Премини към съдържанието
Klijes

Какво е било всъщност бившата държавна сигурност

Препоръчан отговор

В последно време гледам за някакви тайни досиета, засекретени, замесени имена на професори и интелектуалци, а всички до един отричат да са били агенти на въпросното нещо. Та какво е било с няколко думи който може да обясни ... и по-възрастните извинете невежеството ми :) 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

С няколко думи това бе службата за разузнаване и шпионаж, нещо подобно на ДАНС в днешно време. На практика извършваше политическия терор над населението.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тоест един вид клюкарстване и натопяване? 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

Много по-зле.

Инструмент за терор от болшевиките над населението.

Болшевики - най-простата, необразована и глъмава част от управляващата върхушка. Мразят всички по-умни от тях. Основен девиз - Който не е с нас е против нас. Като теоретична база - диктатура на пролетариата върху останалите и "класовия враг" Това според най- известният сифилистик  на планетата - Ленин.

След 9 септември 1944 са избили дет що е образовано в България и учили на запад. За неблагонадеждните според тях не се е полагало образование и са били изселвани на другия край на страната. За по-упоритите и неподлежащи на промиване на мозъци е имало лагери като "слънчев бряг" до Ловеч и затвори. В които се лежи дори и за разказан виц. За което си докладван от доносниците. Някои убедени, други по принуда, има и просто с картонче.

Съшременната управляваща шайка са същите болшевики. Справки Антон Тодоров, който издаде книга, но  се обърна наопаки и почна да уволнява от ефир, заради което вече не е. Та същия беше изкопал документи че Плаенелиев като участник в комисия  е гласувал на определени кадри да бъде прекратено израстването в научна степен и съответно съсипана кариерата. В затвора по донос е лежал и сегашният програмен директор на БНТ Кошлуков. Търсачките работят, в нета има много изписано. https://bg.wikipedia.org/wiki/Държавна_сигурност

Може и да е имало полезни като разузнаване, контраразузнаване, научно- техническо разузнаване. Но и абсолютно репресивни като "шесто" - т.нар. политическа полиция.

Редактирано от Филипов (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Много витиевато е това с агентите и не може да се твърди с достатъчно основание, дали някой и кой точно има вина, за "натапянето" а впоследствие репресирането на видни интелектуалци и общественици.

Повечето вербувани, разбираемо са имали самосъзнание за оцеляване и собственото  си семейство и близки. 

Искали са от тях определени доноси и информация, но това не означава, че тези конкретно техни действия или бездействия са били причина впоследствие Народен съд да решава, а Народна полиция изпълнява определени присъди и наказания.

Така например е малко популярен навярно случаят, как великата поетеса на сички времена Елисавета Багряна- на чието име са ознаменували централно софийско училище- е била много отговорна за решението Никола Вапцаров да бъде екзекутиран.

В същото време научавам след години, като съм завършила университета, как преподаватели, които наистина са ме научили на нещо, били агенти. Ми, хубаво. На мен лично само знание и вдъхновение са ми предложили. Останалото е недоказано и за оправдание на истинските извършители, които са си били обикновени главорези без морал и скрупули.

Така че,, като във всяка една соцдържава това си е било необходимото зло.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Maleficient написа:

Така например е малко популярен навярно случаят, как великата поетеса на сички времена Елисавета Багряна- на чието име са ознаменували централно софийско училище- е била много отговорна за решението Никола Вапцаров да бъде екзекутиран.

вземи се ограмоти малко

https://www.168chasa.bg/article/4595221

и улици и училища има на нейно име, на теб какъв ти е проблема

п.с. и се пише Всички

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 часа, haidukpikaso написа:

вземи се ограмоти малко

https://www.168chasa.bg/article/4595221

и улици и училища има на нейно име, на теб какъв ти е проблема

п.с. и се пише Всички

Ти си доста зле.

С кое да се "ограмотя"? със статия от 168 часа?! И че тя била казала, че блябля. Има си документи и всичко е протоколирано. 

Знаеш ли, мисля че съм безкрайно щастлива, че не съм толкова грамотна колкото теб. Реципрочно с нещастието ти.

Цепи въздуха и не ме занимавай с безинтересната си особа. Виж името на някоя популярна фолкпевица за кръстословицата си.

Ако ще и комета да има на нейно име за мен си е незаслужила предателка, която очевидно е била толкова бездарна, че не е могла две думи на кръст да върже за свой колега, да го защити със СИЧКАТА си прелест на софийска ... бардаджийка.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Жалко, че съвременните младежи са невежи по въпроса за ДС/КГБ ! По-ужасно нещо от техните методи на работа не познавам. И тези институции нямат нищо , ама нищо общо със сегашния ДАНС, защото ДС беше политическа полиция , преследваше хората заради политическите им убеждения, а ДАНС не е. Сега можеш да имаш всякакви политически и религиозни убеждения и никой не може да те пипне, а при соца изключваха от университета, защото хи ходил на Великденската литургия !

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 часа, Maleficient написа:

Повечето вербувани, разбираемо са имали самосъзнание за оцеляване и собственото  си семейство и близки. 

Тези вербуваните са писали доноси за мен.
Значи са мои врагове.

преди 13 часа, Филипов написа:

В затвора по донос е лежал и сегашният програмен директор на БНТ Кошлуков.

А как стана че замина да учи в САЩ после ?
Дали пък не е бил вербуван от американците още преди да го вкарат в затвора.
И защо има жилище в САЩ ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 33 минути, Илия Попов написа:

ДАНС не е.

Същите боклуци са със същия болшевишки произход. 90% тотални некадърници, ставащи единствено за милиционери. Избирани по критерий да са по-тъпи от началниците си. Та колкото мутрата - тиква всичко надолу трябва да е по - проЗДо. Справки цвъчко и подобни физкултурници, знаещи само да крадат. Що ли си мисли че като лъже цяла държава трябва да му вярваме че 14 апартамента за милиони са от пенсийката на тъста и тъщата му? Та сегашните са си същата репресивна пасмина. Но освен политически те тормозят и икономически. Всевъзможни проверки, дела, открадване на цели фирми и бизнес за неудобните, докато перачите на откраднатото процъфтяват.

преди 1 час, Maleficient написа:

бардаджийка

/Off като цяло бард е човек на изкуството. Не бъркай с бардак, където са от най-древната професия. Не случайно на тая са и викали обиграна. Относно поетичното творчество не съм специалист и не мога да се произнеса. Но 50 години имаше "пролетарски поети" с "творчество"  от типа - Води ни партийо любима и искам да съм потник на гърба на работник.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 20.03.2019 г. в 10:15, Илия Попов написа:

...., а ДАНС не е.

Де да беше вярно - що сметки се разчистват с този ДАНС, направо заеви.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 20.03.2019 г. в 10:50, Филипов написа:

/Off като цяло бард е човек на изкуството. Не бъркай с бардак, където са от най-древната професия. Не случайно на тая са и викали обиграна. Относно поетичното творчество не съм специалист и не мога да се произнеса. Но 50 години имаше "пролетарски поети" с "творчество"  от типа - Води ни партийо любима и искам да съм потник на гърба на работник.

Знам какво е бард. И не е толкова общо като за/на всяко изкуство. Дали има женски род на думата е отделен въпрос, но не пречи да съм си измислила нова думичка, когато повечето са наясно със значението на оригиналът от средновековието.

Не е нужно да си "специалист", за да имаш впечатления от нечия поезия. Едно нейно изречение НЕ знам наизуст и не ме е срам.

Защото са ... С нищо невпечатляващи.

Дори стихоплетец като Недялко Йорданов има повече попадения от великата поетеса.

Така че за мен лично това име не заслужава да се помни и не е пример за достоен живот.

Писането на доноси не е било достатъчно. Реално неудобните са намирали как да ги опитомят и въобще заличат. Но това не е било персонална отговорност на зачислени те като агенти.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване