Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

_ramus_

Самозаблуда - що е то, роля и значение за ежедневието на всички хора.

Препоръчан отговор

преди 3 часа, _ramus_ написа:

Желанието не е инициаторът - инициирането вече се е получило и е задвижено в несъзнаваното.

В несъзнаваното имаме някакво предразположение, самскара, като наследство от миналото. Генетично, кармично, от този или друг живот - в случая не намирам за важно. При наличието на подходящи условия това предразположение се проявява и бива усещано от човека като вътрешен импулс. Тук е първият момент, след разпознаването, когато човек може да вземе решение и да отхвърли импулса, да го игнорира или да му резонира. Преди това човекът няма възможност за контрол или избор. Появата и разпознаването на импулса е моментът в който несъзнаваното бива осъзнавано. Затова приемам, че едва след това може да се говори за наше участие и за инициатива от наша страна - осъзната инициатива.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, Shiniasu написа:

Генетично, кармично, от този или друг живот - в случая не намирам за важно.

ЖЕЛАНИЕ - е явление от човешкия психичен свят. Заедно с него са налични няколко други сходни на него явления - "ИСКАМ" - не означава че някой нещо ЖЕЛАЕ. И НЕСЪЗНАВАНОТО не е просто измишльотина на Юнг или Фройд, а територия на психични явления, които нямат нищо общо с обясненията на едни или други идеологии относно тях.

Също така - СТРЕМЯ, представям си го като изход, като решение... ТРЯБВА МИ - също не е желание. СТремежът - не е желание. Импулсите - не са желания - те могат да бъдат "разпознати" по различни начини вкл и като желания.  Когато не е направен сериозен анализ и не се разглеждат в дълбочина няма как да е налице вникване, различаване и разбиране на цялостния механизъм.

Това е зона и раздел на форума, сред който се разглеждат човешките явления, от гледна точка на научната област, която ги изследва и се занимава с опознаването им. В нея те биват преки и директни обекти на изследване и опознаване.

Човешките психични явления се използват от всяка обяснителна система, но обяснени и описани от нейна гледна точка. Но те не се обясняват само и единствено чрез нея. Това е зона и раздел за психология, а не за идеологични описания, които касаели "желанията" между другото, като част от цялата обяснителна и описателна концептуалност. Това не е и зона за философия или лични обяснителни и светогледни системи.

В психологията понятието ЖЕЛАНИЕ не е елемент на обяснителност на идеология, а се разглежда в неговата същност, динамика и взаимодействие. Това е и проблемът в случая - след като нямат никакви психологически знания и познания, нямат и практическа опитност във вникането на механизмите, остава на няколкото пишещи, да си разглеждат своите умствени илюзии, като част от личния си техен представен театър. И като елементи от идеологиите, които следват и в които явлението ЖЕЛАНИЕ има смисъл само като елемент в една обща негова схема. В друга схема - друго. Трета - по друг, неин си начин. И последователите им - всеки си  кара по това, дето си учи, чрез което си представя света, чрез което приема за да си обяснява живота, вселената и себе си сред тях.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имам желание, но по ми се иска. Една самозаблуда ... ;) 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 15 часа, _ramus_ написа:

ЖЕЛАНИЕ - е явление от човешкия психичен свят. Заедно с него са налични няколко други сходни на него явления - "ИСКАМ" - не означава че някой нещо ЖЕЛАЕ. И НЕСЪЗНАВАНОТО не е просто измишльотина на Юнг или Фройд, а територия на психични явления, които нямат нищо общо с обясненията на едни или други идеологии относно тях.

Също така - СТРЕМЯ, представям си го като изход, като решение... ТРЯБВА МИ - също не е желание. СТремежът - не е желание. Импулсите - не са желания - те могат да бъдат "разпознати" по различни начини вкл и като желания.  Когато не е направен сериозен анализ и не се разглеждат в дълбочина няма как да е налице вникване, различаване и разбиране на цялостния механизъм.

Да, наистина не съм се задълбочавал прекалено. Предразположение + подходящи за проявата му условия = импулс. Следват осъзнаване на импулса, евентуално възникване на желание, евентуално осмисляне на желанието и последствията от него, избор за действие или недействие, намерение, действие. И това е доста опростено, защото примерно самото осмисляне също е действие и може да бъде преднамерено извършено. Налична е също някаква степен на оценка на силата и важността на импулса, като ако оценката за важност е ниска, то вероятно няма да се замислим много и ще оставим всичко на навика. При прекалено силен импулс пък може да нямаме волевата сила, издържливост и изграден механизъм да можем да обуздаем генерираната сила и отново да и се поддадем въпреки че не го искаме. Но чак в такива подробности не намирам за нужно да навлизам. Практически ми е необходимо само да разгранича желанието, да не се подведа сляпо по него, т.е. да филтрирам през ума си желанията на които да откликна и на които да не откликна. После е необходимо да имам способността за въпросния контрол и да знам как да го осъществя най-лесно. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За онагледяване на самозаблудата в сърфирането в психологията, първия сърфист е Юнг, а втория е _r.anus_.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, mecholari написа:

За онагледяване на самозаблудата в сърфирането в психологията, първия сърфист е Юнг, а втория е _r.anus_.

Третия съм аз. :) 

Навремето плавах, а не сърфирах в самозаблудата, че мога на всеки да помогна. ;) 

До колко съм помогнал на всеки покрай мен така и не ще разбера, но поне разчупих на много места леда в отношението на хората към заобикалящия ги свят.

В основата е желанието на даден човек да се промени. Тук на дълго и широко се видя, че то де факто не може само да се породи.

Една от самозаблудите е, че човек може да промени света, било то заобикалящия или по-общия и в крайност целия. Да, това е самозаблуда, защото колкото повече навлизаш в "океана" на света, то разбираш, че много неща не зависят от теб.

На дадена възраст психологическия сблъсък е промяната. Дилемата е ти или света, но това е ако в теб се зароди мисъл за промяна. Обикновеният човек не разсъждава, а следва така наречената обективна реалност, а дали тя е заблуда е друг въпрос, т.е. масовото самозаблуждение при такива проличава чак след определена травмираща случка.

Именно за това самозаблуждение говори Рамус. Хората избират по приветливите и т.н. решения за справяне с даден проблем с който се сблъскат. Те не анализират и т.н. проблема, а ползват готови модели. 

В основата на всяка самозаблуда е някакъв вид заблуда. Той, образно казано, казва това: Намерете заблудата в себе си, а не я търсете на вън, т.е. извън вас.  Анализа обаче показва, че заблудата не е една, а много, които ви пречат да видите обективната реалност. И тук идва важния момент. Дали човек ще продължи напред с миналото си или ще промени бъдещето си. Болшинството предпочитат да си живеят с миналото си. Прагматичния човек "захвърля" миналото си и се променя, за да промени бъдещето си.

Някои обаче не искат да се променят, а продължават да живеят в самозаблудата или самозаблудите си.

Подхода му е елементарен: Провокирай другия. Изведи го от равновесие. "Създай вълни и сърфирай на тях". ;) 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 25.09.2019 г. в 6:58, ДиоиД написа:

Именно за това самозаблуждение говори Рамус.

Tц, въобще не говори за това рамус. Въобще не говори за това и антрето на темата, нито раздела "психология". И тия дето говорят за рамус, какво говорил рамус... и те не говорят за рамус, а си разговарят за самозаблудите си относно същия, темите, живота и илюзиите си.

И така става като за пореден път се изживявате като страшно светнат помагач с горното си поредно самоописание. И с тая типична образна лична нотка на 'добрия и мъдър чичо", благодетел, спомагател, толкова житейски опит, толкова яснота за квото хванеш - та психо, та михо - ... вече се изтърка по форума да се надпреварвате в самозблудите си. Скучно и повторително.

Някои обаче не искат да се променят, а продължават да живеят в самозаблудата или самозаблудите си.

И понеже типичният матричен самозаблуден похват е от типа "истината е някъде там, в другите"... - да напомня че ако въобще разбирахте нещичко дори от собствените си матрични клишета, щяхте да напишете по следният начин:

Някои обаче не искаМЕ да се променИМ, И продължаваМЕ да СИ живЕМ в самозаблудата или самозаблудите си.

Не че и да "искате" или "не искате" не е съвсем важна част от самозаблудата, но все пак когато цяло едно битие, личност, цял един живот от изживявания е породен единствено и само сред самозаблуден свят, то част от него е да си присвои усещането за контрол, за значимост - като си придаде възможности за "избор" - при това в десерт с псевдорационализми, и игри на логика от клиширани идеологични и социални описателности...

Подхода му е елементарен: Провокирай другия. Изведи го от равновесие.

Мдааа - елементарен е. Няма смисъл да извеждам от равновесия тия, дето равновесието им е съвсем илюзорно и именно за да го изживеят измислят личните си самозаблудни версии.

Глупостите дето са цитирани от димитър очков - мечолари, са точно пример за тия ми думи - самозаблудения си исмисля всякакви лични версии за да си подържа фантамагорииите си. Та учителят, та нагуали, та енергии... и лични мешавици на един дълбоко девиантен човек, който се вживява в самозаблудите си и това е вече над 15 години откакто е пресякъл "нагуала си" с рамус. И не е излизал от там - щото ако излезе... кофти става и наоколо лъсват едни реали... дето не е нито нагуал, нито на лекциите на учителят... И да - лъсват реалиите на вече поставените (не от рамус) диагнози от които цялата работа е да се избяга, дори и сред вечността.

Но ако той е просто обикновен свеж и сякаш вечен пример за учебниците по психиатрия, със своята изявеност и контрастност, то за толкова други тук списващи положението е същото... но са далеч по-прикрити "лимонки и портокалки". Прикрити - и спрямо себе си. Това е също ролята и значението на самозаблудата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 часа, _ramus_ написа:

Tц, въобще не говори за това рамус.

Правилно казвате. Бълвате неприложими неща.  До момента нито едно нещо не видях, как да се пребори човек със самозаблуждението.

Ако мислите, че чрез провокация може да се лекува самозаблуждението, то Вие се самозаблуждавате. Прагматизма Ви е на нулево ниво.

Поредната елементарна провокация. :) 

Живи здрави. Толкова си можете - Нищо. :) Но пък е от сърце ... :) Наздраве!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 часа, ДиоиД написа:

Правилно казвате. Бълвате неприложими неща.  До момента нито едно нещо не видях, как да се пребори човек със самозаблуждението.

Ако мислите, че чрез провокация може да се лекува самозаблуждението, то Вие се самозаблуждавате. Прагматизма Ви е на нулево ниво.

Поредната елементарна провокация. :) 

Живи здрави. Толкова си можете - Нищо. :) Но пък е от сърце ... :) Наздраве!

Няма решение, защото никога не се е докосвал до реалността. Няма реално себепознание, защото всичко , което пише за другите е неговата диагноза. Заблуден, пълен с "бесове", паразит.

……………........

Паразитите са неспособни за възприемане на чисти и висши потоци от идеи, мисли и влияния, защото те са се отказали и са се отделили от същността и от себепознанието. Според толтеките, щом си избрал „тескат липока“, т.е. фалшивото, илюзията в живота си, ти ще бъдеш убеден от паразитите да възприемаш илюзията. Те ще те убедят, паразитите, да възприемаш илюзията в света и няма да имаш възприятия за реалността.

За толтеките чистото възприятие е усилване на чистото съзнание в човека. А чистото съзнание е имунната система на човека – истинската, първична имунна система.

"Това, което възприемаш - казват толтеките, - това оживява в тебе. Това, което не възприемаш, то умира. Няма значение дали е истинско или нещо друго – това, което не възприемаш - ти се отделяш от него и то умира. Възприятието решава кое да живее и кое да умре."

Да умееш какво да възприемаш е въпрос на дълбочина и духовност, въпрос на себепознание и безупречност. И както казах,
няма значение какви събития се случват –
тежки, леки или много леки –
същественото е какво възприемаш..
Ако ти си безупречен,
ти ще възприемаш само Божествени неща.

Елеазар Хараш

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, mecholari написа:

неговата диагноза. Заблуден, пълен с "бесове", паразит.

Всеки малко или много е заблуден. Дали е пълен с "бесове", хм то и за мен са казвали това, така, че една случка от днес: В една баничарница докато чаках да си взема баничка пред мен няколко младежа нещо се "закачат". Единия с някакво превъзходство над другия. Заминаха си и докато ми подаваше баничката жената каза: Бре какво самочувствие ... В първия момент не я разбрах, но когато повтори за какво самочувствие идва реч аз и отговорих - Няма лошо да има самочувствие. Тя визира етнос , а и тогава добавих - Стига да е адекватно това самочувствие, то не мисля, че има значение от коя етнос е.

Що се касае за паразит, хм ...  в определено отношение и аз съм такъв, т.е. поради една или друга причина съм на "гърба на младите". Мислите ли, че са ми благодарни на това което съм сторил за тях, а?! Не ... и де факто не очаквам от тях такава. Както казва шопа - Имал съм, дал съм. Да, аз имам и това което имам ми е достатъчно за моя си живот. Да, заблуждавам се, т.е. в какво, в това, че повече моя интелект не ще се развива, а напротив ... ще деградира евентуално. Да, заблуждавам се, че съм стигнал своята еманация ... това май е по-правилно, но какво от това ... и как точно при положение, че някой ми е лепнал някаква несериозна диагноза "самозаблуждение" ще повлияе на моята когнитивност??? За какво ми е повече познание, а?! Къде ще си го нося, а, в гроба ли ... :) 

Аз самия станах мрънкало преди ... хм ... не се сещам вече колко години ... и знам, че младите не обичат въпросни дърти мрънкала да им казват от къде изгрява Слънцето и кой му нарежда и т.н. ... Чудно ми е кой от младите се самозаблуждава ... хм ... определено никой ... пука им за когнитивното и прочие ... върши ли работа ... го правят, ако ли не то ... я духай супата старо ... бъдещето е за нас, а не за теб ... ;) 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 17 часа, ДиоиД написа:

До момента нито едно нещо не видях

Преди всичко - нещо просто - когато някой не вижда нещо, обикновено първо пробва да сложи очила. Понякога - се налага да се махат очилата. Понякога - други мерки.

Обикновено - когато някой не вижда нещо, инстинктивно смята че то не съществува, че го няма... Причината за това варира от съвсем елементарна,, но с нея се пораждат сложни философски казуси, вече хилядолетия. Ако нещо не се вижда - има ли го, няма ли го. Ами ако друг го вижда, пък аз не го виждам ... и т.н.

Освен това - някои тук, в опита си да тролят чрез свойствената си некомпетентност по темата, си измислят всякакви небивалици, претенции към автора, та към написаното, та към... бабините им диветини. така, че - мястото на тролчетата е някъде сред фантазните им мечтателни полета - някъде във вечността,  за която толкова напират. За психология - има още доста да фантазират, като дори и това - е по-скоро симптоматика и навежда на някои изводи.

преди 2 часа, ДиоиД написа:

някой ми е лепнал някаква несериозна диагноза "самозаблуждение" ще повлияе на моята когнитивност

така - така... лесно е - всичко ще си кажете накрая. Обикновено някъде идва момента някой всичко да си разкаже. Чудесно е самоописанието на посредствеността и опита й да се опише, да се утвърди, обясни рационално или по народному - като че темата е сред народно-битов допнопробен бардак, а не в раздел за познание и наука. 

Но най-вече - "вашата когнитивност" отдавна не се влияе от каквото и да било. Твърде отдавна :) Само по себе си това също е диагноза - доколко е сериозна, или пък не , или пък двата варианта, или нито един от двата - е вече съвсем друг казус, за други теми и за кабинетни прегледи при тесни специалисти.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, _ramus_ написа:

Преди всичко

... за днес приключих с твоите самозаблуди. Утре ще ти обърна внимание. ;)

Елементарен принцип: Всеки иска да му се обърне внимание ... ;) 

Аз определено не се самозаблуждавам, че аз съм по-важен от теб.

До утре ... до утре ... в другия спектакъл ... :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Точната фраза е - Всяко дете иска да му се обърне внимание. И не е точно - нито е внимание, за детето е нещо съвсем друго... израз на съвсем други положения от неговите потребности.

И въобще не е вярно че "всяко дете иска", нито че е вярно че "всеки иска да му се обърне внимание". За мен, примерно, вашето "внимание" не ми е нужно с нищо и чудесно би било ако си го спестите.

Отгоре на всичко - вашето внимание няма нищо общо с мен, а с вас самия. Въпреки това - за мен вниманието на някого сред форума... въобще не ми е нужно за каквото и да е и пет пари не давам за него. Моето участие, за разлика от доста други, няма никаква връзка с "вниманието", нито с аудиторията, нито със социалните традиционни колективни динамики.

Така, че - със всичките си думи - сте "греда отвсякъде". Дори голово положение не се вижда.

А колкото до клоуна - вие за клоун не ставате. Клоунът е сложна позиция, и сред сегашните времена, публиката ще избяга от скука на вашата старомодна игра, носеща съвсем други спомени, нрави, поучения, прикрити хвалби....

Всъщност - няма никакво значение.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 часа, _ramus_ написа:

всичко ще си кажете накрая

Естествено ... :) Няма какво да крия ... ;) 

Когнитивните си умения съм ги спрял било то към себе си или всичко останало. Ако към себе си тотално съм ги спрял, то спрямо всичко останало се включват до решаване на съответния казус и в последствие биват отново изключвани.

Това ми дава възможността по емпиричен начин да реша съответния казус с достатъчна точност за мен. Да, има знания по въпросния казус, но определено не търся такива из форум, а ползвам специализирана литература.

Форумът дава възможност от един по-свободен начин за набавяне на емпирични данни, а не знания. Понякога до толкова сме се потопили в когнитивното, че губим представа за началната си идея, т.е. до толкова сме се концентрирали, че не виждаме нещо което е "под носа ни".

Да се търси във форум някаква академично призвание и/или знание е вид самозаблуда, но за сметка на това по асоциативен начин може да се намери решение в коренно различна дисциплина. Някои системи имат определени сходства ... ;) не подобия .... ;) 

Кратко казано: Само с теория не става нещо. Трябва си и практика ... ;), а практика се натрупва с опит ... ;) Докато въпросния опит не се превърне в рутина ... ;) 

Липсата на дадена сетивност води до развитие на друга сетивност, която пренарежда възприятията към способ да се справяме с обективната реалност без някое сетиво. Пример: Един човек с "придобита слепота" развива друга координатна система за пространството. В неговото възприятие не съществуват вече цветове, а усета на топло и студено ... ;) Асоциация: В психологически аспект - Даден човек след някакви психични изживявания не усеща добронамереността или злонамереността, а искреността или фалша.

И на мен не ми пука, че не сте искрен ....

Както казвате - няма никакво значение ... :) 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Самозаблудата е и не е самозаблуда, както би казал Реджи.

Човек може да се самозаблуждава, че може, но може да се самозаблуждава и че не може, не му достигат сили, талант, интелект. Следователно, всяка самозаблуда се стопява в момента, в който с деянията си финализираме проявата на онова, което бихме искали да е или не е. 

Пример, аз може дълбоко да се самозаблуждавам, че не съм в състояние да скоча с парашут. Понеже имам фобия от високо. Докато не скоча. Ако ще да се продрискам от страх, докато хвърча стремглаво надолу, фактът, че съм скочила е точката, в която самозаблудата се превръща в истина. Разбираш, че всяка самозаблуда е обикновена симулация, докато не я реализираш в реалността. Всяка материализирана мисъл или идея се превръща от самозаблуда в истина.

Сократ има едно много точно наблюдение в тази връзка, което е синтезирал по следния начин - To be is to do.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 18 минути, Mohini написа:

всяка самозаблуда се стопява в момента, в който с деянията си финализираме проявата на онова, което бихме искали да е или не е. 

няма такова нещо.

А изречението започва със "следователно", би трябвало да е израз на логическо извеждане - обаче това е само симулация на такова, защото е смеска от клишета, взети от вдъхновителните книжки, клипчета и ивенти за самопомощ и носи техните вдъхновителни послания за нуждаещите се от тях. Съвсем първични послания, бай-дъуей, но облечени в красиви словесни опаковки. Превръщането на всяка тема в рупор на подобен тип хора, повторителните им мантри заприличват на поредната версия на лична религия. А за най-нуждаещите се - почти маниакалните повторения, отстоявания - до степен на "фанатизъм" в личната си система от самозаблуди.

В общи линии - е типично за хората поели важната за тях доза от вдъхновителни наркози, в опит да затапят и противопоставят на личните си депресиви, невротизми или психотизми. В тема за  ролята, значението и механизмите на самозаблудата - е чудесно за опримеряване за  взаимовръзката между нивото на самозаблудата и ролята и значението й за компенсация.

Въобще - парадокса е как именно самозаблудените в най-голяма степен, реагират защитно на своите подбрани лични версии на самозаблуди, без всякакво ниво дори на съмнение, на приемането на възможностите, на пътя към осмислянето им.... какво остава да се премине през "абстиненцията" от "спирането на самозаблудната доза"...

Да припомня нещо важно, което остава доста незабелязано за няколкото фантазни и саморелигиозни натури - темата не е място за психопомощ, нито е част от вдъхновителните им наркотични дози. Ясно е, че те не могат без това, но... за всяко нещо си има място - най-вече сред себеподобните на тях, както и за заведенията които социално предлагат такъв вид "утеха и решения".

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

_r.anus_,  а ти когато пак ти стане тъжно, намери си G-точката да се развеселиш. Самопомощ, че си вечно неудовлетворен. Виждам, че гледаш с кафявото си око, затова си загубил връзка с реалността.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да напомня още нещо важно:

Не е проблем че дадена личност е с психични отклонения или заболявания. Това може да се случи на всеки човек и никой не е застрахован от такъв вариант относно себе си. Но въпреки това - дори и при тежки форми на такива проблеми, от такова естество, ролята на потенциала, нивото и уменията и качествата на самата личност - са решаващи за да се надмогнат.

сещам се за типичният пример в това отношение - ДЖОН НАШ. :) Е, да - малцина са гении, но в случая не това е важното. Важното е, че дисциплинираният мозък на Наш, дори и при такава тежка форма на  заболяване, търси, изучава и намира начини за справяне, а после - напълно възстановяване. Няма данни досега, за човек с такава диагноза, в толкова тежка форма, да е превъзмогнал това си положение като на определен момент спира медикаментите и всякакви лечения и се посвещава на възстановяването на баланса си самостоятелно. В статистически аспект, това би трябвало да е невъзможно. Вместо това - НАШ като изключителен гениален рационален ум, му се приписват и спекулации, че именно заради състоянието си и опитите да се насочи върху проблемите и заболяването си, той е направил първите математически и абстрактни описания на психичните проблеми, изместванията в реалността, извеждал е зависимости между "параноидните си образи, изживявания и халюцинации. Като накрая се е научил сам чудесно да ги различава, и да им противостои, чрез серия от лично изведени и практически приложени методи... От кой ли е гледал, какво ли го е "вдъхновило", защо не е следвал масовите форми на самозаблуди или сугестиите за "личната му вселенска значимост и злите врагове, дето цял живот са му внушавали обратното"

Така, че... опитът да се оправдава някой, заради съдбата си или други начини на обяснения "защо той не е щастлив", защо не се справя, защо има проблеми със себе си, дащо е в депресивни или психотични кризи - сигурно върви, но в огледалото на личния театър. Без да споменавам че при точно такива хора, личната им реалност, в чисто защитен смисъл си измисля всевъзможни "спомени" и версии на отминали събития, измисля причини с които да обясни рационално, и по този начин оправдае тяхното състояние. Няма значение за тях че това е лъжа и че в много отношения те самите от време на време подозират това... Но е твърде смущаващо, твърде допълнително стресиращо и обезпокоително..

А точно такива хора, които пък решават че с навлизането, изучаването и спечелването на оценката на околните, дори и сред социални програми за подпомагане, дори и  при курсове, обучения и семинари - ще компенсират донякъде личната си черна дупка... е вече заблуда не само на себе си, а е и една откровена лъжа относно светът и хората, в съвсем чисто лична полза. И в същия смисъл - е и привиждането им като "силни жени", неразбрани и нежелани от "мъжете", щото ги плашели, с фантазиите за огромни лични възможности, за безграничности... са просто ехо от вдъхновителните порции илюзии, с които задължително се дрогират... И пак е само заради чисто личната полза. А извън личните фантазии - е пълно психично мазало и бъркотия, които няма кой да постави в ред. От друга страна - вътре сред личните вдъхновителни легенди - всичко е ок, светът е приказка, фантазията и въображенията - са спасителите на света и хората и... тук-там личните забежки по психотерапевти, лечения... щото приказката е едно, но все пак някъде извън нея има и нещо друго... дето върви. И дето също напомня че е "живот" някакъв си, макар и подтискан, забравят или неглижиран.

Та - така - животът е сложно нещо и някои не смогват да се отплетат от личните си плетки от измислици, фантазии, илюзии, делюзии, мании и халюцинации - без каквато и да е възможност тия да бъдат различени едно от друго. И настава иронията когато именно тия натури, се надпират да проповядват личните си фантазии, с идеята че "така биха помогнали", че това е добро за мнозина, че това ги прави важни, значими, стойностни... Дори и с отстояване, щото разни други врагове, заблудени  тиквеници, злокобно са им внушавали обратното, разваляйки възможността им да бъдат щастливи, успешни, добри...

Успешността на НАШ преди всичко се състои от това че ПРИЕМА диагнозата и това като проблем на адекватността си спрямо една "обективна реалност", на която той е посветил живота си. После решава че дисциплинираният му рационален мозък, ще намери начинът чрез изучаване и намиране на път за решение на проблемите за излизане от магията на личната му въображаема вселена...

Така, че - принципът на СОКРАТ (не е "точно наблюдение", а е синтез, изводност от такива наблюдения и осмислянето им)... може да се прилага според интерпретатора си.

Въпреки това - ДА БЪДЕШ, е това, което си реализирал самия ти... Но както се вижда - всяко нещо, всяка дума, всяка дефиниция, всяко постижение... може да се използва за нечия лична фантазия, в опита й да се докаже, подкрепи и утвърди от Омагьосаният от нея - като обективна истина, нямаща нищо общо с него. И няма нищо общо с личната самозаблудна фантазия от утвърждаването на засегнати от лични форми на обсесии и психотизми, нито от фобии, натури. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 часа, _ramus_ написа:

аха... браво. А на нещо друго - дали не ви приличам? - на облак, на прах, на горчица или точилка... Или на някой герой от комикси, филми, приказки или детски книжки... Тая тема чудесно го предпоставя - свободното оприличаване и "въобразяване".

Между другото - сещате ли се че има и подобни тестове като този на РОРШАХ... ама понеже така и така не сте когнитивист, пък и психолог... тия работи най-малко ви интересуват, щото сте над тях :) .

Вдетиняването си е в реда на нещата - заради възрастовите процеси. Пък и сред себеподобни "деца" сте "като у дома си".

Сега идва ред на очакването на теми като 'преживях просветлението' (щото и такъв има). Или пък - "преживявам че ми говори гласът на моето ДНК" (щото и такава има). Има и такъв, дето си създавал реалности, щото му било омръзнало други да го канят в техните. Пък и той бил чел за "нагуалите" и много му харесал такъв сън. Ма къв сън - глупости.. Или пък "преживях че живея под земята. А може би - преживях че летя, или че се отделям от тялото и пътувам като душа.

В тая връзка - и аз сънувам че летя. Супер яко е - но проблемът е че все идва време да се събудя. А някои толкова много им се иска да са заспали и да сънуват сънищата си - дори и цяла вечност. Голяма е драмата.

Тази тема го по - предпоставя - свободното оприличаване и "въобразяване". ;) 

Оприличаването на даден човек на художествен герой е както кръщаването на някой тест на името на този който го е използвал за първи път. Примерно - много често вие ползвате Бай Ганьо към някой, т.е. въпросния герой е станал идиом по отношение на определено поведение.

Да, вдетиняването заради възрастови процеси е вид самозаблуда в която човек виждайки, че вече не може сам да се справя с обективната реалност се "потапя" и отново в него проличава Детското его. То му е по-сгодно. Принципно това се развива при хора които са били грижовни. След отнемането на някакви грижи, т.е. обекта или субекта към когото са проявявали грижовност те не знаят какво да правят.

Какви точно теми се очакват да се появят и в кой раздел и прочие не зная. Не съм гадател като Вас. ;) Вие лично бяхте избрали един удачен начин да не Ви се намесват разни субекти в темите, чрез раздела статии и ревюта. Както се досещате тогава аз Ви провокирах .... ;) 

Поставяйки дадена тема за разискване определя автора на въпросната. Оставяйки я отворена, то в нея рано или късно се появяват течения за разводняване и т.н., т.е. тя постепенно се видоизменя, поради обективния факт, че изчерпва смисъла си. Към какво ще бъде преориентирана зависи от нейния автор, т.е. той на същата е модератор. Той може да реши, че е изчерпена и да докладва на администрацията същата да бъде затворена, за да не се видоизменя, т.е. самия автор няма какво да каже повече по нея или пък определени негови опоненти или прочие участници в нея я насочват към друго, а не по същество. Реално темата е сътворена от потребителя, но е под юрисдикцията на Калдата.

Ето една самозаблуда - Участвайки в даден свободен форум, който не е Ваша собственост Вие възприемате определени раздели за свои и ревностно ги защитавате от мнения които Ви дразнят. Бъркате свободен форум със специализиран. направете си затворена група, поканете в нея само подбрани от Вас потребители и си обсъждайте на воля в нея някакви теми. Ако видите, че даден поканен потребител не Ви подхожда, то го отлъчете от въпросната група.

И въпреки това, то въпросните мисли, теми и т.н. няма да са Ваша собственост. ;) Най-добре си направете сайт. ;) 

Свободните форуми са за хора които хобито им е общуване с други хора. ;) В тях може да участват и професионалисти, но професионалиста помага на невежите, а не ги хока. ;) Професионалистът не влиза в спор, а обяснява на разбираем език на невежите. Не ползва специализирана терминология или ако се налага то прилежно обяснява въпросния термин по по-прост начин ползвайки определени художествени образи. Ако се налага, то прочита книгата, гледа филма и т.н. и обогатява своята когнитивност. Кратко казано: Не от всеки професор или академик става добър педагог. Един педагог може да е добър психолог, но един психолог не може да е добър педагог. За тая си работа си трябва и едни други способности ... ;) Човек не трябва да е тесногръд.   

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 23 часа, Mohini написа:

Всяка материализирана мисъл или идея се превръща от самозаблуда в истина......

Не само самозаблудата ! Всяка мисъл ! :nono:

Друг е въпросът като следствие , породената истина в каква степен съответства на породилата я мисъл ....Тогава самозаблудата се разбира , че е било самозаблуда , а не е истина . Т.е. съответствието е твърде малко или никакво .

...Щял бил , искал да построи покрив , ама му я няма къщата ! Самозаблуда ! .....Друг е въпросът , че на празна плевня покрив не й трябва .Това е истина ! ......:lol6:

Единствен критерий (мяра) за истина е практиката ! :nono:

.....За това , моля примерчета , примерчета от практиката . Иначе всичко остава празнословие ! .....:nono:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, by_chechi написа:

Тогава самозаблудата се разбира , че е било самозаблуда , а не е истина . Т.е. съответствието е твърде малко или никакво .

това са само повърхностни описания. Отгоре на това се отнасят до информационни и психични потоци, които не са съотносими спрямо идентичността.

Когато дадени положения вече са слети с идента, тогава нещата въобще не са такива.

И да посоча обикновен пример - ти Стефане, редиш самозаблудите си дори и при ясни заявки за несходност в тях. Ти си точно пример за неадекватността на собствените ти твърдения.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 25 минути, _ramus_ написа:

това са само повърхностни описания. Отгоре на това се отнасят до информационни и психични потоци, които не са съотносими спрямо идентичността.

Когато дадени положения вече са слети с идента, тогава нещата въобще не са такива.

И да посоча обикновен пример - ти Стефане, редиш самозаблудите си дори и при ясни заявки за несходност в тях. Ти си точно пример за неадекватността на собствените ти твърдения.

Дай практически пример , де ! :)

С кое мое твърдение не си съгласен и защо не си съгласен ....

.....Иначе , както ти е свойствено - празнословиш ! (виж си поста) :nono:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, by_chechi написа:

Дай пример , де !

обикновен пример - ти Стефане,

очила трябват Стефане. очила, с диоптри - конкретно и алегорично. за едното има лекари - ще измерят. За другото - няма такива и 'зрението" си кара по памет и повторения.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, _ramus_ написа:

очила трябват Стефане. очила, с диоптри - конкретно и алегорично. за едното има лекари - ще измерят. За другото - няма такива и 'зрението" си кара по памет и повторения.

Е , хубууу , де ! Разбрах , че ти иде от вътре да лееш празнотии....:lol6:

Ако искаш да се изразя съвсем научно - бълваш форми без съдържание ! :nono:

Ако ли пък искаш съвсем на майтап - си балонодухач ! :lol6:

Както поискаш - смисълът е един и същ ! А аз всякак мога ! :)

При това моите твърдения за теб се доказват с цитати от твои постове ! :nono:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

съвсем научно

философските клишета не са наука, Стефане. Фиолософията - също. Така, че - и изразяването ти е спряло някъде преди няколко десетилетия.

Стига се ежи и инати като козел на мост - в тия теми философиите ти не вървят. Поне да беше прочел антрето, ( с очила ) , за да опиташ да схванеш че самозаблуда - има друга стойност и смисъл, сред психодисциплините.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...