Премини към съдържанието
Denny Council

Как да постигнем ефикасно отопление на газ?

Препоръчан отговор

Здравейте, утре предстои пускане на газ в нашия апартамент и това води до въпросът как да постигнем оптимална експлоатация на газовото котле! Въпросът ми е какви трикове и съвети има за добро и икономично отопление на газ. Съвети от типа на дали трябва да изключваме радиаторите като ни няма, трябва ли да спираме радиаторите в стаите, които не се ползват и подобни... Благодаря предварително и се надявам да се получи една добра и полезна дискусия

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Просто си плащаш и това е. Трикове няма.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Квадратура, разпределение, подробности за самата сграда, подробности за отоплителната система, каква стайна температура се гони и още много т.н.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ап е 150 кв, разположение изток запад , слънцето залязва пред хола, спалните не виждат слънце никога, саниран, дограма рехау, ет.3 от 6 спални към север, гоня 21 22 градуса... котлето е immergas 28kw не в конденз, радиаторите са алуминиеви

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ммм стра’отно

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

След като е саниран и дограмата е добра - няма какво повече да се направи. Може би само изолация на под/таван че оттам също са много загуби,  особено при първи/последен етаж.

Другото е чиста физика. Еди си каква топлинна загуба на квадрат по площта = константа по някаква топлинна разлика (вътрешна температура която ти си гласиш) минус външната (природно явление, божа работа) ти дава каква енергия трябва за поддръжка. Та по съотверните коефициенти (които вече са фиксирани и няма как да промениш при тази отоплителна инсталация) ти дават разход на газ. По съответната цена (която също не зависи от теб) си идваме на парите, които ще плащаш.

В резюме само две неща - евентуално още малко намаляване на загубите и/или температурната разлика. Което може да не се отрази добре на малки деца, възрастни и т.н.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, идеята ми беше дали да спираме радиаторите, когато не сме в някоя стая или да се сложи на някаква определена температура и да не се закача повече

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 часа, Denny Council написа:

Да, идеята ми беше дали да спираме радиаторите, когато не сме в някоя стая или да се сложи на някаква определена температура и да не се закача повече

Идеята ти да питаш за оптимална експлоатация на газовото котле е доста закъсняла. След дръж качулка.

Но да не съм хептен офтопик, ще нахвърлям набързо как се процедира преди да се изгради инсталацията.

1 Котел - за предпочитане е едноконтурен котел с отделен бойлер стига да има техническа възможност почти винаги се намира.

2. Радиаторите се орзмеряват с входяща вода не повече 60градуса (кондензен режим се търси, но не това е най-важното). Сумарната мощността на всичките радиатори трябва да надхвърля минимална мощност на котела. При равни други условия котел с по-ниска минимална мощност е за предпочитане.

3. Управление на котела с модулиращ стаен термостат, а не по температура на водата в инсталацията.

Ако са пазени тези условия останалото е до физика и топлещи съседи, но ако не са спазени влизаш в излишен преразход на газ.

Какъв е точния модел на твоя котел?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

immergas eolo maior 28двиконтурно без дигитални настройки... всичко е врътка... aбе това! http://reecl.net/wp-content/uploads/2015/01/PL__DWH_GAS_IMMERGAS-MAIOR-EOLO-28-kW-X-300x219.jpg

Ще му взема контролелр, който се връзва към стайния термостат и ще се получи търсеното от мен!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 часа, Denny Council написа:

Ще му взема контролелр, който се връзва към стайния термостат и ще се получи търсеното от мен!

Този котел е изключително неподходящ с тази минимална мощност 12,5 kW, ако е този MAIOR EOLO 28 4 E.

Мисля отдавна този тип котли са забранени за внос и продажба е България и акъла ми не го побира как си се сдобил с него и кой ти го е пробутал?

Реално постоянно ще прегрява и ще изключва по висока температура на водата и работата му ще е постоянен on/off режим. Преди всяко запалване на горелката се прави продухване на камерата, демек прекарва външен въздух през топлообменника, който ще се затопля от водата и ще го изхвърлиш пак в атмосферата.

Въобще не му търси контролер, ако имаш възможност се отърви от него колко е възможно по скоро. Няма да си доволен нито от работата му нито от сметките.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Никой не ми го е пробутвал, а е поставен още като е построена сградата...

Този, който ти си показал е по- новия модел

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

При такава ситуация, няма какво да се направиш.

Поне знаеш в каква посока да работиш при бъдещи ремонти.

п.п. всъщност вентилаторен конвектор 5-7kW в дневната на мяастото на радиатора до някаква степен би подобрил ситуацията, но и това решение си има своите недостатъци

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.