Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Поради здравословни причини, се налага да прекратя образованието си, понеже съм в 10-ти клас и вече трета година ставането в 4 сутринта, и пътуването до училище ми пречат сериозно на здравето, и часовете започват в 7:30, което вече ме изморява психически. Почти всяка седмица боледувам и първоначално мислех на самостоятелна форма, но класната ми каза, че учителите щели да се настроят негативно и имало шанс да пропусна годината, ако не успея да си взема изпитите. След което се заех да разуча нещата със прекратяването. Във ЗПУО раздел 4, чл. 8, ал.2 пише, че посещаването на учебно заведение е задължително до 16 годишна възраст. Въпроса ми е - понеже имам навършени 16 години, скоро почти 17, мога ли да прекъсна образованието си, защото не съм сигурен дали това е по новата учебна програма, в която се гласи, че в 10-ти клас се взима средно образование, а аз съм по старата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 15 минути, niki.1 написа:

Поради здравословни причини, се налага да прекратя образованието си, понеже съм в 10-ти клас и вече трета година ставането в 4 сутринта, и пътуването до училище ми пречат сериозно на здравето, и часовете започват в 7:30, което вече ме изморява психически. Почти всяка седмица боледувам и първоначално мислех на самостоятелна форма, но класната ми каза, че учителите щели да се настроят негативно и имало шанс да пропусна годината, ако не успея да си взема изпитите. След което се заех да разуча нещата със прекратяването. Във ЗПУО раздел 4, чл. 8, ал.2 пише, че посещаването на учебно заведение е задължително до 16 годишна възраст. Въпроса ми е - понеже имам навършени 16 години, скоро почти 17, мога ли да прекъсна образованието си, защото не съм сигурен дали това е по новата учебна програма, в която се гласи, че в 10-ти клас се взима средно образование, а аз съм по старата.

Не говори глупости. Има и опцията да си частен ученик и да си изкараш образованието. Просто се подготвяш в къщи и се явяваш на изпити и на матури.

Редактирано от Емил Костов (преглед на промените)
  • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Лягаш си по- рано и ставаш като войник , като напуснеш училище какво ще правиш, какво ще работиш без средно образование ? Стягай се и си учи, има варинти стига да имаш желание, но това да си необразовян не е вариант.

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Изискват тапия, няма начин. Иначе е много сложно без тапия. Ако се запишеш на СФО, ще стане много тегаво и ако сега си на ниво 5-6 да кажем, ще спаднеш на 3-4 и да не казвам 2.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, Емил Костов написа:

Не говори глупости. Има и опцията да си частен ученик и да си изкараш образованието. Просто се подготвяш в къщи и се явяваш на изпити и на матури.

Това не е ли самостоятелна форма на обучение или са две различни? Защото, ако е това, което казах по-горе малко ме стряска, защото успеха ми е средно 4ки и 5тици и тук таме някоя 6тица.

преди 2 минути, Деянчо написа:

Изискват тапия, няма начин. Иначе е много сложно без тапия. Ако се запишеш на СФО, ще стане много тегаво и ако сега си на ниво 5-6 да кажем, ще спаднеш на 3-4 и да не казвам 2.

Аз съм сигурен, че няма да успея да я взема дори и да е само за втория срок.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, niki.1 написа:

Там срокове нямаш, а сесии, които са четири на брой (три без поправителната).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако е както казваш = здравословни причини, надали форума е мястото, където да получиш отговора, който знаеш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Деянчо написа:

Там срокове нямаш, а сесии, които са четири на брой (три без поправителната).

Обаче вероятността да го взема е нулева, няма да мога да науча целите учебници на изуст, защото не знам какво ще ми се падне.

току-що, vstoitsov написа:

Ако е както казваш = здравословни причини, надали форума е мястото, където да получиш отговора, който знаеш.

А може ли да ме насочите към кого да се обърна по-конкретно относно това?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Към психолог.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, vstoitsov написа:

Към психолог.

И защо, ако мога да попитам?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Най-малкото защото не е това мястото да питате...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, niki.1 написа:

Обаче вероятността да го взема е нулева, няма да мога да науча целите учебници на изуст, защото не знам какво ще ми се падне.

Има вариант да ги вземеш, но трябва да се спазариш с учителите да ти кажат какво да научиш и след това да ти дадат билета с темите, които са ти казали. Това ще стане само ако са ти либерални даскалите. На такива изпити се изкарват високи оценки почти само с преписване, което невинаги може да се осъществи.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Бг образованието е загуба на време. Като ученик имаше много отсъстващи хора от класът ми, но накрая всички изкараха средно. Така, че и ти можеш да изкараш. 

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, sky1 написа:

Бг образованието е загуба на време.

Така е, ама изискват тапия.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Лягай си към 8, 9 часа, за да имаш време да се наспиш хубаво. Като прекъснеш училището си проваляш бъдещето. Сега не е нужно да ми философствате, че образованието тук е зле и т.н.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 50 минути, niki.1 написа:

Това не е ли самостоятелна форма на обучение или са две различни? Защото, ако е това, което казах по-горе малко ме стряска, защото успеха ми е средно 4ки и 5тици и тук таме някоя 6тица.

Идея си нямам какво те стряска. Твърдя, че може да си завършиш образованието без да ходиш в училище. Има си форми и начини затова. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Избутай още две години. Сигурно е тегаво, ама без средно си за никъде. Без висше е постижимо да се справиш, но без средно - абсурд.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Кажи я тази глупост на баща си и гледай как 2 шамара ще те заредят психически.

• Ха-ха 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имам идея да самени училището с по близко или да запише вечерно

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, petie1 написа:

Имам идея да самени училището с по близко или да запише вечерно

На вечерно училище не може да се запише, защото все още е непълнолетен.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Бг образованието е загуба на време. Като ученик имаше много отсъстващи хора от класът ми, но накрая всички изкараха средно. Така, че и ти можеш да изкараш. 
Ами не е точно така да ти кажа.. Аки си натрупал определн брой НЕизвинени изгаряш и отиваш на Самостоятелен режим... Колкото и да си близък със учителите не могат да си рискуват работата.. казвам го защото във моя клас беше така! Държах матури 2018-та... Ии имаше много личности от класа ми които не стигнаха до финала.

Към автора... Реално за теб Образованието ти се струва поредния ненужен изпит, както повечето деца на твоя възраст това им е тема No1. Сега сме 4 Януари 2019... И да се местиш другаде, имаш много малък шанс да те премат някъде.... Защото - Средата на учебната година е все пак! И Ако решиш да се местиш, първо изгледай "Мисията Невъзможна 2018" на Том Круз.. И тогава си помисли.. Заслужава ли си целия тоя филм!

Sent from my SM-T561 using Tapatalk

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 7.12.2018 г. в 21:28, niki.1 написа:

Аз си мисля, че би могъл (ако проблемът ти е наистина ранното ставане) да се преместиш на квартира там до където пътуваш.

Също, че все още си непълнолетен и не може да взимаш подобни решения без знанието на родителите или настойници. Съответно, последните, да се поинтересуват и да дойде от тяхно име запитването и какви са вариантите, било към регионални инспекторати или самото министерство на образованието.

Това да завършиш като частен ученик, не е такава драма. Имах съученичка, която забременя в десети клас и приключи официално с ходенето на училище. Взе си впоследствие дипломата за средно образование. Самата аз съм се явявала по един предмет- Биология- за повишаване на оценка, и да, научих целия учебник за 9-ти клас без да го зубря. Ти все пак няма да имаш само един предмет, още повече, че по математика и български ще ти е доста трудно самостоятелно да се подготвиш.

Накрая предстоят и матури. И ако решиш да ходиш на уроци, се плаща.

Идеята е, че образованието ти- лошо-добро- е безплатно. Дали ти дава някакви възможности за след това е друг въпрос. Но е по-лесно да си го завършиш, отколкото да се чудиш как да го прекратиш.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, Maleficient написа:

Самата аз съм се явявала по един предмет- Биология- за повишаване на оценка

Малко уточнение - тези изпити са за промяна на оценка, което не значи задължително повишаване ;) 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, killchain написа:

Малко уточнение - тези изпити са за промяна на оценка, което не значи задължително повишаване ;) 

в конкретния случай мотивацията ми беше точно повишаване, така че не съм написала нещо невярно.

С мен се явиха всички, които имаха слаби оценки за срока. Така че слабата оценка как може да се промени, освен да се повиши?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 7.12.2018 г. в 21:28, niki.1 написа:

Поради здравословни причини, се налага да прекратя образованието си, понеже съм в 10-ти клас и вече трета година ставането в 4 сутринта, и пътуването до училище ми пречат сериозно на здравето, и часовете започват в 7:30, което вече ме изморява психически.

А защо толкова много пътуване? Какви са тия 3 часа и половина? Какво е това отдалечено училище, където учите?

Ако посещаването на училище ви съсипва здравето, не си струва да вземете диплома и да се осакатите. Какво ще я правите после тая диплома?

От недоспиване ли са здравословните ви проблеми?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.