Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Модерното засичане на топломерите след отоплителния сезон предполага това да се направи дистанционно т.е. да не се влиза в дома на самотника и да се притеснява ненужно.

Така и "Топлофикация" сита и самотникът сам!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 37 минути, ДиоиД написа:

Изобщо не е колега!!!

Принципно е от типа - Търся под вола теле ... и възможно ли е това!!!

Фор бля .... :beer:

Е колега. Разгледай тълковния речник.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

От параноя страдаме всички, но единици осъзнават това - при самотата, тя започва да се разкрива, тъй като тогава няма кой/ какво да отвлича вниманието ни. Причина поради, която в духовните среди има такова явление, като "отшелничеството" - понякога човек трябва да остане напълно сам, за да осъзнае процеси, протичащи на психическо ниво.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 1 час, Радул написа:

Абе майна, много ти зле логическата мисъл ве. Това че туберкулозата е болестта на бедните значи ли, че причинителя е бедността? Причинителя е бактерия нали?

наричат я болестта на бедните, заради затруднения достъп до дезифектанти...сапуни, шампоани
затруднен достъп до обеззаразена вода и т.н.
и заради слабата храна, заради което организмът не може да се пребори с бактерията и в следствие се развива болестта

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, Радул написа:

Е колега. Разгледай тълковния речник.

Цитат

мн. колеги, м. Лице, което има същата професия, длъжност или следва същата специалност по отношение на друго лице. Той е мой колега. Колеги сме с него.

от тоя

???

Туа никой не е колега ... хм ... ако пък ти е колега, то определено не сте колеги по отношение на психологията ...

Та, Sorry!!! Хм ... верно, че може да сте едно и също лице и да ползвате форума като огледало ... ;)

преди 4 минути, дръндю написа:

наричат я болестта на бедните, заради затруднения достъп до дезифектанти...сапуни, шампоани
и заради слабата храна, заради което организмът не може да се пребори с бактерията и в следствие се развива на болестта

Ъби сингъл ... хм ... се някой дъ не се опитфъ да изкъръ, че параноята е визиологическа болест ф ледствие на някой бъцил ф мозгъ, ъ???

Бъ ... се ... няк си познати ми съ съмтомите на болестите свързани с нарушавъне на мозъкъ, мъ чак и до там да е стигнълъ лошата ана, тъ да фоти до физиологични измлякения из хаудуела ... ба ... я май съм изустънъл фор таз дасцеплина - физиологиятъ ... :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Айдееее, отлетехме далеч.

Колега, обикновено се използва от съфорумци, явяват се колеги по форум.

преди 53 минути, дръндю написа:

и заради слабата храна, заради което организмът не може да се пребори с бактерията и в следствие се развива болестта

Аз знам защо я наричат болестта на бедните. Ти виж и направи връзката с предния си пост.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 44 минути, Радул написа:

Айдееее, отлетехме далеч.

Колега, обикновено се използва от съфорумци, явяват се колеги по форум.

Аз знам защо я наричат болестта на бедните. Ти виж и направи връзката с предния си пост.

ами аз така си разсъждавам ве, за мен всяко следствие си има причина
това, че днес не търсят причинителя, а се мъчат да отстранят следствието си е грешка на съвремието

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, дръндю написа:

ами аз така си разсъждавам ве, за мен всяко следствие си има причина
това, че днес не търсят причинителя, а се мъчат да отстранят следствието си е грешка на съвремието

Търсят бе, как да не търсят. Ама ти имаш ли представа как се търси причинител? Все едно в стая с 10000 човека един да пръцне и ти трябва да разбереш кой е, обаче те са глухонеми. По- ефикасно ще е да изгониш всичките- така ще си сигурен че и пърдящия го няма.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 часа, Радул написа:

Боже... Мислите трябва да се инжектират с най- малката спринцовка. Нали казах, че параноята е страх. Включвала и други симптоми... Какви например- висока температура, обриви, косопад?

Ето други:
Чувство за безсилие за справяне със ситуацията, невъзможност за обяснение на произтичащото наоколо, неадекватно чувство, че си унизяван и дискриминиран, мания за величие, чувство за вина, приписване на преднамереност и нечия причинност или вина за случайни събития, еротична съставляваща- "тоя иска да ме е... или тоя ме е ...л" за жените или "Тая ми дава иширети, тя ме желая" за мъжете без нищо подобно в реалността.По принцип може да се чувства просто враждебност и недоверие, а не страх- прим. от отравяне или убийство. Натрапливите гласове не е необходимо да са съпроводени със страх., така че, страхът е част. Може да съществува и фобия без параноя, т.е. с реална оценка на окръжаващото.

Познат виц. При проективна методика психиатърът, нарисувал квадрат пита "Какво виждате?" Пациентът- "На легло двама правят нещо неприлично". Този нарисувал триъгълник, онзи: "Седнала гола жена", този нарисувал кръг, а онзи:"О-о женска ..." Лекарят казал "Вие сте обсебен от еротиката", а пациентът "Ами като рисувате такива мръсни картинки". Та толкова за параноята без страх

.... и не споменавайте Бога без нужда, уикипедия ще ви разясни достатъчно ясно много неща. :)    

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 часа, Търсещ истини написа:

Ето други:
Чувство за безсилие за справяне със ситуацията, невъзможност за обяснение на произтичащото наоколо, неадекватно чувство, че си унизяван и дискриминиран, мания за величие, чувство за вина, приписване на преднамереност и нечия причинност или вина за случайни събития, еротична съставляваща- "тоя иска да ме е... или тоя ме е ...л" за жените или "Тая ми дава иширети, тя ме желая" за мъжете без нищо подобно в реалността.По принцип може да се чувства просто враждебност и недоверие, а не страх- прим. от отравяне или убийство. Натрапливите гласове не е необходимо да са съпроводени със страх., така че, страхът е част. Може да съществува и фобия без параноя, т.е. с реална оценка на окръжаващото.

Познат виц. При проективна методика психиатърът, нарисувал квадрат пита "Какво виждате?" Пациентът- "На легло двама правят нещо неприлично". Този нарисувал триъгълник, онзи: "Седнала гола жена", този нарисувал кръг, а онзи:"О-о женска ..." Лекарят казал "Вие сте обсебен от еротиката", а пациентът "Ами като рисувате такива мръсни картинки". Та толкова за параноята без страх

.... и не споменавайте Бога без нужда, уикипедия ще ви разясни достатъчно ясно много неща. :)    

Страшно интересно наистина, но сбъркано поначало. Никъде не твърдя, че параноята е болест. Тя е състояние. А чувството за нещо си там, е чувство а не симптом. И въпросното чувство е вредно, само ако е фалшиво. Тоест, няма причина за него. Защото ако някой наистина иска да те отрови, чувството за страх от отравяне е основателно и полезно.

Та, ако искаме да се проведе смислена дискусия, нека започнем отначало. Като не наричаме параноята болест, параноиците- пациенти и чувствата- симптоми. Психологията не е медицина и е малко глупаво да си приписва нейните функции.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 часа, Радул написа:

Страшно интересно наистина, но сбъркано поначало. Никъде не твърдя, че параноята е болест. Тя е състояние. А чувството за нещо си там, е чувство а не симптом. И въпросното чувство е вредно, само ако е фалшиво. Тоест, няма причина за него. Защото ако някой наистина иска да те отрови, чувството за страх от отравяне е основателно и полезно.

Та, ако искаме да се проведе смислена дискусия, нека започнем отначало. Като не наричаме параноята болест, параноиците- пациенти и чувствата- симптоми. Психологията не е медицина и е малко глупаво да си приписва нейните функции.

Несъгласие. 

Чувството може да е искрено, вътрешно обосновано, но да не отговаря на реалността. Чувството, че Пешо иска да ме отрови и заради това ще го убия, че съпругата ми изневерява и за това съм посветил живота си да бдя, че Марийка ме обича и трябва да е моя, че съм зомби, урод, прекрасен, Наполеон, хлебарка, пиле, може да имат вътрешно основание, но когато не са истина и не могат да бъдат приведени в адекватност с разумни доводи (ум=нус), то това е пара-ноя, нещо паралелно (не се пресича) с разума (нус). Накратко- "фалшивите" чувства са реални, имат вътрешна причина, но не са породени адекватно от реалността. Термините нус, и параноя, от гръцки означават съответно разум и лудост.

Но, "Нека започнем отначало" и оставим гърците и това, което смятат разни- там.

Какво определение давате вие за "параноици", "параноя"? 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Търсещ истини написа:

Какво определение давате вие за "параноици", "параноя"? 

Параноята си има точна дефиниция, дадена отдавна. Преди да почне да бъде наричана "параноя" е наричана "страх от преследване". Както паническите атаки са наричани страхови неврози.

Като цяло в "параноя", влиза всеки неоснователен страх, базиран на фалшиви чувства или предчувствия.  Но по- скоро (по мое мнение) "параноя" става, когато тези страхове ескалират.

Пхаха, сега забелязах, че всъщност в заглавието твърдя, че параноята е болест. :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 39 минути, CEKO PEKO написа:

точно,де-аз съм с параноидна шизофрения и ме преследват страшни гласове в кризите

радул е прав

Поради каква причина не си поискал помощ и съдействие, когато не са ти достигали хапчетата, които подтискат депресията, а си решил да пиеш двойна доза.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Едва ли може да се каже еднозначно кое точно води до параноя. Вероятно е необходимо съвместното влияние на няколко фактора.

Бих поставил на първо място ниското самочуствие. Това създава чувство за уязвимост. От друга страна представата, че някой иска да ти навреди в известна степен те прави значим, важен. 

Друг фактор е желанието за стабилност, за осигуреност. Да искаш всичко около теб да е наред и придвидимо. Това създава страх и несигурност. При такива очаквания и когато нещо не ти се получава, може да решиш да обвиниш някой друг. Много е вероятно да намериш подходящия човек в обкръжението си, включително в близкото обкръжение. Или пък да си създадеш въображаеми врагове. Или и двете.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Shiniasu написа:

Едва ли може да се каже еднозначно кое точно води до параноя. Вероятно е необходимо съвместното влияние на няколко фактора.

Скромният ми опит говори, че параноята настъпва, когато човек не може да реши проблемите пред него. Може да е претоварен ума му от много ангажименти, а може и да не се отказва да реши нерешим проблем и мисли ли, мисли. 

Накрая "превърта"- ако проблемът е нерешим по принцип, компенсаторно отива към налудности за величие- все велики дела го чакат;  ако е претоварен- към преследване- пред него стоят безброй задачи, но някой му пречи да ги реши.

(е, систематика, която не е въобще абсолютна, но опростява мисленето ми)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Те тук едно хлапе обяснява:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А, има ли разлика, дали е при самотник или друг не толкова самотен индивид? Като се замисля, ми се струва, че хората `болни` от това, не осъзнават, че има проблем в тях, а е в заобикалящите. 

Другото, което ми е любопитно, самотникът има ли как да е доволен, щастлив и непараноичен?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Callipso написа:

А, има ли разлика, дали е при самотник или друг не толкова самотен индивид? Като се замисля, ми се струва, че хората `болни` от това, не осъзнават, че има проблем в тях, а е в заобикалящите. 

Другото, което ми е любопитно, самотникът има ли как да е доволен, щастлив и непараноичен?

Допустимо е, проблемът да е в заобикалящите, да е осъзнат от "болния" и заради това да търси самотата.

Там е работата, че до параноя може да стигне и човек с вредоносно обкръжение и самотник, отдаден на мислите си без коригираща обратна връзка на околни. 

Не споделям мнение, че самотният е по- щастлив. Една от клетвите в българския нрав е "Ега опустееш", т.е. да останеш жив, без никого.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Когато човек не може да намери сигурност в себе си, той я търси някъде навън. Може да я потърси в някой друг или примерно във вещите които притежава, или в дома. Появява се стремеж за презастраховане. Това, на което въпросният човек възлага надеждите си да му донесе сигурност, се надценява сериозно. Такива хора не са готови да се разделят дори и с най-незначителните си вещи. Може да се наблюдава презапасяване с някои видове продукти от първа необходимост или възприемани за такива. Това че постоянно ги има в магазина не е достатъчно, трябва да ги има в къщи. На самото жилище може да се постави допълнително средство за заключване, решетка или блиндирана врата. Всичко това за да се защити това, от което се очаква да донесе сигурност. Възможността някой да ти вземе "твоето" много лесно може да прерастне в убеждението, че това действително е така. А доколкото въпросните външни неща всъщност заместват липсата на вътрешна сигурност, то в очите на параноика той се идентифицира с тях. Допускането, че някой желае да му ги отнеме се приема за действие насочено срещу самия параноик. Постепенно с времето това прераства в убеждение, че всъщност преследват именно него.

Решението може би е по някакъв начин да се нарушат тези погрешно направени връзки в ума. Да се внуши идеята, че параноикът всъщност не е чак толкова важен за някой, злонамерен човек. Да му се обясни психологията на такива злонамерени хора и да му се покаже, че той не е в групата на вероятните мишени или ако е, да му се дадат насоки, как да излезе от нея.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...