Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

ivov

Хард диск Toshiba P300 - High-Performance Hard Drive 3.5'' 1TB (HDWD110UZSVA). Имате ли впечателния?

Препоръчан отговор

Здравейте.

Поръчал съм си

Хард диск Toshiba P300 - High-Performance Hard Drive 3.5'' 1TB (HDWD110UZSVA)

, защото хем е на изгодна цена, хем ми е нужен спешно нов хард.  Просто старият все по-често забива и това е предупреждение, че трябва да сменям диска с нов. Примъкнах си дори старата щайга, но и там харда е плачевен. Не мисля, че са грубо експлоатирани. По-скоро са минали 5-6 години откакто бяха нови. Та харесах си този хард, който съм цитирал горе. Доста е изгодна цената на първо място, а и ми пасва на конфигурациите и на двата компютъра. Затова си поръчах два диска.

Искам да ви попитам дали някой има лични впечателния от тези устройства? На второ място ме интересува как дали има нещо, което мога да пропусна или да сбъркам при инсталацията им?

Преди време си беше редовна практика да преинсталирам една ОС Windows XP. Правех го през няколко месеца. Помня, че съсипах дори един хард диск от преформатиране. Но това беше преди повече от 10 години. Имаше други процедури. От една дискета се стартираха едни програми. Първо хард диска се форматираше на ниско ниво. После при инсталацията на ОС се правеше втори формат на високо ниво. Сега вече няма дискети и съм си качил системата Windows 10 на флашка.

Дали обаче за чистак нов дикс трябва някакви специални форматирания не знам и се надявам тук някой да ме осветли. Ще бъда благодарен. Дори много.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За системен на 10-ката само SSD, всичко друго е спрягане на глагола "чакам", данни и филми си ги дръж на хард диска.

По-добре дай малко повече пари за диск на Сигейт или WD, Тошибите дето в момента ги продават дават много дефекти и не си заслужава на няколко лева по-малко да си загубиш данните.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тошиба от години са калпави дискове. Аз не бих си купил.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

През няколко месеца за мен е много преинсталиране на каквато и да било система. Дори аз го правя само в краен случай. Разбирай - невъзможност да тръгне...

SSD-тата са бързи ,да. Но за мене добрите стари утвърдени твърди дискове са най-надеждни. Solid State Drive умира изведнъж, а хард дискът по малко и в много случаи с множество "предизвестия".

Why SSDs Die a Sudden Death (and How to Deal with It) | ElcomSoft blog

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз пък съм виждал много механични дискове, които са умрели изведнъж и са почти нови, така че на това никога не можеш да разчиташ. Имаш ли важна информация - правиш колкото се може повече архиви на отделни и независими носители, това е най-сигурния начин.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Toshiba не би трябвало да са калпави дискове, защото все пак нали са на едно с Hitachi уж. Иначе имам два диска на Toshiba - един външен A-data HD710 (самия диск е на Toshiba и не е мръднал от няколко години - сигурно повече от 5 макар доста да загрява при копиране на голям обем с информация...ползвам го и да гледам филми на телевизора през USB порта), и един X300 за backup, който е 5TB. Не съм останал с впечатление, че е много по-бърз от всеки нормален HDD, но досега е пушка (откъм здраве), но пък е доста шумен (може би се дължи на това, че все пак е с 5 плочи) и доста загрява и той. На кутията съм поставил допълнителен вентилатор да го охлажда.. За бекъп става, но не бих го препоръчал за системен или за честа употреба.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)
преди 1 час, [email protected] написа:

През няколко месеца за мен е много преинсталиране на каквато и да било система. Дори аз го правя само в краен случай. Разбирай - невъзможност да тръгне...

SSD-тата са бързи ,да. Но за мене добрите стари утвърдени твърди дискове са най-надеждни. Solid State Drive умира изведнъж, а хард дискът по малко и в много случаи с множество "предизвестия".

Затова на SSD стой само ОС , а ценната информация на HDD.  А и винаги постващият може да си прави имидж и бекъп. HDD са вече бавни, особено за 10. Хибридните HDD също не ги препоръчвам.

Редактирано от Емил Костов (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, ined написа:

За системен на 10-ката само SSD, всичко друго е спрягане на глагола "чакам", данни и филми си ги дръж на хард диска.

По-добре дай малко повече пари за диск на Сигейт или WD, Тошибите дето в момента ги продават дават много дефекти и не си заслужава на няколко лева по-малко да си загубиш данните.

Няма ли да издържат поне 5-6 месеца? Аз по принцип трябва да си купя съвсем нова компютърна конфигурация, но в момента нямам бюджет. Затова кърпя дупките с подръчни средства.

преди 2 часа, [email protected] написа:

Аз също съм раздвоен за SSD-та. Първо нямам грам опит с тях и второ четох някъде, че имат определен лимит на обръщения и се скапват. А аз връткам едни програми дето непрекъснато записват нови данни в тиков режим и трият старите. Това скапва и хардовете, но пък при SSD предполагам ще е още по-натоварващо. Бях млад и се учех тогава  и затова преинсталирах системата за щяло и нещяло. Какво ли не експериментирах? Но вече се наиграх и не правя така. 

преди 1 час, Raze написа:

Аз пък съм виждал много механични дискове, които са умрели изведнъж и са почти нови, така че на това никога не можеш да разчиташ. Имаш ли важна информация - правиш колкото се може повече архиви на отделни и независими носители, това е най-сигурния начин.

Всичко е качено на външен хард. Това е повече от ясно. Той също е Тошиба между другото.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Общо взето всичките хардове са на еднакво технологично ниво и надаждност.

Преди да правите каквото и да е проверете захранването с уред за напреженията и ако има възможност и с осцилоскоп за пулсации. В болшинството случаи хардовете дефектират заради калпаво китайско захранване.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

blog-fail-drives-manufactureX.jpg

https://www.backblaze.com/blog/what-hard-drive-should-i-buy/
Забележка: Показал съм 2014 год., защото в следващите години общо взето най-малките дискове са 3TB.

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 часа, ined написа:

Seagate не се купува. Сериозно ли си ги дал като по-надеждни? 

преди 13 часа, halek написа:

Тошиба от години са калпави дискове. Аз не бих си купил.

Разкрий ни още по въпроса.

преди 13 часа, [email protected] написа:

Откъм физическа надеждност е пределно ясно, че SSD устройствата имат редица предимства. Лоши партиди или фърмуери се срещат и при двата типа.

В днешно време е срамота без SSD. Не него ОС, програми, игри, работни файлове и скрач партиди. На твърд диск само архив - снимки, музика, филми... И не, ценната информация не се държи на твърдия диск, щото бил по-надежден, а на ценната информация се правят бекъпи.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В този ред на мисли, RAID (до сега не съм имал такава система) е едно класическо, надеждно решение... доколкото разбирам можеш да ползваш SSD+HDD в такъв режим, но се обезсмисля, тъй като SSD ще е ограничено от скоростта на твърдия диск.

А как стоят нещата с 2 SSD работещи в RAID ? Би било готино да знаеш че ако единия фалира, ще можеш просто директно да го откачиш и изхвърлиш в кофата и да продължиш с другия...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 54 минути, PANOV написа:

Откъм физическа надеждност е пределно ясно, че SSD устройствата имат редица предимства. Лоши партиди или фърмуери се срещат и при двата типа.

В днешно време е срамота без SSD. Не него ОС, програми, игри, работни файлове и скрач партиди. На твърд диск само архив - снимки, музика, филми... И не, ценната информация не се държи на твърдия диск, щото бил по-надежден, а на ценната информация се правят бекъпи.

Вече стана дума, че преди години скапах един диск с преформатиране. Той беше точно Seagate. Тогава бяха много популярни и на прилична цена и по-принцип нямаше кой знае какъв избор.

Относно  SSD не съм сигурен, че моите компютри ще го подкарат, защото са конфигурации от преди 2010 година.  Това с хардисковете е временно решение докато се намерят пари за нови щайги.

Да минем към техническата част. Рових се из интернет и оттам разбрах, че новите хард дискове идват форматирани на ниско ниво фабрично. Значи от мене се иска да ги разделя на партиции и форматирам на високо ниво. Това съм го правил и не виждам подводни камъни.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И накрая всичко е до късмет да попаднеш на бройка.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дисковете нямат нужда от форматиране, те фабрично са си инициализирани. Може да си изтриеш дяловете, ако има такива и да си създадеш нови, това е достатъчно или да оставиш ОС да го направи. SSD могат да работят и на по-стари конфигурации, ползват се като нормален диск, стига да има SATA, където да ги включиш. Някои по-стари ОС като Windows XP не поддържат trim, което е важно за SSD. Повечето производители имат отделен софтуер, който се инсталира за тази цел. Ако това не се прави, се съкращава живота на диска.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 минути, ivov написа:

моите компютри ще го подкарат, защото са конфигурации от преди 2010 година.

На моята древна конфигурация (H81M-H) търкалям 3TB в GPT без проблем

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 часа, PANOV написа:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, halek написа:

Не се прави на остроумен. Опитът ти с Toshiba е?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 17 минути, PANOV написа:

Не се прави на остроумен. Опитът ти с Toshiba е?

Същия като твоя със Сигейт. И защо си мислиш, че другите трябва да се обосновават, а за теб това не важи?

Чакам да обясниш защо Сигейт не се купува.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, halek написа:

Същия като твоя със Сигейт. И защо си мислиш, че другите трябва да се обосновават, а за теб това не важи?

Чакам да обясниш защо Сигейт не се купува.

Обосновавам се на хора, които отбират нещо от хардуер, тъй че за теб няма смисъл. От своя страна аз пък нищо не чакам, затова айде млекцето и към леглото.

Ето някои опорни точки за останалите - статистиката за отказали дискове, голямата тема с мнения от първа ръка в Hwbg, темите в Hddguru и подобните форуми. Има хора, които се сещат какви омазвания имаше с фърмуера и физическата надеждност на някои модели на Seagate (не веднъж?). Моята равносметка само от лична употреба - 2 умрели диска, единият 2.5-инчов, както и още един ST1000DM003, който се разтрака, но и преди това беше от най-шумните съвременни HDD, които съм ползвал. В един момент някакъв коз на Seagate беше производителността, съотнесена към цената, но после и другите понаваксаха (а на пазара се появиха SSD устройства). Популярността и това, че по тестовете ги изкарваха бързи може да са някакви логични обяснения за високите им продажби.

Принципно никой производител не е застрахован, пък и Seagate имат и са имали някои доста добри попадения, но в близкото минало се явиха и някои разочарования в масовите им серии. За всичко останало като кофти партиди, моментни софтуерни пропуски и частни случаи не е застрахован нито един производител. За капак на това кажи-речи всеки един нормален твърд диск почва да прави проблеми в един момент, ако ще и след доста години.

Toshiba преди имаха лоша репутация, но в последните години я поизчистиха. Сглабял съм няколко машини с DT01ACA100 / DT01ACA200 - тихи и сравнително хладни дискове с добра производителност на отлична цена! Досега нито един не е дал признаци на каквито и да е проблеми. Впоследствие се появиха P300, от които също останах приятно впечатлен и на 3 системи засега няма никакви оплаквания, а като се сетя колко апетитна беше цената, нещата изглеждат още по-добре.

Само не знам защо изписах толкова за устройства, които вече са умрял стандарт.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Лошото е, че производителите на HDD явно сами знаят какви изделия произвеждат в последно време, защото намалиха рязко гаранциите от по 5 години на по 2 или ако човек иска да е по-голяма се доплаща, което пък хем обезсмисля баланса между цена/производителност, хем някои имат доста ситен шрифт относно RMA на дефектиралия диск.

Иначе аз съм имал и доста дискове на SG, като само един е умрял досега (този с проблемния firmware), но пак изкара 10-тина години след пачването на firmware-a, но вече не става и за TEMP устройство. Под 52% му е health-a и има и доста кусури и съм го откачил и ще го нося някой ден за рециклиране. Смешното е, че имам един 250GB диск сигурно на повече от 13 години и няма нито един лош сектор или някакви признаци на проблеми. Имам и един такъв 80GB, който е на над 15 години и отново без проблеми. Определени старите им дискове бяха много по-качествени. А уж погълнаха доста компании. (То не, че и WD не погълнаха доста такива). Да се чуди човек на Quality Assurance-a или просто такива са възможностите на технологията и по-големия размер предизвиква проблеми със самата механика на устройствата по някакъв начин. Като цяло след изтеглянето и на Samsung избора между HDD съвсем падна, но нашите админи в офиса за райдовете гледам, че залагат в последно време основно на HGST и WD.

Хибридните и аз не ги препоръчвам. Бях взел един 2TB на SG и на втората година се появиха проблеми с reallocated sectors и съответно здравето му падна на 90%. Засега го наблюдавам обаче, че за още 2 години (т.е. общо за 4) си стои на 90%, но в се пак му правя мониторинг.

Засега и SSD-то се държи. 850 Pro купен през 2015-та и за 4 години интензивно ползване е на 94% живот базиран на Wear Leveling Count брояча. Писано е на него около 17 TB.

Toshiba-та се държи, но ако свалям торенти на нея, пусна търсачка или работя по проект (за видео-обработка) и направо стърже здраво. P300 би трябвало да е по-тих от X300 така или иначе така, че автора мисля. че трябва да е спокоен поне по този показател. Останалото е късмет и бекъп.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Така. Току що ми пристигнаха дискчетата. Топли, топли. както се казва. Произведени май месец 2019 година. Още не съм ги пуснал да Тошибат, ту да не, защото всъщност са студенички и знам, че е хубаво да се изчака час, за да се аклиматизират. После започвам големите преинсталации и няма да ме има ден-два. Дано всичко е наред и не съм забравил да спася някоя важна информация на  подвижния хард. Старите дискове не знам какво да ги правя? Логично е да ги бракувам, но пък не ми се ще да попаднат мои данни във вражи ръце. Явно ще трябва да извадя големия чук от мазето и така да ги "изтрия". Ха ха ха. Майтапя се. Знам че такава техника не се хвърля в кофите за смет и затова сигурно ще ги държа в някой кашон на тавана преди да намеря решение. Ще пиша отзиви за новите дискове когато съм готов. Иначе фирмата продавач и доставчика куриер са печени и ще ги похваля където трябва. Хайде със здраве.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 часа, ivov написа:

Така. Току що ми пристигнаха дискчетата. Топли, топли. както се казва. Произведени май месец 2019 година. Още не съм ги пуснал да Тошибат, ту да не, защото всъщност са студенички и знам, че е хубаво да се изчака час, за да се аклиматизират. После започвам големите преинсталации и няма да ме има ден-два. Дано всичко е наред и не съм забравил да спася някоя важна информация на  подвижния хард. Старите дискове не знам какво да ги правя? Логично е да ги бракувам, но пък не ми се ще да попаднат мои данни във вражи ръце. Явно ще трябва да извадя големия чук от мазето и така да ги "изтрия". Ха ха ха. Майтапя се. Знам че такава техника не се хвърля в кофите за смет и затова сигурно ще ги държа в някой кашон на тавана преди да намеря решение. Ще пиша отзиви за новите дискове когато съм готов. Иначе фирмата продавач и доставчика куриер са печени и ще ги похваля където трябва. Хайде със здраве.

Честити ти дискове, със здраве да си ги ползваш и дано да изкарат дълго. Лично моето мнение за HDD-тата е, че дисковете, който си заслужават са "черните" WD. Всичко друго е компромис!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

До тук добре. Подкарах ги дисковете и на двете машини и нямам забележки. Само че не знам какво да правя с драйверите и дали изобщо да правя нещо? Не се пазят фабричните дискове и докуметацията за двата компютъра, защото са доста стари вече. На по-новия почти веднага след инсталацията сам си стартира програми за подръжка на видео картата, защото тя все пак Nvidia.  По-старата машина е Леново с малко памет и по-бавен процесор и си работи тромаво. Там може да се ровя за драйвери. Новата си е достатъчно пъргава и сега и не виждам смисъл да я товаря с допълнителни програми.  По принцип знам, че драйвери се слагат, ако нещо не тръгне. Преди години заради липса на драйвери един компютър не ми разпознаваше вградената мрежова карта и се налагаше да слагам допълнителна за да имам интернет. Иначе ако всичко си работи с прилична скорост дори е риск да се сложи драйвер, който може да забави процеса. 

Може и да греша, разбира се? Вие на какво мнение сте?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За каква ОС става въпрос? Имаш ли непознати устройства в device manager? Драйверите за видеокарата се теглят от сайта на nvidia за съответната ОС и модел.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...