Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Имам кръгъл отвор в стената и трябва да му сложа квадратен прозорец. Как да изчисля страната на квадрата, като диаметъра на кръга е 63 см.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

диагонала на квадрата 63

4 ъгъла по 90 градуса в средата

31.5   дължина та бедрата >....

начертай един прав  ъгъл с дължина на бедрата 31.5

и измери растояниетомежду тях

толкова ти е дължината на квадрата 

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Задача за пети клас (примерно).

Диаметърът на кръга ти е диагонал на квадрата. Половината диагонал ти е катет на триъгълник, на който хипотенузата съвпада със страната на квадрата.

Половин диагонал е 31.5 cm. По Питагор 31.5 ^ 2 + 31.5 ^ 2 = 1984.5. Квадратен корен от същото е около 44.5477...

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, killchain написа:

Задача за пети клас (примерно).

Диаметърът на кръга ти е диагонал на квадрата. Половината диагонал ти е катет на триъгълник, на който хипотенузата съвпада със страната на квадрата.

Половин диагонал е 31.5 cm. По Питагор 31.5 ^ 2 + 31.5 ^ 2 = 1984.5. Квадратен корен от същото е около 44.5477...

В пети клас бях преди 40 години ! ;-)

Благодаря !!!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ни са занимавай с разни математики, вземаш Хилтито и правиш кръглия отвор квадратен и после му слагаш квадратен прозорец 

• Харесва ми 2
  • Ха-ха 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, ined написа:

Ни са занимавай с разни математики, вземаш Хилтито и правиш кръглия отвор квадратен и после му слагаш квадратен прозорец 

Къщата е паметник на културата. Намерил съм им цаката на тези кръгли и дъговидни малки прозорчета. Правя квадратен прозорец и после с парчета удължител уголемявам прозореца и на края със зегето изрязвам кръг !

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, ined написа:

мисля си че е по лесно да   му се направят стени на кръга да стане квадрат 

преди 1 минута, inwader написа:

Намерил съм им цаката на тези кръгли и дъговидни малки прозорчета

произвеждат се кръгли прозорци

едно  време във вайспрофил кривеха пвц профили по поръчка 

илиенско шосе 8.

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Yvan Sergeev написа:

Не дават да се променя архитектурата на къщи паметници на културата. Ще глобят собсвениците. Прозореца е с външни орнаменти и ще се развали автентичноста на къщата !

преди 4 минути, Yvan Sergeev написа:

произвеждат се кръгли прозорци

едно  време във вайспрофил кривеха пвц профили по поръчка 

илиенско шосе 8.

Кривят, но с такъв малък диаметър на всякъде ми отказаха. Пък после и тия стъклодържатели как ще се слагат не ми се мисли !

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 19 минути, inwader написа:

Не дават да се променя архитектурата на къщи паметници на културата. Ще глобят собсвениците. Прозореца е с външни орнаменти и ще се развали автентичноста на къщата !

Кривят, но с такъв малък диаметър на всякъде ми отказаха. Пък после и тия стъклодържатели как ще се слагат не ми се мисли !

ако още кривят мисля че няма да ти откажат понеже съм виждал да кривят  само  горната част на прозорец така че само отгоре да е крив  а отдолу прав.-  дъгата 

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 30 минути, ined написа:

В това има най-много смисъл. Както казваше един майстор, за всяка работа ще потрябва и по един чук.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, Yvan Sergeev написа:

ако още кривят мисля че няма да ти откажат понеже съм виждал да кривят  само  горната част на прозорец така че само отгоре да е крив  а отдолу прав.-  дъгата 

Значи те като изкривят от горе, ще изкривят и от долу и тогава ще се слепят двете дъги, ама за трети път казвам, че радиуса е много малък !!!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, ined написа:

И ще влязат още двама :cool:(Е, ще влязат, ако ги пуснем...)

Дължината на страната на квадрата е диаметърът на описаната окръжност,  умножен по 0,707.

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)
  • Ха-ха 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако си достатъчно упорит, то е възможно да си сложиш какъвто си искаш квадратен прозорец в какъвто си искаш кръгъл отвор.

В единия случай разбиваш, а в другия запълваш...

За*би математиката говори ти практик....;)

Се ако пъ зависи от парите, то викни съответните фирми да ти спретнат оферта и не си блъскай Ъкълу с туй де за никъв чеп не стааа... :)

Та сраната на квадрата зависи от центъра между ушите ти.....

Ако сметнеш това за някаква обида, то явно не разбираш от шега....

В тоя случай.... отиваш при преподавателя ти по математика и му биеш един зад врата.... а не на мен.... ;)

• Харесва ми 1
  • Ха-ха 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 35 минути, ДиоиД написа:

За*би математиката

Груба грешка. Дори и най-математически неграмотният майстор (който е такъв) използва директно математически изводи. Не ползва формули.
Дори и с помощта на канапчето пак го прави.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 29 минути, DarkEdge написа:

канапчето пак го прави.

Ъъъъ тъй де ..... едно влеме не е имало захаромер и съ е ползвало яцето топнато у сиропу, зъ да се види дъл мой да стане на аклкохоль.... :)

Се, чиляка мой да нема кънъп.... се знъм ли да го раазпитвъм ко има и къ дън зе занмава с цифли, а да глабва плузолици и да го надърдисва у отволу....ъъ и дой от де знай, че е клъгъл отлору, ън пъ ка ко му е мелнъл диаметрутъ... с метлуту ил лереткуту, щот да знае.... все някви цифли му излизат из думите, а тез неща не са за майстол, а за матматик, ъъъъъъъ геометлик, ама ник ма не фана, ама явно някой фнимава...  ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, DarkEdge написа:

Дължината на страната на квадрата е диаметърът на описаната окръжност,  умножен по 0,707.

тъй, тъй
син45=кос45=0.707
:clown:
пп

ей шъ станъ умин ф тоа форум
:rolleyes:

• Харесва ми 1
  • Ха-ха 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 минути, дръндю написа:

син45=кос45=0.707

квис тес мръсни прикаски, ве?

• Ха-ха 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

:offtopic_s:
А, и чисто информативно - квадратен корен се вади по-трудно от кръгъл...

• Ха-ха 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, дръндю написа:

син45=кос45=0.707

Някаква Атака спрямо Калдата ми замирисва от ИИ.... :)

Да вадим четири-знъчните тъблуци.... или таблети и ..... :) и ограмотяваме болшинството от пациенти домашни майстъря.... :)

По нашумуй време тоя начин на преподаване го нямаше..... цт, тц.... клей до де е стигнъли техническите чудеса..... :)

• Харесва ми 1
  • Ха-ха 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, ДиоиД написа:

Някаква Атака спрямо Калдата ми замирисва от ИИ...

Т'ва е етно ИИ атака :D

• Ха-ха 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 часа, DarkEdge написа:

квис тес мръсни прикаски, ве?

преди 1 минута, DarkEdge написа:

Т'ва е етно ИИ атака :D

стига ве
нъл требе съ обясни на ората, от де го извади...ъ-ъ-ъ...тъй де, числото ве, ти кво помисли
:giggle1:

имах предвид частния случай в правоъгълен триъгълник
където катетите са равни, съотношенията към хипотенузата са равни, където ъгъла е 45 градуса и sin(45)=cos(45)=0.707
и много по практично, в случая да се ползва тази константа, наместо да се търсят квадратни, ромбоидни, кръгли и други видове корени

• Харесва ми 1
  • Ха-ха 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 44 минути, дръндю написа:

и много по практично, в случая да се ползва тази константа

И опряхме пак до канапа...мериш диаметъра, делиш го на 3 и бележиш, делиш го на 4 и бележиш. Парчето между двете отметки го делиш на 2 и бележиш. Е, те там (между двете червени отметки) приблизително е 0,708~0,707~sqrt(2)/2

-------|-------|--------
-----|-----|-----|------

Сега четейки и препрочтайки темата се усетих да спомена - провери кръгът колко е кръг. Да не се окаче, че е някъв овал - сметката да излезе крива и рамката да не може да влезе, защото някой е строил някак...
Иначе ще трябва да пада кртене за да влезе рамката в отвора.
Направи си от тел квадрат със страна 44cm и я наложи на отвора.

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, дръндю написа:

sin(45)=cos(45)=0.707

Тъй по бива няк си..... се то че ИИ си говоркъ на негой си язник е ясно, ъм се оня дет го е съдъл дън првърни в логаритмичен вид зъ ората... :)

• Ядосан 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 16.07.2018 г. в 21:34, Yvan Sergeev написа:

Значи те като изкривят от горе, ще изкривят и от долу и тогава ще се слепят двете дъги, ама за трети път казвам, че радиуса е много малък !!!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.