Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Как сте с електротехниката бе хора? Не, че не се ръчкам по жици, ама точно това ми е леко мътно как става!

Вчера в нашия вход, е станал голям гаф с някой апартаменти. Идвали от ЧЕЗ, правили протоколи и т.н. Причината- прекъснал нулевия проводник, ама не разбрах, дали в трафопоста или в нашето табло. Поразиите са големи, Аз съм останала на сухо по чудо! И си блъскам главата как мога да се предпазя от повторна такава случка. Четох из нета, и намерих това

http://www.cathodic-protection.eu/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=121&virtuemart_category_id=14&Itemid=169&lang=bg

Ама не ми е много ясно, става ли за моята инсталация, за това което се случи, къде точно се слага и т.н. Та ако може малко обяснение, или некаква друга джаджа, абе изобщо, трябва ми съвет!

Мерси! 

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Съвета ми е първо да разбереш къде точно е проблема (за предпочитане от специалист елекротехник ) .

• Ха-ха 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Прекъсване на кабел не виждам как може да стане в таблото в блока без външна намеса. Евентуално някъде покрай блока ти ако копат улиците, тогава може да са нацелили силов кабел, въпреки че е малко вероятно. Защита може да сложиш в твоето ел. табло в апартамента, но ако е от старите, ще трябва да се преправи на нов тип. За там единствено ел. техник ще ти свърши работа, човек без достатъчно познания и практика не трябва да пипа в никакъв случай. И ако имаш възможност, слагай UPS-и на компютрите и телевизорите и контакти със защита на останалата техника. Разбира се, 100% защита няма, затова следващият етап е застраховка. Вече ти трябва да смяташ кое ти излиза най-изгодно и кое има смисъл с твоя случай. При всички варианти, за мен минимумът е хубаво ел. табло с равномерно разпределени токови кръгове. Добре е и самите кабели да се подменят, ако сградата е стара и инсталацията не е сменяна никога.

Редактирано от badsector (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

С токовете шега не бива ,там се пипа само от лицензиран ел.техник.Не от комшията или некой приАтел ,ей така за услуга .

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, badsector написа:

Прекъсване на кабел не виждам как може да стане в таблото в блока без външна намеса.

Преди няма 2 месеца в нашето табло (на блока) беше прекъснала нулата. Съседи бяха изпищели с ТВ. Минах без щети.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Май някой не ме разбра? Таблото в апартамента ми е модерно(модулно) С дефектно токови защити на всички силови кръгове без осветлението! Шест токови кръга на отделни  предпазители!

Проблема е станал от прекъсването на нулевия проводник захранващ главното ел табло на входа! 

В случая ви питал има ли защита която да реагира на моята захранваща линия за апартамента при напрежение по-високо от 230-240 волта, и да изключи връзката ми с ел мрежата на входа?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Катодни отводители/арестори

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 минути, DarkEdge написа:

Катодни отводители/арестори

Тъй де, ама монофазни не намирам....А това на линка...за кво е точно?

Редактирано от barbuncela (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 32 минути, barbuncela написа:

В случая ви питал има ли защита която да реагира на моята захранваща линия за апартамента при напрежение по-високо от 230-240 волта, и да изключи връзката ми с ел мрежата на входа?

От къде ще дойдат повече от 240 волта и каква е връзката с прекъснатата нула ?
Когато има две жици, едната нула и другата фаза, като срежеш едната от тях, ток повече не тече.
Ако можеш да обясниш точно какви са ти притесненията, ще е полезно и за други.

преди 48 минути, badsector написа:

Добре е и самите кабели да се подменят, ако сградата е стара и инсталацията не е сменяна никога.

Е добре е да ги извадиш и сложиш чисто нови с по-голямо сечение, по-дебели, ама това струва парици. Особено ако ел. техници ще го правят.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, Белгиеца написа:

Когато има две жици, едната нула и другата фаза, като срежеш едната от тях, ток повече не тече.

Освен ако...
- наличие на заземяване

Питам се и не мога да си отговоря - как може да си такъв майстор Тричко...

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)
  • Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

заземяването е само когато е опряла фазата до ламарините например на пералнята и си я пипнал с мокри ръце и те раздруса яко
как ще стане така, че ти е прекъсната нулата и в същия миг някъде опира на маса фаза до метална конструкция, която пък е заземена, нещо нереалистична хипотеза ми изглежда

• Харесва ми 1
  • Ядосан 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, Белгиеца написа:

От къде ще дойдат повече от 240 волта и каква е връзката с прекъснатата нула ?
Ако можеш да обясниш точно какви са ти притесненията, ще е полезно и за други.

Пример: 9 апартамента. 3 се захранват от фаза R ,3 от фаза S, 3 от фаза Т. Линейното напрежение ,между RST e 380 волта. Между R и нула 220 волта, Между S и нула 220 волта, Между T и нула 220 волта. Нулевите проводници на всички апартаменти са свързани на едно място. Нулевата шина на таблото където е вързан и нулевия проводник на захранващият кабел. При прекъсване на нулевия проводник, става мазалото, обикновено малки консуматори.Телевизори, електроника. В някой апартаменти отива напрежение към 340-380 волта, в някои няма. В зависимост от включените консуматори по апартаментите. По точно не мога да ти обясня, трябва да си запознат малко по дълбоко с трифазните захранващи системи!

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Като казах че не щем трифазен ток в предната ми тема, тогава ви беше много смешно. Но благодаря за темата, аз също мисля да си поставя такъв катоден отводител, макар действието да му е същото като на защитните разклонители, но с по-голям отвеждащ ток.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

41583464.jpg

Какво е опасно увреждане на неутралния проводник?

Счупването или изгарянето на неутрални проводници се признава от електротехниците за опасно явление. За яснота, помислете какво се случва, неутрална пауза:

• прекъсване на PEN проводника в захранващия кабел. При такова нарушение в окабеляването, лицето няма да забележи какво се е случило, освен това има само един заземен контур, което прави инцидента напълно безопасна ситуация;
  • изгаряне на неутралния проводник в разпределителя. Съществува висок риск от масови откази на електрически уреди. Налице е отклонение на фазовите проводници, тоест, в един проводник напрежението е по-високо, отколкото в другия. Ако в апартамента не са включени потребители, е възможно да се увеличи напрежението във веригата до 380 волта;

Източник!

Редактирано от barbuncela (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Въпрос - къде са електромерите? В главното табло на входа или по етажите?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Филипов написа:

Въпрос - къде са електромерите? В главното табло на входа или по етажите?

В главното табло!

преди 54 минути, DarkEdge написа:

Ммм Мерси! :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

На мой познати преди години им се случи такова нещо и замина всичко което е било включено в мрежата. Бързо и евтино решение е защита като тази или катоден отводител. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Значи не е както е картинката, а написаното в първия пост. При всички обстоятелства отговорността е на ЕРП - всичко до електромерите е тяхна работа. Те трябва да се занимават с нулите, заземители и т.н. Нищо не можеш да направиш. Целият блок ли е потърпевш? Въздушна или подземна мрежа е?

За сведение баща ми навремето е имал акъл в главата и навсякъде съм с трифазен ток. В апартамента, на вилата и на село. Има проблеми предимно с пияни електротиквеници по трасето. Преди няколко години убиха човек някъде по морето - Поморие или Несебър - при смяна на електромер бяха разменили фаза и нула и човекът се беше озъбил под душа. И на вилата имах едни такива - при смяна на улична мрежа успяха да кръстосат 5 успоредни жици и ме спасиха 2 яки земни, които имам там. Пуснаха фаза на нулата.

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 54 минути, peppone1 написа:

Като казах че не щем трифазен ток в предната ми тема, тогава ви беше много смешно. Но благодаря за темата, аз също мисля да си поставя такъв катоден отводител, макар действието да му е същото като на защитните разклонители, но с по-голям отвеждащ ток.

За електрониката е добре отводителят да е възможно най-близо до консуматора.

:offtopic_s:

преди 1 час, Белгиеца написа:

когато е опряла

Когато ти опре главата в асфалта има и заземяване и асфалтова екзема.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 минути, Филипов написа:

Значи не е както е картинката, а написаното в първия пост.

Картинката е само за пояснение! Реалното е това което съм писала. Подземна мрежа естествено!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 42 минути, DarkEdge написа:

Когато ти опре главата в асфалта има и заземяване и 

Ти за моята белгийска глава грижи не бери, в моята къща няма нула, има само 3 фази и земно ( 5 ома измерено от ел. техника).
Просто от съчувствие към вас ми е интересно що ви цакат така и не са сложили те защити.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 часа, Белгиеца написа:

Ти за моята белгийска глава грижи не бери, в моята къща няма нула, има само 3 фази и земно ( 5 ома измерено от ел. техника).
Просто от съчувствие към вас ми е интересно що ви цакат така и не са сложили те защити.

Абе слагат земно навсякъде.Стига и ти, като оня малоумен тъпанар  комуто пречел трифазния ток.И да те светна 5 ома не е добро земно.През комунизма стандарта беше 2 ома.После ги направиха 4, а сега не зная.Няма да се учудя ако вече се допускат повече от 4.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 часа, AAUUXX написа:

На мой познати преди години им се случи такова нещо и замина всичко което е било включено в мрежата. Бързо и евтино решение е защита като тази или катоден отводител. 

варистори от метален оксид с термичен предпазител

Това  слага в ъгъла катодния отводнител, за когото смело може да се каже, че е отживелица. Варисторът реагира в микросекунди, а термичничния предпазител се възстановява след удара. Днес, захранване без варистор е циганска икономия.

преди 7 часа, Белгиеца написа:

...

Ново 20!
Нямал нула.Велик си далбон  ... тия ги разправяй на мароканците, които са ти сковали дачията. Ако в Белгия няма нула, излиза, че изравнителните токова на звездата от трансформатора в кварталния трафопост ще минат през твоето земно и тогава ще изрусят безплатно ангела. И 5 ома е много. Копаш дупка в двора, Мяташ кофи с сол и сателитната тенекия, която гледаш най-малко я погребваш. После викаш техника и рапортуваш в темата.

• Ха-ха 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, Profruit написа:

варистори от метален оксид с термичен предпазител

Нямал нула.

Дедко Еврейски от Палестина, я кажи това чудо варистор на английски как е, да си полезен поне малко.
Ето ти научи сега от мен, че в Белгия в моя град няма нула и има три фази. Между две фази е 230 волта.
Ще можеш да лъжеш в мазетата-убежища по време на ракетни атаки другите твои сънародници че си ходил в Белгия, щото знаеш такива подробности.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
Тази тема е заключена за нови отговори.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване