Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте, лаптопа е Acer Nitro AN515-52-786L, Sn: NHQ3LEX026822078DF3400, Bios: 1.09 и в биоса и в буут менюто изобщо не се открива флашката, а само хард диска на който фабрично е инсталирана Linux, но и с тази ОС лаптопа не може да зареди и да работи с нея. В началото излиза логото с пингвина, след което започва да прави някакви тестове и срещу всички всички дава зелен надпис OK и така си остава. Опитах от логото на Линукса да създам буутваща флашка, най-вероятно със Live Linux, т.е. компютъра да работи с флашката вместо хард диск. След това на редовете написах Yes за да потвърдя и нищо не се случи, може би не съм го написал правилно. Но проблемът е че изобщо не може да се инсталира нов Windows 10 от флашка, а лаптопа няма CD-устройство, въпреки че са дали диск с драйверите. В биоса в буут режима излиза само Uefi и не може да се смени с друг режим. Промених също AHCI на RST... нещо не помня точно и пак флашката не се открива, на нито един USB порт в който и да е включа. За проба вкарах някаква парола на биоса, след което не можах да я премахна и сега всеки път преди влизане в биоса иска тази парола. Нулирах биоса от функцията Reset или Cancel не помня точно, но паролата не се премахна. Тъй като лаптопа е чисто нов, а в магазина Технополис са го пробвали за кратко, без да изчакат да зареди докрай и очевидно лаптопа е закупен дефектен. Обадих се в технополис да питам дали трябва някакъв ключ да се активира, но те казаха че не трябват такива неща и казаха да го занесем обратно в магазина и така предложих да направи собственика. Преди това и друг техник се е опитвал да го преинсталира и той не е успял. Пробвах го с 2 буутващи флашки, едната е с Windows 7, но и двете не ги отчита. Биосът е стар, но не може да се обнови без ОС.

Дали не съм пропуснал нещо при настройките в биоса или самият лаптоп нещо е дефектен, не мога също да нулирам биоса като извадя батерията, защото лаптопа трябва да се отваря, а е чисто нов?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нали са приели да им го върнеш? Не го мислѝ повече, смятай, че е дефектен.

ПП. Правил си опити да отстраниш проблема, сложил си парола на BIOS ... Това според мен са достатъчни условия гаранцията ти вече да не е валидна. Надявай се в Технополис да проявят разбиране.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На кривата ракета космоса и пречи...

• Харесва ми 1
  • Ха-ха 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 21 минути, peppone1 написа:

Здравейте, лаптопа е Acer Nitro AN515-52-786L, Sn: NHQ3LEX026822078DF3400, Bios: 1.09 и в биоса и в буут менюто изобщо не се открива флашката, а само хард диска на който фабрично е инсталирана Linux, но и с тази ОС лаптопа не може да зареди и да работи с нея. В началото излиза логото с пингвина, след което започва да прави някакви тестове и срещу всички всички дава зелен надпис OK и така си остава. Опитах от логото на Линукса да създам буутваща флашка, най-вероятно със Live Linux, т.е. компютъра да работи с флашката вместо хард диск. След това на редовете написах Yes за да потвърдя и нищо не се случи, може би не съм го написал правилно. Но проблемът е че изобщо не може да се инсталира нов Windows 10 от флашка, а лаптопа няма CD-устройство, въпреки че са дали диск с драйверите. В биоса в буут режима излиза само Uefi и не може да се смени с друг режим. Промених също AHCI на RST... нещо не помня точно и пак флашката не се открива, на нито един USB порт в който и да е включа. За проба вкарах някаква парола на биоса, след което не можах да я премахна и сега всеки път преди влизане в биоса иска тази парола. Нулирах биоса от функцията Reset или Cancel не помня точно, но паролата не се премахна. Тъй като лаптопа е чисто нов, а в магазина Технополис са го пробвали за кратко, без да изчакат да зареди докрай и очевидно лаптопа е закупен дефектен. Обадих се в технополис да питам дали трябва някакъв ключ да се активира, но те казаха че не трябват такива неща и казаха да го занесем обратно в магазина и така предложих да направи собственика. Преди това и друг техник се е опитвал да го преинсталира и той не е успял. Пробвах го с 2 буутващи флашки, едната е с Windows 7, но и двете не ги отчита. Биосът е стар, но не може да се обнови без ОС.

Дали не съм пропуснал нещо при настройките в биоса или самият лаптоп нещо е дефектен, не мога също да нулирам биоса като извадя батерията, защото лаптопа трябва да се отваря, а е чисто нов?

Нищо не си пропуснал. Просто лаптопа е направен така, че да има само линукс на него и нищо друго!

• Харесва ми 1
  • Ха-ха 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е как само Линукс, в спецификациите пише че е и за Windows 10. Кой ще тоя лаптоп дето да работи само на Линукс, а този и на Линукс не ще?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)
преди 2 минути, peppone1 написа:

Е как само Линукс, в спецификациите пише че е и за Windows 10. Кой ще тоя лаптоп дето да работи само на Линукс, а този и на Линукс не ще?

Това е само предположение, но съм попадал на 3 такива различни модели!! Ако са ти го продали с линукс нищо чудно.

Редактирано от Емил Костов (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А дали, ако се направи коректно boot флашката за EFI boot, няма да тръгне инсталацията? 

Пс: линукс-а явно си тръгва, просто няма графична среда, вероятно

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

преди 13 минути, Емил Костов написа:

Това е само предположение, но съм попадал на 3 такива различни модели!! Ако са ти го продали с линукс нищо чудно.

А защо не работи и на Линукс, той допълнително ли трябва да се инсталира и как след да стане това след като не отчита флашката или и флашката трябва де с Линукс? Но аз опитах да създам такава флашка от логото на Линукс което излиза на екрана или трябва да се направи тази флашка от друг компютър като се изтегли Линукс незнайно от къде. А и в сайта не случайно го търся по серийният номер и точно на него дават че е за Windows 10. Възможно ли е този лаптоп нещо да са го пипнали в магазина и да са го заключили срещу преинсталиране и да са го пуснали на промоция, а и не случайно че не са го изчакали да зареди докрай пред клиента? Ти твоите как си ги оправил?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Щом е само с uefi биос свали си rufus и направи флашката с windows 10 на gpt partition scheme.

Пък паролата на биоса която си сложил и не я помниш,без разглобяване не ми е ясно как ще стане.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Проблема е във флашката. Някои флашки записват по-качествено музика, но за ликукс не стават. Другите флашки, които записват същата музика с по-ниско качество, те са за Windows 10...

• Харесва ми 1
  • Ха-ха 6

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 минути, peppone1 написа:

Но аз опитах да създам такава флашка от логото на Линукс което излиза на екрана 

А бе човек, ти в ред ли си?... Как ще правиш флашка от лого?!?

Престанѝ да мъчиш лаптопа, и го върни в магазина. Там със сигурност са виждали много такива "спициальистьи" като теб, и ще го оправят.

А може и да го оформят като рекламация, и да го пратят в сервиз. Пък там, като видят паролата на BIOS - познай :cool:  

• Харесва ми 2
  • Ха-ха 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 15 минути, RudeBoy написа:

Как ще правиш флашка от лого?!?

Ся, че ти не го можеш това, не завиждай на който го може :D :D :D 

• Ха-ха 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 43 минути, peppone1 написа:

А защо не работи и на Линукс, той допълнително ли трябва да се инсталира и как след да стане това след като не отчита флашката или и флашката трябва де с Линукс? Но аз опитах да създам такава флашка от логото на Линукс което излиза на екрана или трябва да се направи тази флашка от друг компютър като се изтегли Линукс незнайно от къде. А и в сайта не случайно го търся по серийният номер и точно на него дават че е за Windows 10. Възможно ли е този лаптоп нещо да са го пипнали в магазина и да са го заключили срещу преинсталиране и да са го пуснали на промоция, а и не случайно че не са го изчакали да зареди докрай пред клиента? Ти твоите как си ги оправил?

Защото доколкото виждам си пипал и си ровил в настройките. И пак казвам, че това е предположение. В нищо не те обвинявам, а просто казвам, че съм попадал на такива машини. Ако в Технополис са то продали машина с Линукс няма да ти признаят гаранцията и ще ти дадат пак същата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А защо не пусна темата преди да почнеш да цапаш по лаптопа, а при свършен факт.

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 49 минути, bulljo написа:

А защо не пусна темата преди да почнеш да цапаш по лаптопа, а при свършен факт.

Ти пък сега. Най големият специалист във форума ще се унижава да пита. Той знае всичко бе.

• Харесва ми 1
  • Любов 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, peppone1 написа:

Продавам въглища, качествени и висококалорични. Цена - по договаряне.

• Харесва ми 1
  • Ха-ха 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Теглиш това:

https://www.microsoft.com/bg-bg/software-download/windows10

Избираш "Create installation media....". Ще ти изтегли имиджа на windows 10 и ще го запишеш на USB. Стартираш лаптопа през USB по начина във видеото, като ако нямаш legacy boot просто го пропусни това. Ако имаш проблеми пиши пак.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Той когато трябваше да пита тук или гугъл си пита ушите, не че сега не може да се оправи, може ако не е върнал лаптопа вече и по важното дали помни паролата в биос . Сложил парола на чужда машина:angry:.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)
преди 1 час, Емил Костов написа:

Защото доколкото виждам си пипал и си ровил в настройките. И пак казвам, че това е предположение. В нищо не те обвинявам, а просто казвам, че съм попадал на такива машини. Ако в Технополис са то продали машина с Линукс няма да ти признаят гаранцията и ще ти дадат пак същата.

Мерси! Значи да разбирам че българите нещо са бърникали по този лаптоп за да го пробутат на промоция. Ако е така, това е адски гадно, равносилно на измама, това е подсъдимо, те се гаврят с името на производителя. Те в такъв случай в магазините не трябва да имат право да ги разопаковат та чак ще им инсталират Линукси. Трябва да им дадат една картонена мостра да стои като картина на витрината и това е. А аз какви настройки да съм му правил, биоса съм го дал с фабричните настройки, това е право на всеки клиент да си настройва биоса и да се опита да си преинсталира компютъра, нищо необичайно няма в това.

Значи да разбирам че Линукса не е бил инсталиран и ме подканва да направя такава флашка с която да го инсталирам, но техникът ми каза че нищо не трябвало да се прави,може и той да не е наясно. Но това да даваш над 1000лв. за геймърски лаптоп и да ти пробутат някакъв тъп Линукс, който след това да не можеш да премахнеш, ми че аз и 300лв. няма да дам за такава машина, сега не знам каква е била цената, но каквато и да е само хардуеъра е над 1000лв. без ОС. Може да е била някаква мостра, а после пък мен ме питат как ще се почувствам ако ми продадат разопакована стока, защото редовно им ги връщам. Ами че те всичко го разопаковат, най-малкото да пъхнат гаранцията вътре и съм попадал на уреди минали през сервиз, като изрично им обясних че искам да е неразопакован продукта. Те не случайно от Вали компютърс отказват да приемат разопакована стока от клиента, всички ги продават запечатани. Съгласен съм при евтиното да е така, но да хвърляш така хилядарка и да ти дадат лаптоп върху който са правени експерименти и не отговаря според изискванията на производителя, а и в инструкцията изобщо не е дадено как се инсталира, пише само натиснете F2 и следвайте указанията които ви дава. Е това инструкция ли е?

И накрая аз съм виновен че съм му сложил парола ли, ми че те като ми заключват лаптопа срещу преинсталиране, аз пък ще им заключа биоса, не че съм го направил нарочно, но все пак си е мое право, щом е разрешено ще се възползвам, какво лошо има?

Редактирано от peppone1 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, peppone1 написа:

Мерси! Значи да разбирам че българите нещо са бърникали по този лаптоп за да го пробутат на промоция.

Както каза Боко . Щом е евтино значи има проблем :)

• Ядосан 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

От къде ти идват тези идеи, чак да ти се чуди човек. Ще тръгне някой да ти бърника в BIOS и да инсталира Linux в магазина, мислиш ли малко? Евентуално първото е възможно, ако лаптопа е бил мостра, някой да се е ровил в BIOS, а за инсталацията - ако е върнат от някой специалист като теб. Но при условиче, че цяла партида си идва така от вносителя/производителя, това няма как да стане. Направи това, което ти казах или си занеси лаптопа в някой читав сервиз да ти го инсталират, след като ти не можеш, дори и след инструкциите, които съм ти дал. Къде го намери този техник, продавача в магазина ли? Той сигурно и обувките не може да си върже, без да му каже шефа, казали са му какво да говори и го повтаря като папагал. Някои модели си вървят с Linux, други може да са с Windows, трети без OS. Ето за подобен или същия като твоя какво пише:

https://ardes.bg/product/acer-aspire-nitro-5-an515-52-556b-nh-q3lex-025-114353

Операционна система:        Linux (bootable)

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Проблема не е в това дали да се пипа или не в биос, за да инсталираш ОС трябва да минеш от там, проблема е че ти си пипал там без да разбираш и без предварително да проучиш или попиташ, какво трябва да направиш като не разбираш, а не след дъжд качулка.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Бъзикът настрана, сега сериозно. Виждам, че си упорит и амбициозен и че те влече електрониката, което е похвално, но като не ти е ясно дадено нещо, просто не го обсъждай. Не те упреквам, че си задръстен или нещо от сорта, но като не знаеш нещо, замълчи си и говори по темата чак когато го прочетеш, научиш и ти стане ясно. Аз също не съм много в час с нещата и знанията ми са скромни, определено не мога да нарека себе си разбирач, професионалист и т.н. (признавам си го, макар да е очевидно), но като не знам конретно нещо, мълча си и питам или пък го прочитам някъде да ми се изясни. Чак тогава започвам дискусия по темата. Ако трябва да направя нещо, което очевидно не ми е по възможностите, просто го оставям и не се мъча бадява.

Не разбирам много от компютри и не мога да ти помогна особено, но ще ти дам простичък пример. Представи си, че си участник в "Стани богат" при Ники Кънчев (знам, че вече не е той, а този високия с очилата и дългия нос, чието заглавие не помня, но това няма значение) и се бориш за голямата печалба, която в този случай е именно поправката на въпросния лаптоп. Стигаш до последния въпрос, но той те поставя в задънена улица. Имаш право на три жокера (възможности за действие):

50/50 - Опитваш сам да поправиш лаптопа, но шансът да не успееш е цели 50%, т.е. твърде висок и това си е като игра на руска рулетка.

Обади се на приятел - Даваш лаптопа за поправка на надежден приятел, който разбира и може да ти помогне с проблема.

Помощ от публиката - Консултираш се с нас, форумните обитатели да ти помогнем, но от разстояние трудно ще стане. Иван казва едно, Драган - друго, Петкан - трето. Друго е да е на място, да си разбираш и да се захванеш в ръце.

И за да не е считано мнението ми като спам, ще дам своя съвет, а той е да използваш жокера "Обади се на приятел". Ако нямаш приятел, който чатка нещата, завеждаш лаптопа при човек, който ги чатка. Човек, който е професионалист и няма да ти го допрецака. Разбира се, това е само съвет и не е задължително да го изпълняваш, но това е най-удачният вариант в случая. Да подчертая, че съм напълно добронамерен и не се заяждам по никакъв начин с теб.

Успех! Надявам се все пак да съм бил полезен някак си.

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 43 минути, Raze написа:

От къде ти идват тези идеи, чак да ти се чуди човек. Ще тръгне някой да ти бърника в BIOS и да инсталира Linux в магазина, мислиш ли малко? Евентуално първото е възможно, ако лаптопа е бил мостра, някой да се е ровил в BIOS, а за инсталацията - ако е върнат от някой специалист като теб. Но при условиче, че цяла партида си идва така от вносителя/производителя, това няма как да стане. Направи това, което ти казах или си занеси лаптопа в някой читав сервиз да ти го инсталират, след като ти не можеш, дори и след инструкциите, които съм ти дал. Къде го намери този техник, продавача в магазина ли? Той сигурно и обувките не може да си върже, без да му каже шефа, казали са му какво да говори и го повтаря като папагал. Някои модели си вървят с Linux, други може да са с Windows, трети без OS. Ето за подобен или същия като твоя какво пише:

https://ardes.bg/product/acer-aspire-nitro-5-an515-52-556b-nh-q3lex-025-114353

Операционна система:        Linux (bootable)

Много благодаря,това е важно! Тук пише че този Линукс нямал графичен интерфейс, което значи че той си е бил наред, просто не съм написал правилната команда, както е и при DOS. До тук добре, значи лаптопа си зарежда, но нормално ли е да не можеш да му инсталираш друга ОС, това че в офертите има и модели за Windows, той би трябвало да е плюс цената на Windows 10. Това звучи обречено, човекът дал над 1000лв. и накрая да ползва неграфичен интерфейс, значи няма браузър, няма картина, а само букви, точно като DOS. Но аз нали търся по серийният номер, нали би трябвало той да покаже какъв точно е лаптопа? Затова предполагам че тези модели с Линукси ги инсталират само у нас, знаейки че 80% от народа ползва пиратски Windows, просто не вярвам че производителя сам ще си прави такива модели, които за нищо да не стават. Това е както едно време мобилните оператори ни заключваха телефоните срещу други оператори, не може българинът да няма пръст в тези неща. Ако беше някаква марка Neo или Konka за по 300лв. ще се съглася.

А по онзи начин в клипа не може да се инсталира защото както казах в биоса няма Legacy boot.

преди 39 минути, bulljo написа:

Проблема не е в това дали да се пипа или не в биос, за да инсталираш ОС трябва да минеш от там, проблема е че ти си пипал там без да разбираш и без предварително да проучиш или попиташ, какво трябва да направиш като не разбираш, а не след дъжд качулка.

Е, и? Това нещо непоправимо ли е? Наистина ли мислите че преди да работя първо ще седна да ви питам и да ми загубите часове наред от денят, докато се начешете и насмеете, наядете и напиете?

Лаптопа се е опитал да го преинсталира и друг техник преди мен, както и говорих с техника от сервиза в магазина, но май ще излезе че лаптопа наистина си е наред, просто клиента се е подвел, но силно се надявам да има някакъв начин. Аз изцяло загубих доверие към новото и до сега винаги съм пазарувал с омерзение, добре че не бях аз на мястото на клиента. Всички се доверяват на скъпото, а то излиза пълен боклук. Представям сес какво заключение ще излезнат техниците "Това сте си купили, примирете се, Windows ще видите през крив макарон".

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ти четеш ли какво ти пиша? Запиши си USB флаш паметта със софтуера, който съм ти дал. Клипа за BIOS съм ти го дал за ориентировка, как да си пуснеш boot меню-то, за да може да стартираш през флаш паметта, щом нямаш legacy boot не го търси, продължи нататък, както е указано, но СЛЕД КАТО запишеш инсталационния windows 10 чрез софтуера, който го тегли от microsoft..

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.