Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

dragozow

Цигани се мятат под коли, за да изнудват шофьорите

Препоръчан отговор

В теосовския речник на Блаватска има това понятие-човешки Будди.

Манушши Будди от санскрит означава човешки Будди, Бодхисатви.

Да, проверих. Блаватска е превела термина от санскрит, но това няма общо с манушите-цигани (предполагам). Просто това е санскритска дума. Но Блаватска ги определя като бодхисатви*, а за някои хора тук това би било еретична мисъл! laugh.gif;)

Интересното е, че в статията за бодхисатвите Блаватска превежда думата като "земни". А определението за циганските езотерични практики което съм срещал често е "земна магия". Но както и да е. Това е тема на друг разговор за друг форум. Стига оф топик.

* За неразбиращите какво си пишем с Инфинити - в индийската Премъдрост бодхисатвите са онези, на които не са нужни прераждания да достигнат нирвана.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Айде пак прословутите ви сметки и прочее. Напомням че темата е "Цигани се мятат под коли, за да изнудват шофьорите".

Английски - Roma

Немски - Roma

Френски - Rom

Италиански - Rom

и т.н.

Употребата на роми и цигани вече беше обяснявана в една тема. Думата ром [rōm] е официалното наименование на етническата група. Преобладават циганите, наричащи се roma. Това са така прословутите роми от индийски произход. Думата "цигани" идва от гръцкото ασἰγγάνος, което значи "неверник" или "гадател". С това име те стават известни във Византия още ок. 1050 г., защото придошлите по това време цигани в Източната Римска империя не били християни и де факто нямали единно върховно божество. Вярванията им били по-скоро архаични езотерични практики, непознати за византийците.

Сред ασἰγγάνος обаче присъстват и т.нар. чергари, не всички от които са роми. Някои от тях са просто индустриални номади. Освен това някои групи като синтите и мануш не се самоопределят като роми, въпреки че са установени езикови корелати между силно изменения от немския език диалект на синтите и санскрита. Най-ярко това личи по самото им име "синти".

Най-общо може да се каже, че не всички цигани са роми. Византийците не използват думата като име на етнос, а като категоризацията на ерес - "безбожници, магьосници". "Ацинганите" влизат в езика ни като "цигани".

А "навсякъде по света" където твърдиш че се наричат цигани, всъщност ги наричат или "роми" или производно на думата "египтянин" - английското разговорно gipsy, испанското gitano и т.н. (през средновековието в Западна Европа мислели че идват от Египет).

Добре де, те самите си викат помежду си "Мангал", "Мангасар", "Ченгене", "Сигане", "Ромале" - означава ли това, че трябва да им викам и така. Според мен българската дума е "Циганин", както има и "Помак", "Шоп", "Граовец", "Баначнин", "Каракачанин" и т.н. Нито една от изброените думи не е обидна. Те просто изразяват различна етническа/културна принадлежност. Не виждам защо трябва да се криви българския език и да се използват евфемистични понятия вместо да се използват истинските думи.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Последен оффтопик/извинявам се/-за тези теми аз още си чакам...и накрая ще умра от любопитство какво знаеш... ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Добре де, те самите си викат помежду си "Мангал", "Мангасар", "Ченгене", "Сигане", "Ромале" - означава ли това, че трябва да им викам и така. Според мен българската дума е "Циганин", както има и "Помак", "Шоп", "Граовец", "Баначнин", "Каракачанин" и т.н. Нито една от изброените думи не е обидна. Те просто изразяват различна етническа/културна принадлежност. Не виждам защо трябва да се криви българския език и да се използват евфемистични понятия вместо да се използват истинските думи.

Къде съм разпознал коя да е дума като обидна!? :) Ако някой влага такъв смисъл в тях - ОК. Негов проблем. Аз разясних какво значи циганин и от къде идва. Думата не е българска, а чуждица. Българска си нямаме. Цигани е общо название на ромите и чергарските общности присъединили се към тях. Ромите са си роми. "Мангал" е дума с един от най-често срещаните корени в романи. Въпросът е че названието на самият етнос роми си е "роми". А ти как ще им викаш и на какъв език си е твоя работа. Не знам защо възприемаш неразговорното название на един етнос за евфемизъм. Според мен зад опита "ром" да се представи за евфемизъм стоят чисто политически причини, които нямат нищо общо с историята или етнологията. Моят отговор беше на въпрос свързан с названието "роми" и целта ми беше да го поясня. никъде не съм изтъкнал кое да е като "правилно" или "обидно". Просто типологията на названията е различна. Но когато се говори тясно специализирано по въпроса възможно е да настъпи объркване при споменаване на "цигани". Защото не всички чергари са с индийски произход. Отбелязах че много от тях са индустриални номади.

Последен оффтопик/извинявам се/-за тези теми аз още си чакам...и накрая ще умра от любопитство какво знаеш... ;)

Ох... Като намеря време и ще ги напиша, спокойно. laugh.gif Обещал съм ти.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Знам че имате и синти. Синти, мануш, някакви влахи и чергари. Май общото название на чергарските групи беше voyageurs (от тук се сетих се за песента на Desireless ;) ).

За понятието "човешки Бедди" не бях чувал. Ето нещо ново за мен. Самото име "мануш" значи "човек".

И в съвременния им разговорен език "Мануш" означава "Човек". Примерно израза - "шукар мануш" - означава - хубав/добър човек.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
И в съвременния им разговорен език "Мануш" означава "Човек". Примерно израза - "шукар мануш" - означава - хубав/добър човек.

Интересно е и друго-как през вековете те са запазили езика си в оригиналната му форма, такъв, какъвто е бил в началото.За разлика от всички други езици, които непрекъснато се променят.

Ама обещах да не спамя повече... ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Къде съм разпознал коя да е дума като обидна!? :) Ако някой влага такъв смисъл в тях - ОК. Негов проблем. Аз разясних какво значи циганин и от къде идва. Думата не е българска, а чуждица. Българска си нямаме. Цигани е общо название на ромите и чергарските общности присъединили се към тях. Ромите са си роми. "Мангал" е дума с един от най-често срещаните корени в романи. Въпросът е че названието на самият етнос роми си е "роми". А ти как ще им викаш и на какъв език си е твоя работа. Не знам защо възприемаш неразговорното названието на един етнос за евфемизъм. Според мен зад опита "ром" да се представи за евфемизъм стоят чисто политически причини, които нямат нищо общо с историята или етнологията. Моят отговор беше на въпрос свързан с названието "роми" и целта ми беше да го поясня. никъде не съм изтъкнал кое да е като "правилно" или "обидно". Просто типологията на названията е различна. Но когато се говори тясно специализирано по въпроса възможно е да настъпи объркване при споменаване на "цигани". Защото не всички чергари са с индийски произход. Отбелязах че много от тях са индустриални номади.

Ох... Като намеря време и ще ги напиша, спокойно. laugh.gif Обещал съм ти.

Охохокс. Не съм те обвинил в нищо! Правилно си разбрал негодуването ми против политичекия акт на "коректност", но не е насочен към тебе. Просто коментарче свързано с твоя пост и настоящата ситуация.

Интересно е и друго-как през вековете те са запазили езика си в оригиналната му форма, такъв, какъвто е бил в началото.За разлика от всички други езици, които непрекъснато се променят.

Ама обещах да не спамя повече... ;)

Ами променя се и той, няма начин. Как ти звучи - "Щар цистерни бензини" - "Четири цистерни бензин" :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И "Душа" и "Kako" не е съвсем на цигански, ама... biggrin.gif

Те приемат религия, език и начин на живот на народа, с който живеят много лесно.Но циганския език се е запазил, и в различните страни циганите го говорят, знаят го.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
И "Душа" и "Kako" не е съвсем на цигански, ама... biggrin.gif

Те приемат религия, език и начин на живот на народа, с който живеят много лесно.Но циганския език се е запазил, и в различните страни циганите го говорят, знаят го.

Има много заимствани думи "измислинела", "напишинела", "подпишенджар", казвам го защото знам някоя друга дума и песен на сигански. Ама ми се случи веднъж в компания с руснаци да пея една такава песен "Оп оп оп оп, мамина чаве, мамина чавея - чорарея..." със съответната мелодия... интересното беше, че те ми казаха - това не е никаква циганска песен - слушай сега циганска песен и като запя "Нане цоха нане гат йо манге то пало ром..." - абе не чух много познати думи там - и въобще изговора им е друг - съмнявам се, че френските житанес, ще се разберат с руските цыгане. От друга страна съм чувал, че който поназнайва цигански в южните части на пакистан, няма да остане без маро (хляб). Странно е...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
А "навсякъде по света" където твърдиш че се наричат цигани, всъщност ги наричат или "роми" или производно на думата "египтянин" - английското разговорно gipsy, испанското gitano и т.н. (през средновековието в Западна Европа мислели че идват от Египет).

За пореден път съжалявам че ми е отнето правото да гласувам за модератори, иначе +са си е заслужен

Само искам да уточня обаче, че не само при нас са цигани. На руски също са си циганы

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
За пореден път съжалявам че ми е отнето правото да гласувам за модератори, иначе +са си е заслужен

Само искам да уточня обаче, че не само при нас са цигани. На руски също са си циганы

На юг от Благоевград може да чуете да ги наричат "Гюпт" или "Гюптенин".

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...