Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

публикувано (редактирано)

Здравейте!

Оборудвахме дома с 4К телевизор, и настъпи време за смяна на домашния компютър.

Необходимо ми е бюджетно решение за захранване на телевизора в максималната му резолюция.

След доста четене се спрях на следните компоненти:

Процесор: PENTIUM G4600

Дъно: GB B250M-D3H LGA1151

Памет: 8 GB DDR4 2400 

Диска за ОС: Adata 120GB, Ultimate SU650

По технически данни g4600 би трябвало да се справи с 4К резолюция @60 hz с вградената си карта (Intel HD 630)  през дисплей порта на дъното при използването на компютъра за стандартни приложения, но не знам как ще се справи със възпроизвеждане на 4К видео на 60hz, било то филм или възпроизвеждане на клип от YouTube. Притесненията ми са, че липсват AVX/AVX2 инструкции при този процесор, налични при i3-7ххх, които не знам какво отношение имат към видео възпроизвеждането. В случай,че задълбочим, не знам дали и i3-7xxx ще се справи с 4К видео на 60 hz.

Другото ми безпокойство е оперативната памет-дали ще е достатъчна за целите, за които ще се използва компютъра, или е необходимо да увелича обема.

Компютъра няма да се използва за игри, основното му приложение е за развлечение - музика, филми, тук таме по някоя сметка в Ексел.

Останалите компоненти са налични към момента.

Предварително благодаря за съветите, насоките и оказаното съдействие.

Редактирано от hattamotto
Допълнителна информация (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това с линка как да го разбирам? Не търся готова конфигурация. Хард диск за съхранение на информация имам, също захранване, кутия, а и  ми трябва дъно с PCI слот (не PCIe) защото ползвам звукова карта, която нямам намерение да сменям, и която е част от цялостната конфигурация за медийно развлечение в дома.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ще стане с HD630, поддържа си хардуерно декодиране на HEVC и 4К:

https://en.wikichip.org/wiki/intel/hd_graphics_630

Също е решение и някой Ryzen с вградена Vega. Дори и 4 GB RAM ще ти стигнат, само трябва да е включено хардуерното ускорение на съответния browser трябва да е включено, за да ползва видеокартата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ок, при това положение към G4600 или I3-7100 да се насоча. Интересува ме основно дали липсата на AVX/AVX2 при вградения видеопроцесор на G4600 ще окаже влияние на възпроизвеждането.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да разбираме, че връзката ще става от DP към HDMI 2.0 с преходник или телевизорът има DP вход? Паметта е достатъчно, може само да се разбие на 2 стика.

преди 29 минути, hattamotto написа:

Ок, при това положение към G4600 или I3-7100 да се насоча. Интересува ме основно дали липсата на AVX/AVX2 при вградения видеопроцесор на G4600 ще окаже влияние на възпроизвеждането.

AVX/2 инструкциите се ползват от кодеците H.264 / H.265, доколкото съм запознат, което няма да е пречка, ако ги няма, заради HD 630, но защо не направо AMD процесор, по-удачен за целите. G4600 с вградената графика по начало трябва да се справя с възпроизвеждане на 4K@60Hz, за HD 630 имаше и специализирани драйвъри, но не е изключено да се товари доста на моменти, затова аз бих препоръчал Ryzen 2200G, който е малко по-скъп, но поне не инвестираш в остаряла платформа. Дънните платки за AM4 излязоха с поддръжка на HDMI 2.0 през Raven Ridge APU, което е лесен вариант за свързване директно към телевизора и възпроизвеждане на 4K/60. Има тема с B350/X370 модели, които работят безпроблемно. Тъй като поддръжката идва от процесора, идентична B450 дънна платка също трябва да се справя. Може да се заложи и на сигурно с B350 (Asrock AB350M Pro4), но там е необходим BIOS ъпдейт за поддръжка на Ryzen 2200G. Има и по-евтини B350 дънни платки между 100-120лв, които за такива цели ще свършат работа. Компоненти . Алтернатива е MSI B450M Pro-VDH.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Както казах и дадох по-горе връзка, при възпроизвеждане на 4K@60 ускорението е от видеокартата, не от процесора, той не оказва влияние, ако някой си е направил труда изобщо да отвори връзката:

Hardware Accelerated Video

[Edit] Kaby Lake (Gen9.5) Hardware Accelerated Video Capabilities
Codec Encode Decode
Profiles Levels Max Resolution Profiles Levels Max Resolution
MPEG-2 (H.262) Main High 1080p (FHD) Main Main, High 1080p (FHD)
MPEG-4 AVC (H.264) High, Main 5.1 2160p (4K) Main, High, MVC, Stereo 5.1 2160p (4K)
JPEG/MJPEG Baseline - 16k x 16k Baseline Unified 16k x 16k
HEVC (H.265) Main, Main 10 5.1 2160p (4K) Main, Main 10 5.1 2160p (4K)
VC-1 Advanced, Main, Simple 3, High, Simple 3840x3840
VP8 Unified Unified N/A 0 Unified 1080p
VP9 0   2160p (4K) 0, 2 Unified 2160p (4K)

Ето и още:

https://www.notebookcheck.net/Intel-HD-Graphics-630.187948.0.html

The revised video engine in the Kaby Lake chips now supports H.265/HEVC Main10 profile at 10-bit color depth and also the VP9 codec in hardware. Furthermore, HDCP 2.2 is also supported in all chips, which allows Netflix 4K videos, for instance. HDMI 2.0 however is still only supported with an external converter chip (LSPCon).

И последно, ако ще вземаш нови компоненти се ориентирай най-добре или към Ryzen или новата серия Intel - може Intel Pentium Gold G5400 Coffee Lake и дъно, което го поддържа, най-евтините гледам около 110 лева, търсиш чипсет H310 или по-добро и да пише, че поддържа Coffee Lake.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, PANOV написа:

Да разбираме, че връзката ще става от DP към HDMI 2.0 с преходник или телевизорът има DP вход? Паметта е достатъчно, може само да се разбие на 2 стика.

AVX/2 инструкциите се ползват от кодеците H.264 / H.265, доколкото съм запознат, което няма да е пречка, ако ги няма, но защо не направо AMD процесор, по-удачен за целите и поддържа AVX/AVX2. G4600 с вградената графика по начало трябва да се справя с възпроизвеждане на 4K@60Hz, за HD 630 имаше и специализирани драйвъри, но не е изключено процесорът да се товари напълно на моменти, затова аз бих препоръчал Ryzen 2200G, който е малко по-скъп, но поне не инвестираш в остаряла платформа. Дънните платки за AM4 излязоха с поддръжка на HDMI 2.0 през Raven Ridge APU, което е лесен вариант за свързване директно към телевизора и възпроизвеждане на 4K/60. Има тема с B350/X370 модели, които работят безпроблемно. Тъй като поддръжката идва от процесора, идентична B450 дънна платка също трябва да се справя. Може да се заложи и на сигурно с B350 (Asrock AB350M Pro4), но там е необходим BIOS ъпдейт за поддръжка на Ryzen 2200G. Има и по-евтини B350 дънни платки между 100-120лв, които за такива цели ще свършат работа. Компоненти . Алтернатива е MSI B450M Pro-VDH.

Проблема на AMD базираните решения е липсата на PCI слот (не PCI Express), което означава допълнителна инвестиция в нова звукова карта, като само тя може да струва колкото цялата конфигурация.

Raze, благодаря за линковете и детайлната информация. Прегледах линковете, но точно ползването на Н.264 / Н.265 ме безпокои, до колкото тези кодеци се ползват в голяма част от разпространяваното видео.

В линка към notebookcheck са цитирани все процесори, всичките поддържащи AVX/AVX2, за разлика от G4600.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Твоя работа, аз пак ти казвам, че процесора и инструкциите му нямат никаква връзка с декодирането на видеото, ти пак си знаеш за инструкции. Вземай си каквото искаш. В тубата има дори клипове и с по-старите pentuim процесори и вградено видео как си върви 4К без проблеми. За това има една опция "хардуерно ускорение", както ти казах по-горе, която ползва инструкциите и хардуера на видеокартата, не на процесора.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, hattamotto написа:

Проблема на AMD базираните решения е липсата на PCI слот (не PCI Express), което означава допълнителна инвестиция в нова звукова карта, като само тя може да струва колкото цялата конфигурация.

Raze, благодаря за линковете и детайлната информация. Прегледах линковете, но точно ползването на Н.264 / Н.265 ме безпокои, до колкото тези кодеци се ползват в голяма част от разпространяваното видео.

В линка към notebookcheck са цитирани все процесори, всичките поддържащи AVX/AVX2, за разлика от G4600.

Ускорението на това съдържание става хардуерно през вграденото видео HD 630, затова е линкът, затова и липсата на въпросните инструкции не е проблем.

Ако търсиш дънна платка с PCI слот, се ограничаваш доста. Как ще се свързваш с телевизора?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Има няколко модела относително евтини АМ4 дъна, които разполагат и дърти PCI слотове примерно MSI B350 PC MATE и още 1-2 модела от други производители.

ПС. Като гледам изворът на автора на темата, изглежда че бюджетът е изключително ограничен. Не  е зле все пак да бъде спомената някаква сума.

Редактирано от sliderum (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Каква е тази звукова карта, че да е и по-добра от вградената? Какъв е смисъла да е отделна? В краен случай, има и звукови карти на PCI-E х1 слот за около 150 лв.:

https://www.emag.bg/zvukova-karta-asus-xonar-dx/pd/E25RMBBBM/

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

То всяка читава звукова карта, дори от нисък до среден клас, е в пъти по добра от масово вграждания ALC892. Лошото само, че е антика на PCI.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Познанията ми са ограничени, поради което и питам. 

Т. е., Raze, да разбирам, че ако процесора няма конкретните инструкции, това не означава, че същите не са включени във видеокартата, интегрирана в него.

Колкото до звуковата карта - тя е Auzentech X-Fi Prelude 7.1 и озвучаването в къщи благодарение на нея е точно каквото искам.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Остави ги инструкциите, картата поддържа хардуерно ускорение на съдържанието от таблицата, другото не е от такова значение. Този Prelude е доста ценен, но има дънни платки с PCI и за AMD AM4, и за LGA1151v2, така че не виждам оправдание да взимаш старата платформа.

P.S. Пак питам - с какъв вход ще ползваш телевизора.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@PANOV, дай конкретен модел дъно с PCI и HDMI 2.0/2.0a или DisplayPort!

Съгласен съм, че не трябва да вземам антика от началото на предходната година, но просто обстоятелствата го налагат.

При малко по - висок бюджет влизам с Corei3-8 (или бюджетно G5500), проблема е, че не мога да открия дънна платка с чип intel (3XX) или AMD (3XX/4XX) с PCI и HDMI 2.0/DisplayPort 1.2

В момента ползвам AMD, и съм силно разочарован от начина, по който процесора обработва по-тежки файлове в ексел (версия 2013 на Win8.1). ОТ време на време ми се налага да направя някой по - сериозен модел, съдържаш по - голяма база данни и съответно нейното модифициране/обработване. Същите файлове в работата на бюджетен Селерон се обработват без никакъв проблем.

@sliderum, идеята ми е да получа максимална производителност (за моите потребности) при минимална цена. Винаги мога да взема отделна видеокарта и нещата да се случат и с доста по-бюджетен процесор, но не виждам смисъла, при възможност вграденото видео да се справи с поставената задача. Още повече се увеличава шума от компютъра, а това е шум, който се опитвам да огранича максимално. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами ти пак не щеш да кажеш как ще свързваш ! Питах те, защото така, както си го мислиш от DP към HDMI с тази платформа за 4K/60 няма да стане без преходник. С въвеждането на Ryzen всички впечатления от предходни поколения AMD процесори вече са ирелевантни. Горе ти писах как стоят нещата с HDMI 2.0 през Ryzen 2200G, така че общо взето всяко едно B350 / B450 дъно трябва да свърши работа, без значение дали го пише, или не, но за по-сигурно се поразрови. MSI B350 PC MATE

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дали ще е с преходник от DisplayPort към HDMI 2.0 или ще е от HDMI 2.0 към HDMI 2.0  - и двата варианта ме устройват. Телевизора няма DisplayPort. 

Да разбирам ли, че MSI B350 PC MATE със този Raven, т. е. с помощта на Raven Ridge APU (което си нямам никаква идея какво е) ще работи като с HDMI 2.0? Т.е. изведения сигнал от HDMI порта през кабел HDMI 2.0 към телевизора ще бъде 4К@60Hz?

И при това мисля, че конфигурацията е това:

Конфигурация

Допълнение (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Какви са пълните характеристики на системата сега, включително захранване и кутия?

Какъв е минималния и максималния ти бюджет?

Модел на телевизора?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

hattamotto, друг охладител не е необходим, ако няма да се клоква процесорът. Raven Ridge APU визирах Ryzen 2200G / 2400G, ето цитат от темата за дънните платки

In the case of Raven Ridge on AM4, it turns out that it is the processor that governs the video ports’ capabilities (that is, all HDMI, DVI and DP ports are hardwired to the processor’s video output). Raven Ridge supports HDMI 2.1 and this has/will be enabled in the Catalyst drivers (see below). So just as we have found here in this thread that all HDMI 2.0 features also work without a problem, the same physical HDMI ports on 300-series current generation motherboard “should” work with HDMI 2.1 as well barring any funny business from surrounding board circuitry. Again, YMMV and I cannot guarantee this at all...

Демек с такъв процесор функционалостта на HDMI 2.0 трябва да е разрешена на кажи-речи всяка дънна платка или за по-сигурно поне на тези, които са пробвани. За останалите се търси. Специално за B350 PC Mate намерих тази тема, човекът в крайна сметка си е пуснал 4K@60Hz.

P.S. Ако ще взимаш по-скъпо SSD, направо SX950U с 5 години гаранция.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Бюджета е ефективност/цена. Може и 1 К, но не искам. Колкото по-малко за това, от което имам нужда, толкова по - добре. Описал съм, че мога да взема видеокарта, но не е това целта.

Системата сега е базирана на APU A4 FM2+ с подходящо дъно (някакъв Asrock)

Захранването е достатъчно (мисля 400W) - фортрон или чифтек - едно от двете, не мога да се сетя в момента.

Телевизора е Samsung UE55MU6472U

Благодаря на всички отзовали се, и специално на PANOV и RAZE за обясненията и линковете. Ще рискувам :ohmy: с АМД базирана конфигурация (MSI B350 PC MATE + 2200G) и ще пиша отзиви. 

В случай, че на някой му хрумне нещо друго, пишете! Конфигурацията ще се сглобява следващата седмица.

Поздрави!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, hattamotto написа:

Оборудвахме дома с 4К телевизор, и настъпи време за смяна на домашния компютър. 

Необходимо ми е бюджетно решение за захранване на телевизора в максималната му резолюция. 

Опитай с бюджетен 4500$ Quad Titan RTX-2080Ti в четворен -SLI може пък и да докара в нативната  4К резолюция при телевизор  с минималните 42''-55'' инча...някъде до към  35-40 fps  с  панел на Самсунг, които рефрешва с около 100 херца   :lipstick:Не ми се връзвай ,помислих ,че ще се изкушиш  си пуснеш Witcher-4 или Метро. Защо ще го захранваш отвън като може клиповете да  си ги сложиш готови на Флашка или Хард и да ги включиш отзад директно в високоскоростно  'синият' порт на Тв-ту...;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хрумва ми да се погледне колко е голяма кутията ти, че да не се окаже голямо това дъно. Също така бих прегледал точния модел на захранването (параметрите му) и състоянието му вътре (като освен почистването задължително бих смазал и перката, надявам се е поне 12 см.), а ако е на възраст повече от 4-5 години бих се замислил и за ново захранване.

Не мисля, че е риск - Ryzen 2200G > PENTIUM G4600 Повече ядра, по-добро видео, възможност за клок и платформа която и след 3 години можеш да ъпгрейднеш с процесор на старо, но много по-бърз и съвременен от наличните за платформата на G4600. Съответно при ъпгрейда ще получиш и ново видео или поне напудрено такова.

Реално, аз лично бих гледал филмите директно на телевизора, но там ти си знаеш.

Ако свържеш сегашното дъно с ТВ то на каква резолюция го изкарва? Т.е. захранва ли го с 4K като резолюция, не като филми.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 25 минути, hattamotto написа:

Благодаря на всички отзовали се, и специално на PANOV и RAZE за обясненията и линковете. Ще рискувам :ohmy: с АМД базирана конфигурация (MSI B350 PC MATE + 2200G) и ще пиша отзиви. 

В случай, че на някой му хрумне нещо друго, пишете! Конфигурацията ще се сглобява следващата седмица.

Поздрави!

За такива домашни цели логично да се гледа цена/производителнст, реално има други опции да си пускаш филмите на телевизора, но щом държиш на компютър, 2200G е добро решение. Иначе се връщаш на твоя вариант и пестиш 100 лева, но трябва да си търсиш активен преходник от DP към HDMI 2.0. Разгледай пак за PC Mate и HDMI 2.0, по всичко личи, че няма да имаш проблеми с 4K/60Hz. Само не забравяй, че BIOS трябва да е обновен, за да тръгне процесорът - говори с никем.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 16 минути, Joanna Rutkovska написа:

Опитай с бюджетен 4500$ Quad Titan RTX-2080Ti в четворен -SLI може пък и да докара в нативната  4К резолюция при телевизор  с минималните 42''-55'' инча...някъде до към  35-40 fps  с  панел на Самсунг, които рефрешва с около 100 херца   :lipstick:Не ми се връзвай ,помислих ,че ще се изкушиш  си пуснеш Witcher-4 или Метро . Защо ще го захранваш отвън като можеш клиповете да ги сложиш готови на Флаш или Хард и да ги включиш риректно през синият порт на Тв-ту

Защото е съвсем различно когато пуснеш звука от филма през процесора на звуковата карта и го изкараш на звуковата система, а не на говорителите на телевизора!

преди 15 минути, plamen_petrov_80 написа:

Хрумва ми да се погледне колко е голяма кутията ти, че да не се окаже голямо това дъно. Също така бих прегледал точния модел на захранването (параметрите му) и състоянието му вътре (като освен почистването задължително бих смазал и перката, надявам се е поне 12 см.), а ако е на възраст повече от 4-5 години бих се замислил и за ново захранване.

Не мисля, че е риск - Ryzen 2200G > PENTIUM G4600 Повече ядра, по-добро видео, възможност за клок и платформа която и след 3 години можеш да ъпгрейднеш с процесор на старо, но много по-бърз и съвременен от наличните за платформата на G4600. Съответно при ъпгрейда ще получиш и ново видео или поне напудрено такова.

Реално, аз лично бих гледал филмите директно на телевизора, но там ти си знаеш.

Ако свържеш сегашното дъно с ТВ то на каква резолюция го изкарва? Т.е. захранва ли го с 4K като резолюция, не като филми.

Не го захранва. Нямам HDMI2.0 кабел, може и за това да е. 

Ей тука вече стана интересно - дъното е стандарт АТХ, а кутията е Fractal Design Core 1000 Mini-Tower Case!

Май и кутия ще се купува.....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.