поне според мен).

Ужас 1 (цък)

Ужас 2 (цък)

Та това чудо подлежи ли на някакъв ремонт, заслужава ли си или направо да го хвърлям и да вземам нов?

Бойлерът ни стои като резервен вариант, защото топлата вода е на газ.

Благодаря предварително за всички мнения и съвети! :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сменяш бойлера! 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нищо му няма на бойлера. Лека повърхностна корозия, все пак работи във влажно помещение. Нали не е протекъл? Ако при загряване шушне, може да е пълен с варовик и да трябва почистване и смяна на анодна защита.  По модел е с емайлиран водосъдържател, трябва да изкара поне 5 - 10 години. 

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Така корозирал прилича на неплътна връзка и е сълзил. Навийте му калчища и намажете с блажна боя и точно това ръждясалото ще изкара повече от бойлера.
Казахте, че не се ползва постоянно, а е резервен. Когато не се ползва напълнен ли е с вода(под налягане ли е) или е източен и спрян притокът на студена вода?

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нормално е при тия бойлери да се появи корозия на това място. Корозията е слаба и се дължи на лек конденз поради липсата на емайл от външната страна. Отворете го, изчистете го и ако анодът е разграден поставете нов. Промийте и огледайте внимателно емайлът от вътрешната страна. Ако емайлът е напукан и има корозия, има начин да се продължи ресурсът с грунд против корозия и пясъкоструене, който се нанася под автомобилите. В крайна сметка се получава дебел и еластичен слой, устойчив на разширенията на метала, при повишаване на налягането в уреда. 

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Бойлерът стои в банята , близо до тавана, точно до вентилатора на отдушника. Постоянно е пълен с вода, като топлата е спряна, да не върти топлата от газовия котел и през него. Не му прилепваше хубаво пластмасовият капак, та вероятно ще да е от парите в банята си помислих и аз, но не знаех доколко е корозирал и дали не е опасно.

Не е пробил, не тече от никъде.

Не е пускан от септември 2016, когато ни монтираха газовия котел.

Значи да изтъркам тая ръжда, да го мина с Protecta 3-в-1 и да си го закачам, така ли?

П.П.: Забравих да спомена, че сумарно е работил макс 2 месеца, като водата в квартала (София, Княжево) не е варовита, та май няма да е необходимо да го отварям и да проверявам нагревателя за варовик?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Има и специални бой за поцинковане. Например Zinga

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, zitrön написа:

Бойлерът стои в банята , близо до тавана, точно до вентилатора на отдушника. Постоянно е пълен с вода, като топлата е спряна, да не върти топлата от газовия котел и през него. Не му прилепваше хубаво пластмасовият капак, та вероятно от парите в банята си помислих и аз, но не знаех колко е корозирал.

Значи да изтъркам тая ръжда, да го мина с Protecta 3-в-1 и да си го закачам, така ли?

Няма смисъл, корозията от конденза е лека и повърхностна, но ако ви се занимава я премахнете и го пръснете. Вътре е по-важно да се види, какво е състоянието на анода и емайла. 

П.С. По табличката на уредът виждам, че е произведен в средата на 2016-та, вероятно половин година се е търкалял по складове и магазини, в експлоатация е предполагам от година- година и половина. За такова време вече е тръгнала ръжда. Ето това е качеството на "Елдом". Стария ми беше Елдом и протече веднага след гаранцията. Иначе ето я корозията от външната страна след 5 години експлоатация и също е монтиран в банята: 
bNI3Odj.jpg

При новия Аристон, който ползвам от 2015 няма никаква ръжда, но дори и външната част е пръсната с боя. Като термоизолация е космос пред елдома, държи топла вода 3 дни без да се включва, докато елдома изстиваше на третия час. Като го разглабях в предната част липсваше една педя пяна, а водосъдържателя бе монтиран на криво. Ето защо ви казвам, че е хубаво да го изчистите, преди да го закачите:
q36XwAB.jpg

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нямам си никаква идея как да го отворя, та ако е възможно не ми се иска да го разглобявам.

При боядисването трябва ли да свалям фланеца и ако не е необходимо, проблем ли ще е ако се зацапа гарнитурата с боя ( в смисъл, дали няма химикалите от боята да я повредят)?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, zitrön написа:

Нямам си никаква идея как да го отворя, та ако е възможно не ми се иска да го разглобявам.

При боядисването трябва ли да свалям фланеца и ако не е необходимо, проблем ли ще е ако се зацапа гарнитурата с боя ( в смисъл, дали няма химикалите от боята да я повредят)?

Като гледам снимките, виждам развитата гайка на фланеца и липсващата скоба, вече сте го разглобил. Само глейте да не натиснете фланеца, че се крепи на магия. Ще изпадне вътре в бойлера със нагревателя и ще нарани емайла, тогава вече лошо. 
Ето как се отваря, елементарно е, но внимавайте. 

Като го отворите, вътре ще видите една подобна палка: 
product_large_14093.jpg

Това е магнезиев анод, или иначе казано предпазва водосъдържателя от корозия, но се разгражда с времето. Като анодът изгние напълно, корозията тръгва по водосъдържателя, бойлерът протича и е за боклука. За година-две на дали ще се е изхабил, но да си знаете, че е важен и е хубаво да се сменя през определен време. Евтини са, 10-тина лв. Та като го отворите, почиствате от мръсотията, гледате как е емайла отвътре и дали е разграден анодът. Това в общи линии е профилактиката на бойлера. 

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Слагай го и не се оглеждай. Нищо му няма, практически е нов. А и водата не е варовита. При отваряне се слага нова гарнитура. Пуснете крана за да се обнови водата вътре. Но сигурно вече сте го изпразвали.

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, Филипов написа:

Слагай го и не се оглеждай. Нищо му няма, практически е нов. А и водата не е варовита. При отваряне се слага нова гарнитура. Пуснете крана за да се обнови водата вътре. Но сигурно вече сте го изпразвали.

Дали му има или му няма, няма как да се знае. Ако водата там е некачествена, може много боклуци да е събрал. Анодът пък се износва според твърдостта на водата. При по-твърда вода препоръчват веднъж на 3 години да се сменя, при по-мека се разгражда по-бавно. Тук в София е мека, за 5 години анодът при стария ми бойлер почти не бе износен, но протече заради шупли в емайла. Така или иначе го е свалил, няма лошо да го провери. Колкото до гарнитурата, не е проблем, още е нова и еластична. 

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А корозиралите клеми за кабелите с какво да ги обработя?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 15 минути, zitrön написа:

А корозиралите клеми за кабелите с какво да ги обработя?

Почистете със шкурка корозията, и ако имате медна електропроводима грес намажете с нея. Хем ще предпази от поява на нова корозия, хем ще подобри връзката с кабелните обувки. 

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ясно, утре ще се заема с него, че днес съм на работа.

И последно, изходът за студената вода, понеже и там леко е корозирал, да го мацвам ли с нещо или не е необходимо? Страх ме е да не тръгне към водосъдържателя.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И последно, изходът за студената вода, понеже и там леко е корозирал, да го мацвам ли с нещо или не е необходимо? Страх ме е да не тръгне към водосъдържателя.

Според мен не е необходимо.  

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Включи така бойлера както си го отворил да загрее водата и виж дали някъде тече. Ако остава сух може да вземеш спрей против ръжда и боя спрей и да го боядисаш отново. Ако тече вече зависи откъде е теча. Ако е от тръбите лесно, но ако тече от балона на бойлера просто го махаш. Предполагам, че ръждата е повърхността.

Извинявам се на теб и колегите от форума за прибързания съвет, който дадаох в началото. 

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря на всички за помощта! :)

Утре го почвам и ще видим какъв ще е крайният резултат - ще има и снимков материалкак се е получило.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте отново.

Както ме посъветва Soviet Soldier свалих фланеца на бойлера, светнах с фенерче във водосъдържателя и същата картина като при фланеца - опадало покритие и корозия от вътрешния край! :(

Оттук нататък какво мога да предприема? Или трябва да го хвърлям?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, zitrön написа:

Здравейте отново.

Както ме посъветва Soviet Soldier свалих фланеца на бойлера, светнах с фенерче във водосъдържателя и същата картина като при фланеца - опадало покритие и корозия от вътрешния край! :(

Включи бойлера както е отворен и виж дали ще тече. Ако не тече пръскаш със спрей против ръжда и боядисваш мястото. Ако тече е за боклука.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 часа, zitrön написа:

Здравейте отново.

Ето го качеството на Елдом . . . продали са ти същия боклук, като на мен преди години. Ако е още в гаранция не го пипайте, отварянето и почистването не му прекратяват гаранцията. Може да протече преди изтичането на 5г. гаранция и да ви пратят нов. Иначе както казах преди това, да се почисти хубаво и мине с авто грунд против пясъкоструене и корозия е вариант.

Български боклуци като Елдом и Теси най-добре ги избягвайте. Ето го моя фланец, от стария ме Елдом, да видите какви боклуци покрити целите в шупли ни продават:

7DgNoL9.jpg

Производител с елементарен контрол на качеството и уважение към клиентите си, не би пуснал такъв брак на пазара. Във вътрешността на бойлера заради тия шупли целия емайл бе сринат, а анода бе почти цял за 5г.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, Soviet Soldier написа:

Ето го качеството на Елдом . . . продали са ти същия боклук, като на мен преди години. Ако е още в гаранция не го пипайте, отварянето и почистването не му прекратяват гаранцията. Може да протече преди изтичането на 5г. гаранция и да ви пратят нов. Иначе както казах преди това, да се почисти хубаво и мине с авто грунд против пясъкоструене и корозия е вариант.

Български боклуци като Елдом и Теси най-добре ги избягвайте. Ето го моя фланец, от стария ме Елдом, да видите какви боклуци покрити целите в шупли ни продават:

7DgNoL9.jpg

Производител с елементарен контрол на качеството и уважение към клиентите си, не би пуснал такъв брак на пазара. Във вътрешността на бойлера заради тия шупли целия емайл бе сринат, а анода бе почти цял за 5г.

За съжаление моят е с 2 год гаранция, която ще изтече в началото на август. Дотогава едва ли ще е пробил...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 55 минути, zitrön написа:

За съжаление моят е с 2 год гаранция, която ще изтече в началото на август. Дотогава едва ли ще е пробил...

В такъв случай оберете ръждата и мръсотията, до колкото е възможно и го пръснете с нещо. Според мен авто грундовете против пяскоструене, с които се пръска долната част на автомобила биха свършили най-добра работа, те са доволно еластични и предпазват от корозия. Най-малко животът на този бойлер ще се удължи по този начин. 

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хммм.. Оказа се май, че ръждата по водосъдържателя е от опадали парчета от покритието на двете тръби за топла и студена вода, а емайла на водосъдържателя е читав:

Цък Цък 2

А това е положението на анодната защита:

Цък 3 Цък 4

Та се питам дали да не сменя само защитата, отвън да мацна с Протекта 3-в-1 и да го ползвам бойлера колкото изкара? :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Анодът е в много добро състояние, почти не е разрушен. Виждам че от тези тръби емайлът се лющи, но няма поява на корозия по тях. Като гледам те май не са железни. Промийте водосъдържателя, огледайте хубаво, дали емайлът по водосъдържателя не е повреден. Ако всичко по емайла е наред, просто сглобете уредът и го върнете на място. 

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.